Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 sierpnia 2019 r.
14:50

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie"

Autor: Zdjęcie autora łm
100 23 A A

- Rośnie liczba pacjentów potrzebujących pomocy, pododdział przynosi dochody, a jego likwidacja jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść szpitala - uważają pracownicy Pododdziału Onkologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Są zaniepokojeni wdrażanym planem naprawczym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że 30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie, pisaliśmy kilka dni temu.  Jest to jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

– To wynik analizy ekonomiczno-medycznej. W związku z bardzo trudną sytuacją finansową szpital szuka oszczędności – tłumaczył nam Grzegorz Borek, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala. – Na razie mówimy o planach, wymaga to jeszcze akceptacji rady społecznej szpitala.

W sobotę do naszej redakcji przyszedł list w tej sprawie. Jest anonimowy - podpisany "Pracownicy Pododdziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego".

Według autora, likwidacja onkologii to duży błąd i działanie na niekorzyść pacjentów, bo rośnie liczba zachorowań, o czym świadczyć może m.in. częsty brak wolnych miejsc na oddziale. - W ostatnich latach rozwój chemioterapii jest wyjątkowo dynamiczny, w każdym szpitalu powstają nowe oddziały chemioterapii ze względu na konieczność skojarzonego leczenia prawie wszystkich nowotworów - czytamy. - Pomimo znacznego zwiększenia liczby łóżek służących do chemioterapii w Lublinie (COZL dysponowało dotychczas 25 łóżkami, obecnie jest około 70) nadal brakuje miejsc do leczenia chemioterapią (chorzy leżą na korytarzu).

Autor listu podkreśla także, że Pododdział Onkologii "wypracowywał zysk dochodzący nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie". Apeluje, by "nie niszczyć, a tworzyć możliwości optymalnego leczenia dla dobra chorych ludzi".

Szpital wojewódzki ma największe długi ze wszystkich szpitali marszałkowskich. Jego zobowiązania przekraczają 347 mln zł.

 

Pełna treść listu:

 

Lublin, 23.08.2019

W związku z zamiarem likwidacji Pododdziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego, czujemy się w obowiązku przedstawić obecne wskazania do leczenia chemicznego i zarys sytuacji placówek zajmujących się tym problemem.

W ostatnich latach rozwój chemioterapii jest wyjątkowo dynamiczny, w każdym szpitalu powstają nowe oddziały chemioterapii ze względu na konieczność skojarzonego leczenia prawie wszystkich nowotworów. W Lublinie powstaje duży ośrodek kompleksowego, pełnoprofilowego leczenia nowotworów-Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednocześnie powstał nowy ośrodek radio i chemioterapii leczenia raka przy PSK1. W PSK4 także został utworzony nowy Oddział Chemioterapii. Pomimo znacznego zwiększenia liczby łóżek służących do chemioterapii w Lublinie (COZL dysponowało dotychczas 25 łóżkami, obecnie jest około 70) nadal brakuje miejsc do leczenia chemioterapią (chorzy leżą na korytarzu).

W takiej sytuacji likwidacja Pododdziału Onkologii w dużym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. S.K. Wyszyńskiego jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść tego szpitala, tym bardziej, że Pododdział jest dochodowy. Ten mały Pododdział (liczący 18 łóżek stacjonarnych i 6 foteli do chemioterapii dziennej, w wyniku wdrażania planu naprawczego, miał ulec zmniejszeniu do 6łóżek stacjonarnych i 6 foteli do podawania chemioterapii dziennej), jest konieczny do sprawnego funkcjonowania całego szpitala specjalistycznego.

Z leczenia chemicznego korzystają chorzy z innych oddziałów, głównie z Oddziału Chirurgii Piersi, Chirurgii Ogólnej, Gastrologii, Interny, Urologii, Laryngologii, Ginekologii. Pododdział służy więc wewnętrznym potrzebom szpitala-1855 to liczba łącznych hospitalizacji w Pododdziale Onkologicznym w 2018 roku. Leczenie raka piersi w każdym przypadku wymaga postępowania skojarzonego z udziałem chemioterapii. Jaki jest sens istnienia Oddziału Chirurgii Piersi bez Pododdziału Onkologicznego. Pododdział Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym należy jeszcze raz podkreślić-służy potrzebom tego szpitala, który jest dużym specjalistycznym szpitalem wojewódzkim i trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie bez Pododdziału Onkologii. Już przed powstaniem tego Pododdziału (2007) była prowadzona chemioterapia w Oddziale Chorób Wewnętrznych. Łatwo zniszczyć dobrze funkcjonujący i dochodowy Pododdział, trudniej będzie go odtworzyć, co wydaje się nieuniknione.

Dyrektor szpitala powinien działać na jego korzyść, starać się szczególnie w szpitalu specjalistycznym, pozyskiwać nowych specjalistów i tworzyć nowe oddziały wąskospecjalistyczne. Działając z takim przeświadczeniem, że szpital jest kopią innych szpitali, należałoby go w całości zlikwidować.

W Pododdziale Onkologii nie pracują lekarze zatrudnieni z zewnątrz, ale lekarze którzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym pracują od 12 lat.

Pododdział Onkologii wypracowywał zysk dochodzący nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie. Starajmy się nie niszczyć, a tworzyć możliwości optymalnego leczenia dla dobra chorych ludzi. Żaden z zainteresowanych ordynatorów nie popiera koncepcji likwidacji Pododdziału Onkologii i połączenia Oddziału Gastrologii z Oddziałem Chorób Wewnętrznych.

W dniu 31.01.2019 w czasie zebrania ordynatorów i podsumowania działalności wszystkich oddziałów szpitala wojewódzkiego, Pododdział Onkologii był wymieniony jako jeden z pięciu najlepiej funkcjonujących oddziałów z propozycją przyznania premii (analiza sporządzona przez zewnętrznego eksperta).

Pracownicy Pododdziału Onkologii
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
im. S.K. Wyszyńskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

Motor Lublin w niedzielę zagra w Płocku z Wisłą i celuje w kolejne zwycięstwo

Motor Lublin w niedzielę zagra w Płocku z Wisłą i celuje w kolejne zwycięstwo

Po wyjazdowym zwycięstwie w Opolu nad Odrą piłkarzy Motoru Lublin czeka kolejny mecz w delegacji. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają w niedzielę (godz. 15) w Płocku z tamtejszą Wisłą. Dla obu ekip wynik meczu może okazać się kluczowy w kontekście walki o PKO BP Ekstraklasę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty