Zdolni i niezamożni gimnazjaliści z terenów wiejskich mogą uczyć się w najlepszych liceach w kraju. Za mieszkanie, wyżywienie, dojazdy i dodatkowe lekcje zapłaci fundacja.
– Obecnie z programu korzysta 162 gimnazjalistów z całej Polski. W tym roku przyjmiemy kolejne 80 osób – mówi Maciej Ziółkowski, koordynator wojewódzki EFC. – W roku 2012 z województwa lubelskiego mieliśmy 19 uczniów, m.in. z Chrzanowa, Braciejowic czy Malinówki.
Jedną z nich jest Ania Gajdemska. – Pochodzę z małej miejscowości niedaleko Chełma. O EFC dowiedziałam się zupełnie przypadkowo i nie zagłębiając się w szczegóły postanowiłam wysłać zgłoszenie. Gdy przeszłam pierwszy etap w mojej głowie pojawiło się mnóstwo obaw, zastanawiałam się nawet czy nie zrezygnować. Jednak po 1,5 roku mogę stwierdzić, że była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Namawiam wszystkich gimnazjalistów do wysyłania zgłoszeń. Naprawdę warto – mówi uczennica I LO im. Staszica w Lublinie.
Stypendystami programu mogą zostać uczniowie klas trzecich gimnazjum, którzy przejdą pozytywnie dwie fazy rekrutacji oraz zostaną przyjęci do wskazanego przez fundację liceum. O stypendium ubiegać się mogą gimnazjaliści mieszkający na stałe na wsi, którzy uzyskali w pierwszym semestrze trzeciej klasy gimnazjum średnią ocen co najmniej 4,75 lub byli finalistami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Dodatkowym kryterium jest średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie wyższy niż 850 zł.
W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.efc.edu.pl. Mają na to czas do 1 kwietnia.