Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2017 r.
14:50

Gminy pomagają pszczołom. Do założenia 1,3 tys. pszczelich stołówek

0 3 A A

Pięć gmin w Lubelskiem przystąpiło do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. W całej Polsce do założenia ponad 1,3 tysiąca pszczelich „stołówek” zobowiązały się 74 gminy. Wzorem dla innych jest Wola Mysłowska w powiecie łukowskim

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Podpisaliśmy Manifest ponieważ jesteśmy gminą typowo rolniczą, nie ma dużych zakładów – mówi Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska w powiecie łukowskim. – Mamy kilkudziesięciu wzorowych rolników, są to głównie producenci mleka. I mamy się czym pochwalić, bo mamy zdrowe, ekologiczne rolnictwo. Dbamy również o pszczoły.

Władze gminy Wola Mysłowska są jednym z sygnatariuszy Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. W sumie w Polsce pod tym Manifestem podpisały się 74 gminy, w tym pięć z naszego regionu. Poza Wolą Mysłowską to Szastarka, Chełm, Wierzbica i Telatyn.

– W Manifeście była lista różnych rzeczy, które samorządy mogły sobie wybrać do realizacji – tłumaczy Łukasz Ruciński, przedstawiciel organizatorów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – To, na czym nam zależało najbardziej, to miejsca przyjazne pszczołom. Chodzi o tworzenie w ramach zieleni miejsc z roślinami miododajnymi.

20 tysięcy pszczelich stołówek

Organizatorzy programu przypominają, że w Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem.

Brakuje bowiem miejsc gdzie owady te znalazłyby pożywienie. – Nie mówię o pszczołach miodnych, udomowionych, tylko o całej masie innych pszczół, samotnic, dzikożyjących, którym dokucza głód – tłumaczy Ruciński.

Dlaczego tak jest? – Proszę popatrzeć jak zmienia się świat wokół nas. Coraz mniej jest dzikich łąk i nieużytków – mówi Ruciński. – Wieś się zmienia. Ogromne obszary są przeznaczane pod uprawę jednej rośliny. Żółte pola rzepaku są super, ale tylko na pewien czas. Później, z punktu widzenia pszczół to pustynia.

Chodzi o to, aby pszczoły mogły znaleźć pożywienie stale, nie tylko przez pewien czas. – Najważniejsze jest stworzenie całej mozaiki obszarów, gdzie owady mogą znaleźć pożywienie. Postawiliśmy sobie za cel by w tym roku powstało 20 tysięcy miejsc przyjaznych pszczołom – dodaje Ruciński

Konkurs na ogród

Gminy, które podpisały manifest, zadeklarowały stworzenie 1325 takich pszczelich „stołówek”. – Gminy zakładają klomby i rabaty. Są też takie, które wdrażają całą politykę w tym zakresie. Na ich terenie są np. świadomie utrzymywane nieużytki – – mówi Ruciński. – Ważne są też działania edukacyjne tj. informacje na stronie gminy, organizacja tematycznych prelekcji czy warsztatów, promocja pszczelarstwa.

I tak w gminie Wola Mysłowska jest organizowany np. konkurs na „Najpiękniejszy ogród przyjazny pszczołom”. Urzędnicy zachęcają do tworzenia ogrodów, w których pszczoły będą mogłyby znaleźć pożywienie.

„Od wielu lat obserwujemy modę na minimalistyczne ogrody z nisko przystrzyżonymi trawnikami i kilkoma iglakami” – piszą urzędnicy Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej. „Znikają natomiast z naszych ogrodów tradycyjne dla polskiej wsi kwiaty: malwy, dziewanny, nasturcje, nagietki czy wonne zioła. Coraz rzadziej spotkać można także drzewa i krzewy owocowe.”

– Organizujemy ten konkurs, bo chcemy pokazać osoby, które pomagają przeżyć pszczołom – dodaje wójt gminy Wola Mysłowska.

Przykład dla innych

Właśnie tę gminę organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” podają jako przykład dla innych samorządów. – Mogłoby się wydawać, że w takiej niewielkiej gminie wiejskiej, niewiele się dzieje. Tymczasem jest tam rozwinięty program edukacyjny do mieszkańców i do rolników dotyczący ochrony naturalnych siedlisk. Urzędnicy prowadzą akcję informacyjną dotyczącą m.in. ogławiania wierzb.

Przykłady pozytywnych działań z Woli Mysłowskiej znalazły się w raporcie podsumowującym akcję.

– 19 lipca wręczyliśmy ten dokument ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi. W tym raporcie wymieniliśmy Wolę Mysłowską jako przykład dobrej praktyki do naśladowania – dodaje Ruciński.

Ty też możesz pomóc

Pszczołom pomagać mogą nie tylko samorządy, ale każdy kto ma ogród lub balkon. Można to zrobić chociażby przez posadzenie odpowiednich roślin. – Tych roślin jest naprawdę dużo, jest w czym wybierać. To mogą być np. zioła, jak mięta, szałwia, tymianek, rozmaryn i oregano. Ważne, by pozwolić tym roślinom zakwitnąć – podpowiada Ruciński.

Na liście roślin przyjaznych pszczołom są też m.in. różne gatunki chabrów, lawenda wąskolistna, lubczyk ogrodowy, macierzanka piaskowa, malwa różowa, pierwiosnek lekarski czy różne gatunki szałwi.

– Zachęcamy także to tego aby założyć tzw. taśmę pokarmową czyli posadzić różne rośliny, które kwitną sukcesywnie – w maju, czerwcu czy lipcu itd.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty