Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2013 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Czy nowe trolejbusy nadają się do jazdy?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A
Pojazdy Ursus montowane w Lublinie na bazie ukraińskiego Bogdana wciąż nie mogą wyjechać na ulice (J
Pojazdy Ursus montowane w Lublinie na bazie ukraińskiego Bogdana wciąż nie mogą wyjechać na ulice (J

1,2 miliona zł kary nałożył Lublin na producenta polsko-ukraińskich trolejbusów. Dostarczone w październiku miały wozić pasażerów w listopadzie, ale już wiadomo, że i grudzień jest mało realny. Powód? Usterka goni usterkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Już w czwartek pytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego, skąd tak duża jak na pięć pojazdów kara. Dostaliśmy niewiele mówiącą odpowiedź: "podczas odbiorów komisja stwierdziła, że część trolejbusów posiada wady i usterki techniczne w zakresie dopuszczenia do ruchu, które kwalifikowały się do naliczenia kar umownych”.

W piątek zażądaliśmy protokołów odbioru. ZTM ich nie przesłał tłumacząc, że musi "zasięgnąć opinii prawnej”, bo nie chciałby "narażać się na naruszenie przepisów” w tym "tajemnicy przedsiębiorstwa”. Dostaliśmy kilka przykładowych usterek, w tym np. brak podświetlenia przycisku.

Dyrektor ZTM nieprędko dał się przekonać, że skoro publiczne zakupy są jawne, to powinien pokazać protokoły odbioru pojazdów. O tym, że gotowa jest cała partia pięciu trolejbusów producent poinformował w ostatnim możliwym terminie, 30 października. Nie dostarczył wozów do zajezdni, lecz zaprosił komisję do swej hali montażowej. Umowa to dopuszcza. A tu okazało się, że dwa trolejbusy mają… niesprawny układ napędowy. Kilka dni później urzędnicy mówili, że trolejbusy mogą zacząć wozić pasażerów jeszcze w listopadzie.

Nie wożą do dziś. Najświeższe z przesłanych nam dokumentów noszą datę 22 listopada. Lista liczy 29 "usterek” i 9 "uchybień”. Co wytknęła komisja? M.in. za mały "przyklęk”, brak izolacji rampy dla wózków, nieszczelną i łatwą do zalania izolację instalacji elektrycznej 24V, brak ogrzewania zewnętrznych wyświetlaczy, niesprawne nagłośnienie, kłamiące kontrolki, wadliwy "ciepły guzik”. Kamery monitoringu zamontowano tak, że dużą część obrazu zasłaniają poręcze. A w kabinie kierowcy "pedałem hamulca można wyłamać kratkę nawiewu”. Do tego szyby w różnych odcieniach, brak kół zapasowych, wibracje pojazdów podczas jazdy.

To uwagi do całej partii trolejbusów. Każdy ma też własną listę usterek. Od niesprawnej klimatyzacji, niedziałających drzwi i ogrzewania, do opisów po ukraińsku. Z protokołów wynika, że producent dostarczył pojazdy brudne, porysowane, z pogiętymi osłonami na dachu, niechlujnie i nieestetycznie wykończone.

– Usterki są systematycznie usuwane – twierdzi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie. Jednak  nieoficjalne informacje wskazują, że na kursy z pasażerami w tym roku nie ma co liczyć.

Poza kłopotliwą piątką trolejbusów konsorcjum polskiego Ursusa i ukraińskiego Bogdana ma dostarczyć Lublinowi jeszcze 33 pojazdy. Jeszcze zanim otwarte zostały oferty w przetargu na trolejbusy dla Lublina o uruchomieniu montowni pojazdów w Lublinie mówił konsul Ukrainy.
Mariusz Lewandowski, rzecznik Ursusa, odmówił wczoraj komentarza. Zapowiedział, że po konsultacjach z fachowcami odniesie się do sprawy.

(p.p.)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
eta61 / 16 grudnia 2013 r. o 07:38
0

I na co liczily? Ukraincy wygryzly Solarisa,. Róznica byla tylko kilkuset tysiecy, ale lubelska wladza woli pomagac obcych, zamiast spierac polskich firm. Wiadomo bylo, jaki bedzie jakosc i na to pozwolili, to oni ponosza odpowiedzialnoscc!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
lubelskie dno / 15 grudnia 2013 r. o 13:53
0

a moze ty sie pochwalisz co osiagnales i w czym jestes doskonaly? typowy polaczek - pierwszy do krytyki a sam soba niczego nie reprezentuje...

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

rozwiń
Avatar
lublin / 15 grudnia 2013 r. o 09:52
0

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

Avatar
ja@ / 15 grudnia 2013 r. o 09:02
0

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po niewlasciwej stronie..niedobrze mi sie robi od tego lublina

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po ... rozwiń

Avatar
Thorus / 13 grudnia 2013 r. o 18:18
0
Jeszcze się taki nie urodził, żeby polaczkom na wschodzie dogodził. Zawsze coś nie tak, ale to wina cyklistów
Avatar
Edmund / 13 grudnia 2013 r. o 16:55
0
Solarisy też miały b.dużo usterek poprodukcyjnych, problemy z nimi są do dziś...

Chyba z tobą.Jakoś zasuwam nim non-stop i problemów żadnych nie doświadczam.żeby na warsztat nim jechać.

Przepraszam,skłamałem.Czasami muszą mi na warsztacie płyn do spryskiwaczy uzupełnić.

Avatar
Marek / 13 grudnia 2013 r. o 09:35
0

czepiacie sie terminów, zamiast sie cieszyć że lokalna gospodarka nie upadła do końca, tylko błędy wytykacie. przecież wiadomo ze naprawią, a ze z opuźnieniem, przepraszam ale co w Polsce nie wchodzi do użytku z opuźnieniem, chyba tylko ustawy. :)

Avatar
Kurt / 13 grudnia 2013 r. o 09:16
0

Plusem jest możliwość pracy dla Polaków i dla Ukraińców, jednak aby faktycznie miało to ręce i nogi sprzęt musi być w 100% i nie ma przeproś.

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07
0

Bogdan do lamusa

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07
0

Tylko solar lub Amz

Avatar
eta61 / 16 grudnia 2013 r. o 07:38
0

I na co liczily? Ukraincy wygryzly Solarisa,. Róznica byla tylko kilkuset tysiecy, ale lubelska wladza woli pomagac obcych, zamiast spierac polskich firm. Wiadomo bylo, jaki bedzie jakosc i na to pozwolili, to oni ponosza odpowiedzialnoscc!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
lubelskie dno / 15 grudnia 2013 r. o 13:53
0

a moze ty sie pochwalisz co osiagnales i w czym jestes doskonaly? typowy polaczek - pierwszy do krytyki a sam soba niczego nie reprezentuje...

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

rozwiń
Avatar
lublin / 15 grudnia 2013 r. o 09:52
0

wiedzieli na co się porywaja z siekirą na słońce, brak doświadczenia w produkcji wychodzi bardzo szybko, podobnie jest z traktorami które są również pełne wad, nie potrafią nic dobrego stworzyć, prezesik buja między obłokami, brak mu wykształcenia technicznego a wiedza z zarządzania jest na bradzo niskim poziomie, bardziej interesują go rajdy i gadzety firmowe, solaris przy tym to mercedes

Avatar
ja@ / 15 grudnia 2013 r. o 09:02
0

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po niewlasciwej stronie..niedobrze mi sie robi od tego lublina

hehe, jasne jasne, szkoda tylko ze miasto i ZTM tak chetnie nie nakladaja kar np. na ECHO czy tego widma ALCHEMIA, czy tez chociazby dla drogowcow ktorzy opozniaja w nieskonczonosc remonty drog, co z kolei bije po kieszeni mieszkancow uzerajacych sie w korkach. 

przestancie szczekac bo niewielu z was komentujacych ma pojecie o tych trajtkach. SOLARISY sa beznadziejne- mowie z pkt widzenia pasazera, malo miejsca, malo komfrtowe, sa w nich usterki i jakos nikt o tym nie mowi......... ... no ale widze ktos z urzedaskow siedzi po ... rozwiń

Avatar
Thorus / 13 grudnia 2013 r. o 18:18
0
Jeszcze się taki nie urodził, żeby polaczkom na wschodzie dogodził. Zawsze coś nie tak, ale to wina cyklistów
Avatar
Edmund / 13 grudnia 2013 r. o 16:55
0
Solarisy też miały b.dużo usterek poprodukcyjnych, problemy z nimi są do dziś...

Chyba z tobą.Jakoś zasuwam nim non-stop i problemów żadnych nie doświadczam.żeby na warsztat nim jechać.

Przepraszam,skłamałem.Czasami muszą mi na warsztacie płyn do spryskiwaczy uzupełnić.

Avatar
Marek / 13 grudnia 2013 r. o 09:35
0

czepiacie sie terminów, zamiast sie cieszyć że lokalna gospodarka nie upadła do końca, tylko błędy wytykacie. przecież wiadomo ze naprawią, a ze z opuźnieniem, przepraszam ale co w Polsce nie wchodzi do użytku z opuźnieniem, chyba tylko ustawy. :)

Avatar
Kurt / 13 grudnia 2013 r. o 09:16
0

Plusem jest możliwość pracy dla Polaków i dla Ukraińców, jednak aby faktycznie miało to ręce i nogi sprzęt musi być w 100% i nie ma przeproś.

Avatar
DDf / 10 grudnia 2013 r. o 21:07
0

Bogdan do lamusa

Avatar