Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2013 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Kąpiel po Nocy Kultury. Jaki przepis zabrania wchodzenia do fontanny?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 37 A A
Na tabliczce, jako podstawa zakazu widnieje artykuł 31 Prawa wodnego. Rzecz w tym, że przepis dotycz
Na tabliczce, jako podstawa zakazu widnieje artykuł 31 Prawa wodnego. Rzecz w tym, że przepis dotycz

W Straży Miejskiej trwa wewnętrzna kontrola. Chodzi o interwencję wobec osób, które po Nocy Kultury weszły do fontanny na Pl. Litewskim. Wątpliwości budzi też sam zakaz wchodzenia do niecki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W środę przesłuchany ma być Rafał "KoZa” Koziński, znany animator kultury. Został zatrzymany przez policję w niedzielę rano. Dotychczasowy organizator Nocy Kultury, w tym roku był na imprezie prywatnie. Miał 1,3 promila.

– Na prośbę jego pełnomocnika przesłuchanie przełożyliśmy z poniedziałku na środę – informuje Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji.

Koziński do fontanny nie wchodził, ale według strażników "zmuszał ich do odstąpienia od działań”.

– Na nagraniu z monitoringu widać, że ludzie biegali w wodzie, chlapali się. Gdy strażnicy poprosili ich o wyjście, zaczęła się przepychanka. Ktoś nawet zabrał strażnikowi radiostację. Postępowanie prowadzimy w sprawie utrudniania funkcjonariuszom czynności służbowych. Będziemy wzywać kolejne osoby – tłumaczy Wójtowicz.

Ci, którzy weszli do fontanny, mają wątpliwości do zasadności interwencji Straży. – Podstawą był art. 55 kodeksu wykroczeń przewidujący karę za kąpiel w miejscu, w którym jest to zabronione – informuje Robert Gogola, rzecznik SM.

Ale czy wejście do wody można od razu nazwać "kąpielą”? – Mówimy tu o chlapaniu wodą i wykonywaniu ruchów, które mogły wskazywać na kąpiel. A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola.

Na tabliczce, jako podstawa zakazu widnieje artykuł 31 Prawa wodnego. Rzecz w tym, że przepis dotyczy czegoś kompletnie innego.

– Rzeczywiście, nie ma tu związku. Ale funkcjonariusze mieli świadomość, że kąpiel w fontannie jest zabroniona – mówi Gogola. Dodaje, że strażnicy nie chcieli nikogo karać.

Wczoraj o tabliczkę z zakazem zapytaliśmy Ratusz. – Tu powinien być wskazany artykuł 65 Prawa wodnego. Zmienimy tabliczki – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Ten przepis nie mówi jednak o wchodzeniu do fontanny, ale o jej niszczeniu lub uszkadzaniu. Zapytana o to rzeczniczka magistratu oddzwania z odpowiedzią 20 minut później.

– Fontanna pokryta jest kilkumilimetrową szczelną warstwą, więc wchodzenie do niej sprawa, że taka warstwa się uszkadza – tłumaczy.

– W sprawie tej interwencji komendant polecił wszcząć postępowanie wyjaśniające, które sprawdzi prawidłowość działania funkcjonariuszy – dodaje Gogola.

Chodzi m.in. o to, że mimo żądań zatrzymywanego i towarzyszących mu osób jeden ze strażników nie chciał podać nazwiska, ani numeru służbowego.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MDNA / 12 czerwca 2013 o 21:23
0

"A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola."

Na tabliczce straży miejskiej jest napisane "Straż Miejska". "Straż" - oznacza, że nas przed czymś "strzeże". Straż miejska, jak wiadomo, np. czesze kasę z fotoradarów i z wlepiania mandatów za złe parkowanie. W ten posób strzeże nas - przed czym, pytam się? Jeśli fotoradar zrobił zdjęcia 500 osobom jadącym np. 90 na ograniczeniu 50, i nie wydarzył się żaden wypadek z tego powodu to oznacza, że prędkość 90 jest w tym miejscu zupełnie bezpieczna. Ja się zatem odnosi te 500 mandatów do ścisłego znaczenia sformułowania "strzeże nas Straż Miejska"? Może ktos to wytłumaczy (semantycznie i logicznie) dla podanego przeze mnie przykładu. I nie chodzi o to, że te osoby złamały ograniczenie prędkości. Chodzi o to, przed czym nas w tym konkretnym przypadku straż "strzeże".

Zatem może warto byłoby zmienić tabliczkę na bardziej odpowiednią?

A tak poza tym to różnych innych tabliczek w naszym kraju jest sporo....

Straż Miejska strzeże mnie na przykład przed pijanymi deb***ami, co się do mnie przywalają na miasteczku akademickim, przed deb***ami którzy jeżdżą z niebezpieczną prędkością ulicą koło mojego domu, przez idiotami którzy niszczą rabatki i fontannę na moim ulubionym skwerku...

ejska strzeże mnie na przykład przed pijanymi deb***ami, co się do mnie przywalają na miasteczku akademickim, przed deb***ami którzy jeżdżą z niebezpieczną prędkością ulicą koło mojego domu, przez idiotami którzy niszczą rabatki i fontannę na moim ulubionym skwerku...

rozwiń
Avatar
pytam_się / 11 czerwca 2013 o 13:40
0

"A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola."

Na tabliczce straży miejskiej jest napisane "Straż Miejska". "Straż" - oznacza, że nas przed czymś "strzeże". Straż miejska, jak wiadomo, np. czesze kasę z fotoradarów i z wlepiania mandatów za złe parkowanie. W ten posób strzeże nas - przed czym, pytam się? Jeśli fotoradar zrobił zdjęcia 500 osobom jadącym np. 90 na ograniczeniu 50, i nie wydarzył się żaden wypadek z tego powodu to oznacza, że prędkość 90 jest w tym miejscu zupełnie bezpieczna. Ja się zatem odnosi te 500 mandatów do ścisłego znaczenia sformułowania "strzeże nas Straż Miejska"? Może ktos to wytłumaczy (semantycznie i logicznie) dla podanego przeze mnie przykładu. I nie chodzi o to, że te osoby złamały ograniczenie prędkości. Chodzi o to, przed czym nas w tym konkretnym przypadku straż "strzeże".

Zatem może warto byłoby zmienić tabliczkę na bardziej odpowiednią?

A tak poza tym to różnych innych tabliczek w naszym kraju jest sporo....

"A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola."

Na tabliczce straży miejskiej jest napisane "Straż Miejska". "Straż" - oznacza, że nas przed czymś "strzeże". Straż miejska, jak wiadomo, np. czesze kasę z fotoradarów i z wlepiania mandatów za złe parkowanie. W ten posób strzeże nas - przed czym, pytam się? Jeśli fotoradar zrobił zdjęcia 500 osobom jadącym np. 90 na ograniczeniu 50, i nie wydarzył się żaden wypadek z tego powodu to oznacza, że prędkość 90 jest w t... rozwiń

Avatar
Gość / 11 czerwca 2013 o 12:02
0

Taki ten animator kultury jak i kultura pojmowana przez redakcję co potrzebny jest jej przepis który zakazuje kąpieli w fontannie, buraki oderwane granatem od tatowego pługa, chłop żywemu nie przepuści, jak sie woda napatocy, wypierem se obesrane gacie,... ajuści 

Avatar
wrednybardzo / 11 czerwca 2013 o 11:44
0

Nie ma błędu drogi Charlie. Nie z czasownikami piszmy rozdzielnie

"Niewrzucanie" nie jest czasownikiem, tylko rzeczownikiem odczasownikowym, zatem z "nie" piszemy je RAZEM, tak jak wszystkie rzeczowniki  - Charlie ma rację

Avatar
eteusz / 11 czerwca 2013 o 11:37
0

Ta interwencja wydaje mi się przesadzona, co prawda nie bylem przy całym zajściu, ale najgorsze jest to, ze całe zdarzenie odbije się echem w Polsce i wyjdzie na to że Lublin nie jest taki otwartym miastem na jakie się kreuje. Ps Droga Redakcjo przepis nie mówi bo nie jest człowiekiem :) przepis stanowi :)

Pozdrawiam

Avatar
Gość / 11 czerwca 2013 o 11:09
0

Oficjalna tabliczka przykręcona przez miasto i błąd ortograficzny. "Niewrzucanie" piszemy razem, a nie osobno.

Nie ma błędu drogi Charlie. Nie z czasownikami piszmy rozdzielnie

Avatar
Charlie / 11 czerwca 2013 o 10:30
0

Oficjalna tabliczka przykręcona przez miasto i błąd ortograficzny. "Niewrzucanie" piszemy razem, a nie osobno.

Avatar
LUBLINIANKA / 11 czerwca 2013 o 10:21
0

BRAWO DLA STRAŻY MIEJSKIEJ!

ZROBILI TO CO DO NICH NALEŻY, CZYLI PILNOWALI PORZĄDKU.

NIE ROZUMIEM O CO TYLE HAŁASU?

JESTEM PO WASZEJ STRONIE :)

JAKO MIESZKANKA LUBLINA DZIEKUJE ZA TĄ INTERWENCJĘ :)

Avatar
maniek / 11 czerwca 2013 o 10:16
0
Niech mi ktos powie ze ta cala zasciankowa lubelska prasa jest obiektywna to go wysmieje.
Avatar
gość / 11 czerwca 2013 o 10:16
0

Chyba przestaję wierzyć,że panowie zbierali butelki z fontanny to  po pierwsze. Po drugie skoro jest tabliczka z informacją o zakazie wchodzenia do wody, to obowiązuje wszystkich.Śmieszy mnie,że ktoś w kompromitujący jak dla mnie sposób tłumaczy definicję kąpieli. Może bez użycia gumowej kaczuszki i szamponu to też nie kąpiel? Wszyscy są równi wobec prawa.Bez względu na to czy to działacz kultury, czy ktokolwiek inny.

Avatar
MDNA / 12 czerwca 2013 o 21:23
0

"A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola."

Na tabliczce straży miejskiej jest napisane "Straż Miejska". "Straż" - oznacza, że nas przed czymś "strzeże". Straż miejska, jak wiadomo, np. czesze kasę z fotoradarów i z wlepiania mandatów za złe parkowanie. W ten posób strzeże nas - przed czym, pytam się? Jeśli fotoradar zrobił zdjęcia 500 osobom jadącym np. 90 na ograniczeniu 50, i nie wydarzył się żaden wypadek z tego powodu to oznacza, że prędkość 90 jest w tym miejscu zupełnie bezpieczna. Ja się zatem odnosi te 500 mandatów do ścisłego znaczenia sformułowania "strzeże nas Straż Miejska"? Może ktos to wytłumaczy (semantycznie i logicznie) dla podanego przeze mnie przykładu. I nie chodzi o to, że te osoby złamały ograniczenie prędkości. Chodzi o to, przed czym nas w tym konkretnym przypadku straż "strzeże".

Zatem może warto byłoby zmienić tabliczkę na bardziej odpowiednią?

A tak poza tym to różnych innych tabliczek w naszym kraju jest sporo....

Straż Miejska strzeże mnie na przykład przed pijanymi deb***ami, co się do mnie przywalają na miasteczku akademickim, przed deb***ami którzy jeżdżą z niebezpieczną prędkością ulicą koło mojego domu, przez idiotami którzy niszczą rabatki i fontannę na moim ulubionym skwerku...

ejska strzeże mnie na przykład przed pijanymi deb***ami, co się do mnie przywalają na miasteczku akademickim, przed deb***ami którzy jeżdżą z niebezpieczną prędkością ulicą koło mojego domu, przez idiotami którzy niszczą rabatki i fontannę na moim ulubionym skwerku...

rozwiń
Avatar
pytam_się / 11 czerwca 2013 o 13:40
0

"A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola."

Na tabliczce straży miejskiej jest napisane "Straż Miejska". "Straż" - oznacza, że nas przed czymś "strzeże". Straż miejska, jak wiadomo, np. czesze kasę z fotoradarów i z wlepiania mandatów za złe parkowanie. W ten posób strzeże nas - przed czym, pytam się? Jeśli fotoradar zrobił zdjęcia 500 osobom jadącym np. 90 na ograniczeniu 50, i nie wydarzył się żaden wypadek z tego powodu to oznacza, że prędkość 90 jest w tym miejscu zupełnie bezpieczna. Ja się zatem odnosi te 500 mandatów do ścisłego znaczenia sformułowania "strzeże nas Straż Miejska"? Może ktos to wytłumaczy (semantycznie i logicznie) dla podanego przeze mnie przykładu. I nie chodzi o to, że te osoby złamały ograniczenie prędkości. Chodzi o to, przed czym nas w tym konkretnym przypadku straż "strzeże".

Zatem może warto byłoby zmienić tabliczkę na bardziej odpowiednią?

A tak poza tym to różnych innych tabliczek w naszym kraju jest sporo....

"A o tym, że wchodzenie do niecki jest zabronione informuje tabliczka na fontannie – tłumaczy Gogola."

Na tabliczce straży miejskiej jest napisane "Straż Miejska". "Straż" - oznacza, że nas przed czymś "strzeże". Straż miejska, jak wiadomo, np. czesze kasę z fotoradarów i z wlepiania mandatów za złe parkowanie. W ten posób strzeże nas - przed czym, pytam się? Jeśli fotoradar zrobił zdjęcia 500 osobom jadącym np. 90 na ograniczeniu 50, i nie wydarzył się żaden wypadek z tego powodu to oznacza, że prędkość 90 jest w t... rozwiń

Avatar
Gość / 11 czerwca 2013 o 12:02
0

Taki ten animator kultury jak i kultura pojmowana przez redakcję co potrzebny jest jej przepis który zakazuje kąpieli w fontannie, buraki oderwane granatem od tatowego pługa, chłop żywemu nie przepuści, jak sie woda napatocy, wypierem se obesrane gacie,... ajuści 

Avatar
wrednybardzo / 11 czerwca 2013 o 11:44
0

Nie ma błędu drogi Charlie. Nie z czasownikami piszmy rozdzielnie

"Niewrzucanie" nie jest czasownikiem, tylko rzeczownikiem odczasownikowym, zatem z "nie" piszemy je RAZEM, tak jak wszystkie rzeczowniki  - Charlie ma rację

Avatar
eteusz / 11 czerwca 2013 o 11:37
0

Ta interwencja wydaje mi się przesadzona, co prawda nie bylem przy całym zajściu, ale najgorsze jest to, ze całe zdarzenie odbije się echem w Polsce i wyjdzie na to że Lublin nie jest taki otwartym miastem na jakie się kreuje. Ps Droga Redakcjo przepis nie mówi bo nie jest człowiekiem :) przepis stanowi :)

Pozdrawiam

Avatar
Gość / 11 czerwca 2013 o 11:09
0

Oficjalna tabliczka przykręcona przez miasto i błąd ortograficzny. "Niewrzucanie" piszemy razem, a nie osobno.

Nie ma błędu drogi Charlie. Nie z czasownikami piszmy rozdzielnie

Avatar
Charlie / 11 czerwca 2013 o 10:30
0

Oficjalna tabliczka przykręcona przez miasto i błąd ortograficzny. "Niewrzucanie" piszemy razem, a nie osobno.

Avatar
LUBLINIANKA / 11 czerwca 2013 o 10:21
0

BRAWO DLA STRAŻY MIEJSKIEJ!

ZROBILI TO CO DO NICH NALEŻY, CZYLI PILNOWALI PORZĄDKU.

NIE ROZUMIEM O CO TYLE HAŁASU?

JESTEM PO WASZEJ STRONIE :)

JAKO MIESZKANKA LUBLINA DZIEKUJE ZA TĄ INTERWENCJĘ :)

Avatar
maniek / 11 czerwca 2013 o 10:16
0
Niech mi ktos powie ze ta cala zasciankowa lubelska prasa jest obiektywna to go wysmieje.
Avatar
gość / 11 czerwca 2013 o 10:16
0

Chyba przestaję wierzyć,że panowie zbierali butelki z fontanny to  po pierwsze. Po drugie skoro jest tabliczka z informacją o zakazie wchodzenia do wody, to obowiązuje wszystkich.Śmieszy mnie,że ktoś w kompromitujący jak dla mnie sposób tłumaczy definicję kąpieli. Może bez użycia gumowej kaczuszki i szamponu to też nie kąpiel? Wszyscy są równi wobec prawa.Bez względu na to czy to działacz kultury, czy ktokolwiek inny.

Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 0 0

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 14

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!