Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 października 2015 r.
6:45

Nie dostanie renty, chociaż jest chory. ZUS uznał, że zachorował za wcześnie

0 34 A A

Miał nadzieję, że odciąży rodzinę i nie będzie musiał nikogo więcej prosić o pomoc. Teraz tę nadzieję stracił. Tomasz Krężołek, który cierpi na poważną chorobę oskrzeli, nie dostanie renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS uznał, że... zachorował za wcześnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko miałem już poukładane – przyznaje Tomasz Krężołek z podlubelskiej Niedrzwicy Kościelnej, który cierpi na poważną chorobę płuc (zespół Williamsa-Campbella). – Renta z tytułu niezdolności do pracy jest wyższa niż socjalna, którą mam teraz. Nie liczyłem na wiele. Myślałem,że może tysiąc złotych dostanę, a z dodatkiem pielęgnacyjnym może nawet 1200? Teraz mam 520 zł. 

35-latek przez 8 lat dorabiał jako pracownik ochrony. Teraz jego stan zdrowia już mu na to nie pozwala, a ZUS potrąca mu część renty. – Bo o 24 zł przekroczyłem limit dochodów – tłumaczy pan Tomasz.
Krężołek spłaca blisko 4,3 tys. zł z tytułu „nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych”. Pieniądze ma potrącane z renty od 2012 r.

Niedawno wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS, który był nawet u niego w domu, stwierdził, że 35-latek jest całkowicie niezdolny do pracy. Co więcej – jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.

Mimo to Krężołek wyższej renty nie dostanie. – Do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy należy spełnić łącznie trzy warunki – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS. – Po pierwsze: wypracować wymagany staż ubezpieczeniowy. Po drugie: mieć stwierdzoną niezdolność do pracy. I wreszcie po trzecie : ta niezdolność do pracy musi powstać w okresie ubezpieczenia, a dokładniej w okresie składkowym lub nieskładkowym, albo niedługo po jego zakończeniu.

W przypadku pana Tomasza ostatni wymóg nie został spełniony, ponieważ był niezdolny do pracy zanim gdziekolwiek się zatrudnił.

– Czyli co? Gdybym ukrył chorobę, pracował i oświadczył, że zachorowałem będąc pracownikiem, to świadczenie bym dostał? – pyta rozżalony 35-latek. I dodaje: – Liczyłem na tę wyższą rentę. Chciałem być bardziej samodzielny. Odciążyć rodzinę. Nie prosić o pomoc obcych ludzi.

Pana Tomasza, który jest pacjentem Śląskiego Centrum Chorób Serca czekają kolejne, spore wydatki związane z przygotowaniem do przeszczepu płuc. Decyzja o wstępnej kwalifikacji już zapadła. Aby jednak został wpisany na aktywną listę potencjalnych biorców płuc, musi przejść jeszcze szereg badań. Jest już w trakcie leczenia stomatologicznego.

– Same dojazdy trzy razy w tygodniu do dentysty to koszt 60 zł. Do tego dochodzą leki i odżywki, bo przed przeszczepem muszą przybrać na wadze jakieś 5-6 kg. Czeka mnie też zakup łóżka rehabilitacyjnego – wylicza Krężołek. – Miałem nadzieję, że będzie lepiej. Teraz to wszystko się posypało.

Od decyzji ZUS mężczyzna może się jeszcze odwołać do sądu.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 00:03
0
ZUS to chora instytucja - trzeba ją leczyć (za własne pieniądze)
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 23:57
0
Orzecznicy ZUS to parodia !!! Orzecznik I-szej instancji dał, po komisji II-giej - nie dali !!! Może nie mam dobrej historii leczenia , ale trzeba mieć na to pieniądze !! Nie mogę chodzić, nie mogę spać, nie mogę siedzieć, nie mam za co się leczyć ! Parodia !!! Może trzeba zacząć pić, bo Ci dostają rentę ?!!!
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 06:50
0
Chamstwo z rentami w ZUS. Jestem chory nie mogę wykonywać zawodu wyuczonego , jestem niepełnosprawny II grupa umiarkowany stopień, choroby przewlekłe , jaskra operacje jestem nie zdolny do wykonywania pracy a pomimo to lekarze orzecznicy na siłę uznają mnie zdrowym. Ten chory ZUS trzeba oddać do lekarz psychiatry, bo tak się zachowują .
Avatar
Gość / 20 października 2015 o 13:13
0
Przepisy i ustawy przyznawania rent w Polsce sa do podania pod trybunał stanu i Praw człowieka w Unii. Ustawy sa tak skonstruowane że nie chodzi o to kto jest na co chory tylko czy orzecznik przyzna mu rentę, i tu jest ten przekręt, choroba którą ma starający się o rentę nie jest brana pod uwagę przez orzecznika. Pan i władca uzdrowiciel już miałem z takimi osobami do czynienia , nie bada i nie sprawdza czy jesteś chory, tylko widząc że umiesz chodzić trochę mówić widzisz choć masz chorobe oczu decyduje że możasz pracować.Chamstwo do potęgi na takich komisjach, decyzja nie jest pan niezdolny do pracy to jest decyzja orzezcnika, opisy banalne i zawierajace kłamstwa o naszym stanie zdria w takich decyzjach, dokumenty choroby leki nic dla takiego orzecznika nie obią nie bierze ich pod uwagę. Dlatego trybunał stanu dla tych co takie oszustwo wymyślili w majestacie prawa i z tego korzysta do dzisiaj. zamiast nam dać rentę sami sobie za komisje wypłacają pienądze a komisji jest coraz to więcej a odwołań jeszcze więcej więc machina zarabiania na chorych kręci się w pełni. CHORY W POLSCE POMIMO BRAKU PREDYSPOZYCJI DO WYKONYWANIA PRACY DO KTÓREJ NIKT ICH NIE PRZYJMIE ZOSTAJE BIEDA. Jak tak ma wyglądać demokracja w stylu PO i PSL to dziękuję.
Przepisy i ustawy przyznawania rent w Polsce sa do podania pod trybunał stanu i Praw człowieka w Unii. Ustawy sa tak skonstruowane że nie chodzi o to kto jest na co chory tylko czy orzecznik przyzna mu rentę, i tu jest ten przekręt, choroba którą ma starający się o rentę nie jest brana pod uwagę przez orzecznika. Pan i władca uzdrowiciel już miałem z takimi osobami do czynienia , nie bada i nie sprawdza czy jesteś chory, tylko widząc że umiesz chodzić trochę mówić widzisz choć masz chorobe oczu decyduje że możasz pracować.Chamstwo do potęgi... rozwiń
Avatar
Gość / 12 października 2015 o 19:34
0
ZUS by zabral wszystko kazdemu co do zlotowki, w tym przypadku wiem co mowie.. jestem jak najbardziej za tym zeby zlikwidowac zus!! PO chce to zmienic dajmy im szanse. Nizej wymieniony Karpinski - tez mam zamiar na niego zaglosować
Avatar
kamil / 12 października 2015 o 13:11
0

Uważam że pomysł Platformy o likwidacji ZUSu jest dobrym pomysłem. Do jego przepchnięcia w sejmie potrzebni są odpowiedni ludzie. Dlatego zagłosuję na Karpińskiego.

Avatar
Gość / 11 października 2015 o 08:35
0
Zastanawiam się po co ta cała szopka z komisją i lekarzem orzecznikiem. Jedzie facet do chorego ocenić jego stan zdrowia, a nieważne co zadecyduje chłopak i tak renty nie dostanie. Czy w ZUS-ie nie potrafią myśleć. Po złożeniu papierów widzą, że nic z tego nie wyjdzie,a mimo to każą jechać lekarzowi, generują koszty, a co gorsze dają nadzieję choremu. Może lepiej od razu powiedzieć, że przy dzisiejszym stanie prawnym renta się nie należy.
Avatar
Bolek / 10 października 2015 o 17:56
0

Jak zwykle ten je.....ny ZUS! w tym poj...kraju alkoholizm jest bardzo poważną chorobą i należy się świadczenie a tu chłopakowi życie "umilają"i szukają co jeszcze można mu zabrać! Dać im w tym zusie pensję taką jak ten chłopak ma wysokość renty i wtedy zobaczymy!

ale co tutaj jest winny ZUS taki jest przepis i nic nie poradzisz... zawsze można odwolac sie do Sądu

Avatar
Gość / 9 października 2015 o 23:43
0
Pewnie ZUS oszczedza dla emigrantow bo oni zadaja 2000 euro miesiecznie. ..!!!!!!
Avatar
Gość / 9 października 2015 o 15:36
0

Państwo w państwie!!!!!!!!!!!!ZUS to naigorszy złodziej w Polsce!!!!!!!!!!!

Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 00:03
0
ZUS to chora instytucja - trzeba ją leczyć (za własne pieniądze)
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 23:57
0
Orzecznicy ZUS to parodia !!! Orzecznik I-szej instancji dał, po komisji II-giej - nie dali !!! Może nie mam dobrej historii leczenia , ale trzeba mieć na to pieniądze !! Nie mogę chodzić, nie mogę spać, nie mogę siedzieć, nie mam za co się leczyć ! Parodia !!! Może trzeba zacząć pić, bo Ci dostają rentę ?!!!
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 06:50
0
Chamstwo z rentami w ZUS. Jestem chory nie mogę wykonywać zawodu wyuczonego , jestem niepełnosprawny II grupa umiarkowany stopień, choroby przewlekłe , jaskra operacje jestem nie zdolny do wykonywania pracy a pomimo to lekarze orzecznicy na siłę uznają mnie zdrowym. Ten chory ZUS trzeba oddać do lekarz psychiatry, bo tak się zachowują .
Avatar
Gość / 20 października 2015 o 13:13
0
Przepisy i ustawy przyznawania rent w Polsce sa do podania pod trybunał stanu i Praw człowieka w Unii. Ustawy sa tak skonstruowane że nie chodzi o to kto jest na co chory tylko czy orzecznik przyzna mu rentę, i tu jest ten przekręt, choroba którą ma starający się o rentę nie jest brana pod uwagę przez orzecznika. Pan i władca uzdrowiciel już miałem z takimi osobami do czynienia , nie bada i nie sprawdza czy jesteś chory, tylko widząc że umiesz chodzić trochę mówić widzisz choć masz chorobe oczu decyduje że możasz pracować.Chamstwo do potęgi na takich komisjach, decyzja nie jest pan niezdolny do pracy to jest decyzja orzezcnika, opisy banalne i zawierajace kłamstwa o naszym stanie zdria w takich decyzjach, dokumenty choroby leki nic dla takiego orzecznika nie obią nie bierze ich pod uwagę. Dlatego trybunał stanu dla tych co takie oszustwo wymyślili w majestacie prawa i z tego korzysta do dzisiaj. zamiast nam dać rentę sami sobie za komisje wypłacają pienądze a komisji jest coraz to więcej a odwołań jeszcze więcej więc machina zarabiania na chorych kręci się w pełni. CHORY W POLSCE POMIMO BRAKU PREDYSPOZYCJI DO WYKONYWANIA PRACY DO KTÓREJ NIKT ICH NIE PRZYJMIE ZOSTAJE BIEDA. Jak tak ma wyglądać demokracja w stylu PO i PSL to dziękuję.
Przepisy i ustawy przyznawania rent w Polsce sa do podania pod trybunał stanu i Praw człowieka w Unii. Ustawy sa tak skonstruowane że nie chodzi o to kto jest na co chory tylko czy orzecznik przyzna mu rentę, i tu jest ten przekręt, choroba którą ma starający się o rentę nie jest brana pod uwagę przez orzecznika. Pan i władca uzdrowiciel już miałem z takimi osobami do czynienia , nie bada i nie sprawdza czy jesteś chory, tylko widząc że umiesz chodzić trochę mówić widzisz choć masz chorobe oczu decyduje że możasz pracować.Chamstwo do potęgi... rozwiń
Avatar
Gość / 12 października 2015 o 19:34
0
ZUS by zabral wszystko kazdemu co do zlotowki, w tym przypadku wiem co mowie.. jestem jak najbardziej za tym zeby zlikwidowac zus!! PO chce to zmienic dajmy im szanse. Nizej wymieniony Karpinski - tez mam zamiar na niego zaglosować
Avatar
kamil / 12 października 2015 o 13:11
0

Uważam że pomysł Platformy o likwidacji ZUSu jest dobrym pomysłem. Do jego przepchnięcia w sejmie potrzebni są odpowiedni ludzie. Dlatego zagłosuję na Karpińskiego.

Avatar
Gość / 11 października 2015 o 08:35
0
Zastanawiam się po co ta cała szopka z komisją i lekarzem orzecznikiem. Jedzie facet do chorego ocenić jego stan zdrowia, a nieważne co zadecyduje chłopak i tak renty nie dostanie. Czy w ZUS-ie nie potrafią myśleć. Po złożeniu papierów widzą, że nic z tego nie wyjdzie,a mimo to każą jechać lekarzowi, generują koszty, a co gorsze dają nadzieję choremu. Może lepiej od razu powiedzieć, że przy dzisiejszym stanie prawnym renta się nie należy.
Avatar
Bolek / 10 października 2015 o 17:56
0

Jak zwykle ten je.....ny ZUS! w tym poj...kraju alkoholizm jest bardzo poważną chorobą i należy się świadczenie a tu chłopakowi życie "umilają"i szukają co jeszcze można mu zabrać! Dać im w tym zusie pensję taką jak ten chłopak ma wysokość renty i wtedy zobaczymy!

ale co tutaj jest winny ZUS taki jest przepis i nic nie poradzisz... zawsze można odwolac sie do Sądu

Avatar
Gość / 9 października 2015 o 23:43
0
Pewnie ZUS oszczedza dla emigrantow bo oni zadaja 2000 euro miesiecznie. ..!!!!!!
Avatar
Gość / 9 października 2015 o 15:36
0

Państwo w państwie!!!!!!!!!!!!ZUS to naigorszy złodziej w Polsce!!!!!!!!!!!

Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 5 2

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 4 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 15

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 585 57

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 11

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.