Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 grudnia 2019 r.
8:35

Większość Polaków jest za wprowadzeniem tzw. ustawy kagańcowej

Autor: Zdjęcie autora kyku
0 43 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Większość Polaków uważa, że polski Parlament powinien przegłosować ustawę dyscyplinującą polskich sędziów - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Niewiele mniej jest jednak przeciwników wprowadzenia tzw. ustawy kagańcowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym sondażu respondenci odpowiadali na cztery pytania. W pierwszych z nich musieli powiedzieć, jak oceniają działalność sądów w Polsce. 15 proc. badanych stwierdziło, że ocenia ją bardzo nisko, 23.6 proc - raczej nisko, a średnio - 32.2 proc. 

Natomiast 23.8 proc. respondentów nie było w stanie ocenić działalności polskich sądów. Wysoko oceniło ją zaledwie 5.3 proc. badanych. 

W drugim pytaniu ankietowani zostali zapytani o uczciwość i rzetelność polskich sądów powszechnych. Odpowiedź "bardzo nisko" wskazało 10.3 proc. respondentów, a "raczej nisko" - 23.3 proc. Średnią ocenę polskim sędziom wystawiło 21.6 proc. badanych. 32.8 proc. osób nie wyraziło jednoznacznej opinii. 

Raczej wysoko uczciwość i rzetelność sędziów oceniło 9.4 proc. uczestników badania, a bardzo wysoko - 2.3 proc.

Trzecie pytanie brzmiało: "Czy Pana/i zdaniem parlament powinien przyjąć tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów? Zakazuje ona sędziom podważania pozycji i orzeczeń innych sędziów i nakazuje w razie wątpliwości zwracanie się z pytaniami do Trybunału Konstytucyjnego."

41.8 proc. pytanych opowiedziało się za przyjęciem tzw. ustawy kagańcowej. Przeciwko było 38.5 proc. Z kolei 19.7 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem".

W ostatnim pytaniu ankieterzy zapytali, czy wprowadzenie takiej ustawy ograniczy niezawisłość sędziowską. 41.9 proc. badanych odpowiedziało, że tak właśnie będzie. Odmiennego zdania było 25.7 proc. Za to 32.40 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wreszcie emerytka na skromnym etacie... / 30 grudnia 2019 r. o 11:21
....m.in. dlatego ten naród nigdy nie wybije się na niezależność intelektualną i społeczną! Zdominowana przez Kościół chołota oraz prymitywny rewanżyzm za własną nieudaczność, niechęć do zaspokajania głodu wiedzy i sentymenty pro PRL-owskie w postaci oferowanych przez Kaczyńskiego programów socjalnych na kredyt jest w większości pozwalającej bocznymi drzwiami wprowadzać zamordyzm! Zamordyzm mile widziany przez mentalnego raba pozbawionego aspiracji do uczynienia własnego życia chociażby trochę wartościowym! Rachunek za takie postawy nadejdzie i to wkrótce. Popatrzyć wystarczy na statystyki w wieku nadal i wciąż aktywnych zawodowo lekarzy, pielęgniarek, a nawet doskonale wykształconych informatyków. Moi obaj synowie natychmiast po ukończeniu stazow w 4 PSK wyjechali do Kanady, aby tam realizować się w zawodzie doskonale opłacanych lekarzy. Z tym tylko, iż wraz z meżem od zawsze chcieliśmy ich "wyeksportować", aby nie musieli dzielic naszego losu, a więc kładliśmy duży nacisk także na naukę języków obcych. Wcale mi nie szkoda Polski z mieszkańcami wrogo nastawionymi do wszystkich zacnych i kreatywnych ludzi.
....m.in. dlatego ten naród nigdy nie wybije się na niezależność intelektualną i społeczną! Zdominowana przez Kościół chołota oraz prymitywny rewanżyzm za własną nieudaczność, niechęć do zaspokajania głodu wiedzy i sentymenty pro PRL-owskie w postaci oferowanych przez Kaczyńskiego programów socjalnych na kredyt jest w większości pozwalającej bocznymi drzwiami wprowadzać zamordyzm! Zamordyzm mile widziany przez mentalnego raba pozbawionego aspiracji do uczynienia własnego życia chociażby trochę wartościowym! Rachunek za takie postawy nadejdzi... rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 10:19
Potrącił 70-letnią rowerzystkę ... i został europosłem. Ofiara trafia do szpitala, auto bez ważnych badań technicznych, sprawca odjeżdża z miejsca zdarzenia. Wyższy P0ziom sądownictwa ;)
Avatar
roztargniony na stacji / 30 grudnia 2019 r. o 10:14
BRAWO POLACY !!  - kontynuujemy walkę z "nadzwyczajną kastą", która jest strażnikiem lewackich miliardowych interesów.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 09:37
Nie wyrośliśmy z komuny, nie dorośliśmy do demokracji.
Avatar
Adam z Lublina / 30 grudnia 2019 r. o 11:39
PiS pod pretekstem reformy sądowniczej w ordynarny sposób próbuje przejąć kontrolę nad Władzą Sądowniczą. Łamie w ten sposób fundamentalną zasadę Demokratycznego Państwa - Trójpodział Władzy! Wyniki sondaży pokazują, że mino ogromnej propagandowej roboty w TVPiS oraz całej prawicowej machiny propagandowej, prawie połowa Polaków nie dała się ogłupić i widzi zagrożenie jaki niesie za sobą upolitycznianie Wymiaru Sprawiedliwości.
Avatar
staruszek / 30 grudnia 2019 r. o 10:29
poziom polskiego "wymiaru sprawiedliwości" określa wiele poczynań sędziów. Od skazania wielu niewinnych ludzi na podstawie procesów poszlakowych co właśnie ujawnia się teraz po kuriozalne orzeczenia uniewinniające dziennikarzy czy polityków jednej z opcji czy prowadzenie procesów o korupcje długimi latami by "wyczyścić pamięć świadków" i ostatecznie stwierdzić że nic się nie stało. Takie właśnie działania czynią nasz kraj podobnym do Białorusi gdzie sędziowie działają na polityczne zlecenia. Stop bezkarności sędziowskiej bo w tym kraju każdy obywatel ponosi odpowiedzialność z tytułu zajmowanego stanowiska za błędne decyzje-tylko nie sędziowska kasta.
poziom polskiego "wymiaru sprawiedliwości" określa wiele poczynań sędziów. Od skazania wielu niewinnych ludzi na podstawie procesów poszlakowych co właśnie ujawnia się teraz po kuriozalne orzeczenia uniewinniające dziennikarzy czy polityków jednej z opcji czy prowadzenie procesów o korupcje długimi latami by "wyczyścić pamięć świadków" i ostatecznie stwierdzić że nic się nie stało. Takie właśnie działania czynią nasz kraj podobnym do Białorusi gdzie sędziowie działają na polityczne zlecenia. Stop bezkarności sędziowskiej... rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 10:04
Prawo obowiązuje od góry do dołu."Dół" za kradzież batonika idzie do paki,góra za szemrane pokoje bezkarna
Avatar
_K_ / 30 grudnia 2019 r. o 10:58
"Ogółem 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność PRL - i strzeżenia praworządności ludowej".
W tym Pani Przyłębska...
Avatar
roztargniony na stacji / 30 grudnia 2019 r. o 10:22
Czy usłużny sędzia, brat Adama M. z "GWymiotnej" powrócił już z wczasów wypoczynkowych w Szwecji ? Jak tam jego niezawisłe wyroki ?
Avatar
Dio / 30 grudnia 2019 r. o 08:59
Za przeprowadzeniem bardzo głębokiej reformy sądownictwa jest ogromna większość społeczeństwa. Obecna sytuacja jest nie do utrzymania w cywilizowanym kraju. Nawet politycy, którzy praktycznie wszędzie na świecie są nisko oceniani w Polsce cieszą się zdecydowanie większym poważaniem.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 20:02
Czerwona kasta anarchia hańba
Avatar
kazik / 31 grudnia 2019 r. o 20:49
Sędziowie stroją się w piórka europejczyków . A zasady i przywileje chcą mieć z totalitaryzmu bolszewickiego. Koniec z immunitetem i politykierstwem. Koniec z nadzwyczajnymi przywilejami emerytalnymi i finansowymi. Koniec z całkowitą bezkarnością.
Avatar
_K_ / 31 grudnia 2019 r. o 08:28
Zabrać im immunitety i naród zrobi swoje, bo będą musieli się liczyc z narodem gdy ich bedzie wybierał.  Pytam co to jest ta ,,nadzwyczajna kasta,,????????, kto sie wywyzsza bedzie poniżonym. Reforma jest potrzebna i to szbciutko. Co zrobili sędziowie z OFE ile miliardów zabrali ludziom ich opieniędzy czy tym nie zrobili krzywdy ludziom ? Ja wiem ,że przyjdzie czas rozliczenia z ich poczynań  krzywdzacych ludzi.
Następny "mundry". Wiesz, co to jest immunitet w ogóle? Nie ma nic wspólnego z wybieraniem przez społeczeństwo. Czy wybory powszechne sprawiają, że wybrani są bliscy ideałom? Jak patrzę na polityków, to widzę, że nie. I co sądy mają do OFE?
Następny "mundry". Wiesz, co to jest immunitet w ogóle? Nie ma nic wspólnego z wybieraniem przez społeczeństwo. Czy wybory powszechne sprawiają, że wybrani są bliscy ideałom? Jak patrzę na polityków, to widzę, że nie. I co sądy mają do OFE? rozwiń
Avatar
skrzydzony przez sąd w zamosciu / 31 grudnia 2019 r. o 08:17
Zabrać im immunitety i naród zrobi swoje, bo będą musieli się liczyc z narodem gdy ich bedzie wybierał.  Pytam co to jest ta ,,nadzwyczajna kasta,,????????, kto sie wywyzsza bedzie poniżonym. Reforma jest potrzebna i to szbciutko. Co zrobili sędziowie z OFE ile miliardów zabrali ludziom ich opieniędzy czy tym nie zrobili krzywdy ludziom ? Ja wiem ,że przyjdzie czas rozliczenia z ich poczynań  krzywdzacych ludzi.
Avatar
_K_ / 31 grudnia 2019 r. o 07:51
Wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy - jest w nim zbyt wielu nieuczciwych sędziów, których orzecznictwo dalece odbiega od standardów państwa prawa. Sam fakt, że orzekają jeszcze sędziowie zaprzysiężeni w PRL-u, którzy ślubowali bronić tamtego ustroju (w efekcie są krzywoprzysiężcami) dowodzi, że zmiany są konieczne. Lokalne układy, nepotyzm itd. skutkują tym, że w wymiarze sprawiedliwości dominuje bezprawie i prywata.
A co z ciebie za autorytet - prawniczy, czy statystyczny? Jakimi danymi dysponujesz, by tak twierdzić? Przypominam po raz drugi, że zaprzysiężona u schyłku PRL-u była też Pani Przyłębska, magister prawa. A co lokalnych układów i nepotyzmu, to chyba nawet PSL nie wzniósł tego na takie poziomy, jak zrobiło to PiS.
A co z ciebie za autorytet - prawniczy, czy statystyczny? Jakimi danymi dysponujesz, by tak twierdzić? Przypominam po raz drugi, że zaprzysiężona u schyłku PRL-u była też Pani Przyłębska, magister prawa. A co lokalnych układów i nepotyzmu, to chyba nawet PSL nie wzniósł tego na takie poziomy, jak zrobiło to PiS. rozwiń
Avatar
_K_ / 31 grudnia 2019 r. o 07:41
Ustawy kagańcowej? Bo dyscyplinuje sędziów przymuszając ich do stosowania prawa? Bo dotychczas mogli - wbrew konstytucji, której rzekomo tak bronią " paradować na politycznych wiecach, bo mogli być "roztargnieni", bo mogli doradzać dziennikarzom, jak walczyć z demokratycznie wybranym rządem, bo mogli sabotować swoje obowiązki, przez co w Polsce mamy prawie tysiąc sędziowskich wakatów i nic im z tego tytułu nie groziło? To nie jest ustawa kagańcowa, a ustawa odrobinę porządkująca sprawy, które w praworządnym państwie powinny być oczywiste i nie wymagające porządkowania. Ale skoro "kasta" sama oczyścić się nie może, to trzeba jej pomóc.
Przypominam tylko nieśmiało, że Pani Przyłębska jest nader często widywana na imprezach partyjnych i religijnych z obecną władzą, a "szary poseł" jest przywożony do niej na obiadki. To ci nie przeszkadza?
Przypominam tylko nieśmiało, że Pani Przyłębska jest nader często widywana na imprezach partyjnych i religijnych z obecną władzą, a "szary poseł" jest przywożony do niej na obiadki. To ci nie przeszkadza? rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 05:59
Wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy - jest w nim zbyt wielu nieuczciwych sędziów, których orzecznictwo dalece odbiega od standardów państwa prawa. Sam fakt, że orzekają jeszcze sędziowie zaprzysiężeni w PRL-u, którzy ślubowali bronić tamtego ustroju (w efekcie są krzywoprzysiężcami) dowodzi, że zmiany są konieczne. Lokalne układy, nepotyzm itd. skutkują tym, że w wymiarze sprawiedliwości dominuje bezprawie i prywata.
Avatar
"niespis" / 30 grudnia 2019 r. o 15:59
"Ogółem 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność PRL - i strzeżenia praworządności ludowej".
A obecnie jakie władze powołują???????!
Demokratycznie wybrane przez naród. A że naród wybrał inaczej niż chiała wybjurcza i jej mądrzy czytelnicy jak Frasyniuk?  No cóż, tak działa demokracja.
A i to co napisałem nie jest do końca prawdziwe. Bo większość KRS to cały czas sędziowie.
 Pomógł ci D'ont i hulata jak pies w studni.
 Pomógł ci D'ont i hulata jak pies w studni. rozwiń
Avatar
rb / 30 grudnia 2019 r. o 14:16
"Ogółem 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność PRL - i strzeżenia praworządności ludowej".
A obecnie jakie władze powołują???????!
Demokratycznie wybrane przez naród. A że naród wybrał inaczej niż chiała wybjurcza i jej mądrzy czytelnicy jak Frasyniuk?  No cóż, tak działa demokracja.
 A i to co napisałem nie jest do końca prawdziwe. Bo większość KRS to cały czas sędziowie.
 A i to co napisałem nie jest do końca prawdziwe. Bo większość KRS to cały czas sędziowie. rozwiń
Avatar
rb / 30 grudnia 2019 r. o 14:09
"Ogółem 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność PRL - i strzeżenia praworządności ludowej".
A obecnie jakie władze powołują???????!
Demokratycznie wybrane przez naród. A że naród wybrał inaczej niż chiała wybjurcza i jej mądrzy czytelnicy jak Frasyniuk?  No cóż, tak działa demokracja.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te, które mają bezpieczne i przebadane składy.

 W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

Dla podopiecznych Anatolija Ławryszyna będzie to podsumowanie bardzo udanej rundy wiosennej

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

6 grudnia w losowaniu Lotto padła główna wygraną w wysokości 2 mln złotych. Gracz zagrał w jednym z punktów w województwie lubelskim.

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Ukradł audi, opla i BMW. Najbliższe trzy miesiące 30-letni złodziej samochodów spędzi w areszcie.

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury
11 grudnia 2022, 15:00

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury

Artystyczny Kolektyw Holobiont zaprezentuje w Lublinie spektakl dla najmłodszych widzów. Humorystyczne przedstawienie o ewolucji pt. "Mój ogon i ja" będzie można zobaczyć w niedzielę, 11 grudnia o godz. 15 i 17.

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Mieszkańcy sołectwa Nadwiślanka przed laty sami pomogli swojej gminie zbudować wodociąg. Teraz za korzystanie z wody płacą dwa razy więcej, niż pozostałe miejscowości, prawie 7 zł za metr. Ich zdaniem to nieuczciwe. Pokazują rachunki i proszą o pomoc.

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

W pięciu meczach Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku padło aż 51 bramek.

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Nie należy uważać się za wybrańca losu, bo w każdej chwili może się to skończyć. Zresztą ten koniec jest najbardziej fascynującą stroną życia człowieka. Mężczyzna, który nie umie odchodzić, jest trupem za życia. Więc trzeba się powoli zbierać. Sprzątać po sobie. Wybudować rodzinny grób. I napisać "Moje psie myśli".

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!