Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2011 r.
14:02
Edytuj ten wpis

Ordynator SPSK 1: To dziennikarz powinien udzielić pomocy

0 107 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

W odpowiedzi na nasz dzisiejszy artykuł "Zasłabł przed szpitalem. Karetka jechała po niego 15 minut" na skrzynkę pocztową Dziennika Wschodniego dostaliśmy stanowisko szpitala przy ul. Staszica w Lublinie. Podpisała się pod nim ordynator Agnieszka Mikuła-Mazurkiewicz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lublin, dn. 2.08.2011

Sz. P.
Dr n. med. Adam Borowicz
Dyrektor SPSK 1 w Lublinie

Szanowny Panie Dyrektorze,

W odpowiedzi na pismo dziennikarki Anny Jasińskiej dotyczącej zasad postępowania z pacjentem na ulicy w stanie zagrożenia zdrowotnego uprzejmie wyjaśniam co ustaliłam.

W dniu wczorajszym człowiek lat około 50 upadł naprzeciwko SPSK 1. Na miejscu tuż po incydencie i wezwaniu karetki pogotowia ratunkowego przez świadków zdarzenia , kontynuowanie udzielania pomocy było przeprowadzane przez dwie pielęgniarki anestezjologiczne, które oceniły stan pacjenta, udrożniły drogi oddechowe, ułożyły w pozycji bezpiecznej . Następnie jedna pozostała przy chorym, zaś druga pobiegła do izby przyjęć po lekarza dyżurnego, który przybył na miejsce po zabezpieczeniu swoich pacjentów.

Zespół karetki po ocenie chorego w związku z jego upojeniem alkoholowym i wobec braku śladów obrażeń zewnętrznych przetransportował chorego do Oddziału Toksykologii przy ulicy Biernackiego.

Uprzejmie informuję, iż lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego powinien pozostać na swoim stanowisku pracy, dopuszczalne jest pozostawienie stanowiska pracy oczywiście bez podstaw prawnych, tylko w sytuacji , kiedy nieobecność nie będzie stanowiła zagrożenia dla życia pacjentów pozostających pod jego opieką oraz w przypadku możliwości zastąpienia przez innego lekarza dyżurnego.

W szpitalu SPSK 1 istnieje procedura postępowania w stanach zagrożenia życia, opracowana przez lekarzy anestezjologów, która mówi iż w sytuacji zagrożenia życia mającego miejsce na terenie szpitala przy ul Staszica 16 , 11, 14, obowiązkiem personelu jest powiadomić zespół resuscytacyjny, nie zaś personel szpitalnego oddziału ratunkowego. SPSK 1. Do czasu przybycia zespołu resuscytacyjnego za pacjenta odpowiada lekarz dyżurny oddziału, poradni oraz pielęgniarka .

Uprzejmie informuję, iż obowiązkiem świadka zdarzenia również dziennikarza Anny Jasińskiej lub innego obecnego w zastępstwie, jest niezależnie od odległości od placówki zdrowia, oprócz wezwania karetki pogotowia ratunkowego, również ocena funkcji życiowych, ułożenia pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, poszukania ewentualnych śladów obrażeń, a w sytuacji zatrzymania krążenia rozpoczęcie reanimacji na poziomie podstawowym. Końcowym etapem udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia powinno być okrycie kocem.

W związku z powyższym czy dziennikarz Dziennika Wschodniego za zaniechanie udzielania pierwszej pomocy z artykułu 164 i 162 kodeksu karnego, poprzez wykonywanie zdjęć i bierne oczekiwanie na karetkę, a nie wykonywanie powyższych czynności, nie powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej?

Ponadto proponuję w ramach dobrej i sąsiedzkiej współpracy z dziennikarzami Dziennika Wschodniego profesjonalne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez personel szpitalnego oddziału ratunkowego SPSK 1 w Lublinie, gdyż wydaje się ono konieczne, a także zapoznanie z zasadami organizacji pracy szpitalnego oddziału ratunkowego i całego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Z informacji podanych w artykule Dziennika Wschodniego wynika, że autor nie posiada wiedzy nawet na minimalnym poziomie o udzielaniu pierwszej pomocy osobie znajdującej się w stanie zagrożenia zdrowotnego oraz wiedzy związanej z system ratownictwa medycznego istniejącym od 1999 roku. Zbyt pochopne, kłamliwe informacje poczynione w Dzienniku Wschodnim nie tylko wprowadzają niepotrzebny zamęt w opinii publicznej na temat ochrony zdrowia, ale i również podważają po raz kolejny wiarygodność gazety, jakim jest Dziennik Wschodni.

Z poważaniem
Agnieszka Mikuła-Mazurkiewicz

Komentarze 107

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 00:05
0
Dobrze wam napisali :)
Avatar
nie-wierzący-daniel / 10 sierpnia 2011 o 14:19
0
No i jaki sens w tym wszystkim? Popatrzcie, co się dzieje wokół http://######/site/349news – śmierć już można zamawiać jak taksówkę...
Avatar
Instruktor pp / 5 sierpnia 2011 o 17:36
0
Osoby nie pracujące w ratownictwie medycznym potrafią tylko jazgotać jak kaczynski.O pierwszej pomocy nic nie wiedzą.Dlatego w obronie własnej ryczą że to że tamto.Normalne nieuki którym się wszystko należy.Odrobina dobrej woli i świat staje się lepszy,ale nie dla malkontentów szukających afer jak pani dziennikarka.Szkoda słów.Nasze społeczeństwo jest chore jak kaczyński.Ludzie puknijcie się w globus,to Wam dobrze zrobi.No i do nauki pierwszej pomocy się weżcie gamonie bez wykształcenia.
Avatar
Naczelny / 5 sierpnia 2011 o 07:34
0
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywania zawodu. Pozdrawiam
[/quote]
NHie martw się Aniu, nie zwolnimy Ciebie, a premia jest już przygotowana.
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywani... rozwiń
Avatar
Luks / 4 sierpnia 2011 o 20:25
0
Wszyscy widzą jak działa nasz służba zdrowia. Liczny na siebie. Nasze zdrowie zapisane jest w genach, można żyć zdrowo i zachorować. Proponuję nową stronę www.[spam] na której można przeczytać o objawach chorób nowotworowych
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 19:55
0
Ad.1 Wiem o tym. Natomiast prosiłem o sprecyzowanie sposobu wykonywania owych ucisków. Jeśli już edukujesz (mnie akurat niepotrzebnie) to rób to dobrze.
Ad. 3. Zgodzę się. Natomiast żeby było to skuteczne, a nie pozorowane działanie trzeba to robić w odpowiedni sposób.
napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić[/quote]
Nie - napisałaś
Takich rzeczy uczy się już dzieci w podstawówce! [/quote]
A to zasadnicza różnica.
[quote]O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

Widzę, że masz dwa problemy.
1. Nie pisałem w żadnym poście, że należy się bać urazów kręgosłupa. Więc wszystko, co piszesz na ten temat w odniesieniu do moich postów nie ma zastosowania, tudzież mija się z prawdą. A przede wszystkim to, że w ten sposób zniechęcam ludzi do udzielania pierwszej pomocy.
2. Clou dyskusji opiera się na tym, że pani doktor wymaga znajomości m. in. przeprowadzenia rko.
Na dowód cytat
[quote]Uprzejmie informuję, iż obowiązkiem świadka zdarzenia również dziennikarza Anny Jasińskiej lub innego obecnego w zastępstwie, jest niezależnie od odległości od placówki zdrowia, oprócz wezwania karetki pogotowia ratunkowego, również ocena funkcji życiowych, ułożenia pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, poszukania ewentualnych śladów obrażeń, a w sytuacji zatrzymania krążenia rozpoczęcie reanimacji na poziomie podstawowym. Końcowym etapem udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia powinno być okrycie kocem.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja. rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 19:11
0
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
[/quote]

OK, wyjaśnię CI , dlaczego wystarczą w takiej sytuacji SAME uciski klatki piersiowej:
1/ na pczątku zatrzymania krążenia w krwi jest jeszcze tlen- ale krew nie krąży, więc samo "uruchomienie" krążenia przez uciski powoduje dostarczenie pewnych ilości tlenu do narządów krytycznych- serca i mózgu. Dzięki temu pacjent ma szanse.
2/zapotrzebowanie organizmu na tlen jest niższe w zatrzymaniu krążenie- według wytycznych przez pierwsze 6 minut nie ma różnic między pacjentami resuscytowanymi "pełnym RKO" i tylko uciskanymi- pełne dane w wytycznych 2010 ERC/AHA

3/ świadkowei zdarzenia chętniej podejmą udzielanie pierwszej pomocy, jeśli nie będą musieli myśleć, jak zrobić oddychania usta-usta, jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe, czy w końcu dlatego, że się brzydzą. Lepiej robić tylko uciski, niż nie robić nic
4/wytyczne 2005 pozwalały na resucytację "tylko uciski", wytyczne 2010 zalecają, aby samotny ratownik robił wyłącznie uciski, nawet jeśli jest profesorem medycyny ratunkowej- dlatego, że- parz punkty 1 i 2.

Nie napisałam, że podstawówki mają "powszechne" nauczanie pierwszej pomocy- napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić i wykorzystać w praktyce taki kurs - vide doniesienia o ludziach uratowanych przez nastolatki.
O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

I na koniec- większość osób, którym trzeba udzielić pierwszej pomocy- nie ma zatrzymania krążenia, nie ma urazów kręgosłupa. A dzięki Twojej "działalności informacyjnej" pozbawiasz tych ludzi pomocy. Wierzę, że chcesz dobrze, ale poczytaj trochę w temacie- a zobaczysz, że wylewasz dziecko z kąpielą
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pier... rozwiń
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 18:53
0
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały cz... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:50
0
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pomocy.

czytaj: nie tykaj, jeżeli nie wiesz jak. nie każdy potrafi rozpoznać objawy uszkodzenia kręgosłupa albo urazów czaszki, a poruszanie wtedy chorym grozi powaznymi komplikacjami, do śmierci włącznie.

uczyć się
[/quote]
ręce opadają....gdzie w artykule 162 masz zwrot "osoba przygotowana"?
Może prościej będzie: niech wszyscy namawiający do "nie tykania" zgłoszą swój sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów Udzielania Pierwszej Pomocy przez NIE-Lekarzy, NIE-ratowników, NIE-Pielęgniarki. Koniecznie ze zdjęciem, żeby normalny człowiek mógł w świetle prawa stanąć spokojnie z boku i tej pomocy nie udzielić.
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pom... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:44
0
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzie nie pomagaja,bo sie boją,a niekiedy z niewiedzy.Pierwszej pomocy udziela osoba która jest pierwsza przy osobie poszkodowanej powinna te czynnosci wykonać.Szanowna Pani Doktor, posluguje się artykułami pod którymi są wyszczególnione podpunkty i paragrafy o których P
[/quote]

aleś pojechał chłopie! Podaj JEDEN przykład sprawy, w której kogokolwiek pociągnięto do odpowiedzialnbości karnej za "złe" przeprowadzenie pomocy. I nie mąć forumowiczom w głowie, bo może zdarzyć się sytuacja, że ktoś oleje właśnie Ciebie, bojąc się "odpowiedzialności karnej".
Poza tym przeczytaj jeszcze raz swój post- sam sobie zaprzeczasz.
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzi... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 00:05
0
Dobrze wam napisali :)
Avatar
nie-wierzący-daniel / 10 sierpnia 2011 o 14:19
0
No i jaki sens w tym wszystkim? Popatrzcie, co się dzieje wokół http://######/site/349news – śmierć już można zamawiać jak taksówkę...
Avatar
Instruktor pp / 5 sierpnia 2011 o 17:36
0
Osoby nie pracujące w ratownictwie medycznym potrafią tylko jazgotać jak kaczynski.O pierwszej pomocy nic nie wiedzą.Dlatego w obronie własnej ryczą że to że tamto.Normalne nieuki którym się wszystko należy.Odrobina dobrej woli i świat staje się lepszy,ale nie dla malkontentów szukających afer jak pani dziennikarka.Szkoda słów.Nasze społeczeństwo jest chore jak kaczyński.Ludzie puknijcie się w globus,to Wam dobrze zrobi.No i do nauki pierwszej pomocy się weżcie gamonie bez wykształcenia.
Avatar
Naczelny / 5 sierpnia 2011 o 07:34
0
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywania zawodu. Pozdrawiam
[/quote]
NHie martw się Aniu, nie zwolnimy Ciebie, a premia jest już przygotowana.
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywani... rozwiń
Avatar
Luks / 4 sierpnia 2011 o 20:25
0
Wszyscy widzą jak działa nasz służba zdrowia. Liczny na siebie. Nasze zdrowie zapisane jest w genach, można żyć zdrowo i zachorować. Proponuję nową stronę www.[spam] na której można przeczytać o objawach chorób nowotworowych
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 19:55
0
Ad.1 Wiem o tym. Natomiast prosiłem o sprecyzowanie sposobu wykonywania owych ucisków. Jeśli już edukujesz (mnie akurat niepotrzebnie) to rób to dobrze.
Ad. 3. Zgodzę się. Natomiast żeby było to skuteczne, a nie pozorowane działanie trzeba to robić w odpowiedni sposób.
napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić[/quote]
Nie - napisałaś
Takich rzeczy uczy się już dzieci w podstawówce! [/quote]
A to zasadnicza różnica.
[quote]O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

Widzę, że masz dwa problemy.
1. Nie pisałem w żadnym poście, że należy się bać urazów kręgosłupa. Więc wszystko, co piszesz na ten temat w odniesieniu do moich postów nie ma zastosowania, tudzież mija się z prawdą. A przede wszystkim to, że w ten sposób zniechęcam ludzi do udzielania pierwszej pomocy.
2. Clou dyskusji opiera się na tym, że pani doktor wymaga znajomości m. in. przeprowadzenia rko.
Na dowód cytat
[quote]Uprzejmie informuję, iż obowiązkiem świadka zdarzenia również dziennikarza Anny Jasińskiej lub innego obecnego w zastępstwie, jest niezależnie od odległości od placówki zdrowia, oprócz wezwania karetki pogotowia ratunkowego, również ocena funkcji życiowych, ułożenia pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, poszukania ewentualnych śladów obrażeń, a w sytuacji zatrzymania krążenia rozpoczęcie reanimacji na poziomie podstawowym. Końcowym etapem udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia powinno być okrycie kocem.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja. rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 19:11
0
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
[/quote]

OK, wyjaśnię CI , dlaczego wystarczą w takiej sytuacji SAME uciski klatki piersiowej:
1/ na pczątku zatrzymania krążenia w krwi jest jeszcze tlen- ale krew nie krąży, więc samo "uruchomienie" krążenia przez uciski powoduje dostarczenie pewnych ilości tlenu do narządów krytycznych- serca i mózgu. Dzięki temu pacjent ma szanse.
2/zapotrzebowanie organizmu na tlen jest niższe w zatrzymaniu krążenie- według wytycznych przez pierwsze 6 minut nie ma różnic między pacjentami resuscytowanymi "pełnym RKO" i tylko uciskanymi- pełne dane w wytycznych 2010 ERC/AHA

3/ świadkowei zdarzenia chętniej podejmą udzielanie pierwszej pomocy, jeśli nie będą musieli myśleć, jak zrobić oddychania usta-usta, jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe, czy w końcu dlatego, że się brzydzą. Lepiej robić tylko uciski, niż nie robić nic
4/wytyczne 2005 pozwalały na resucytację "tylko uciski", wytyczne 2010 zalecają, aby samotny ratownik robił wyłącznie uciski, nawet jeśli jest profesorem medycyny ratunkowej- dlatego, że- parz punkty 1 i 2.

Nie napisałam, że podstawówki mają "powszechne" nauczanie pierwszej pomocy- napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić i wykorzystać w praktyce taki kurs - vide doniesienia o ludziach uratowanych przez nastolatki.
O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

I na koniec- większość osób, którym trzeba udzielić pierwszej pomocy- nie ma zatrzymania krążenia, nie ma urazów kręgosłupa. A dzięki Twojej "działalności informacyjnej" pozbawiasz tych ludzi pomocy. Wierzę, że chcesz dobrze, ale poczytaj trochę w temacie- a zobaczysz, że wylewasz dziecko z kąpielą
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pier... rozwiń
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 18:53
0
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały cz... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:50
0
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pomocy.

czytaj: nie tykaj, jeżeli nie wiesz jak. nie każdy potrafi rozpoznać objawy uszkodzenia kręgosłupa albo urazów czaszki, a poruszanie wtedy chorym grozi powaznymi komplikacjami, do śmierci włącznie.

uczyć się
[/quote]
ręce opadają....gdzie w artykule 162 masz zwrot "osoba przygotowana"?
Może prościej będzie: niech wszyscy namawiający do "nie tykania" zgłoszą swój sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów Udzielania Pierwszej Pomocy przez NIE-Lekarzy, NIE-ratowników, NIE-Pielęgniarki. Koniecznie ze zdjęciem, żeby normalny człowiek mógł w świetle prawa stanąć spokojnie z boku i tej pomocy nie udzielić.
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pom... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:44
0
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzie nie pomagaja,bo sie boją,a niekiedy z niewiedzy.Pierwszej pomocy udziela osoba która jest pierwsza przy osobie poszkodowanej powinna te czynnosci wykonać.Szanowna Pani Doktor, posluguje się artykułami pod którymi są wyszczególnione podpunkty i paragrafy o których P
[/quote]

aleś pojechał chłopie! Podaj JEDEN przykład sprawy, w której kogokolwiek pociągnięto do odpowiedzialnbości karnej za "złe" przeprowadzenie pomocy. I nie mąć forumowiczom w głowie, bo może zdarzyć się sytuacja, że ktoś oleje właśnie Ciebie, bojąc się "odpowiedzialności karnej".
Poza tym przeczytaj jeszcze raz swój post- sam sobie zaprzeczasz.
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 107

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 3 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 2

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 5

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 4 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 37 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 22 3

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.