Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 września 2010 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Co warto zobaczyć na Roztoczu

Z jednej strony: Zamość, miasto idealne. Z drugiej: dziesiątki kapliczek i krzyży. I wreszcie szumy nad Tanwią. Roztocze fascynuje i przyciąga turystów. Jak magnes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Andrzejem Urbańskim, dyrektorem Muzeum Zamojskiego

• Pamięta pan Roztocze z dzieciństwa?

– Pochodzę z Bełżca, więc z Roztoczem jestem związany od małego. Pamiętam dużą stację kolejową, szkołę i cerkiew, przy której się wychowałem. Stała wtedy pusta, służyła za magazyn. Pokątnie do niej wchodziliśmy. Była tajemnicza, inna. Dziś wyremontowana służy za galerię. Na szczęście, ikonostas można zobaczyć w zbiorach muzeum w Tomaszowie. Mówię o tym dlatego, że cerkiew z dzieciństwa jest symbolem krainy, w której kultura Zachodu nakłada się na kulturę Wschodu.

• Stąd ta magia Roztocza?

– To tu przez wieki nakładały się na siebie religia rzymskokatolicka, prawosławna i greckokatolicka. To tu na rozstajach dróg stoją krzyże z ukośną poprzecznicą i tajemniczymi napisami wykonanymi cyrylicą. To jest magia.

• 30 lat temu chłopak z Bełżca wylądował w Zamościu, stolicy Roztocza. Ma pan tu swoje ulubione miejsca?

– Tak. Ormiańskie kamienice, gdzie pracuję i gdzie mieszkam w obrębie kompleksu muzealnego. Choć patrzę na nie już tyle lat, to wciąż nie mogę się nadziwić ich urodzie, ornamentom, symbolice. Ulica Ormiańska w Zamościu jest jednym z cudów Roztocza. Lubię spacerować po murach obronnych, zaplątać się w zaułkach, złapać chwilę wytchnienia w parku.

• Co takiego jest w tym mieście?

– Zostało zbudowane jako miasto idealne, pełne harmonii. Od lat oprowadzam wycieczki po Zamościu. Wielu turystów z Polski i zagranicy zwraca uwagę na ład w architekturze. Coś w tym jest, że ten ład spływa na człowieka. Sprawia, że ludzie wyrwani z wielkich miast, gdzie żyje się w szybkim tempie, odnajdują tu spokój. Duch tego miasta wytrąca ich z pędu, hamuje. Zamość jest przez to idealnym miejscem na początek wyprawy na Roztocze.

• No to ruszamy: co warto zobaczyć na Roztoczu?

– Wszystko. Pamiętajmy, że Roztocze to pasmo gór od Kraśnika do Lwowa, leżących na terenie Polski i Ukrainy. Patrząc od strony Kraśnika drugim cudem po Zamościu są krajobrazy. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że te lessowe wzgórza i pola to jest rzecz niespotykana w Polsce. Jak jeżdżę z grupami, pokazuję niezliczone ilości wąwozów skupione na stosunkowo małym terenie. I kapliczki stojące nad źródłami. Na Roztoczu można spotkać setki źródełek otaczanych kultem. Mówi się, że takie miejsca promieniują spokojem. Podobnie jest ze świątyniami stojącymi na wzgórzach. Jak klasztor Bernardynów na Łysej Górze w Radecznicy czy kościół i klasztor Dominikanów w Krasnobrodzie.

• A jest jeszcze Zwierzyniec, Krasnobród i Susiec.

– Tak, miasta uzdrowiskowe… Turyści najpierw jadą podziwiać Zamość, perłę architektury, a potem szukają zacisznych kwater. Jedni podziwiają słynny kościółek na wodzie w Zwierzyńcu, inni czerpią wodę z kaplicy w Krasnobrodzie. Wszystkie trzy miasta harmonijnie wtapiają się w przyrodę.

• Czwarty cud?

– Dla mnie szumy nad Tanwią, które ozdabiają bieg rzeki. Niewielkie wodospady są osobliwością geologiczną. W ciągu roku podwyższają się o kilka milimetrów. Szumy znajdują się także na innych rzekach. W różnych porach dnia inaczej mieni się woda, ich jednostajny szum słychać już z daleka.

• Piąty?

– Cerkiew w Radróżu, leżącym niedaleko Horyńca. Już sam Horyniec wygląda jakby leżał na końcu świata. Cerkiew leży na wzgórzu nad potokiem Radróżka. Zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej. Ma charakter obronny, w środku zachowały się cenne polichromie. Przy cerkwi stoi dzwonnica, w pobliżu na cmentarzu stoją kamienne krzyże.

• Szósty cud Roztocza?

– O szóstym cudzie w swych kronikach pisał Jan Długosz: "Drzewa sosnowe taką własność mają i przyrodę, że jeżeli się z nich część jaka, np. gałąź lub prątek utnie albo odłamie, bądź całe drzewo spuści, po kilku latach, to co było drzewem z życiem roślinnem, przybiera postać i własności krzemienia, i jak krzemień rodzimy za uderzeniem ogień wydaje, zachowując objętość i kształt, w jakim było ucięte, przyrodę zaś głazu i Krzemieńca”. Chodzi o skamieniałe drzewa w Siedliskach sprzed kilkunastu milionów lat. To ewenement na skalę europejską.

• I ostatni?

– Potężne grodzisko i monastyr na wzgórzu w Guciowie. Kilka osad otwartych, sześć cmentarzy słowiańskich. A wszystko to w dolinie Wieprza. Mało kto wie, że znana zagroda stoi na osadzie słowiańskiej sprzed tysiąca lat. Jeśli wyruszyć na wzgórze, można natrafić na zachowane resztki wałów ziemnych. To tu na Roztoczu znajdują się pozostałości grodów obronnych. Przykładem jest Sąsiadka, gdzie znajdował się legendarny gród Sutiejsk, ongiś jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich. Proszę mi pokazać inną krainę w Polsce, gdzie można znaleźć tyle tak różnorodnych atrakcji. Od jednego z najpiękniejszych miast renesansowych w Europie, przez cerkwie, kapliczki i krzyże, po średniowieczne grody i monastyry.

Pozostałe informacje

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium