Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2019 r.
11:09

Największy lubelski szpital zaciska pasa. "Jeżeli zbankrutuje, to już nikomu nie pomoże"

101 72 A A
Szpital jest w trakcie realizacji planu naprawczego
Szpital jest w trakcie realizacji planu naprawczego

Ograniczenie przyjęć pacjentów, badań laboratoryjnych, zastępowanie leków dożylnych doustnymi. Tak, według jednego z lekarzy, miałyby wyglądać oszczędności w SPSK4 w Lublinie. – Mamy kiepską sytuację finansową, ale pacjenci nie są zagrożeni – zapewnia rzeczniczka szpitala

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sygnał o oszczędnościach, których szuka szpital kliniczny nr 4 w Lublinie dotarł do nas od jednego z lubelskich lekarzy.

– To największy szpital w Lubelskim. Ma długi, więc szuka oszczędności. Personelowi odczytano list z dyrekcji: ograniczyć przyjęcia planowe i te z SOR, badania laboratoryjne i obrazowe, dawać leki doustne zamiast dożylne, bo są tańsze – wylicza lekarz i zaznacza: Dyrekcja nie ma jednak wyboru. Jeżeli szpital zbankrutuje, to już nikomu nie pomoże. 

Jak przyznaje Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie, szpital jest w kiepskiej sytuacji finansowej.

– Zamkniemy rok ze stratą na poziomie prawdopodobnie kilkunastu milionów złotych. Być może ta kwota się zmieni, bo zostały złożone do NFZ wnioski o zapłatę lub o przesunięcia rozliczeń świadczeń realizowanych w poszczególnych oddziałach – tłumaczy Podgórska.

– W tym tygodniu wpłynęło do nas pismo ze szpitala w tej kwestii. Aktualnie zajmujemy się tym tematem – potwierdza Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Szpital jest w trakcie realizacji planu naprawczego. – To wymusza na nas pewne działania. W związku z kiepską sytuacją finansową dyrekcja rzeczywiście skierowała 30 października apel do wszystkich kierowników komórek organizacyjnych szpitala o wsparcie działań oszczędnościowych. W piśmie, które wzbudziło pewne kontrowersje wśród pracowników, wskazane zostały obszary, w których takie działania można podjąć – tłumaczy rzeczniczka szpitala i precyzuje: Chodziło np. o ograniczenie do niezbędnego minimum zamówień leków i sprzętu medycznego, oczywiście bez naruszania komfortu pacjenta, nie mówiąc już o zagrożeniu dla zdrowia.

Poza tym dyrekcja apelowała o ograniczenie w miarę możliwości najdroższych procedur medycznych. – W tym wypadku te ograniczenia zawierają jednak szereg wyłączeń w zależności od stanu klinicznego pacjenta – podkreśla rzeczniczka szpitala. – Apel dotyczył także ograniczenia dublowania diagnostyki, co zdarza się bardzo często. Czasem te same badania zlecane są np. na SOR, a potem także na oddziale – dodaje Podgórska.

– Zdajemy sobie sprawę z konieczności oszczędności w zakresie diagnostyki, a także dłuższych pobytów w szpitalu. Informujemy o tym pacjentów i wskazujemy np. konieczność przejmowania pacjentów przez opiekunów – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii w SPSK4 w Lublinie. – Co do „zamrożenia” zatrudnienia pracowników, na co też wskazywała dyrekcja, to i tak do końca roku nie mieliśmy takich planów. Nie są także zagrożone programy lekowe dotyczące pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, bo w połowie roku udało nam się wywalczyć większe finansowanie w tym zakresie.

e-Wydanie

Komentarze 72

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 11:12
+36
Sami wybraliście. Ważne że przelewy do bezyluba z Torunia idą szerokim strumieniem.
Avatar
PP / 8 listopada 2019 o 11:21
+34
Sami wybraliście. Ważne że przelewy do bezyluba z Torunia idą szerokim strumieniem.
 Dokładnie tak. Niech dalej rozdają pieniądze. 
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 13:09
+32
Powiedzmy to sobie szczerze. To nie tylko ten szpital jest w kłopotach. WSZYSTKIE nasze szpitale mają kłopoty. Reforma służby zdrowia za rządów pis polega na ciągłym pogarszaniu standardów leczenia i powolnym zabijaniu tego obszaru działalności państwa. To są rządy PIS. To dotyczy prawie każdej dziedziny.
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 11:33
+28
Uuuu... To już tak źle jest w Służbie Zdrowia, że nawet szpitale kliniczne się chwieją...? Szybko idzie... Na SOR-ach horror... W zeszłym roku umarła rekordowa liczba Polaków, najwięcej od II Wojny światowej... dane rządowego GUS
Avatar
Myślący / 9 listopada 2019 o 08:08
+24
Szpitale są od tego żeby leczyć ludzi a nie żeby zarabiały, bo chodzi o to że pieniądze na ich utrzymanie wplacamy my w składce zdrowotnej! Pracujemy, utrzymujemy więc korzystamy. Szpital z zalożenia jest instytucją która wydaje pieniądze na to żeby ratować życie i zdrowie ludzi którzy żyją w społeczeństwie i gadanie coś o stratach albo nierentownych zabiegach to po prostu czysta patologia! Ludziom się w głowach poprzewracało. 
Avatar
takie tam / 8 listopada 2019 o 22:16
+22
A może by tak obciąć premię za wszystkie czynności wykonywane w ramach etatu, obciąć dodatki za świadczenie usług w poradni w ramach czasu pracy, zwolnić personel pielęgniarski i lekarski zatrudniony ponad normy (o dziwo nie można narzekać na niespełnianie norm), przypilnować lekarzy pełnoetatowych, żeby nie kończyli pracy o 11-12 i biegli do gabinetów prywatnych, wprowadzić elektroniczną dokumentację, ograniczyć papierologię, wycenić procedury i planowo realizować opłacalne świadczenia (tak, takie też jeszcze istnieją), zoptymalizować wykorzystanie bloku operacyjnego, realnie obciąć niepotrzebne piony dyżurowe itd. itd. itd. Oczywiście wprowadzenie zamienników leków, ograniczenie niepotrzebnych badań itp. również przyniosą oszczędności (o ile ktoś się do nich zastosuje), ale nie tutaj trzeba szukać milionów... Niestety niektóre decyzje wymagają niezależności, a w szpitalu obecnie rządzi um, a nie dyrektor...
A może by tak obciąć premię za wszystkie czynności wykonywane w ramach etatu, obciąć dodatki za świadczenie usług w poradni w ramach czasu pracy, zwolnić personel pielęgniarski i lekarski zatrudniony ponad normy (o dziwo nie można narzekać na niespełnianie norm), przypilnować lekarzy pełnoetatowych, żeby nie kończyli pracy o 11-12 i biegli do gabinetów prywatnych, wprowadzić elektroniczną dokumentację, ograniczyć papierologię, wycenić procedury i planowo realizować opłacalne świadczenia (tak, takie też jeszcze istnieją), zoptymalizować wykor... rozwiń
Avatar
_K_ / 8 listopada 2019 o 14:46
+21
Wiem, że to nie uzdrowi zsytuacji, ale na pewno pomoże w zauważalnym stopniu. I tu pytanie - ile szpital wydaje co roku na kapelanów?
Avatar
Hehehe / 8 listopada 2019 o 12:01
+21
Najlepiej to wydawać pieniądze na ochronę tęczowych marszów nierówności i nienawiści.
 Najlepiej wydawać na nierobów z kilkorgiem dzieci. 
Avatar
Jane Doe / 8 listopada 2019 o 14:17
+20
Dla mnie to złe wieści. Od kilku miesięcy lekarze z SPSK4 ratują życie i zdrowie mojej mamy. Dokonują cudów niemalże. Na oddziale na którym leży (Neurochirurgia i Rehabilitacja) pracują wspaniali ludzie o ogromnej wiedzy i empatii. Jakkolwiek skończy się ta batalia o moją mamę zawsze będę im wdzięczna. Wszystkim, począwszy od pań salowych aż do pana ordynatora. I teraz do refleksji - o ile więcej mogliby zrobić, ile więcej istnień uratować gdyby te kwestie finansowe nie wisiały nad nimi. Co w tej Polsce nie tak, że żaden ale to żaden rząd nie potrafi tego problemu rozwiązać? A może to brak spójności i kontynuacji reform? Bo od blisko 30 lat każda ekipa ma swoją "lepszą" wizję, totalnie inną niż poprzednia i w kółko zaczynamy te reformy od nowa. Obłęd jakiś.
Dla mnie to złe wieści. Od kilku miesięcy lekarze z SPSK4 ratują życie i zdrowie mojej mamy. Dokonują cudów niemalże. Na oddziale na którym leży (Neurochirurgia i Rehabilitacja) pracują wspaniali ludzie o ogromnej wiedzy i empatii. Jakkolwiek skończy się ta batalia o moją mamę zawsze będę im wdzięczna. Wszystkim, począwszy od pań salowych aż do pana ordynatora. I teraz do refleksji - o ile więcej mogliby zrobić, ile więcej istnień uratować gdyby te kwestie finansowe nie wisiały nad nimi. Co w tej Polsce nie tak, że żaden ale to żaden rząd ... rozwiń
Avatar
Japolan / 9 listopada 2019 o 00:30
+19
Jeden z czterech największych szpitali w Lublinie ma bardzo poważne problemy - zaś dla lubelskich szumowin politycznych problemem jest ratowanie kolesi partyjnych przed bezrobociem; teraz lubelska agencja zatrudnienia "Posady i Stanowiska" (PiS przy ul. Królewskiej) szuka synekur dla wykopanych z Sejmu dwóch panów: Lecha Sprawki oraz Krzysztofa Michałkiewicza, zaś przed około rokiem jako agencja pracy działał (kierujący PO w Województwie Lubelskim) dr Krzysztof Żuk (decydując o przygarnięciu do lubelskiego Urzędu Miasta "spadochroniarzy", np. z Urzędu Marszałkowskiego, oraz przyczyniając się do ustawienia swego dotychczasowego zastępcy, pana Krzysztofa Komorskiego, w miejskiej spółce "MOSiR"). Tak zachowują się prawdziwi okupanci - tym razem polskojęzyczni!
Jeden z czterech największych szpitali w Lublinie ma bardzo poważne problemy - zaś dla lubelskich szumowin politycznych problemem jest ratowanie kolesi partyjnych przed bezrobociem; teraz lubelska agencja zatrudnienia "Posady i Stanowiska" (PiS przy ul. Królewskiej) szuka synekur dla wykopanych z Sejmu dwóch panów: Lecha Sprawki oraz Krzysztofa Michałkiewicza, zaś przed około rokiem jako agencja pracy działał (kierujący PO w Województwie Lubelskim) dr Krzysztof Żuk (decydując o przygarnięciu do lubelskiego Urzędu Miasta "spa... rozwiń
Avatar
Andrzej / 2 dni temu o 18:10
0
Szpitale muszą być dochodowe - tak się wmawia ludziom ! A czy POLICJA też jakoś musi być dochodowa ? A czy STRAŻ POŻARNA też ma być dochodowa ? Bo gdzie tu jakaś konsekwencja ???
Avatar
_K_ / 14 listopada 2019 o 12:35
+1
W ciągu ostatnich 30 lat wybudowano w całej Polsce 7 nowych szpitali i ok. 1400 nowych kościołów (czyli 200 x więcej)
I właśnie dlatego to jest CHORY KRAJ.
Avatar
Zenobia / 14 listopada 2019 o 09:08
+1
W ciągu ostatnich 30 lat wybudowano w całej Polsce 7 nowych szpitali i ok. 1400 nowych kościołów (czyli 200 x więcej)
Avatar
Artur / 12 listopada 2019 o 22:29
0
Ale wielu lekarzy zarabia wysokie pensje... do tego często jeszcze chcą żyć na bardzo, bardzo wysokim poziomie i dorabiają na różnych dodatkowych etacikach, dyżurach (nieraz poziom tych usług medycznych "na szybko i w pośpiechu" jest godny politowania...)
 Zazdrościsz? Wiesz zawsze możesz ich zwolnić i poszukać innych chętnych...
Avatar
_K_ / 12 listopada 2019 o 07:31
+3
WSZYSTKIEMU WINNA JEST "KOMUNA", BO TO ONA NABUDOWAŁA SZPITALI JAK ZWARIOWANA I TERAZ TYLKO MAMY Z TYM KŁOPOT!
Mam wrażenie, że kościołów jest w Polsce dużo więcej, niż szpitali. Gdyby się tak nie przyssały do państwowej kasy, to może na leczenie byłoby więcej pieniędzy...
Avatar
_K_ / 12 listopada 2019 o 07:30
+4
To pytanie kieruj do Rostowskiego i Arłukowicza.
PiS rządzi od czterech lat, ale wszelkie niepowodzenia i swoją nieudolność wciąż tłumaczy byłymi rządami Platformy. A podobno wystarczyło nie kraść...
Avatar
_K_ / 12 listopada 2019 o 07:28
+2
Do Faust ? Jeszcze i ty będziesz potrzebował tej wody swieconej spowiedzi i namaszczenia chciał bym widzieć wtedy twojej zachowanie i mądrości.
Czy naprawdę myślisz, że każdy na łożu śmierci się "nawraca"?
Avatar
_K_ / 12 listopada 2019 o 07:27
0
Doktory "zjedzą" nasze składki  , farmaceuci zarobią na lekach wywożąc je na zachód a nas będą leczyć suplementami. No bo jaki inny obraz się rysuje ? Byle jaki żółtodziób w kitlu domaga się Bóg wie jakich zarobków a Szumowski ulega i płaci . Mnie i wielu moim znajomym wydaje się że ministrem zdrowia nie powinien być lekarz tylko dobry i twardy ekonomista  który doktorom płaciłby za wyniki w leczeniu a nie jedynie za posiadany dyplom, który dość często został wydany delikwentowi za tatusiowe wpływy.
Postudiuj sobie medycynę, a zobaczysz, czy to za tatusiowe wpływy otrzymuje się dyplom. T niesamowite, jak to Polacy znają się na wszystkim, zwłaszcza na tym, czym się nie zajmują, a wśród tych branż medycyna i zarządzanie stoją na pierwszym miejscu...
Postudiuj sobie medycynę, a zobaczysz, czy to za tatusiowe wpływy otrzymuje się dyplom. T niesamowite, jak to Polacy znają się na wszystkim, zwłaszcza na tym, czym się nie zajmują, a wśród tych branż medycyna i zarządzanie stoją na pierwszym miejscu... rozwiń
Avatar
Anka / 12 listopada 2019 o 03:25
0
Ile kasy nie dadzą to i tak mało bo zaraz zaczną biedni lekarze i biedny personel medyczny strajkować o wyższe wynagrodzenia  i dla wkółko  . Leczenie pacjentów jest ostatnią rzeczą na którą się finansuje. 
Avatar
Miki / 11 listopada 2019 o 19:51
+5
Zwolennicy PiS Wspierajcie partię czynem - umierajcie przed terminem.
Zobacz wszystkie komentarze 72

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Po jerzykach czas na jeżyki. W parku są domki do przezimowania

Po jerzykach czas na jeżyki. W parku są domki do przezimowania 9 0

Przedpokój i sypialnia z surowych desek pod bitumicznym gontem. Cztery domki dla jeży właśnie trafiły do miejskiego parku. To ostatni moment, bo te pożyteczne zwierzęta właśnie idą spać.

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy 3 5

Gmina Puławy nie zwalnia tempa. Po rozbudowie szkół, przyszła pora na nowy stadion piłkarski w Gołębiu. Pod względem wydatków - najwięcej, bo prawie 19 mln zł pochłonie oświata. Wzrosną zarówno dochody, jak i wydatki. Te ostatnie sięgną 60 mln zł, generując deficyt i zadłużenie.

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie 0 0

58-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego został dotkliwie pobity podczas wspólnego spożywania alkoholu. Do tragedii doszło w minioną środę na terenie jednej posesji w gm. Susiec.

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji 0 0

Dokładnie 20 dni dzieli ostatni ligowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin od następnego starcia. Po reprezentacyjnej przerwie ekstraklasa wznawia rozgrywki. Jutro (godz. 17) lublinianki zmierzą się na własnym parkiecie z DGT Politechniką Gdańską

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo)
film

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo) 0 0

Znany świat, znana bohaterka, znani przeciwnicy. I jedna wielka nowość: VR. Premiera gry Half-Life: Alyx już w marcu przyszłego roku.

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów 3 4

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zarzuca urzędnikom z gminy Terespol utrudnianie przewozu tygrysów do Hiszpanii. – My nie możemy wydać decyzji międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji?
22 listopada 2019, 0:00

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji? 0 0

"Szybcy i wściekli 8", "300: Początek Imperium" czy "Iron Man" to tylko niektóre z filmów, które będzie można zobaczyć w weekend w telewizji naziemnej. Sprawdź wybrane propozycje filmowe na najbliższe wieczory.

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić 0 2

Media tożsamościowe, bańki informacyjne to zdaniem byłego prezesa zarządu TVP i aktualnego członka Rady Mediów Narodowych poważne zagrożenie społeczne. - Są takie badania, które pokazują, że przeważająca grupa zwolenników PO ogląda TVN, a przeważająca grupa PiS ogląda telewizję publiczną. Każdy się umacnia we własnym przekonaniu. Media publiczne, telewizja publiczna zwłaszcza - powinna być źródłem wody czystej, informacji rzetelnej, która pokazuje również kontekst wydarzeń. Bez tego trudno budować normalne społeczeństwo. W wielu krajach krytykuje się media publiczne, ale w wielu spełniają rolę jednoczącą - mówił na KUL dr Juliusz Braun.

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę 0 3

Zakończyliśmy rundę jesienną i od razu ruszamy z rewanżami. Motor w sobotę o godz. 17 zagra ze Stalą Kraśnik. I ma z tym zespołem rachunki do wyrównania.

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne 0 0

Serie RTX 2080, 2070 i 2060 doczekały się już wersji SUPER. GTX 1660 także. Pora na serię GTX 1650. Nowe modele do sprzedaży wprowadziły m.in. firmy Palit i Gainward.

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW 38 5

W weekend w ciągu dnia temperatura może spaść poniżej zera. Według niektórych prognoz możliwe są słabe opady śniegu i śniegu z deszczem

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy 0 0

Najpierw reaktywowali kultowy BoulderFest, a teraz chcą wskrzesić ze sportowego niebytu kolejną imprezę. KW Kotłownia Lublin organizuje jutro przy ul. Cisowej 11 zawody Gorączka Sobotniej Mocy, które powracają na wspinaczkową mapę Polski po sześciu latach przerwy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy