Włodawa. Ponad 80 proc. mieszkańców miasta opowiedziało się za budową Promenady Nadbużańskiej. Miasto liczy na milion złotych unijnego dofinansowania
Radni poprzedniej kadencji odrzucili przyznaną ośmiomilionową dotację przeznaczoną między innymi na ten cel. Teraz pomysł budowy promenady nad Bugiem wraca.
– Forsowany przez mojego poprzednika projekt poza budową promenady obejmował także szczególnie kosztowny remont i adaptację tak zwanej Starej Kaflarni oraz budowę amfiteatru – tłumaczy Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – W przeciwieństwie do burmistrza Jerzego Września uważaliśmy wtedy, że nie stać nas na udział własny w tak drogim przedsięwzięciu. To zahamowałoby inwestycje w centrum miasta, na których najbardziej nam wtedy zależało.
Po przeanalizowaniu wyników ankiety władze miasta złożyły już wniosek o dofinansowanie około 800-metrowej promenady łączącej trakt spacerowy i ścieżkę rowerową. Projektant przewidział tam stylowe oświetlenie, ławeczki i taras widokowy. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to budowa rozpocznie się już w przyszłym roku. Wartość przedsięwzięcia to 1,18 mln zł.
Poza promenadą miasto przygotowuje także projekt związany z uporządkowaniem układu drogowego w zabytkowej części Włodawy i zagospodarowania na nowo całej przestrzeni staromiejskiego Rynku z zabytkowym Czworobokiem. Sam Czworobok poza jego dziedzińcem należy do różnych instytucji bądź osób prywatnych. Dlatego miasto może go wyeksponować jedynie poprzez zapewnienie mu odpowiedniej oprawy.
– Rynek ma się zmienić się nie do poznania – obiecuje burmistrz. – Będzie nowa organizacja ruchu kołowego i pieszego, stylowe oświetlenie i ławeczki, parkingi, skwery oraz nasadzenia drzew i krzewów. Projektant uwzględnił także fontanny.
Miasto zachowując dziedziniec Czworoboku ma teraz okazję odpowiednio go zagospodarować. Z uwagi na niepowtarzalną scenerię to wymarzone miejsce na organizowanie kameralnych koncertów, spektakli czy wystaw pod chmurką.
Wartość tego projektu szacowana jest wstępnie na około 10 mln zł. Wniosek o dofinansowanie w wysokości 85 proc. tej kwoty miasto chce złożyć już w czerwcu. Na obecnym etapie trwają jeszcze ostatnie korekty projektów technicznych.
Rynek bez starych drzew?
Rewitalizacja staromiejskiego rynku wraz z zabytkowym Czworobokiem to jedna z inwestycji, jakie burmistrz miasta Wiesław Muszyński obiecał mieszkańcom podczas kampanii wyborczej.
Przygotowany przez warszawską firmę Palmett-Markowe Ogrody projekt rewitalizacji centrum miasta zakłada m.in. fontannę w miejscu dawnej studni, niewielką scena, przestrzeń wystawienniczą i …wycięcie 90 proc. drzew i krzewów.
Na ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia. – Przewidziano drzewa trzech różnych gatunków, co symbolicznie nawiązuje do trzech religii – czytamy w projekcie.