W naszym regionie rozliczyło się z fiskusem 641 milionerów. Na złożenie zeznań podatkowych za ubiegły rok został już tylko tydzień.
Z uwagi na pandemię podatnicy nie mają bezpośredniego dostępu do urzędów skarbowych. Z tego powodu termin rozliczeń przesunięto o miesiąc – do końca maja.
Ponieważ 31 maja jest dniem wolnym od pracy, ostatnim dniem do złożenia PIT i do zapłacenia podatku jest 1 czerwca.
Podatnicy, którzy osiągali dochody z pracy na etacie, umów zlecenia, rent i emerytur (PIT-37), czy zbycia papierów wartościowych (PIT-38), mieli przygotowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT. Te zeznania zostały zatwierdzone w systemie tuż po 30 kwietnia 2020 roku.
– Jednak PIT 37 to zeznanie indywidualne, zawierające jedynie ulgę z tytułu wychowywania dzieci oraz wskazanie 1 proc. na Organizacje Pożytku Publicznego. Dlatego jeśli ktoś chce skorzystać z odliczenia innych ulg, np. darowizn, rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej lub skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, tj. wspólnie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a dotychczas nie rozliczyła się w ten sposób, powinna złożyć korektę zeznania – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Można to zrobić w sposób tradycyjny, przez usługę e-deklaracja czy Twój e-PIT. Wówczas należy zaznaczyć, że jest to korekta zeznania.
Ci podatnicy, których zeznanie zostało zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, a muszą dopłacić podatek, otrzymają z urzędu skarbowego wezwanie, w którym będzie wskazana kwota do zapłaty i termin. – Bardzo ważna uwaga. Wpłaty dokonujemy tylko i wyłącznie na swój mikrorachunek – dodaje rzecznik.
Odmienna jest sytuacja osób, którym administracja nie przygotowała zeznania i te osoby powinny samodzielnie je wypełnić. – Dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą, osiągających dochody zagraniczne, czy z najmu na zasadach ogólnych. Dla tej grupy podatników został wydłużony termin do złożenia zeznania do końca maja – tłumaczy Marta Szpakowska.
Do końca czerwca wydłużono również termin złożenia korekty zeznania w związku ze zmianą wskazanej organizacji pożytku publicznego.
Do połowy maja rozliczyło się ponad 92 proc. podatników z naszego regionu. Wśród nich 641 osób wykazało dochód powyżej miliona złotych. Rekordzistą jest podatnik z dochodem ponad 31 mln. zł.
Jesteśmy też hojni. 482 869 podatników przekazało 1 proc. podatku na OPP. Już teraz jest to ponad 30 mln złotych. W minionym roku nieco ponad pół miliona podatników przekazało na OPP 31,2 mln zł.