Ulica Chiary Lubich pozostanie na mapie Lublina. Radni nie zgodzili się na to, by zmienić nadaną w lutym nazwę ulicy. Zmiany domagali się mieszkańcy, którzy uważają, że jest ona trudna do wypowiedzenia. Woleli inną: ul. Sławinek
W lutym radni zdecydowali, że uliczka będzie się nazywać ul. Chiary Lubich. Ta włoska działaczka katolicka była m.in. założycielką ruchu Focolari, którego lubelski oddział mieści się właśnie przy Willowej 14c. Tam nikt nie miał przeciw nowej nazwie. Ale tylko tam. Pozostali mieszkańcy zgodnie podpisali się pod protestem.
Niezadowoleni mieszkańcy podkreślali, że nikt nie pytał ich o zdanie, że nikt nie wie jak wymawiać imię i nazwisko Chiary Lubich (czytaj: Kiara Lubich) i wezwali radę do usunięcia naruszenia prawa. Później na specjalnym spotkaniu uradzili, że chcą, by ich ulica przejęła nazwę od pobliskiej ul. Sławinek.
Z pomocą protestującym pospieszyli radni lewicy, którzy złożyli w Radzie Miasta projekt uchwały zmieniającą nazwę z ul. Chiary Lubich na ul. Sławinek. Dziś sprawa stanęła na sesji rady.
- W Lublinie mamy dużo ulic, których patronów nazwiska inaczej się pisze, a inaczej wymawia, np. Orlika-Ruckemana albo Dubois - wyjaśniał Krzysztof Siczek, miejski radny PiS przed głosowaniem w tej sprawie. To właśnie Siczek proponował w lutym by patronką ulicy została Lubich.
Została wtedy i będzie nią nadal, bo projekt radnych lewicy przepadł w czasie głosowania.
Radni odrzucili też wezwanie mieszkańców do usunięcia naruszenia prawa, bo stwierdzili, że wszystko odbyło się legalnie. Wcześniej do tego samego wniosku doszli prawnicy wojewody i nie rozpoczęli procedury unieważnienia uchwały. Stwierdzi bowiem, że nie ma przepisu, który by mówił, że radni przed nazwaniem ulicy muszą pytać o zdanie jej mieszkańców.
Kto głosował za zmianą nazwy z ul. Chiary Lubich na Sławinek?
Przeciw zmianie nazwy na ul. Sławinek byli: Mariusz Banach (PiS), Zdzisław Drozd (PiS), Piotr Gawryszczak (PiS), Marek Jakubowski (PiS), Tomasz Karski (PiS), Marcin Nowak (PiS), Dariusz Piątek (PO), Krzysztof Podkański (niezrzeszony), Krzysztof Siczek (PiS), Wioletta Szafrańska-Kocuń (niezrzeszona), Zbigniew Targoński (PiS), Sylwester Tułajew (PiS), Piotr Więckowski (PiS), Marek Wójtowicz (PiS), Janusz Mazurek (PiS), Michał Widomski (niezrzeszony)