Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2013 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Czy nowe trolejbusy nadają się do jazdy?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A
Pojazdy Ursus montowane w Lublinie na bazie ukraińskiego Bogdana wciąż nie mogą wyjechać na ulice (J
Pojazdy Ursus montowane w Lublinie na bazie ukraińskiego Bogdana wciąż nie mogą wyjechać na ulice (J

1,2 miliona zł kary nałożył Lublin na producenta polsko-ukraińskich trolejbusów. Dostarczone w październiku miały wozić pasażerów w listopadzie, ale już wiadomo, że i grudzień jest mało realny. Powód? Usterka goni usterkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Już w czwartek pytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego, skąd tak duża jak na pięć pojazdów kara. Dostaliśmy niewiele mówiącą odpowiedź: "podczas odbiorów komisja stwierdziła, że część trolejbusów posiada wady i usterki techniczne w zakresie dopuszczenia do ruchu, które kwalifikowały się do naliczenia kar umownych”.

W piątek zażądaliśmy protokołów odbioru. ZTM ich nie przesłał tłumacząc, że musi "zasięgnąć opinii prawnej”, bo nie chciałby "narażać się na naruszenie przepisów” w tym "tajemnicy przedsiębiorstwa”. Dostaliśmy kilka przykładowych usterek, w tym np. brak podświetlenia przycisku.

Dyrektor ZTM nieprędko dał się przekonać, że skoro publiczne zakupy są jawne, to powinien pokazać protokoły odbioru pojazdów. O tym, że gotowa jest cała partia pięciu trolejbusów producent poinformował w ostatnim możliwym terminie, 30 października. Nie dostarczył wozów do zajezdni, lecz zaprosił komisję do swej hali montażowej. Umowa to dopuszcza. A tu okazało się, że dwa trolejbusy mają… niesprawny układ napędowy. Kilka dni później urzędnicy mówili, że trolejbusy mogą zacząć wozić pasażerów jeszcze w listopadzie.

Nie wożą do dziś. Najświeższe z przesłanych nam dokumentów noszą datę 22 listopada. Lista liczy 29 "usterek” i 9 "uchybień”. Co wytknęła komisja? M.in. za mały "przyklęk”, brak izolacji rampy dla wózków, nieszczelną i łatwą do zalania izolację instalacji elektrycznej 24V, brak ogrzewania zewnętrznych wyświetlaczy, niesprawne nagłośnienie, kłamiące kontrolki, wadliwy "ciepły guzik”. Kamery monitoringu zamontowano tak, że dużą część obrazu zasłaniają poręcze. A w kabinie kierowcy "pedałem hamulca można wyłamać kratkę nawiewu”. Do tego szyby w różnych odcieniach, brak kół zapasowych, wibracje pojazdów podczas jazdy.

To uwagi do całej partii trolejbusów. Każdy ma też własną listę usterek. Od niesprawnej klimatyzacji, niedziałających drzwi i ogrzewania, do opisów po ukraińsku. Z protokołów wynika, że producent dostarczył pojazdy brudne, porysowane, z pogiętymi osłonami na dachu, niechlujnie i nieestetycznie wykończone.

– Usterki są systematycznie usuwane – twierdzi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie. Jednak  nieoficjalne informacje wskazują, że na kursy z pasażerami w tym roku nie ma co liczyć.

Poza kłopotliwą piątką trolejbusów konsorcjum polskiego Ursusa i ukraińskiego Bogdana ma dostarczyć Lublinowi jeszcze 33 pojazdy. Jeszcze zanim otwarte zostały oferty w przetargu na trolejbusy dla Lublina o uruchomieniu montowni pojazdów w Lublinie mówił konsul Ukrainy.
Mariusz Lewandowski, rzecznik Ursusa, odmówił wczoraj komentarza. Zapowiedział, że po konsultacjach z fachowcami odniesie się do sprawy.

(p.p.)

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
eta61 / 16 grudnia 2013 o 07:38
0

I na co liczily? Ukraincy wygryzly Solarisa,. Róznica byla tylko kilkuset tysiecy, ale lubelska wladza woli pomagac obcych, zamiast spierac polskich firm. Wiadomo bylo, jaki bedzie jakosc i na to pozwolili, to oni ponosza odpowiedzialnoscc!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
lubelskie dno / 15 grudnia 2013 o 13:53
0

a moze ty sie pochwalisz co osiagnales i w czym jestes doskonaly? typowy polaczek - pierwszy do krytyki a sam soba niczego nie reprezentuje...

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

rozwiń
Avatar
lublin / 15 grudnia 2013 o 09:52
0

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

Avatar
ja@ / 15 grudnia 2013 o 09:02
0

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po niewlasciwej stronie..niedobrze mi sie robi od tego lublina

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po ... rozwiń

Avatar
Thorus / 13 grudnia 2013 o 18:18
0
Jeszcze się taki nie urodził, żeby polaczkom na wschodzie dogodził. Zawsze coś nie tak, ale to wina cyklistów
Avatar
Edmund / 13 grudnia 2013 o 16:55
0
Solarisy też miały b.dużo usterek poprodukcyjnych, problemy z nimi są do dziś...

Chyba z tobą.Jakoś zasuwam nim non-stop i problemów żadnych nie doświadczam.żeby na warsztat nim jechać.

Przepraszam,skłamałem.Czasami muszą mi na warsztacie płyn do spryskiwaczy uzupełnić.

Avatar
Marek / 13 grudnia 2013 o 09:35
0

czepiacie sie terminów, zamiast sie cieszyć że lokalna gospodarka nie upadła do końca, tylko błędy wytykacie. przecież wiadomo ze naprawią, a ze z opuźnieniem, przepraszam ale co w Polsce nie wchodzi do użytku z opuźnieniem, chyba tylko ustawy. :)

Avatar
Kurt / 13 grudnia 2013 o 09:16
0

Plusem jest możliwość pracy dla Polaków i dla Ukraińców, jednak aby faktycznie miało to ręce i nogi sprzęt musi być w 100% i nie ma przeproś.

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 o 21:07
0

Bogdan do lamusa

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 o 21:07
0

Tylko solar lub Amz

Avatar
eta61 / 16 grudnia 2013 o 07:38
0

I na co liczily? Ukraincy wygryzly Solarisa,. Róznica byla tylko kilkuset tysiecy, ale lubelska wladza woli pomagac obcych, zamiast spierac polskich firm. Wiadomo bylo, jaki bedzie jakosc i na to pozwolili, to oni ponosza odpowiedzialnoscc!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
lubelskie dno / 15 grudnia 2013 o 13:53
0

a moze ty sie pochwalisz co osiagnales i w czym jestes doskonaly? typowy polaczek - pierwszy do krytyki a sam soba niczego nie reprezentuje...

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

rozwiń
Avatar
lublin / 15 grudnia 2013 o 09:52
0

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

Avatar
ja@ / 15 grudnia 2013 o 09:02
0

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po niewlasciwej stronie..niedobrze mi sie robi od tego lublina

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po ... rozwiń

Avatar
Thorus / 13 grudnia 2013 o 18:18
0
Jeszcze się taki nie urodził, żeby polaczkom na wschodzie dogodził. Zawsze coś nie tak, ale to wina cyklistów
Avatar
Edmund / 13 grudnia 2013 o 16:55
0
Solarisy też miały b.dużo usterek poprodukcyjnych, problemy z nimi są do dziś...

Chyba z tobą.Jakoś zasuwam nim non-stop i problemów żadnych nie doświadczam.żeby na warsztat nim jechać.

Przepraszam,skłamałem.Czasami muszą mi na warsztacie płyn do spryskiwaczy uzupełnić.

Avatar
Marek / 13 grudnia 2013 o 09:35
0

czepiacie sie terminów, zamiast sie cieszyć że lokalna gospodarka nie upadła do końca, tylko błędy wytykacie. przecież wiadomo ze naprawią, a ze z opuźnieniem, przepraszam ale co w Polsce nie wchodzi do użytku z opuźnieniem, chyba tylko ustawy. :)

Avatar
Kurt / 13 grudnia 2013 o 09:16
0

Plusem jest możliwość pracy dla Polaków i dla Ukraińców, jednak aby faktycznie miało to ręce i nogi sprzęt musi być w 100% i nie ma przeproś.

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 o 21:07
0

Bogdan do lamusa

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 o 21:07
0

Tylko solar lub Amz

Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 3 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 0 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 3

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 3

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 24 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!