Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2013 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Czy nowe trolejbusy nadają się do jazdy?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A
Pojazdy Ursus montowane w Lublinie na bazie ukraińskiego Bogdana wciąż nie mogą wyjechać na ulice (J
Pojazdy Ursus montowane w Lublinie na bazie ukraińskiego Bogdana wciąż nie mogą wyjechać na ulice (J

1,2 miliona zł kary nałożył Lublin na producenta polsko-ukraińskich trolejbusów. Dostarczone w październiku miały wozić pasażerów w listopadzie, ale już wiadomo, że i grudzień jest mało realny. Powód? Usterka goni usterkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Już w czwartek pytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego, skąd tak duża jak na pięć pojazdów kara. Dostaliśmy niewiele mówiącą odpowiedź: "podczas odbiorów komisja stwierdziła, że część trolejbusów posiada wady i usterki techniczne w zakresie dopuszczenia do ruchu, które kwalifikowały się do naliczenia kar umownych”.

W piątek zażądaliśmy protokołów odbioru. ZTM ich nie przesłał tłumacząc, że musi "zasięgnąć opinii prawnej”, bo nie chciałby "narażać się na naruszenie przepisów” w tym "tajemnicy przedsiębiorstwa”. Dostaliśmy kilka przykładowych usterek, w tym np. brak podświetlenia przycisku.

Dyrektor ZTM nieprędko dał się przekonać, że skoro publiczne zakupy są jawne, to powinien pokazać protokoły odbioru pojazdów. O tym, że gotowa jest cała partia pięciu trolejbusów producent poinformował w ostatnim możliwym terminie, 30 października. Nie dostarczył wozów do zajezdni, lecz zaprosił komisję do swej hali montażowej. Umowa to dopuszcza. A tu okazało się, że dwa trolejbusy mają… niesprawny układ napędowy. Kilka dni później urzędnicy mówili, że trolejbusy mogą zacząć wozić pasażerów jeszcze w listopadzie.

Nie wożą do dziś. Najświeższe z przesłanych nam dokumentów noszą datę 22 listopada. Lista liczy 29 "usterek” i 9 "uchybień”. Co wytknęła komisja? M.in. za mały "przyklęk”, brak izolacji rampy dla wózków, nieszczelną i łatwą do zalania izolację instalacji elektrycznej 24V, brak ogrzewania zewnętrznych wyświetlaczy, niesprawne nagłośnienie, kłamiące kontrolki, wadliwy "ciepły guzik”. Kamery monitoringu zamontowano tak, że dużą część obrazu zasłaniają poręcze. A w kabinie kierowcy "pedałem hamulca można wyłamać kratkę nawiewu”. Do tego szyby w różnych odcieniach, brak kół zapasowych, wibracje pojazdów podczas jazdy.

To uwagi do całej partii trolejbusów. Każdy ma też własną listę usterek. Od niesprawnej klimatyzacji, niedziałających drzwi i ogrzewania, do opisów po ukraińsku. Z protokołów wynika, że producent dostarczył pojazdy brudne, porysowane, z pogiętymi osłonami na dachu, niechlujnie i nieestetycznie wykończone.

– Usterki są systematycznie usuwane – twierdzi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie. Jednak  nieoficjalne informacje wskazują, że na kursy z pasażerami w tym roku nie ma co liczyć.

Poza kłopotliwą piątką trolejbusów konsorcjum polskiego Ursusa i ukraińskiego Bogdana ma dostarczyć Lublinowi jeszcze 33 pojazdy. Jeszcze zanim otwarte zostały oferty w przetargu na trolejbusy dla Lublina o uruchomieniu montowni pojazdów w Lublinie mówił konsul Ukrainy.
Mariusz Lewandowski, rzecznik Ursusa, odmówił wczoraj komentarza. Zapowiedział, że po konsultacjach z fachowcami odniesie się do sprawy.

(p.p.)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
eta61 / 16 grudnia 2013 r. o 07:38

I na co liczily? Ukraincy wygryzly Solarisa,. Róznica byla tylko kilkuset tysiecy, ale lubelska wladza woli pomagac obcych, zamiast spierac polskich firm. Wiadomo bylo, jaki bedzie jakosc i na to pozwolili, to oni ponosza odpowiedzialnoscc!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
lubelskie dno / 15 grudnia 2013 r. o 13:53

a moze ty sie pochwalisz co osiagnales i w czym jestes doskonaly? typowy polaczek - pierwszy do krytyki a sam soba niczego nie reprezentuje...

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

rozwiń
Avatar
lublin / 15 grudnia 2013 r. o 09:52

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

Avatar
ja@ / 15 grudnia 2013 r. o 09:02

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po niewlasciwej stronie..niedobrze mi sie robi od tego lublina

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po ... rozwiń

Avatar
Thorus / 13 grudnia 2013 r. o 18:18
Jeszcze się taki nie urodził, żeby polaczkom na wschodzie dogodził. Zawsze coś nie tak, ale to wina cyklistów
Avatar
Edmund / 13 grudnia 2013 r. o 16:55
Solarisy też miały b.dużo usterek poprodukcyjnych, problemy z nimi są do dziś...

Chyba z tobą.Jakoś zasuwam nim non-stop i problemów żadnych nie doświadczam.żeby na warsztat nim jechać.

Przepraszam,skłamałem.Czasami muszą mi na warsztacie płyn do spryskiwaczy uzupełnić.

Avatar
Marek / 13 grudnia 2013 r. o 09:35

czepiacie sie terminów, zamiast sie cieszyć że lokalna gospodarka nie upadła do końca, tylko błędy wytykacie. przecież wiadomo ze naprawią, a ze z opuźnieniem, przepraszam ale co w Polsce nie wchodzi do użytku z opuźnieniem, chyba tylko ustawy. :)

Avatar
Kurt / 13 grudnia 2013 r. o 09:16

Plusem jest możliwość pracy dla Polaków i dla Ukraińców, jednak aby faktycznie miało to ręce i nogi sprzęt musi być w 100% i nie ma przeproś.

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07

Bogdan do lamusa

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07

Tylko solar lub Amz

Avatar
eta61 / 16 grudnia 2013 r. o 07:38

I na co liczily? Ukraincy wygryzly Solarisa,. Róznica byla tylko kilkuset tysiecy, ale lubelska wladza woli pomagac obcych, zamiast spierac polskich firm. Wiadomo bylo, jaki bedzie jakosc i na to pozwolili, to oni ponosza odpowiedzialnoscc!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
lubelskie dno / 15 grudnia 2013 r. o 13:53

a moze ty sie pochwalisz co osiagnales i w czym jestes doskonaly? typowy polaczek - pierwszy do krytyki a sam soba niczego nie reprezentuje...

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

rozwiń
Avatar
lublin / 15 grudnia 2013 r. o 09:52

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

Avatar
ja@ / 15 grudnia 2013 r. o 09:02

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po niewlasciwej stronie..niedobrze mi sie robi od tego lublina

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po ... rozwiń

Avatar
Thorus / 13 grudnia 2013 r. o 18:18
Jeszcze się taki nie urodził, żeby polaczkom na wschodzie dogodził. Zawsze coś nie tak, ale to wina cyklistów
Avatar
Edmund / 13 grudnia 2013 r. o 16:55
Solarisy też miały b.dużo usterek poprodukcyjnych, problemy z nimi są do dziś...

Chyba z tobą.Jakoś zasuwam nim non-stop i problemów żadnych nie doświadczam.żeby na warsztat nim jechać.

Przepraszam,skłamałem.Czasami muszą mi na warsztacie płyn do spryskiwaczy uzupełnić.

Avatar
Marek / 13 grudnia 2013 r. o 09:35

czepiacie sie terminów, zamiast sie cieszyć że lokalna gospodarka nie upadła do końca, tylko błędy wytykacie. przecież wiadomo ze naprawią, a ze z opuźnieniem, przepraszam ale co w Polsce nie wchodzi do użytku z opuźnieniem, chyba tylko ustawy. :)

Avatar
Kurt / 13 grudnia 2013 r. o 09:16

Plusem jest możliwość pracy dla Polaków i dla Ukraińców, jednak aby faktycznie miało to ręce i nogi sprzęt musi być w 100% i nie ma przeproś.

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07

Bogdan do lamusa

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07

Tylko solar lub Amz

Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 września 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 września 2022 r.

Англійська онлайн - 5 способів вивчити мову

Англійська онлайн - 5 способів вивчити мову

П'ять способів ненудно вчити англійську онлайн і досягати хороших результатів без зайвих зусиль.

Złoto dla Lublina. Motor żużlowym mistrzem Polski!
galeria

Złoto dla Lublina. Motor żużlowym mistrzem Polski!

Jak się okazuje 12 punktów to jednak nie jest strata nie do odrobienia. W niedzielny wieczór obejrzeliśmy kapitalne widowisko przy Al. Zygmuntowskich. W rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi Motor Lublin pokonał Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 i pierwszy raz w historii został mistrzem Polski!

Illusion - koncert na 30-lecie! W Lublinie
1 października 2022, 19:00

Illusion - koncert na 30-lecie! W Lublinie

Rockowa kapela Illusion świętuje w tym roku swoje 30-lecie. Z tej okazji już 1 października o godz. 19 wystąpi w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt (al. Piłsudskiego 13).

IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego
3 października 2022, 18:00

IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza na wyjątkowy koncert kameralny z cyklu IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Wydarzenie włącza odbędzie się już 3 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym.

Tur Milejów – Sokół Konopnica 4:0, gol Kamila Oziemczuka i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów – Sokół Konopnica 4:0, gol Kamila Oziemczuka i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów rozgromił Sokół Konopnica. Jedną z bramek w tym spotkaniu zdobył Kamil Oziemczuk.

Cisowianka Drzewce – Unia Bełżyce 2:1. Spotkanie dwóch różnych światów

Cisowianka Drzewce – Unia Bełżyce 2:1. Spotkanie dwóch różnych światów

KS Cisowianka Drzewce dość niespodziewanie miał sporo problemów w starciu z Unią Bełżyce. Lider ostatecznie wygrał 2:1, ale o triumf drżał do ostatnich minut.

Grzegorz Tardwid Trio w cyklu Jazz na Peryferiach
30 września 2022, 20:00

Grzegorz Tardwid Trio w cyklu Jazz na Peryferiach

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na koncert z cyklu Jazz na Peryferiach. W piątek, 30 września o godz. 20 na scenie instytucji wystąpi zespół Grzegorz Tarwid Trio.

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał, że nie zna szefa amerykańskiej fundacji, która w powiecie kraśnickim obiecuje zainwestować 5 mld zł. – Firmowali to burmistrz i wójt z Kraśnika, a podpisanie listu to wydarzenie symboliczne – przekonuje.

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 [na żywo] MOTOR LUBLIN MISTRZEM POLSKI!
galeria

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 [na żywo] MOTOR LUBLIN MISTRZEM POLSKI!

Motor Lublin w rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi podejmuje u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. Czy lublinianom uda się odrobić 12 punktów straty z pierwszego spotkania i sięgnąć po upragniony tytuł?

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Urząd Miasta Chełm sprawdzi, czy mieszkańcy nie oszukują, by zaoszczędzić złotówkę miesięcznie. Do końca listopada potrwają kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali posiadanie kompostownika i w związku z tym korzystają z częściowego zwolnienia z opłat za wywóz śmieci

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców
zdjęcia
galeria

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców

To dla dobra dzieci – mówią organizatorzy Złotego Września. To duża akcja, której częścią był niedzielny przemarsz przez Lublin.

Pisarz z Lublina i jego "Maszyna losu"
magazyn

Pisarz z Lublina i jego "Maszyna losu"

Z Andrzejem Mathiaszem, autorem „Maszyny losu” rozmawiamy o jego najnowszej książce i o tym, czy czuje się pisarzem.

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury
1 października 2022, 11:00

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury

1 października w siedzibie Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędą się spotkania z opowieściami i muzyką dla dzieci, rodziców i dziadków. W programie spektakl i warsztaty. Start o godz. 11.

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Dwie kolejne porażki w lidze, a do tego koniec przygody z Pucharem Polski. Stal Kraśnik po świetnym początku sezonu wyraźnie złapała zadyszkę. Po 45 minutach meczu z POM Iskrą Piotrowice nic nie zapowiadało przełamania. Po przerwie drużyna Daniela Szewca spisała się jednak zdecydowanie lepiej i ostatecznie wygrała… 5:0.