Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2020 r.
13:13

"Latarnia morska" i taras widokowy przepadły. Ratusz odrzucił prawie połowę pomysłów do budżetu obywatelskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 1 A A
Taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej nie powstanie
Taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej nie powstanie (fot. Krzysztof Mazur)

Dziś ogłoszona została lista pomysłów dopuszczonych do głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Zdyskwalifikowany został prawie co drugi zgłoszony projekt. Ich autorzy mają teraz 7 dni na odwołanie od wyników oceny. Głosowanie ma się rozpocząć 15 października i trwać 14 dni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigdy jeszcze nie było tak ostrej selekcji w lubelskim budżecie obywatelskim. Spośród 156 zgłoszonych projektów zdyskwalifikowane zostały aż 74. Wśród nich było stworzenie „latarni morskiej” nad Zalewem Zemborzyckim, taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej, czy budowa krótkiej trasy dojazdowej z pętli autobusowej przy os. Poręba do przystanku kolejowego Lublin Zachodni.

To nie własność miasta

Niektóre pomysły odrzucono dlatego, że dotyczyły inwestycji na nieruchomościach, które nie są własnością miasta. Z tego względu komisja uznała, że nie można dopuścić do głosowania projektu remontu stadionu Budowlanych, bo część obiektu leży na terenie prywatnym.

Z podobnych przyczyn nie trafi pod głosowanie pomysł na stworzenie „latarni morskiej” nad Zalewem Zemborzyckim. Reflektory miałyby być zamontowane na dawnej wieży sędziowskiej po stronie Mariny, u góry byłby taras widokowy, a w samym budynku wystawa poświęcona historii akwenu. Sęk w tym, że wieża przechodzi z rąk samorządowych do instytucji Wody Polskie. A skoro nie jest miejska, to wymyka się budżetowi obywatelskiemu.

Podobnie jest z projektem „Fikuśne latarnie”, którego autorzy chcieli pomalować w barwy z miejskiej flagi… latarnie stojące wzdłuż al. Witosa. Sęk w tym, że latarnie nie są własnością miasta, tylko PGE.

Ratusz ma inne plany

Wśród odrzuconych projektów jest też propozycja przedłużenia ul. Granitowej. Dzisiaj ulica kończy się pętlą komunikacji miejskiej, a propozycja dotyczyła dobudowy jezdni i chodników w taki sposób, by zapewnić wygodniejszy dojazd i dojście do peronu kolejowego przystanku Lublin Zachodni. W tym przypadku jako powód dyskwalifikacji podawana jest niezgodność proponowanej budowy z planem zagospodarowania terenu.

Na liście pomysłów dopuszczonych do głosowania ma również zabraknąć budowy oświetlenia wzdłuż tzw. starej ul. Nałkowskich. Urzędnicy uznali, że niewłaściwe byłoby ustawianie samych latarni w sytuacji, gdy miasto ma zatwierdzony projekt i pozwolenie na gruntowną przebudowę tej drogi. To, czy przebudowa doczeka się szybko realizacji, to już zupełnie inna sprawa.

Odrzucenie tego ostatniego projektu może oznaczać, że Wrotków jako jedyna dzielnica nie skorzysta z gwarancji zapisanej w regulaminie budżetu obywatelskiego. Jest tam zapis mówiący, że każdej dzielnicy, nawet gdy nie wynika to z liczby głosów, przysługuje jeden projekt o randze dzielnicowej do kwoty 350 tys. zł. Oświetlenie starej ul. Nałkowskich było jedynym takim projektem z Wrotkowa.

Były też inne powody

Zdyskwalifikowana została również propozycja na utworzenie tarasu widokowego na dachu biurowca Urzędu Miasta przy Wieniawskiej 14. Chociaż budynek jest bezsprzecznie miejski, a na dach można wyjść, to pomysł nie trafi pod głosowanie. Komisja uznała, że dach biurowca jest przestrzenią techniczną i nie powinien służyć spacerom, a poza tym winda tam nie dojeżdża, więc na taras nie dotarliby niepełnosprawni.

Względami technicznymi wyjaśniono odrzucenie pomysłu na stworzenie tyrolki, czyli kolejki między filarami niedokończonego wiaduktu stojącymi w parku Jana Pawła II (w ciągu ul. Filaretów). Komisja uznała, że filary nie są do tego przystosowane. Odpadły też niektóre propozycje dotyczące inwestycji wewnątrz szkół, bo zgodnie z regulaminem z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane tylko ogólnodostępne atrakcje, a szkoły zamieniły się ostatnio w twierdze.

Pomysł na ustawienie w mieście małych figurek kóz, wzorem wrocławskich skrzatów, został odrzucony dlatego, że figurki stałyby przy drogach, "Ustawa o drogach publicznych takich instalacji nie przewiduje".

Niebawem głosowanie

Autorzy zdyskwalifikowanych projektów będą mieć teraz 7 dni na złożenie odwołań od negatywnej oceny. – Termin ten upływa 24 września – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. Odwołania można składać wyłącznie na piśmie: mailem na adres obywatelski@lublin.eu, albo w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców (parter Ratusza, Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a), albo listownie (Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3).

Po rozpatrzeniu odwołań znana będzie ostateczna lista projektów, które mają być poddane pod głosowanie. Aktualnie są na niej 82 pomysły. Głosowanie ma trwać od 15 do 28 października. Jego uczestnicy podzielą 12 mln 150 tys. zł, co oznacza, że przyszłoroczny budżet obywatelski będzie chudszy o 19 proc. od poprzednich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty