Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 marca 2013 r.
16:00
Edytuj ten wpis

Lublin: Będziemy jeździć trolejbusami z Ukrainy. Odwołanie konkurencji odrzucone

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 25 A A
Trolejbusy zza wschodniej granicy wracają do Lublina  (Anatoliy-024 / Wikipedia)
Trolejbusy zza wschodniej granicy wracają do Lublina (Anatoliy-024 / Wikipedia)

Za każdy pojazd rodem z Ukrainy zapłacimy 1,7 mln zł. Takie wozy jeżdżą tylko na Wschodzie. Sprawdzone na Zachodzie solarisy były droższe o 8 tys. zł. Pojedziemy tańszymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wtorkowy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej przesądził, że zlecenie warte 65 mln zł trafi do konsorcjum zawiązanego przez ukraińskiego producenta autobusów i trolejbusów marki Bogdan oraz lubelski oddział firmy Ursus produkujący ciągniki.

O uruchomieniu montowni w Lublinie jako pierwszy poinformował konsul Ukrainy w Lublinie jeszcze przed otwarciem ofert złożonych w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego. Konsul powoływał się na poparcie prezydenta miasta.

W dniu otwarcia ofert okazało się, że o zlecenie walczą dwie firmy. Obie dały ceny wyższe od kwoty 61,7 mln zł, którą ZTM miał na ten zakup. Ursus chciał blisko 65 mln zł, a Solaris o 313 tys. zł więcej.

Przekroczenie kwoty przeznaczonej na zakup wystarczyłoby ZTM do unieważnienia przetargu. Ale prezydent miasta zdecydował, że dołoży pieniędzy i komisja wybrała polsko-ukraińską ofertę.

Od tego wyboru Solaris odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej. Twierdził, że wskazane przez Ursus i Bogdana akumulatory mające umożliwiać jazdę bez zasilania z trakcji nie spełniają wymogów ZTM i oferta ta powinna być odrzucona.

We wtorek w Krajowej Izbie Odwoławczej zapadł wyrok. – Odwołanie Solarisa zostało oddalone – informuje Justyna Góźdź z ZTM. – Przyjmujemy to z szacunkiem – komentuje Mateusz Figaszewski, rzecznik Solaris Bus&Coach.

Umowa na dostawę trolejbusów może być zawarta za około miesiąc. – Wcześniej materiały przetargowe trafią do tzw. kontroli uprzedniej w Urzędzie Zamówień Publicznych, bo jest to duży zakup dotowany przez Unię – mówi Góźdź.

W jak dużym stopniu montaż Bogdanów ma się odbywać w Lublinie? Pytany o to przez nas rzecznik Ursusa, Mariusz Lewandowski nie podaje żadnych szczegółów.– Do czasu podpisania umowy wstrzymujemy się z odpowiedziami na pytania.

• Nawet na takie?
– Nawet.

Solaris, w przeciwieństwie do Bogdana dostarczał trolejbusy także na Zachód, m.in. do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Potrugalii i Włoch.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sylwester / 20 marca 2013 o 09:02
0
Banda!!!
Wszystko musi być nie tak, niby mamy być miastem europejskim a cofamy się do PRL-u gdzie współpraca ze wschodem ponad wszystko.
Ktoś na wysokim urzędzie na tym porządnie zarabia, gość nie ma odpowiedzialności za wybór tylko kasa dla niego się liczy, a za 5 lat powiedzą że nie był to dobry wybór. Przekręt goni przekręt w tym Lublinie.
Avatar
Michał / 20 marca 2013 o 07:47
0
Ciekawe ile to pojeździ? I jak będzie z serwisem, bo w Polsce nie ma serwisu.
Avatar
m.ak.s / 20 marca 2013 o 07:02
0
To chyba dobrze, że coś w tym Lublinie jednak będzie się robić poza budową kolejnej galerii handlowej. Jak powstanie montownia tych trolejbusów, to w końcu mieszańcy Lublina będą mieli prace, podatki trafią do tutejszej kasy i firma Ursus zyska nowe, bezcenne doświaczenie.
No ale przecież lubelacy są tak bogaci, tyle mamy tutaj różnych wielkich firm i koncernów, że tylko kolejnych marketów i wielkich galerii brakuje....
Avatar
OLO / 20 marca 2013 o 00:54
0
A ja tam się cieszę z tego zakupu,zamiast użerać się z pasażerami i stać w korkach wolę stać i czekać na pogotowie techniczne,pieniądz taki sam ale się człowiek nie orobi,a barany niech czekają na przystankach.BRAWO PANIE ŻUK,KTOŚ W KOŃCU ZADBAŁ O WARSZAT PRACY KIEROWCY TROLEJBUSU.
Avatar
windykator / 20 marca 2013 o 00:21
0
Dla tutejszej swołoczy nic więcej nie potrzeba. Cieszcie się, że będziecie miec trajtki od waszych przyjaciół zza miedzy. Z resztą wizualnie to województwo i sam Lublin od Ukrainy i Lwowa daleko nie odstaje.
Avatar
Sasha / 19 marca 2013 o 23:36
0
Fajnie, tylko najpierw muszą pociągnąć trakcję a to jednak sporo kilometrów
Avatar
Bogdan / 19 marca 2013 o 23:16
0
Będzie jak z autobusami, najpierw załamie sie dach, potem wypadną szyby, potem koła.
Ale nie ma problemu za 2-3 lata kupi sie nowe jeszcze tańsze.
Avatar
S Y L W E S T E R / 19 marca 2013 o 22:58
0
-----------------------PRZEPRASZAM, SZYBKO DO WYBORÓW , BO TAK...---------------------------Pokr ęcić proste sprawy to tylko (Platforma Oszustów) potrafi (sic?). Może prokuratorzy albo agenci "CBA" by Prezydentowi pomogli uporządkować te kilkasetmilionowe tranzakcje autobusowe ?. Teraz już wiadomo dlaczego Prezydent Zuk (PO) tak zażarcie broni rozwiązania ZTM , bo te "menele" trzymają miliardowe kase która tylko przy udziale Prezydenta może być rozdysponowana (?). Czyta jąc moje Komentarze, Czytelnik może mi zarzucić , że uwziąłem się na Prezydenta Zuka (?). Ale to NIE PRAWDA , proszę tylko zauważyć , że Prezydent uzurpował sobie Lublin jako swój "folwark" i o wszystkim decyduje jednoosobowo (sic?). A póżniej piszą głupoty..."dzięki PO Lublin ma Obwodnice autostrade do Warszawy i wszystko co się czyni dobrze dla Lublina to dzięki... "PO" . Totalna bzdu ra, bo wszędzie jest odpowiedzialność Prezydenta a tak być nie może !. Trąbię na ALARM , uwaga bo Lublin straci 140 milionów na stadion na BAGNIE gdyż aby stanął stadion musi być WBITE W BAGNO 160 KILOMETRÓW BETONOWYCH PALI (sic?) a że to BAGNO to jest prawdopodobień stwo, że ten stadion może się zapadać w tym BAGNIE. To wtedy stracimy nie tylko 140 milionów tylko jeszcze kilkadziesiąt milionów na ROZBIÓRKĘ I PRZEWÓZ TEGO SZMELIWA !!!. Jestem rodowitym mieszkańcem Lublina, chciałbym aby Nasze Miasto piękniało a nie ZAPADAŁO SIĘ W BAGNIE I TO JESZCZE Z WOLI PREZYDENTA ZUKA (PO). Tak i z Autobusami musi Proku ratura dopomóc Prezydentowi uporządkować miliardowe kontrakty !.
-----------------------PRZEPRASZAM, SZYBKO DO WYBORÓW , BO TAK...---------------------------Pokr ęcić proste sprawy to tylko (Platforma Oszustów) potrafi (sic?). Może prokuratorzy albo agenci "CBA" by Prezydentowi pomogli uporządkować te kilkasetmilionowe tranzakcje autobusowe ?. Teraz już wiadomo dlaczego Prezydent Zuk (PO) tak zażarcie broni rozwiązania ZTM , bo te "menele" trzymają miliardowe kase która tylko przy udziale Prezydenta może być rozdysponowana (?). Czyta... rozwiń
Avatar
sos dla solarisa / 19 marca 2013 o 22:05
0
WSTYD takie dziadostwo kupować to już lepiej przyłączyć Lublin do Ukrainy to też będzie taniej.
Co za kretyni decydują o zakupach ?!
Avatar
Gość / 19 marca 2013 o 21:42
0
napiszcie o tym jak to po raz kolejny Straż Fotoradarowa wprowadza w błąd kierowców, pstrykał fotki na Diamentowej chodź informowali że będzie stał na innych ulicach.
Avatar
Sylwester / 20 marca 2013 o 09:02
0
Banda!!!
Wszystko musi być nie tak, niby mamy być miastem europejskim a cofamy się do PRL-u gdzie współpraca ze wschodem ponad wszystko.
Ktoś na wysokim urzędzie na tym porządnie zarabia, gość nie ma odpowiedzialności za wybór tylko kasa dla niego się liczy, a za 5 lat powiedzą że nie był to dobry wybór. Przekręt goni przekręt w tym Lublinie.
Avatar
Michał / 20 marca 2013 o 07:47
0
Ciekawe ile to pojeździ? I jak będzie z serwisem, bo w Polsce nie ma serwisu.
Avatar
m.ak.s / 20 marca 2013 o 07:02
0
To chyba dobrze, że coś w tym Lublinie jednak będzie się robić poza budową kolejnej galerii handlowej. Jak powstanie montownia tych trolejbusów, to w końcu mieszańcy Lublina będą mieli prace, podatki trafią do tutejszej kasy i firma Ursus zyska nowe, bezcenne doświaczenie.
No ale przecież lubelacy są tak bogaci, tyle mamy tutaj różnych wielkich firm i koncernów, że tylko kolejnych marketów i wielkich galerii brakuje....
Avatar
OLO / 20 marca 2013 o 00:54
0
A ja tam się cieszę z tego zakupu,zamiast użerać się z pasażerami i stać w korkach wolę stać i czekać na pogotowie techniczne,pieniądz taki sam ale się człowiek nie orobi,a barany niech czekają na przystankach.BRAWO PANIE ŻUK,KTOŚ W KOŃCU ZADBAŁ O WARSZAT PRACY KIEROWCY TROLEJBUSU.
Avatar
windykator / 20 marca 2013 o 00:21
0
Dla tutejszej swołoczy nic więcej nie potrzeba. Cieszcie się, że będziecie miec trajtki od waszych przyjaciół zza miedzy. Z resztą wizualnie to województwo i sam Lublin od Ukrainy i Lwowa daleko nie odstaje.
Avatar
Sasha / 19 marca 2013 o 23:36
0
Fajnie, tylko najpierw muszą pociągnąć trakcję a to jednak sporo kilometrów
Avatar
Bogdan / 19 marca 2013 o 23:16
0
Będzie jak z autobusami, najpierw załamie sie dach, potem wypadną szyby, potem koła.
Ale nie ma problemu za 2-3 lata kupi sie nowe jeszcze tańsze.
Avatar
S Y L W E S T E R / 19 marca 2013 o 22:58
0
-----------------------PRZEPRASZAM, SZYBKO DO WYBORÓW , BO TAK...---------------------------Pokr ęcić proste sprawy to tylko (Platforma Oszustów) potrafi (sic?). Może prokuratorzy albo agenci "CBA" by Prezydentowi pomogli uporządkować te kilkasetmilionowe tranzakcje autobusowe ?. Teraz już wiadomo dlaczego Prezydent Zuk (PO) tak zażarcie broni rozwiązania ZTM , bo te "menele" trzymają miliardowe kase która tylko przy udziale Prezydenta może być rozdysponowana (?). Czyta jąc moje Komentarze, Czytelnik może mi zarzucić , że uwziąłem się na Prezydenta Zuka (?). Ale to NIE PRAWDA , proszę tylko zauważyć , że Prezydent uzurpował sobie Lublin jako swój "folwark" i o wszystkim decyduje jednoosobowo (sic?). A póżniej piszą głupoty..."dzięki PO Lublin ma Obwodnice autostrade do Warszawy i wszystko co się czyni dobrze dla Lublina to dzięki... "PO" . Totalna bzdu ra, bo wszędzie jest odpowiedzialność Prezydenta a tak być nie może !. Trąbię na ALARM , uwaga bo Lublin straci 140 milionów na stadion na BAGNIE gdyż aby stanął stadion musi być WBITE W BAGNO 160 KILOMETRÓW BETONOWYCH PALI (sic?) a że to BAGNO to jest prawdopodobień stwo, że ten stadion może się zapadać w tym BAGNIE. To wtedy stracimy nie tylko 140 milionów tylko jeszcze kilkadziesiąt milionów na ROZBIÓRKĘ I PRZEWÓZ TEGO SZMELIWA !!!. Jestem rodowitym mieszkańcem Lublina, chciałbym aby Nasze Miasto piękniało a nie ZAPADAŁO SIĘ W BAGNIE I TO JESZCZE Z WOLI PREZYDENTA ZUKA (PO). Tak i z Autobusami musi Proku ratura dopomóc Prezydentowi uporządkować miliardowe kontrakty !.
-----------------------PRZEPRASZAM, SZYBKO DO WYBORÓW , BO TAK...---------------------------Pokr ęcić proste sprawy to tylko (Platforma Oszustów) potrafi (sic?). Może prokuratorzy albo agenci "CBA" by Prezydentowi pomogli uporządkować te kilkasetmilionowe tranzakcje autobusowe ?. Teraz już wiadomo dlaczego Prezydent Zuk (PO) tak zażarcie broni rozwiązania ZTM , bo te "menele" trzymają miliardowe kase która tylko przy udziale Prezydenta może być rozdysponowana (?). Czyta... rozwiń
Avatar
sos dla solarisa / 19 marca 2013 o 22:05
0
WSTYD takie dziadostwo kupować to już lepiej przyłączyć Lublin do Ukrainy to też będzie taniej.
Co za kretyni decydują o zakupach ?!
Avatar
Gość / 19 marca 2013 o 21:42
0
napiszcie o tym jak to po raz kolejny Straż Fotoradarowa wprowadza w błąd kierowców, pstrykał fotki na Diamentowej chodź informowali że będzie stał na innych ulicach.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 0

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 3

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 4 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 32 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 21 3

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika 4 5

Miało być ogłoszenie wyroku w głośnej sprawie Grzegorza Cybulskiego, ale sąd niespodziewanie wezwał ponownie na świadka Franciszka Afaltowskiego, kierownika działu eksploatacji w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Zwolniony pracownik walczy o przywrócenie do pracy w miejskiej spółce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!