Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2014 r.
6:15
Edytuj ten wpis

200 tys. zł wydatków. Za co władze Lublina płacą służbową kartą?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 16 A A

Ponad 200 tys. złotych wydali w ciągu roku urzędnicy Ratusza płacąc służbowymi kartami m.in. w hotelach i na stacjach benzynowych. Wykazu wszystkich takich transakcji żąda od władz miasta lubelska Fundacja Wolności. Ratusz jeszcze nie wie, czy go przekaże

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takiej spowiedzi działacze fundacji zażądali od miasta po tym, co wyszło na jaw przy okazji niedawnej afery podsłuchowej. Okazało się, że wysocy urzędnicy państwowi podczas prywatnych spotkań płacili za zakrapiane alkoholem kolacje używając służbowych kart. Według doniesień medialnych, słynna kolacja opłacona przez prezesa NBP Marka Belkę miała kosztować ponad 1400 zł, z czego prawie 900 zł wydano na alkohol.

- Mamy nadzieję, że kierownictwo lubelskiego urzędu nie stosuje tak nagannych praktyk - stwierdza Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. Nadzieję ma, ale na wszelki wypadek pyta.

21 kart

Ustaliliśmy, że Urząd Miasta ma 21 służbowych kart płatniczych. Jednej używa prezydent Lublina, trzy są do dyspozycji jego zastępców, kolejną kartę ma sekretarz miasta, jedną przewodniczący Rady Miasta, a następną jego zastępca. Wśród dyrektorów wydziałów Urzędu Miasta karty mają tylko trzy osoby: dwie z Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych, a jedną dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów.

U niższych rangą urzędników można doliczyć się łącznie 11 kart, z czego 10 związanych jest z projektami dotowanymi z funduszy zewnętrznych, głównie unijnych.

- W 2013 roku wydatki dokonane przy pomocy kart płatniczych wyniosły 212 270,40 zł - wylicza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Średnio na jedną kartę wypada miesięcznie ponad 840 zł.

Za co urzędnicy płacili w ten sposób?

- Pracownicy mogą korzystać ze służbowych kart płatniczych przy regulowaniu wydatków ponoszonych w czasie krajowych i zagranicznych podróży służbowych. To np. płatności za hotele i podróże - stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

A jak to wygląda w praktyce? Takich danych żąda Fundacja Wolności. Chce znać imiona, nazwiska i stanowiska posiadaczy kart, limity kredytowe oraz wyciągi bankowe dla wszystkich tych kart od początku zeszłego roku do teraz. Wyciągi zamierza upublicznić w Internecie.

- Musimy najpierw sprawdzić, czy możemy udostępnić takie informacje - podkreśla rzeczniczka prezydenta.

Zdaniem Jakubowskiego nie ma przeciwwskazań do ujawnienia wyciągów. - Uważamy, że informacje o tym, co było opłacane służbowymi kartami płatniczymi osób zajmujących kierownicze stanowiska w UM Lublin, są informacją publiczną i liczymy na otrzymanie pełnych danych.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Szu / 7 lipca 2014 r. o 20:00
0

Takich rzeczy nie wolno robić drugiemu - to bardzo boli. Przestańcie, bardzo was proszę! Teraz, będą musieli kombinować rachunki za gazety, bilety mpk i takie inne.... , a zamiast wódki będą rachunki za wynajem sali na konferencję,,,

Opamiętajcie się, bądźcie poważni!!!!

  

Avatar
Ondrej Baculik / 5 lipca 2014 r. o 06:55
0
Kradziez w bialy dzien, tyle w temacie. Za zgoda prezedenta... I radnych?
Avatar
Przemysław Leniak / 4 lipca 2014 r. o 16:45
0

Jakubowski jako doradca Żuka nie powinien chyba mieć problemów z uzyskaniem wiedzy

Avatar
senator niezależny / 4 lipca 2014 r. o 15:52
0

Jako obywatel tego państwa, płacący podatki żądam upublicznienia tej informacji. Chcę wiedzieć na co idą moje ciężko wypracowane pieniądze. Skandale, które coraz częściej wychodzą na jaw nie nastrajają optymistycznie, że nasze podatki są wykorzystywane we właściwy i uczciwy sposób.

Do czasu kiedy TUSKOJEBY i GUMOFILCE nie ustąpią to jeszcze długo tak będzie.

Avatar
zzz / 4 lipca 2014 r. o 15:15
0

"Musimy najpierw sprawdzić, czy możemy udostępnić takie informacje – podkreśla rzeczniczka prezydenta."

... rozumiecie tok rozumowania rzeczniczki Prezydenta Żuka ?

Bo ja nie.

Psim obowiązkiem ratuszowych urzędników jest ujawnienie na co wydawali (płacąc służbowymi kartami) pieniądze podatników.

Avatar
BanKier / 4 lipca 2014 r. o 12:41
0

Ludzie ogarnijcie się. Nie jest ważne w jaki sposób płacą (karta, gotówka czy przelew).

Istotne jest na co pieniądze są wydawane. Żeby rozliczyć wydatek musi taki delikwent 

przedstawić do zatwierdzenia rachunek/fakturę i ktoś upoważniony to zatwierdza.

Czyli ważny jest cel, na który idzie kasa a nie sposób płatności. Płacenie kartą a nie gotówką 

tylko ułatwia życie i upraszcza rozrachunki. Poza tym dla firmy jest tańsze i wygodniejsze.

Nawet nie wiesz jak jest to istotne - może to i dobrze ;)

Nawet nie wiesz jak jest to istotne - może to i dobrze ;)

rozwiń
Avatar
Kornik / 4 lipca 2014 r. o 12:16
0

A ja nie podejdzie do badania to rozstrzelać :)  Głupota w czystej postaci

Trzeba wprowadzić obowiązkowe badania na wykrywaczy kłamstw dla osób zarządzających pieniędzmi publicznymi (naszymi). Pytanie powinno brzmieć, czy świadomie przyczyniłem się do utraty pieniędzy ze Skarbu Państwa? Raz do roku, każda osoba powinna przechodzić tego typu "badanie".

Avatar
Ryszard / 4 lipca 2014 r. o 09:45
0

Ludzie ogarnijcie się. Nie jest ważne w jaki sposób płacą (karta, gotówka czy przelew).

Istotne jest na co pieniądze są wydawane. Żeby rozliczyć wydatek musi taki delikwent 

przedstawić do zatwierdzenia rachunek/fakturę i ktoś upoważniony to zatwierdza.

Czyli ważny jest cel, na który idzie kasa a nie sposób płatności. Płacenie kartą a nie gotówką 

tylko ułatwia życie i upraszcza rozrachunki. Poza tym dla firmy jest tańsze i wygodniejsze.

Avatar
Podatnik / 4 lipca 2014 r. o 09:41
0

Trzeba wprowadzić obowiązkowe badania na wykrywaczy kłamstw dla osób zarządzających pieniędzmi publicznymi (naszymi). Pytanie powinno brzmieć, czy świadomie przyczyniłem się do utraty pieniędzy ze Skarbu Państwa? Raz do roku, każda osoba powinna przechodzić tego typu "badanie".

Avatar
BanKier / 4 lipca 2014 r. o 08:28
0

to się przenieście do Kraśnika, Puław albo Świdnika... Swoją drogą nie dziwię się, że marnie Ci płacą, skoro o godz 8 rano masz czas w swoim urzędzie siedzieć i pisać komentarze w internecie - widocznie za wiele roboty to Ty nie masz...

On lub ona mieli na myśli szeregowych pracowników, a nie na ten przykład przewodniczącego rady miasta czy też prezydenta, że o zastępcach i dyrektorach wydziałów nie wspomnę.

Avatar
Szu / 7 lipca 2014 r. o 20:00
0

Takich rzeczy nie wolno robić drugiemu - to bardzo boli. Przestańcie, bardzo was proszę! Teraz, będą musieli kombinować rachunki za gazety, bilety mpk i takie inne.... , a zamiast wódki będą rachunki za wynajem sali na konferencję,,,

Opamiętajcie się, bądźcie poważni!!!!

  

Avatar
Ondrej Baculik / 5 lipca 2014 r. o 06:55
0
Kradziez w bialy dzien, tyle w temacie. Za zgoda prezedenta... I radnych?
Avatar
Przemysław Leniak / 4 lipca 2014 r. o 16:45
0

Jakubowski jako doradca Żuka nie powinien chyba mieć problemów z uzyskaniem wiedzy

Avatar
senator niezależny / 4 lipca 2014 r. o 15:52
0

Jako obywatel tego państwa, płacący podatki żądam upublicznienia tej informacji. Chcę wiedzieć na co idą moje ciężko wypracowane pieniądze. Skandale, które coraz częściej wychodzą na jaw nie nastrajają optymistycznie, że nasze podatki są wykorzystywane we właściwy i uczciwy sposób.

Do czasu kiedy TUSKOJEBY i GUMOFILCE nie ustąpią to jeszcze długo tak będzie.

Avatar
zzz / 4 lipca 2014 r. o 15:15
0

"Musimy najpierw sprawdzić, czy możemy udostępnić takie informacje – podkreśla rzeczniczka prezydenta."

... rozumiecie tok rozumowania rzeczniczki Prezydenta Żuka ?

Bo ja nie.

Psim obowiązkiem ratuszowych urzędników jest ujawnienie na co wydawali (płacąc służbowymi kartami) pieniądze podatników.

Avatar
BanKier / 4 lipca 2014 r. o 12:41
0

Ludzie ogarnijcie się. Nie jest ważne w jaki sposób płacą (karta, gotówka czy przelew).

Istotne jest na co pieniądze są wydawane. Żeby rozliczyć wydatek musi taki delikwent 

przedstawić do zatwierdzenia rachunek/fakturę i ktoś upoważniony to zatwierdza.

Czyli ważny jest cel, na który idzie kasa a nie sposób płatności. Płacenie kartą a nie gotówką 

tylko ułatwia życie i upraszcza rozrachunki. Poza tym dla firmy jest tańsze i wygodniejsze.

Nawet nie wiesz jak jest to istotne - może to i dobrze ;)

Nawet nie wiesz jak jest to istotne - może to i dobrze ;)

rozwiń
Avatar
Kornik / 4 lipca 2014 r. o 12:16
0

A ja nie podejdzie do badania to rozstrzelać :)  Głupota w czystej postaci

Trzeba wprowadzić obowiązkowe badania na wykrywaczy kłamstw dla osób zarządzających pieniędzmi publicznymi (naszymi). Pytanie powinno brzmieć, czy świadomie przyczyniłem się do utraty pieniędzy ze Skarbu Państwa? Raz do roku, każda osoba powinna przechodzić tego typu "badanie".

Avatar
Ryszard / 4 lipca 2014 r. o 09:45
0

Ludzie ogarnijcie się. Nie jest ważne w jaki sposób płacą (karta, gotówka czy przelew).

Istotne jest na co pieniądze są wydawane. Żeby rozliczyć wydatek musi taki delikwent 

przedstawić do zatwierdzenia rachunek/fakturę i ktoś upoważniony to zatwierdza.

Czyli ważny jest cel, na który idzie kasa a nie sposób płatności. Płacenie kartą a nie gotówką 

tylko ułatwia życie i upraszcza rozrachunki. Poza tym dla firmy jest tańsze i wygodniejsze.

Avatar
Podatnik / 4 lipca 2014 r. o 09:41
0

Trzeba wprowadzić obowiązkowe badania na wykrywaczy kłamstw dla osób zarządzających pieniędzmi publicznymi (naszymi). Pytanie powinno brzmieć, czy świadomie przyczyniłem się do utraty pieniędzy ze Skarbu Państwa? Raz do roku, każda osoba powinna przechodzić tego typu "badanie".

Avatar
BanKier / 4 lipca 2014 r. o 08:28
0

to się przenieście do Kraśnika, Puław albo Świdnika... Swoją drogą nie dziwię się, że marnie Ci płacą, skoro o godz 8 rano masz czas w swoim urzędzie siedzieć i pisać komentarze w internecie - widocznie za wiele roboty to Ty nie masz...

On lub ona mieli na myśli szeregowych pracowników, a nie na ten przykład przewodniczącego rady miasta czy też prezydenta, że o zastępcach i dyrektorach wydziałów nie wspomnę.

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus: Nowe obostrzenia i decyzje rządu. Konferencja premiera

Koronawirus: Nowe obostrzenia i decyzje rządu. Konferencja premiera

Dzisiaj na godz. 12.30 zaplanowano konferencję na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia transmisji.

Obawy mieszkańców wracają nad Bystrzycę. Wznowiono prace przy elektrowni wodnej

Obawy mieszkańców wracają nad Bystrzycę. Wznowiono prace przy elektrowni wodnej

Na Bystrzycy wznowiono prace przy elektrowni wodnej, której obawiają się mieszkańcy pobliskich domów przy ul. Dzierżawnej i Wapiennej. Ich zdaniem piętrzenie wody może skutkować zalaniem ich posesji. Mieszkańcy sądzili, że właściciel elektrowni stracił pozwolenie na jej działalność. Okazuje się, że nie stracił.

Kurtki puchowe męskie to idealny wybór na zimę

Kurtki puchowe męskie to idealny wybór na zimę

Kurtki puchowe zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród miłośników zimowych sportów, aktywności outdoorowych, ale też wśród osób użytkujących je podczas codziennych zająć.

"Elementarz Polskiej Kultury" - wystawa w Warsztatach Kultury
2 listopada 2020, 10:00

"Elementarz Polskiej Kultury" - wystawa w Warsztatach Kultury

Przez cały listopad w Warsztatach Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 7) będzie można podziwiać wystawę "Elementarz Polskiej Kultury", zwracającej uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat.

Przekładają spacer w obronie praw kobiet w Lubartowie. Blokada ronda w poniedziałek
galeria

Przekładają spacer w obronie praw kobiet w Lubartowie. Blokada ronda w poniedziałek

Lubartów przekłada piątkowy spacer kobiet na poniedziałek. Elżbieta Wąs w zamian zaprasza w ten piątek na palenie zniczy przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lubartowie.

Adwokaci Cezarego Kucharskiego zaskarżą decyzję prokuratury

Adwokaci Cezarego Kucharskiego zaskarżą decyzję prokuratury

Pełnomocnicy Cezarego Kucharskiego zaskarżą decyzję prokuratury o środkach zapobiegawczych podjętych wobec ich klienta. Menadżer piłkarski i były poseł z Łukowa usłyszał zarzuty związane z szantażowaniem Roberta Lewandowskiego.

Strona internetowa dla firmy – komu zlecić?

Strona internetowa dla firmy – komu zlecić?

Dzięki umiejętnie zaprojektowanej stronie, firmy działając w Internecie mogą nie tylko docierać do klientów, ale również budować u nich określone skojarzenia z marką. Ale komu powinieneś powierzyć stworzenie strony, by mieć gwarancję, że rezultat będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami?

29 października 1969 roku to początek internetu. Jak się zmienił od tego czasu?
film

29 października 1969 roku to początek internetu. Jak się zmienił od tego czasu?

29 października 1969 roku to początek internetu. Ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki opowiedział o tym wydarzeniu. Jakie słowo zostało wysłane? Jak internet się zmienił?

Czy zima dopisze narciarzom w grudniu 2020 i zimie 2021, sprawdzamy prognozy długoterminowe!

Czy zima dopisze narciarzom w grudniu 2020 i zimie 2021, sprawdzamy prognozy długoterminowe!

Zima zbliża się wielkimi krokami, warto więc sprawdzić, czy w tym sezonie dopisze nam pogoda idealna na śnieżne szaleństwo na stokach. Czeka nas zima stulecia, czy może widok śniegu nie będzie nam pisany? Jak przedstawiają się prognozy długoterminowe na rok 2020/2021? Czego możemy się spodziewać?

5 pomysłów na szybkie i tanie dekoracje Halloweenowe

5 pomysłów na szybkie i tanie dekoracje Halloweenowe

W noc z 31 października na 1 listopada obchodzone jest stare celtyckie święto - Halloween. Mimo podzielonych zdań na temat jego świętowania, z roku na rok zyskuje ono na popularności. My postrzegamy Halloween jako doskonałą okazję do dobrej zabawy, która szczególnie się przyda w te szare i ponure jesienne dni