Dobra wiadomość dla 172 tysięcy osób. Powstają pierwsze urządzenia i instalacje, które umożliwią im korzystanie z szerokopasmowego Internetu. Projekt Wirtualny Powiat 3 będzie kosztował
30 milionów złotych i obejmie 340 miejscowości. Ale Kowalski też zapłaci.
– Projekt przede wszystkim umożliwi każdemu z mieszkańców naszych powiatów dostęp do Internetu – mówi Małgorzata Kolary-Woźniak, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich, Informatyzacji, Rozwoju i Promocji w Starostowie Powiatowym w Łęcznej, która nadzoruje program. I nie trzeba będzie mieć w domu komputera, by z niego korzystać. – Powstaną także publiczne punkty dostępu do Internetu – telecentra, infomaty – dodaje.
WP3 jest kontynuacją dwóch wcześniejszych inicjatyw tego typu, realizowanych tylko na terenie powiatu łęczyńskiego.
– Dzięki temu programowi zmniejszymy liczbę osób tzw. wykluczonych cyfrowo, czyli tych, które chciałby korzystać z Internetu, ale, ze względów technicznych, nie mogą. To wyrównanie dysproporcji w dostępie do informacji pomiędzy mieszkańcami małych miejscowości i dużych miast – dodaje Kolary-Woźniak.
Temu ma właśnie służyć budowa: centrum zarządzania siecią, 3 stacji bazowych, 8 kilometrów światłowodów, 15 serwerów i 260 punktów hot spot.
Program WP3 nie oznacza jednak wolnego, nieograniczonego, dostępu do Internetu dla każdego, kto chce.
– My budujemy sieć przekazu sygnału dla prywatnych odbiorców. Ten sygnał będą kolportować lokalni operatorzy sieci. Samorząd nie może rozdawać za darmo Internetu, bo jest to wbrew zasadzie konkurencyjności, której przestrzega UE. A to właśnie Unia Europejska w 85 proc. finansuje ten projekt – dodaje Rafał Kloc ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej.
– I to budzi moje obawy. Byłem przekonany, że dystrybucja Internetu w ramach programu WP3 będzie bezpłatna. To znaczy, że sygnał trafi do każdego odbiorcy za darmo. A tak nie będzie. Nie wiem, czy lokalny operator, jak rozumie dzierżawiący sieć czy pasmo od starostwa, będzie w stanie taniej dostarczyć Internet, niż obecnie działający dystrybutorzy, z których usług już korzystam – dzieli się wątpliwościami Ryszard Białek mieszkaniec Ludwina, a jednocześnie radny w gminie Ludwin.
– Dajemy internetową wędkę, a kto i jak ją wykorzysta, to już odrębna sprawa – dodaje Adam Niwiński, starosta łęczyński. – Program nie oznacza tylko komercyjnego dostępu do sieci. Będą pasma bezpłatne, umożliwiające mieszkańcom dostęp z domowego komputera do skrzynki e-mailowej, załatwienie sprawy w urzędzie czy zamówienie książki w bibliotece. Ale muzyki czy filmów bezpłatnie się nie ściągnie. Sfera rozrywki musi być płatna – dodaje starosta łęczyński.
– Ale w ramach WP3 powstanie także 260 punktów darmowego dostępu do Internetu. Będą to biblioteki, wiejskie domy kultury, świetlice w remizach OSP. Oczywiście, wyposażymy te miejsca w odpowiedni sprzęt, umożliwiający dostęp do sieci. Darmowy dostęp do sieci uzyskają 74 szkoły – wylicza Niwiński.
Liderem projektu jest powiat łęczyński. – Jest to obecnie największy i najdroższy projekt tego typu realizowany w naszym województwie – mówi Małgorzata Kolary-Woźniak.