Codziennie na ulicy Janowskiej w Lublinie samochody rozjeżdżają kilkaset ropuch i żab. Miasto pokazuje palcem na ekologów, ekolodzy na uczniów, a zwierzęta giną, jak ginęły.
Wszystkie płazy w Polsce znajdują się pod ochroną. Jednak nie ma obligatoryjnego nakazu odgradzania ulic, przez które biegną ścieżki np. żab. Wszystko jest w gestii zarządcy drogi. Jak się dowiedzieliśmy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, trwałym rozwiązaniem problemu byłoby wybudowanie przepustów pod drogą.
– Jeśli ich budowa jest niemożliwa, najlepszym sposobem na zmniejszenie liczby zabijanych płazów jest ustawienie wzdłuż drogi, przez którą przebiega szlak migracyjny, znaków ograniczających prędkość samochodów oraz znaków informujących o szlaku migracyjnym płazów – mówi Aleksandra Woźniak-Figurska z RDOŚ. – Bardzo dobre efekty daje zastosowanie płotków naprowadzających i ręczne przenoszenie płazów na drugą stronę drogi.
WOŚ w Lublinie czeka na ruch organizacji zajmujących się ochroną środowiska.
– Urzędnicy są od wydawania decyzji, a nie od czynności manualnych – uświadomił nas Marian Stani, dyrektor WOŚ. – Jest tyle organizacji chroniących środowisko w mieście, że któraś z nich mogłaby się tym problemem zająć. Jeśli się do nas zwrócą zapewniam, że im pomożemy.
– Wystąpiliśmy pisemnie do wydziału i może się uda wspólnie coś w tej kwestii zrobić – powiedział nam Krzysztof Gorczyca z lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Można zaangażować uczniów, aby pojawili się tam i przenosili żaby. Jednak najprostszym rozwiązaniem byłoby ustawienie znaków informujących o tym, że przez ulice przechodzą żaby. Może kierowcy zwalnialiby wtedy, lub próbowali przynajmniej je ominąć.
Uwaga, kierowcy! Ropuchy na trasie pojawiają się od świtu do około godz. 10.
Nie tylko w Lublinie
Na odcinku około 3 kilometrów w Kluczkowicach na trasie Opole Lubelskie–Annopol także giną setki ropuch. To woła o pomstę do nieba. Czy nie można postawić chociaż znaku ograniczającego prędkość i informacyjnego o żabach – pyta Kazimierz Szus, który nas powiadomił o sprawie.
Wędrówki żab
Żaby budzą się z zimowego snu, gdy znika śnieg. Zaczynają wędrować w kierunku rzek, stawów, potoków i rozpoczynają gody. Wybierają miejsca o spokojnym nurcie, żeby woda nie porwała złożonego skrzeku (jaj).