Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 stycznia 2010 r.
20:47
Edytuj ten wpis

Echo wygrało w sądzie ws. górek czechowskich i zażąda zwrotu 1,5 mln zł

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 19 A A

Sąd uchylił wydaną przez Ratusz interpretację przepisów stwierdzającą, że właściciel górek czechowskich musi za nie płacić taki podatek jak za grunt pod działalność gospodarczą. Echo żądało niższych stawek. Ratusz czeka teraz drugi proces: o zwrot pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rzecz dotyczy podatku od nieruchomości, który spółka Echo Investment płaci za górki. Spółka chce, by Ratusz obniżył jej podatek za te części górek, na których plan zagospodarowania przewiduje parki krajobrazowe i tereny zielone. A to właśnie na nich Echo chce budować centrum handlowe. Plan na to nie pozwala, spółka chce, by Rada Miasta go zmieniła, ale nie chcą tego radni.

Echo uznało, że to wystarczy by uznać, że nie może inwestować "ze względów technicznych”. I wystąpiło, by za te ziemie naliczać podatek nie – jak obecnie – według stawek dla gruntów pod działalność gospodarczą, ale według tych ustalonych dla terenów zielonych.

Prawo pozwala na obniżenie stawki naliczanej podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, jeśli działalności tej na danym terenie nie można prowadzić "ze względów technicznych”.

Problem w tym, że Ratusz pojęcie "względy techniczne” rozumie inaczej, niż Echo.
Spółka uważa, że można tak nazwać sytuację, w której nie może inwestować przez zapisy w planie zagospodarowania. I takiej też interpretacji przepisów zażądała od Urzędu Miasta. Ratusz odmówił wyjaśniając, że skoro ziemia należy do podmiotu gospodarczego to jest związana z jego działalnością i że plan nie ma tu nic do rzeczy.

– Jako, że w ustawie "względy techniczne” nie zostały zdefiniowane uważamy, że należy rozumieć to pojęcie w znaczeniu potocznym – tłumaczyła nam Anna Woszczak z Wydziału Podatków i Egzekucji w Urzędzie Miasta.

– W przypadku gruntu można by mówić np. o skażeniu, które uniemożliwia użytkowanie terenu.

Echo zaskarżyło interpretację do sądu. Wyrok już zapadł i jest korzystny dla spółki. – Interpretacja została uchylona – cieszy się Krzysztof Kwapisz, prokurent Echa. Sąd wytknął Ratuszowi, że odnosił się do całości górek, choć pytanie dotyczyło tylko gruntów pod zieleń i rezerwat.

Wyrok nie jest prawomocny, a Ratusz może się od niego odwołać. – Nie mam takiej informacji, że interpretacja została uchylona. Według mojej wiedzy nie została. Na razie czekamy na dokumenty z sądu – stwierdza Irena Szumlak, skarbnik miasta.

Spółka zapowiada już, że w osobnym procesie zażąda zwrotu 1,5 mln zł bo twierdzi, że taką właśnie kwotę nadpłaciła.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
J-k / 26 stycznia 2010 o 22:18
0
rafal napisał:
faktycznie nie jesteś prawnikiem i bredzisz w przepisie sa opisane dwie różne sytuacje. Grunty związane z prowadzeniem dz. g i grunty będące własnością przedsiębiorcy ... pojąłeś??? Z logika u ciebie nie za dobrze jednak

Nie tylko nie znasz reguł języka polskiego, nie rozumiesz znaczenia słów, to jeszcze brakuje Ci kindersztuby!. Twój język znamionuje rynsztokowe wychowanie i brak kultury! Jak grunty, wyłączone aktem prawnym jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego z działalności gospodarczej, mogą być związane z działalnością gospodarczą? To tak jakby działkę leśna lub jezioro uznać za targowisko! Zaiste to ciekawa logika, z jednej strony zakazać właścicielowi prowadzenia działalności gospodarczej a z drugiej nałożyć na niego obciążenia tak jakby tą działalność prowadził!
ndersztuby!. Twój język znamionuje rynsztokowe wychowanie i brak kultury! Jak grunty, wyłączone aktem prawnym jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego z działalności gospodarczej, mogą być związane z działalnością gospodarczą? To tak jakby działkę leśna lub jezioro uznać za targowisko! Zaiste to ciekawa logika, z jednej strony zakazać właścicielowi prowadzenia działalności gospodarczej a z drugiej nałożyć na niego obciążenia tak jakby tą działalność prowadził! rozwiń
Avatar
rafal / 26 stycznia 2010 o 19:33
0
J-k napisał:
A jaką to konkretnie działalność gospodarczą prowadzi Echo na Górkach Czechowskich? Nie jestem prawnikiem, ale mamy tu do czynienia ze zdaniem złożonym z myślnikiem, który w języku polskim ma podobne znaczenie znaczenie jak dwukropek. Czyli po tym znaku interpretacyjnym następuje wyliczenie np osób lub przedmiotów, a w tym konkretnym przepisie nieruchomości, wprowadzonych zbiorowo – w formie ogólnej – w poprzedniej frazie zdania. Gramatyka i logika to podstawa rozumienia języka! Z semantyką trochę na bakier szanowny(a) mmm.


faktycznie nie jesteś prawnikiem i bredzisz w przepisie sa opisane dwie różne sytuacje. Grunty związane z prowadzeniem dz. g i grunty będące własnością przedsiębiorcy ... pojąłeś??? Z logika u ciebie nie za dobrze jednak


faktycznie nie jesteś prawnikiem i bredzisz w przepisie sa opisane dwie różne sytuacje. Grunty związane z prowadzeniem dz. g i grunty będące własnością przedsiębiorcy ... pojąłeś??? Z logika u ciebie nie za dobrze jednak rozwiń
Avatar
J-k / 26 stycznia 2010 o 18:10
0
~mmm~ napisał:
art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych : "grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (grunty pod jeziorami), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych;"
to tyle co mówi ustawa w tym temacie, a co do rozsądku sędziego, to sędziowie w orzekaniu są niezawiśli i podlegają jedynie Konstytucji i ustawom - nawet jeśli są one absurdalne

A jaką to konkretnie działalność gospodarczą prowadzi Echo na Górkach Czechowskich? Nie jestem prawnikiem, ale mamy tu do czynienia ze zdaniem złożonym z myślnikiem, który w języku polskim ma podobne znaczenie znaczenie jak dwukropek. Czyli po tym znaku interpretacyjnym następuje wyliczenie np osób lub przedmiotów, a w tym konkretnym przepisie nieruchomości, wprowadzonych zbiorowo – w formie ogólnej – w poprzedniej frazie zdania. Gramatyka i logika to podstawa rozumienia języka! Z semantyką trochę na bakier szanowny(a) mmm.

A jaką to konkretnie działalność gospodarczą prowadzi Echo na Górkach Czechowskich? Nie jestem prawnikiem, ale mamy tu do czynienia ze zdaniem złożonym z myślnikiem, który w języku polskim ma podobne znaczenie znaczenie jak dwukropek. Czyli po tym znaku interpretacyjnym następuje wyliczenie np osób lub przedmiotów, a w tym konkretnym przepisie nieruchomości, wprowadzonych zbiorowo – w formie ogólnej – w poprzedniej frazie zdania. Gramatyka i logika to podstawa rozumienia języka! Z semantyką trochę na bak... rozwiń
Avatar
Adam / 26 stycznia 2010 o 13:53
0
Lepiej siedzieć w Gdyni niż być na wolności w Lublinie. Do czego doprowadziły rządy palimłota. Smutne ale prawdziwe.

Pawel napisał:
Heh, nie dziwie ci sie, ja juz dawno zwialem z tego miasta, teraz siedze i pracuje w Gdyni, tu mam pracę i tu będę kupował mieszkanie z żoną. Na pewno już nie wrócę do Lublina. A informacje jakie docierają do mnie z Lublina (z gazety, od znajomych) potwierdza tylko, że postąpiłem słusznie.

Pozdrawiam.
Avatar
~mmm~ / 26 stycznia 2010 o 12:47
0
J-k napisał:
Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda?

art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych : "grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (grunty pod jeziorami), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych;"
to tyle co mówi ustawa w tym temacie, a co do rozsądku sędziego, to sędziowie w orzekaniu są niezawiśli i podlegają jedynie Konstytucji i ustawom - nawet jeśli są one absurdalne

art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych : "grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (grunty pod jeziorami), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do... rozwiń
Avatar
rafał / 26 stycznia 2010 o 12:39
0
J-k napisał:
Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda?


z myśleniem u ciebie bardzo ciężko. Tak - działka przedsiębiorcy (np. spółki akcyjnej) nawet jeśli jest rekreacyjna - będzie opodatkowana jak działka służąca działalności gospodarczej - a niby jak inaczej/?? Ewentualnie w wypadku przedsiębiorcy - osoby fizycznej, zależy to od deklaracji. W tym wypadku chodzi tylko o to jak zinterpretować wyrażenie "trudności techniczne" - bo Echo i miasto rozumie je odmiennie. Cóż - największą bolączka Polaków, co dobitnie pokazujesz - jest to, że czują sie ekspertami od wszystkiego zachęcam do studiowania prawa, a wtedy może i wypowiedzi będa rozważniejsze


z myśleniem u ciebie bardzo ciężko. Tak - działka przedsiębiorcy (np. spółki akcyjnej) nawet jeśli jest rekreacyjna - będzie opodatkowana jak działka służąca działalności gospodarczej - a niby jak inaczej/?? Ewentualnie w wypadku przedsiębiorcy - osoby fizycznej, zależy to od deklaracji. W tym wypadku chodzi tylko o to jak zinterpretować wyrażenie "trudności techniczne" - bo Echo i miasto rozumie je odmiennie. Cóż - największą bolączka Polaków, co dobitnie pokazujesz - jest to, że czują sie ekspertami o... rozwiń
Avatar
Pawel / 26 stycznia 2010 o 11:31
0
Już mnie to nawet nie złości, tylko zaczynam się rozglądać za pracą dla siebie i żony w jakimś normalniejszym mieście.


Heh, nie dziwie ci sie, ja juz dawno zwialem z tego miasta, teraz siedze i pracuje w Gdyni, tu mam pracę i tu będę kupował mieszkanie z żoną. Na pewno już nie wrócę do Lublina. A informacje jakie docierają do mnie z Lublina (z gazety, od znajomych) potwierdza tylko, że postąpiłem słusznie.

Pozdrawiam.
Avatar
Duży Pikuś / 26 stycznia 2010 o 11:23
0
Przy tym co opisał "Dziad" w książce "Świat wdług Dziada Henryk Niewiadmoski" to mały pikuś, lub jak woli pikuś - Pan Pikuś
Avatar
KOLOERRE / 26 stycznia 2010 o 10:22
0
NASI DURNI DECYDENCI KOLEJNYCH KADENCJI W IMIĘ PRZYJAZNEGO STOSUNKU DO INWESTORÓW WE WSI LUBLIN, TOCZYLI KILKA LAT P...WALKĘ I SZARPANINĘ Z FIRMA ECHO INVESTMENT, GIEŁDOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA, KTÓRE MIAŁO CEL OŻYWIENIA STEPÓW ZWANYCH GÓRKAMI CZECHOWSKIMI!!NASZYCH TFUU RADNYCH I PREZYDENTÓW W OCZY BIŁA CHĘĆ POSTAWIENIA CENTRUM HANDLOWEGO(NIE MIEŚCIŁO IM SIĘ TO W GŁOWIE!!) JAKO JEDNEGO Z ELEMENTÓW WIELOMILIONOWEJ INWESTYCJI(BYŁA MOWA O BUDOWIE ESTAKADY NAD AL 1000, POMOC W POPRAWIE PRZEPUSTOWOŚCI CHOREGO SKRZYŻOWANIA ULIC:SIKORSKIEGO-DUCHA-AL. -PÓŁNOCNA-TYSIĄCLECIA)!!TAK MAMY WYROK, MIASTO CZYLI MY ZAPŁACIMY ZA GŁUPOTĘ NASZYCH DECYDENTÓW A STEPY GÓRKI CZECHOWSKIE,JAK BYŁY BĘDĄ I DALEJ BĘDZIEMY KLĄĆ STOJĄC W KILOMETROWYCH KORKACH NA WW SKRZYŻOWANIU !!LUBLIN=P...WIEŚ NIE MIASTO!!
NASI DURNI DECYDENCI KOLEJNYCH KADENCJI W IMIĘ PRZYJAZNEGO STOSUNKU DO INWESTORÓW WE WSI LUBLIN, TOCZYLI KILKA LAT P...WALKĘ I SZARPANINĘ Z FIRMA ECHO INVESTMENT, GIEŁDOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA, KTÓRE MIAŁO CEL OŻYWIENIA STEPÓW ZWANYCH GÓRKAMI CZECHOWSKIMI!!NASZYCH TFUU RADNYCH I PREZYDENTÓW W OCZY BIŁA CHĘĆ POSTAWIENIA CENTRUM HANDLOWEGO(NIE MIEŚCIŁO IM SIĘ TO W GŁOWIE!!) JAKO JEDNEGO Z ELEMENTÓW WIELOMILIONOWEJ INWESTYCJI(BYŁA MOWA O BUDOWIE ESTAKADY NAD AL 1000, POMOC W POPRAWIE PRZEPUSTOWOŚCI CHOREGO SKRZYŻOWANIA ULIC:SIKORS... rozwiń
Avatar
J-k / 26 stycznia 2010 o 09:10
0
~mmm~ napisał:
Tacy z was znawcy jeden z drugim, a który przeczytał przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych??? tam stoi czarno na białym że grunt będący w posiadaniu przedsiębiorcy opodatkowuje się jako związany z działalnością gospodarczą, choćby to był hektar nieużytku zarośnięty chwastami. Interpretacja urzędników z magistratu była jak najbardziej prawidłowa i zgodna z przyjętym orzecznictwem sądów i administracji. To raczej wyrok uchylający tą interpretację jest dla mnie czymś dziwnym.

Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda?

Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda? rozwiń
Avatar
J-k / 26 stycznia 2010 o 22:18
0
rafal napisał:
faktycznie nie jesteś prawnikiem i bredzisz w przepisie sa opisane dwie różne sytuacje. Grunty związane z prowadzeniem dz. g i grunty będące własnością przedsiębiorcy ... pojąłeś??? Z logika u ciebie nie za dobrze jednak

Nie tylko nie znasz reguł języka polskiego, nie rozumiesz znaczenia słów, to jeszcze brakuje Ci kindersztuby!. Twój język znamionuje rynsztokowe wychowanie i brak kultury! Jak grunty, wyłączone aktem prawnym jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego z działalności gospodarczej, mogą być związane z działalnością gospodarczą? To tak jakby działkę leśna lub jezioro uznać za targowisko! Zaiste to ciekawa logika, z jednej strony zakazać właścicielowi prowadzenia działalności gospodarczej a z drugiej nałożyć na niego obciążenia tak jakby tą działalność prowadził!
ndersztuby!. Twój język znamionuje rynsztokowe wychowanie i brak kultury! Jak grunty, wyłączone aktem prawnym jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego z działalności gospodarczej, mogą być związane z działalnością gospodarczą? To tak jakby działkę leśna lub jezioro uznać za targowisko! Zaiste to ciekawa logika, z jednej strony zakazać właścicielowi prowadzenia działalności gospodarczej a z drugiej nałożyć na niego obciążenia tak jakby tą działalność prowadził! rozwiń
Avatar
rafal / 26 stycznia 2010 o 19:33
0
J-k napisał:
A jaką to konkretnie działalność gospodarczą prowadzi Echo na Górkach Czechowskich? Nie jestem prawnikiem, ale mamy tu do czynienia ze zdaniem złożonym z myślnikiem, który w języku polskim ma podobne znaczenie znaczenie jak dwukropek. Czyli po tym znaku interpretacyjnym następuje wyliczenie np osób lub przedmiotów, a w tym konkretnym przepisie nieruchomości, wprowadzonych zbiorowo – w formie ogólnej – w poprzedniej frazie zdania. Gramatyka i logika to podstawa rozumienia języka! Z semantyką trochę na bakier szanowny(a) mmm.


faktycznie nie jesteś prawnikiem i bredzisz w przepisie sa opisane dwie różne sytuacje. Grunty związane z prowadzeniem dz. g i grunty będące własnością przedsiębiorcy ... pojąłeś??? Z logika u ciebie nie za dobrze jednak


faktycznie nie jesteś prawnikiem i bredzisz w przepisie sa opisane dwie różne sytuacje. Grunty związane z prowadzeniem dz. g i grunty będące własnością przedsiębiorcy ... pojąłeś??? Z logika u ciebie nie za dobrze jednak rozwiń
Avatar
J-k / 26 stycznia 2010 o 18:10
0
~mmm~ napisał:
art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych : "grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (grunty pod jeziorami), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych;"
to tyle co mówi ustawa w tym temacie, a co do rozsądku sędziego, to sędziowie w orzekaniu są niezawiśli i podlegają jedynie Konstytucji i ustawom - nawet jeśli są one absurdalne

A jaką to konkretnie działalność gospodarczą prowadzi Echo na Górkach Czechowskich? Nie jestem prawnikiem, ale mamy tu do czynienia ze zdaniem złożonym z myślnikiem, który w języku polskim ma podobne znaczenie znaczenie jak dwukropek. Czyli po tym znaku interpretacyjnym następuje wyliczenie np osób lub przedmiotów, a w tym konkretnym przepisie nieruchomości, wprowadzonych zbiorowo – w formie ogólnej – w poprzedniej frazie zdania. Gramatyka i logika to podstawa rozumienia języka! Z semantyką trochę na bakier szanowny(a) mmm.

A jaką to konkretnie działalność gospodarczą prowadzi Echo na Górkach Czechowskich? Nie jestem prawnikiem, ale mamy tu do czynienia ze zdaniem złożonym z myślnikiem, który w języku polskim ma podobne znaczenie znaczenie jak dwukropek. Czyli po tym znaku interpretacyjnym następuje wyliczenie np osób lub przedmiotów, a w tym konkretnym przepisie nieruchomości, wprowadzonych zbiorowo – w formie ogólnej – w poprzedniej frazie zdania. Gramatyka i logika to podstawa rozumienia języka! Z semantyką trochę na bak... rozwiń
Avatar
Adam / 26 stycznia 2010 o 13:53
0
Lepiej siedzieć w Gdyni niż być na wolności w Lublinie. Do czego doprowadziły rządy palimłota. Smutne ale prawdziwe.

Pawel napisał:
Heh, nie dziwie ci sie, ja juz dawno zwialem z tego miasta, teraz siedze i pracuje w Gdyni, tu mam pracę i tu będę kupował mieszkanie z żoną. Na pewno już nie wrócę do Lublina. A informacje jakie docierają do mnie z Lublina (z gazety, od znajomych) potwierdza tylko, że postąpiłem słusznie.

Pozdrawiam.
Avatar
~mmm~ / 26 stycznia 2010 o 12:47
0
J-k napisał:
Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda?

art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych : "grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (grunty pod jeziorami), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych;"
to tyle co mówi ustawa w tym temacie, a co do rozsądku sędziego, to sędziowie w orzekaniu są niezawiśli i podlegają jedynie Konstytucji i ustawom - nawet jeśli są one absurdalne

art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych : "grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (grunty pod jeziorami), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do... rozwiń
Avatar
rafał / 26 stycznia 2010 o 12:39
0
J-k napisał:
Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda?


z myśleniem u ciebie bardzo ciężko. Tak - działka przedsiębiorcy (np. spółki akcyjnej) nawet jeśli jest rekreacyjna - będzie opodatkowana jak działka służąca działalności gospodarczej - a niby jak inaczej/?? Ewentualnie w wypadku przedsiębiorcy - osoby fizycznej, zależy to od deklaracji. W tym wypadku chodzi tylko o to jak zinterpretować wyrażenie "trudności techniczne" - bo Echo i miasto rozumie je odmiennie. Cóż - największą bolączka Polaków, co dobitnie pokazujesz - jest to, że czują sie ekspertami od wszystkiego zachęcam do studiowania prawa, a wtedy może i wypowiedzi będa rozważniejsze


z myśleniem u ciebie bardzo ciężko. Tak - działka przedsiębiorcy (np. spółki akcyjnej) nawet jeśli jest rekreacyjna - będzie opodatkowana jak działka służąca działalności gospodarczej - a niby jak inaczej/?? Ewentualnie w wypadku przedsiębiorcy - osoby fizycznej, zależy to od deklaracji. W tym wypadku chodzi tylko o to jak zinterpretować wyrażenie "trudności techniczne" - bo Echo i miasto rozumie je odmiennie. Cóż - największą bolączka Polaków, co dobitnie pokazujesz - jest to, że czują sie ekspertami o... rozwiń
Avatar
Pawel / 26 stycznia 2010 o 11:31
0
Już mnie to nawet nie złości, tylko zaczynam się rozglądać za pracą dla siebie i żony w jakimś normalniejszym mieście.


Heh, nie dziwie ci sie, ja juz dawno zwialem z tego miasta, teraz siedze i pracuje w Gdyni, tu mam pracę i tu będę kupował mieszkanie z żoną. Na pewno już nie wrócę do Lublina. A informacje jakie docierają do mnie z Lublina (z gazety, od znajomych) potwierdza tylko, że postąpiłem słusznie.

Pozdrawiam.
Avatar
Duży Pikuś / 26 stycznia 2010 o 11:23
0
Przy tym co opisał "Dziad" w książce "Świat wdług Dziada Henryk Niewiadmoski" to mały pikuś, lub jak woli pikuś - Pan Pikuś
Avatar
KOLOERRE / 26 stycznia 2010 o 10:22
0
NASI DURNI DECYDENCI KOLEJNYCH KADENCJI W IMIĘ PRZYJAZNEGO STOSUNKU DO INWESTORÓW WE WSI LUBLIN, TOCZYLI KILKA LAT P...WALKĘ I SZARPANINĘ Z FIRMA ECHO INVESTMENT, GIEŁDOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA, KTÓRE MIAŁO CEL OŻYWIENIA STEPÓW ZWANYCH GÓRKAMI CZECHOWSKIMI!!NASZYCH TFUU RADNYCH I PREZYDENTÓW W OCZY BIŁA CHĘĆ POSTAWIENIA CENTRUM HANDLOWEGO(NIE MIEŚCIŁO IM SIĘ TO W GŁOWIE!!) JAKO JEDNEGO Z ELEMENTÓW WIELOMILIONOWEJ INWESTYCJI(BYŁA MOWA O BUDOWIE ESTAKADY NAD AL 1000, POMOC W POPRAWIE PRZEPUSTOWOŚCI CHOREGO SKRZYŻOWANIA ULIC:SIKORSKIEGO-DUCHA-AL. -PÓŁNOCNA-TYSIĄCLECIA)!!TAK MAMY WYROK, MIASTO CZYLI MY ZAPŁACIMY ZA GŁUPOTĘ NASZYCH DECYDENTÓW A STEPY GÓRKI CZECHOWSKIE,JAK BYŁY BĘDĄ I DALEJ BĘDZIEMY KLĄĆ STOJĄC W KILOMETROWYCH KORKACH NA WW SKRZYŻOWANIU !!LUBLIN=P...WIEŚ NIE MIASTO!!
NASI DURNI DECYDENCI KOLEJNYCH KADENCJI W IMIĘ PRZYJAZNEGO STOSUNKU DO INWESTORÓW WE WSI LUBLIN, TOCZYLI KILKA LAT P...WALKĘ I SZARPANINĘ Z FIRMA ECHO INVESTMENT, GIEŁDOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA, KTÓRE MIAŁO CEL OŻYWIENIA STEPÓW ZWANYCH GÓRKAMI CZECHOWSKIMI!!NASZYCH TFUU RADNYCH I PREZYDENTÓW W OCZY BIŁA CHĘĆ POSTAWIENIA CENTRUM HANDLOWEGO(NIE MIEŚCIŁO IM SIĘ TO W GŁOWIE!!) JAKO JEDNEGO Z ELEMENTÓW WIELOMILIONOWEJ INWESTYCJI(BYŁA MOWA O BUDOWIE ESTAKADY NAD AL 1000, POMOC W POPRAWIE PRZEPUSTOWOŚCI CHOREGO SKRZYŻOWANIA ULIC:SIKORS... rozwiń
Avatar
J-k / 26 stycznia 2010 o 09:10
0
~mmm~ napisał:
Tacy z was znawcy jeden z drugim, a który przeczytał przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych??? tam stoi czarno na białym że grunt będący w posiadaniu przedsiębiorcy opodatkowuje się jako związany z działalnością gospodarczą, choćby to był hektar nieużytku zarośnięty chwastami. Interpretacja urzędników z magistratu była jak najbardziej prawidłowa i zgodna z przyjętym orzecznictwem sądów i administracji. To raczej wyrok uchylający tą interpretację jest dla mnie czymś dziwnym.

Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda?

Na szczęście sędzia wydający wyrok ma więcej zdrowego rozsądku niż Ty. Twoja interpretacja prowadziłaby do tego, że nawet działka rekreacyjna nad jeziorem będąca w posiadaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą spełniałaby takie kryterium. Absurd, prawda? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 1 5

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 5 2

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 2

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu 0 3

Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek 2 1

Już w sierpniu wypłacane mają być pierwsze 300 zł dodatku na każde uczące się dziecko. Ale otrzymają je osoby, które wnioski o wypłatę złożyły w lipcu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 7 11

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 30 4

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!