Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2013 r.
10:49
Edytuj ten wpis

Dwie firmy chcą wywozić śmieci w Lublinie. Czy miasto zdąży z umowami?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A
Dwie firmy chcą wywozić śmieci w Lublinie. Dzisiejsze ofert (Wojciech Nieśpiałowski)
Dwie firmy chcą wywozić śmieci w Lublinie. Dzisiejsze ofert (Wojciech Nieśpiałowski)

Tylko dwie firmy – MPO i Kom-Eko – stanęły do przetargu na wywóz śmieci z Lublina. Jeśli do poniedziałku miasto nie rozstrzygnie przetargu, to 1 lipca nie będzie miał kto odebrać od nas odpadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komisja badająca oferty od firm wywozowych musi się bardzo spieszyć. – 17 czerwca, czyli najbliższy poniedziałek jest terminem granicznym – mówi Marcin Rycaj z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Jeśli miasto rozstrzygnie przetarg później, wtedy wynik nie zdąży się uprawomocnić na tyle wcześnie, by 1 lipca były już zawarte umowy między miastem, a firmami wywozowymi. – Dobrze by było, żebyśmy rozstrzygnęli postępowanie jeszcze dzisiaj – stwierdza Wiesław Piątkowski, przewodniczący komisji przetargowej.

Do magistratu wpłynęły tylko dwie oferty od firm zainteresowanych zleceniem na wywóz odpadów. – Jestem zaskoczony – przyznaje Rycaj. Firm uprawnionych do startu w przetargu, widniejących w specjalnym rejestrze, jest 20. – Ale biorąc pod uwagę wpisane do rejestru rodzaje odpadów, które te firmy mogą odbierać, tych, które mogłyby spełnić warunki przetargowe jest około 10.

Po dzisiejszym otwarciu ofert niemal pewne jest to, że rynek zostanie podzielony między dwóch największych graczy.

Wywozem śmieci z sektora I (miasto podzielono na siedem sektorów) zainteresowane było tylko MPO Sita, oferując cenę 9,28 mln zł, podczas gdy miasto zarezerwowało na to 9,36 mln złotych.

W pozostałych sektorach oferty obu firm się dublują, ale w taki sposób, że w jednej części miasta tańsze usługi proponuje MPO, a w innej Kom-Eko. W sektorze VII firma Kom-Eko, która jest tu droższa od MPO zażądała zapłaty wyższej od kwoty, którą na ten cel przygotowało miasto. Może to być o tyle zaskakujące, że kwota, którą dysponował magistrat na poszczególne sektory była znana już od chwili ogłoszenia przetargu.

Jak rozkładają się oferty firm?
Na sektor I miasto przygotowało 9,361 mln zł. MPO chce 9,28 mln zł, a Kom-Eko nie startowało

Na sektor II miasto ma 9,996 mln zł, najtańsze jest Kom-Eko z ceną 9,842 mln, a MPO 9,984 mln zł

Na sektor III magistrat zarezerwował 9,152 mln zł. Tu tańsza jest oferta Kom-Eko (8,959 mln), MPO chce 9,138 mln zł

W sektorze IV pula pieniędzy to 7,221 mln zł i tu korzystniejsza jest oferta MPO opiewająca na 7,136 mln, podczas gdy Kom-Eko chce 7,208 mln zł

W sektorze V miasto ma 6,439 mln zł, tańsze jest Kom-Eko (6,304 mln zł), tymczasem MPO chce 6,434 mln zł

Na sektor VI Ratusz miał 8,740 mln zł, korzystniejszą cenę 8,557 mln zł proponuje Kom-Eko, a MPO chce 8,73 mln zł.

Sektor VII to 6,159 przygotowane przez miasto, 6,15 mln zaoferowane przez MPO i 6,325 mln w ofercie Kom-Eko
Czy tak małe różnice między kwotami, które miasto przeznaczyło na poszczególne rejony, a ofertami firm wywozowych oznacza, że nie ma szans na obniżkę kosztów systemu, a co za tym idzie obniżenie stawek opłat pobieranych od mieszkańców? – Nie wolno zapominać, że my nie płacimy ryczałtem, ale od faktycznie wywiezionej tony – zastrzega Rycaj. W warunkach przetargu znalazł się zapis, że wszystkie pojazdy służące do odbioru śmieci muszą być wyposażone w nadajniki przekazujące informacje m.in. o masie pojazdu przed wjechaniem na wysypisko i po jego opuszczeniu.

Nowy system gospodarki odpadami ma wejść w całej Polsce od 1 lipca. Tego dnia właścicielem odpadów komunalnych staną się gminy i to one mają zlecać wywóz śmieci z naszych domów. Sfinansują go pieniędzmi z tzw. opłaty śmieciowej. Jej stawki są naliczane miesięcznie, ale płacić trzeba co kwartał, z góry. Ratusz zapowiedział już, że będzie dążył do zmiany systemu wnoszenia opłat tak, by płacić trzeba było co miesiąc, po wykonaniu usługi. Ale jednocześnie prezydent zastrzega, że nie wie, kiedy takie rozwiązanie będzie możliwe. Stwierdza tylko, że tak ma być najpóźniej od stycznia. Tyle nie chce czekać opozycyjny klub PiS, który na najbliższą sesję rady Miasta zaplanowaną na 27 czerwca skierował projekt uchwały zmieniający cykl opłat z kwartalnego na miesięczny.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Znaffca / 14 czerwca 2013 o 10:38
0

Trzeba być idiotą, żeby nie widzieć, że to wszystko jest ustawione... Będzie tak jak było, tylko drożej, ot cała filozofia. 

Avatar
piotrek / 13 czerwca 2013 o 18:40
0

Dlaczego miasto podało ceny w przetargu przed otwarciem ofert?????

W każdym innym przypadku przetarg został by unieważniony z przyczyn formalnych. Dlaczego  teraz tak nie zostało zrobione. Dwie firmy to wykorzystały i się dogadały. Wiemy jaka jest cena w każdym sektorze więc podzielmy rynek po połowie. Tylko nie daj za niskiej ceny żeby zarobić trochę.

Ta sprawa pachnie ustawką  z Warszawy.

Czas żeby tym przetargiem zajęła się prokuratura i CBA.

Avatar
Ala / 13 czerwca 2013 o 17:51
0

tylko dlaczego w Lublinie ta cena jest taka wysoka ?..

Avatar
młody / 13 czerwca 2013 o 15:24
0

BULA JAK MASZ PIERDOŁY WYPISYWAC TO WOGÓLE NIE KLIKAJ TU DARÓJ SOBIE TE GŁUPIE KOMENTARZE ..........

Avatar
Polska D / 13 czerwca 2013 o 13:00
0

USTAWIONY CAŁY PRZETARG, TEREN LUBLINA ZOSTAŁ ŁADNIE PODZIELONY MIĘDZY DWIE FIRMY, USTAWKA, PODZIĘKUJCIE WŁADZOM PRZY URNIE !!!!!!!

Avatar
bula / 13 czerwca 2013 o 12:29
0

Mam nadzieję że MPO nie wygra, bo to nie jest solidna firma. Zdarza się co jakiś czas że nie odbierają śmieci w ustalonych terminach, a do tego przed rokiem kazali dopłacać za worki na frakcję suchą co niejednego oszczędnego zniechęciło do segregacji odpadów - a powinny być raczej zachęty.

A ja uważam że wygra mpo i komeko i tak być powinno to nasi ludzie mają zarabiać na naszych "śmieciach "

Avatar
Z Dziesiątej / 13 czerwca 2013 o 11:56
0

Klasyczny przypadek - podziału rynku i dyktatura ceny - "zmowa cenowa "   :ph34r: !

Avatar
mlodywyksztalcony / 13 czerwca 2013 o 11:51
0

Do tej pory wam sie podobalo bo mogliscie pchać dowolną ilosc odpadków (włąsne plus tez działki) w kontenery za psie pieniądze. Tak to jest z mieszkańcami lublina - jeśli chodzi o czystość to 100 lat za świdnikiem.

Avatar
~~Lubelak / 13 czerwca 2013 o 11:29
0

Przykładowe ceny za wywóz śmieci Gmina Wólka 5zł od osoby, Lubartów 6 zł od osoby, Lublin 13 zł od osoby, skąd te różnice ?

Ale się dorabiają na frajerach, ustawione przetargi, tylko dwie firmy, a gdzie tu UOKIK ?

Śmierdzi z daleka i to nie tylko śmieciami !!!

Avatar
Zenobia / 13 czerwca 2013 o 11:16
0

Mam nadzieję że MPO nie wygra, bo to nie jest solidna firma. Zdarza się co jakiś czas że nie odbierają śmieci w ustalonych terminach, a do tego przed rokiem kazali dopłacać za worki na frakcję suchą co niejednego oszczędnego zniechęciło do segregacji odpadów - a powinny być raczej zachęty.

Avatar
Znaffca / 14 czerwca 2013 o 10:38
0

Trzeba być idiotą, żeby nie widzieć, że to wszystko jest ustawione... Będzie tak jak było, tylko drożej, ot cała filozofia. 

Avatar
piotrek / 13 czerwca 2013 o 18:40
0

Dlaczego miasto podało ceny w przetargu przed otwarciem ofert?????

W każdym innym przypadku przetarg został by unieważniony z przyczyn formalnych. Dlaczego  teraz tak nie zostało zrobione. Dwie firmy to wykorzystały i się dogadały. Wiemy jaka jest cena w każdym sektorze więc podzielmy rynek po połowie. Tylko nie daj za niskiej ceny żeby zarobić trochę.

Ta sprawa pachnie ustawką  z Warszawy.

Czas żeby tym przetargiem zajęła się prokuratura i CBA.

Avatar
Ala / 13 czerwca 2013 o 17:51
0

tylko dlaczego w Lublinie ta cena jest taka wysoka ?..

Avatar
młody / 13 czerwca 2013 o 15:24
0

BULA JAK MASZ PIERDOŁY WYPISYWAC TO WOGÓLE NIE KLIKAJ TU DARÓJ SOBIE TE GŁUPIE KOMENTARZE ..........

Avatar
Polska D / 13 czerwca 2013 o 13:00
0

USTAWIONY CAŁY PRZETARG, TEREN LUBLINA ZOSTAŁ ŁADNIE PODZIELONY MIĘDZY DWIE FIRMY, USTAWKA, PODZIĘKUJCIE WŁADZOM PRZY URNIE !!!!!!!

Avatar
bula / 13 czerwca 2013 o 12:29
0

Mam nadzieję że MPO nie wygra, bo to nie jest solidna firma. Zdarza się co jakiś czas że nie odbierają śmieci w ustalonych terminach, a do tego przed rokiem kazali dopłacać za worki na frakcję suchą co niejednego oszczędnego zniechęciło do segregacji odpadów - a powinny być raczej zachęty.

A ja uważam że wygra mpo i komeko i tak być powinno to nasi ludzie mają zarabiać na naszych "śmieciach "

Avatar
Z Dziesiątej / 13 czerwca 2013 o 11:56
0

Klasyczny przypadek - podziału rynku i dyktatura ceny - "zmowa cenowa "   :ph34r: !

Avatar
mlodywyksztalcony / 13 czerwca 2013 o 11:51
0

Do tej pory wam sie podobalo bo mogliscie pchać dowolną ilosc odpadków (włąsne plus tez działki) w kontenery za psie pieniądze. Tak to jest z mieszkańcami lublina - jeśli chodzi o czystość to 100 lat za świdnikiem.

Avatar
~~Lubelak / 13 czerwca 2013 o 11:29
0

Przykładowe ceny za wywóz śmieci Gmina Wólka 5zł od osoby, Lubartów 6 zł od osoby, Lublin 13 zł od osoby, skąd te różnice ?

Ale się dorabiają na frajerach, ustawione przetargi, tylko dwie firmy, a gdzie tu UOKIK ?

Śmierdzi z daleka i to nie tylko śmieciami !!!

Avatar
Zenobia / 13 czerwca 2013 o 11:16
0

Mam nadzieję że MPO nie wygra, bo to nie jest solidna firma. Zdarza się co jakiś czas że nie odbierają śmieci w ustalonych terminach, a do tego przed rokiem kazali dopłacać za worki na frakcję suchą co niejednego oszczędnego zniechęciło do segregacji odpadów - a powinny być raczej zachęty.

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 6 2

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 2

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 4 7

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 23 6

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 15

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 30 11

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!