Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 maja 2013 r.
17:04
Edytuj ten wpis

Polskie Rosomaki wracają z Afganistanu (zdjęcia)

Polskie Rosomaki wracają z Afganistanu (pt. Grzegorz Jamroży)
Polskie Rosomaki wracają z Afganistanu (pt. Grzegorz Jamroży)

Na początku maja do Polski dopłynął pierwszy morski transport sprzętu z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilkadziesiąt Kołowych Transporterów Opancerzonych typu Rosomak (KTO Rosomak), które jeszcze niedawno służyły polskim żołnierzom w Afganistanie wpłynęło do portu w Gdyni na pokładzie samochodowca Asian Breeze. Rosomaki wypłynęły z portu Salalah w Omanie na początku kwietnia i w drodze do Gdyni przebyły 6500 mil morskich.

Rosomaki do transportu musiały zostać specjalnie przygotowane, począwszy od dokładnego mycia poprzez demontaż uzbrojenia i systemów łączności, a skończywszy na ich dezynfekcji. Odpowiadali za to użytkownicy sprzętu oraz logistyka kontyngentu.

To jak do tej pory największe przegrupowanie sprzętu powracającego z Afganistanu do kraju. Transport Rosomaków do Polski odbywał się na podstawie Umowy Nabycia i Usług Wzajemnych (ang. Acquisition and Cross-Servicing Agreement – ACSA) zawartej pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej RP i Departamentem Obrony USA. Całość przedsięwzięć związanych z przemieszczeniem koordynowało Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych (DO SZ).

W perspektywie zakończenia misji ISAF, w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych już prawie rok temu zapoczątkowano prace mające na celu przemieszczenie wyposażenia PKW Afganistan do kraju. Przedsięwzięcie to zostało podzielone na trzy etapy. Zaplanowano, że najwięcej sprzętu powróci do kraju w etapie zasadniczym, tj. pomiędzy lipcem 2013 roku, a kwietniem 2014 roku.
Logistycy z Centrum Wsparcia DO SZ, którzy przygotowywali plan przemieszczenia założyli, że nie wszystko co jest wykorzystywane przez naszych żołnierzy w Afganistanie powróci do kraju. Priorytetowo potraktowano uzbrojenie oraz nowoczesne wyposażenie naszego kontyngentu, natomiast sprzęt, którego transport byłby nieopłacalny ze względu na koszty zostanie przekazany organizacjom charytatywnym bądź będzie zutylizowany na miejscu w Afganistanie.

Plan przemieszczenia przewiduje podział wyposażenia naszych żołnierzy w Afganistanie na trzy kategorie. Pierwszą – priorytetową grupę stanowi sprzęt nowoczesny, ważny dla naszej obronności, który po wycofaniu z Afganistanu trafi na wyposażenie jednostek wojskowych w kraju, będzie to stanowiło ok. 65% wyposażenia kontyngentu.

Druga grupa, to sprzęt przeznaczony do zużycia w ramach bieżącego funkcjonowania PKW oraz do utylizacji w rejonie działań. Utylizacja ta będzie przeprowadzona na mocy porozumienia pomiędzy MON a Departamentem Obrony USA. Do tej grupy należał będzie sprzęt wyeksploatowany, którego koszty remontu przekroczyłyby koszty transportu. Dowództwo Operacyjne planuje, że będzie to ok. 21% wyposażenia kontyngentu.

Do trzeciej grupy zaliczono mienie, które na mocy decyzji MON zostanie przekazane organizacjom pomocowym oraz władzom lokalnym Afganistanu, na cele charytatywne (m.in. sprzęt kwaterunkowy, kulturalno – oświatowy, sportowy), łącznie ok. 750 ton i wartości ok. 11 mln zł. Będzie to stanowiło ok. 14% wyposażenia kontyngentu.

Powracające właśnie do kraju Kołowe Transportery Opancerzone ROSOMAK, po prawie sześciu latach afgańskich doświadczeń okazały się najlepszymi pojazdami na tamte warunki. Ich właściwości bojowe, trakcyjne i przeciwminowe są doceniane przez polskich żołnierzy jak również chwalone przez naszych sojuszników. Transportery budzą respekt talibów, którzy w początkowej fazie naszej misji w Afganistanie nazywali je "zielonymi diabłami”. Rośki wielokrotnie udowadniały swoją wartość skutecznie chroniąc naszych żołnierzy przed ogniem przeciwnika lub wybuchami min-pułapek.

Transportery, które wróciły do kraju trafią teraz do batalionu remontowego, gdzie przejdą przegląd i obsługę. Następnie zostaną przekazane użytkownikom zgodnie z decyzją gestorów.

Pozostałe informacje

Europejski Piknik Transportowy zawita do Lublina

Europejski Piknik Transportowy zawita do Lublina

Plac Zamkowy zamieni się w minizajezdnię, scenę i strefę zabawy. W programie m.in. bezpłatne przejazdy zabytkowym Ikarusem, warsztaty, animacje i występy artystyczne.

Śmierć Eryka wstrząsnęła opinią publiczną. Po tragedii, jaka rozegrała się na zamojskim osiedlu Planty w lutym 2023 roku w Zamościu odbył się marsz przeciwko przemocy

Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Kiedy prawomocny wyrok dla sprawców?

Winni śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka zostali skazani ponad 10 miesięcy temu. Ale nieprawomocnie. Po zażaleniach prokuratury i obrony dopiero w tym miesiącu rozpocznie się postępowanie apelacyjne w sprawie.

Rodzinne święto w Lublinie. Jak miasto wspiera rodziców i dzieci?
film

Rodzinne święto w Lublinie. Jak miasto wspiera rodziców i dzieci?

W dniach 15-18 maja Lublin zamieni się w stolicę rodzinnej radości. Wiceprezydent miasta ds. społecznych, Anna Augustyniak, opowie nie tylko o wydarzeniach, ale też o wyzwaniach współczesnych rodzin i miejskich inicjatywach.

To już dzisiaj! U Wrotkowskich pojawiło się pierwsze pisklę

To już dzisiaj! U Wrotkowskich pojawiło się pierwsze pisklę

Na ten moment czekali fajni sokołów od dawna. W lubelskim gnieździe rozpoczyna się klucie piskląt Wrotki i Czajnika.

Janina Gąsiorowska z prezydentem Rafałem Zwolakiem

Nowy Honorowy Obywatel Zamościa. Tytuł odbierze za kilka dni

Na wniosek prezydenta, przy pełnej zgodzie radnych został przyznany kolejnej osobie tytuł Honorowego Obywatela Zamościa. Już w piątek odbierze go Janina Gąsiorowska, zasłużona działaczka społeczna i samorządowa, matka chrzestna statku Ziemia Zamojska.

Na straganie w dzień targowy. Kto kupi te polityczne obietnice?
galeria

Na straganie w dzień targowy. Kto kupi te polityczne obietnice?

Były premier, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości odwiedził Lublin. Mateusz Morawiecki spotkał się z handlującymi na Targu Bronowice oraz dokonał zakupów. Na zorganizowanej przez lubelskich parlamentarzystów konferencji padły słowa o drożyźnie i oskarżenia w stronę rządu Donalda Tuska. Trzeba też było zmierzyć się z zarzutami o hipokryzję.

"Thank you from the mountain" A ty, zdałbyś maturę z angielskiego?
QUIZ

"Thank you from the mountain" A ty, zdałbyś maturę z angielskiego?

Quiz, który przypomni ci o czasach, gdy „list formalny” śnił się po nocach, a „present perfect” był wrogiem numer jeden. Dzisiaj matura z angielskiego.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

W środę wieczorem Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium