Droga dojazdowa do obwodnicy, lotnisko, nowe przystanki, baseny i odnowa Ogrodu Saskiego. To jedne z głównych wydatków, które prezydent wstępnie planuje na przyszły rok. Będą też podwyżki podatku od nieruchomości, czynszów komunalnych i cen biletów ZTM.
Wśród głównych wydatków miasta jest dokończenie budowy nowego odcinka ul. Mełgiewskiej, która stanowi dojazd do obwodnicy miasta i stadion miejski przy ul. Krochmalnej. Magistrat będzie też wymieniać wiaty przystankowe, przy wielu z nich mają się pojawić elektroniczne wyświetlacze pokazujące, za ile minut przyjedzie pojazd danej linii.
Ogród Saski do przebudowy
Do przebudowy pójdzie Ogród Saski – na wszystkich alejkach pojawi się nowa nawierzchnia, park otoczy nowe ogrodzenie, rozbudowana ma być też baza wypoczynkowa nad Zalewem Zemborzyckim – tu mowa jest o pięciu nowych produktach i rozszerzeniu sieci kamer.
Magistrat zapowiada też dalsze prace przy uzbrajaniu strefy ekonomicznej na Felinie, budowę nowych dróg na Bursakach, przedszkola ze żłobkiem przy ul. Wolskiej, podstawówki na Sławinie i konktynuację przebudowy Centrum Kultury. Prowadzone mają być też prace przy projekcie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej.
Choć w dokumencie tego nie ma prezydent deklaruje już kolejną dużą partię remontów dróg. – Chcemy utrzymać obecne tempo remontów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Określimy, które ulice powinny być odnawiane w pierwszej kolejności – dodaje. Wiadomo już jednak, że przebudowy doczeka się m.in. ul. Łęczyńska.
Miejscy urzędnicy mogą po cichu liczyć na podwyżki płac. – Mówimy o kwocie średnio 100 zł na etat – mówi Żuk.
Podatek od nieruchomości ma wzrosnąć o 5 do 7 proc. Utrzymane będą obowiązujące zwolnienia z tego podatku. Znacznie może też wzrosnąć podatek rolny. Nie wiadomo za to jeszcze, jak może się zmienić podatek od środków transportowych.
Na obecnym poziomie pozostanie opłata targowa. Od kwietnia o 8 proc. miałaby zdrożeć bilety komunikacji miejskiej. Można się też spodziewać podwyżki opłat za żłobki i przedszkola. O 2 proc. wzrosłyby czynsze w lokalach komunalnych.
Ostateczny projekt przyszłorocznego budżetu miasta radni powinni dostać jesienią. I to od Rady Miasta zależeć będzie ostateczny kształt listy wydatków.