Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2011 r.
14:02
Edytuj ten wpis

Ordynator SPSK 1: To dziennikarz powinien udzielić pomocy

0 107 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

W odpowiedzi na nasz dzisiejszy artykuł "Zasłabł przed szpitalem. Karetka jechała po niego 15 minut" na skrzynkę pocztową Dziennika Wschodniego dostaliśmy stanowisko szpitala przy ul. Staszica w Lublinie. Podpisała się pod nim ordynator Agnieszka Mikuła-Mazurkiewicz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lublin, dn. 2.08.2011

Sz. P.
Dr n. med. Adam Borowicz
Dyrektor SPSK 1 w Lublinie

Szanowny Panie Dyrektorze,

W odpowiedzi na pismo dziennikarki Anny Jasińskiej dotyczącej zasad postępowania z pacjentem na ulicy w stanie zagrożenia zdrowotnego uprzejmie wyjaśniam co ustaliłam.

W dniu wczorajszym człowiek lat około 50 upadł naprzeciwko SPSK 1. Na miejscu tuż po incydencie i wezwaniu karetki pogotowia ratunkowego przez świadków zdarzenia , kontynuowanie udzielania pomocy było przeprowadzane przez dwie pielęgniarki anestezjologiczne, które oceniły stan pacjenta, udrożniły drogi oddechowe, ułożyły w pozycji bezpiecznej . Następnie jedna pozostała przy chorym, zaś druga pobiegła do izby przyjęć po lekarza dyżurnego, który przybył na miejsce po zabezpieczeniu swoich pacjentów.

Zespół karetki po ocenie chorego w związku z jego upojeniem alkoholowym i wobec braku śladów obrażeń zewnętrznych przetransportował chorego do Oddziału Toksykologii przy ulicy Biernackiego.

Uprzejmie informuję, iż lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego powinien pozostać na swoim stanowisku pracy, dopuszczalne jest pozostawienie stanowiska pracy oczywiście bez podstaw prawnych, tylko w sytuacji , kiedy nieobecność nie będzie stanowiła zagrożenia dla życia pacjentów pozostających pod jego opieką oraz w przypadku możliwości zastąpienia przez innego lekarza dyżurnego.

W szpitalu SPSK 1 istnieje procedura postępowania w stanach zagrożenia życia, opracowana przez lekarzy anestezjologów, która mówi iż w sytuacji zagrożenia życia mającego miejsce na terenie szpitala przy ul Staszica 16 , 11, 14, obowiązkiem personelu jest powiadomić zespół resuscytacyjny, nie zaś personel szpitalnego oddziału ratunkowego. SPSK 1. Do czasu przybycia zespołu resuscytacyjnego za pacjenta odpowiada lekarz dyżurny oddziału, poradni oraz pielęgniarka .

Uprzejmie informuję, iż obowiązkiem świadka zdarzenia również dziennikarza Anny Jasińskiej lub innego obecnego w zastępstwie, jest niezależnie od odległości od placówki zdrowia, oprócz wezwania karetki pogotowia ratunkowego, również ocena funkcji życiowych, ułożenia pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, poszukania ewentualnych śladów obrażeń, a w sytuacji zatrzymania krążenia rozpoczęcie reanimacji na poziomie podstawowym. Końcowym etapem udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia powinno być okrycie kocem.

W związku z powyższym czy dziennikarz Dziennika Wschodniego za zaniechanie udzielania pierwszej pomocy z artykułu 164 i 162 kodeksu karnego, poprzez wykonywanie zdjęć i bierne oczekiwanie na karetkę, a nie wykonywanie powyższych czynności, nie powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej?

Ponadto proponuję w ramach dobrej i sąsiedzkiej współpracy z dziennikarzami Dziennika Wschodniego profesjonalne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez personel szpitalnego oddziału ratunkowego SPSK 1 w Lublinie, gdyż wydaje się ono konieczne, a także zapoznanie z zasadami organizacji pracy szpitalnego oddziału ratunkowego i całego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Z informacji podanych w artykule Dziennika Wschodniego wynika, że autor nie posiada wiedzy nawet na minimalnym poziomie o udzielaniu pierwszej pomocy osobie znajdującej się w stanie zagrożenia zdrowotnego oraz wiedzy związanej z system ratownictwa medycznego istniejącym od 1999 roku. Zbyt pochopne, kłamliwe informacje poczynione w Dzienniku Wschodnim nie tylko wprowadzają niepotrzebny zamęt w opinii publicznej na temat ochrony zdrowia, ale i również podważają po raz kolejny wiarygodność gazety, jakim jest Dziennik Wschodni.

Z poważaniem
Agnieszka Mikuła-Mazurkiewicz

Komentarze 107

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 00:05
0
Dobrze wam napisali :)
Avatar
nie-wierzący-daniel / 10 sierpnia 2011 o 14:19
0
No i jaki sens w tym wszystkim? Popatrzcie, co się dzieje wokół http://######/site/349news – śmierć już można zamawiać jak taksówkę...
Avatar
Instruktor pp / 5 sierpnia 2011 o 17:36
0
Osoby nie pracujące w ratownictwie medycznym potrafią tylko jazgotać jak kaczynski.O pierwszej pomocy nic nie wiedzą.Dlatego w obronie własnej ryczą że to że tamto.Normalne nieuki którym się wszystko należy.Odrobina dobrej woli i świat staje się lepszy,ale nie dla malkontentów szukających afer jak pani dziennikarka.Szkoda słów.Nasze społeczeństwo jest chore jak kaczyński.Ludzie puknijcie się w globus,to Wam dobrze zrobi.No i do nauki pierwszej pomocy się weżcie gamonie bez wykształcenia.
Avatar
Naczelny / 5 sierpnia 2011 o 07:34
0
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywania zawodu. Pozdrawiam
[/quote]
NHie martw się Aniu, nie zwolnimy Ciebie, a premia jest już przygotowana.
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywani... rozwiń
Avatar
Luks / 4 sierpnia 2011 o 20:25
0
Wszyscy widzą jak działa nasz służba zdrowia. Liczny na siebie. Nasze zdrowie zapisane jest w genach, można żyć zdrowo i zachorować. Proponuję nową stronę www.[spam] na której można przeczytać o objawach chorób nowotworowych
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 19:55
0
Ad.1 Wiem o tym. Natomiast prosiłem o sprecyzowanie sposobu wykonywania owych ucisków. Jeśli już edukujesz (mnie akurat niepotrzebnie) to rób to dobrze.
Ad. 3. Zgodzę się. Natomiast żeby było to skuteczne, a nie pozorowane działanie trzeba to robić w odpowiedni sposób.
napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić[/quote]
Nie - napisałaś
Takich rzeczy uczy się już dzieci w podstawówce! [/quote]
A to zasadnicza różnica.
[quote]O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

Widzę, że masz dwa problemy.
1. Nie pisałem w żadnym poście, że należy się bać urazów kręgosłupa. Więc wszystko, co piszesz na ten temat w odniesieniu do moich postów nie ma zastosowania, tudzież mija się z prawdą. A przede wszystkim to, że w ten sposób zniechęcam ludzi do udzielania pierwszej pomocy.
2. Clou dyskusji opiera się na tym, że pani doktor wymaga znajomości m. in. przeprowadzenia rko.
Na dowód cytat
[quote]Uprzejmie informuję, iż obowiązkiem świadka zdarzenia również dziennikarza Anny Jasińskiej lub innego obecnego w zastępstwie, jest niezależnie od odległości od placówki zdrowia, oprócz wezwania karetki pogotowia ratunkowego, również ocena funkcji życiowych, ułożenia pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, poszukania ewentualnych śladów obrażeń, a w sytuacji zatrzymania krążenia rozpoczęcie reanimacji na poziomie podstawowym. Końcowym etapem udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia powinno być okrycie kocem.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja. rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 19:11
0
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
[/quote]

OK, wyjaśnię CI , dlaczego wystarczą w takiej sytuacji SAME uciski klatki piersiowej:
1/ na pczątku zatrzymania krążenia w krwi jest jeszcze tlen- ale krew nie krąży, więc samo "uruchomienie" krążenia przez uciski powoduje dostarczenie pewnych ilości tlenu do narządów krytycznych- serca i mózgu. Dzięki temu pacjent ma szanse.
2/zapotrzebowanie organizmu na tlen jest niższe w zatrzymaniu krążenie- według wytycznych przez pierwsze 6 minut nie ma różnic między pacjentami resuscytowanymi "pełnym RKO" i tylko uciskanymi- pełne dane w wytycznych 2010 ERC/AHA

3/ świadkowei zdarzenia chętniej podejmą udzielanie pierwszej pomocy, jeśli nie będą musieli myśleć, jak zrobić oddychania usta-usta, jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe, czy w końcu dlatego, że się brzydzą. Lepiej robić tylko uciski, niż nie robić nic
4/wytyczne 2005 pozwalały na resucytację "tylko uciski", wytyczne 2010 zalecają, aby samotny ratownik robił wyłącznie uciski, nawet jeśli jest profesorem medycyny ratunkowej- dlatego, że- parz punkty 1 i 2.

Nie napisałam, że podstawówki mają "powszechne" nauczanie pierwszej pomocy- napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić i wykorzystać w praktyce taki kurs - vide doniesienia o ludziach uratowanych przez nastolatki.
O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

I na koniec- większość osób, którym trzeba udzielić pierwszej pomocy- nie ma zatrzymania krążenia, nie ma urazów kręgosłupa. A dzięki Twojej "działalności informacyjnej" pozbawiasz tych ludzi pomocy. Wierzę, że chcesz dobrze, ale poczytaj trochę w temacie- a zobaczysz, że wylewasz dziecko z kąpielą
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pier... rozwiń
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 18:53
0
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały cz... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:50
0
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pomocy.

czytaj: nie tykaj, jeżeli nie wiesz jak. nie każdy potrafi rozpoznać objawy uszkodzenia kręgosłupa albo urazów czaszki, a poruszanie wtedy chorym grozi powaznymi komplikacjami, do śmierci włącznie.

uczyć się
[/quote]
ręce opadają....gdzie w artykule 162 masz zwrot "osoba przygotowana"?
Może prościej będzie: niech wszyscy namawiający do "nie tykania" zgłoszą swój sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów Udzielania Pierwszej Pomocy przez NIE-Lekarzy, NIE-ratowników, NIE-Pielęgniarki. Koniecznie ze zdjęciem, żeby normalny człowiek mógł w świetle prawa stanąć spokojnie z boku i tej pomocy nie udzielić.
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pom... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:44
0
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzie nie pomagaja,bo sie boją,a niekiedy z niewiedzy.Pierwszej pomocy udziela osoba która jest pierwsza przy osobie poszkodowanej powinna te czynnosci wykonać.Szanowna Pani Doktor, posluguje się artykułami pod którymi są wyszczególnione podpunkty i paragrafy o których P
[/quote]

aleś pojechał chłopie! Podaj JEDEN przykład sprawy, w której kogokolwiek pociągnięto do odpowiedzialnbości karnej za "złe" przeprowadzenie pomocy. I nie mąć forumowiczom w głowie, bo może zdarzyć się sytuacja, że ktoś oleje właśnie Ciebie, bojąc się "odpowiedzialności karnej".
Poza tym przeczytaj jeszcze raz swój post- sam sobie zaprzeczasz.
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzi... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 00:05
0
Dobrze wam napisali :)
Avatar
nie-wierzący-daniel / 10 sierpnia 2011 o 14:19
0
No i jaki sens w tym wszystkim? Popatrzcie, co się dzieje wokół http://######/site/349news – śmierć już można zamawiać jak taksówkę...
Avatar
Instruktor pp / 5 sierpnia 2011 o 17:36
0
Osoby nie pracujące w ratownictwie medycznym potrafią tylko jazgotać jak kaczynski.O pierwszej pomocy nic nie wiedzą.Dlatego w obronie własnej ryczą że to że tamto.Normalne nieuki którym się wszystko należy.Odrobina dobrej woli i świat staje się lepszy,ale nie dla malkontentów szukających afer jak pani dziennikarka.Szkoda słów.Nasze społeczeństwo jest chore jak kaczyński.Ludzie puknijcie się w globus,to Wam dobrze zrobi.No i do nauki pierwszej pomocy się weżcie gamonie bez wykształcenia.
Avatar
Naczelny / 5 sierpnia 2011 o 07:34
0
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywania zawodu. Pozdrawiam
[/quote]
NHie martw się Aniu, nie zwolnimy Ciebie, a premia jest już przygotowana.
[quote name='Adreas' timestamp='1312294351' post='510108']
Lekarze pomagają ludziom . Nawet jak biorą za to pieniądze . To jest ich zawód. Natomiast Jasińska Anna jest przykładem nieodpowiedzialnej hieny dziennikarskiej ,która bierze pieniądze za szkalowanie innych ludzi . Wstyd dla wszystkich dziennikarzy. Znam wielu i są to ludzie porządni . Pani Anna Jasińska jest zwykłą nieudacznicą . Jeżeli o lekarzu można powiedziedzieć konował to ona jest konowałem wśród dziennikarzy. Proponuję zabrać jej prawo wykonywani... rozwiń
Avatar
Luks / 4 sierpnia 2011 o 20:25
0
Wszyscy widzą jak działa nasz służba zdrowia. Liczny na siebie. Nasze zdrowie zapisane jest w genach, można żyć zdrowo i zachorować. Proponuję nową stronę www.[spam] na której można przeczytać o objawach chorób nowotworowych
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 19:55
0
Ad.1 Wiem o tym. Natomiast prosiłem o sprecyzowanie sposobu wykonywania owych ucisków. Jeśli już edukujesz (mnie akurat niepotrzebnie) to rób to dobrze.
Ad. 3. Zgodzę się. Natomiast żeby było to skuteczne, a nie pozorowane działanie trzeba to robić w odpowiedni sposób.
napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić[/quote]
Nie - napisałaś
Takich rzeczy uczy się już dzieci w podstawówce! [/quote]
A to zasadnicza różnica.
[quote]O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

Widzę, że masz dwa problemy.
1. Nie pisałem w żadnym poście, że należy się bać urazów kręgosłupa. Więc wszystko, co piszesz na ten temat w odniesieniu do moich postów nie ma zastosowania, tudzież mija się z prawdą. A przede wszystkim to, że w ten sposób zniechęcam ludzi do udzielania pierwszej pomocy.
2. Clou dyskusji opiera się na tym, że pani doktor wymaga znajomości m. in. przeprowadzenia rko.
Na dowód cytat
[quote]Uprzejmie informuję, iż obowiązkiem świadka zdarzenia również dziennikarza Anny Jasińskiej lub innego obecnego w zastępstwie, jest niezależnie od odległości od placówki zdrowia, oprócz wezwania karetki pogotowia ratunkowego, również ocena funkcji życiowych, ułożenia pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, poszukania ewentualnych śladów obrażeń, a w sytuacji zatrzymania krążenia rozpoczęcie reanimacji na poziomie podstawowym. Końcowym etapem udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia powinno być okrycie kocem.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja.

Cały problem w tym, że taki zwykły Kowalski nie ma obowiązku znać się na tym co napisane boldem, a jest straszony przez panią doktor paragrafami.

Osobną sprawą jest to, że faktycznie już w podstawówkach programowo powinny być kursy pierwszej pomocy.
I prośba - nigdzie nie napisałem, że ktoś ma nie udzielać pomocy. Pisałem natomiast co w sytuacji "Kowalskiego" będzie udzieleniem pomocy. Nie pisz więc, że zniechęcam ludzi do jej udzielania bo to obrzydliwa manipulacja. rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 19:11
0
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
[/quote]

OK, wyjaśnię CI , dlaczego wystarczą w takiej sytuacji SAME uciski klatki piersiowej:
1/ na pczątku zatrzymania krążenia w krwi jest jeszcze tlen- ale krew nie krąży, więc samo "uruchomienie" krążenia przez uciski powoduje dostarczenie pewnych ilości tlenu do narządów krytycznych- serca i mózgu. Dzięki temu pacjent ma szanse.
2/zapotrzebowanie organizmu na tlen jest niższe w zatrzymaniu krążenie- według wytycznych przez pierwsze 6 minut nie ma różnic między pacjentami resuscytowanymi "pełnym RKO" i tylko uciskanymi- pełne dane w wytycznych 2010 ERC/AHA

3/ świadkowei zdarzenia chętniej podejmą udzielanie pierwszej pomocy, jeśli nie będą musieli myśleć, jak zrobić oddychania usta-usta, jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe, czy w końcu dlatego, że się brzydzą. Lepiej robić tylko uciski, niż nie robić nic
4/wytyczne 2005 pozwalały na resucytację "tylko uciski", wytyczne 2010 zalecają, aby samotny ratownik robił wyłącznie uciski, nawet jeśli jest profesorem medycyny ratunkowej- dlatego, że- parz punkty 1 i 2.

Nie napisałam, że podstawówki mają "powszechne" nauczanie pierwszej pomocy- napisałam, że dziecko z podstawówki jest w stanie przyswoić i wykorzystać w praktyce taki kurs - vide doniesienia o ludziach uratowanych przez nastolatki.
O kręgosłupie - zachęcając do nieudzielania pierwszej pomocy przez PRZYPADKOWYCH świadków wypadku, którzy nie są medykami- powielasz tylko mit, którego częścią jest wyolbrzymianie możliwości "zaszkodzenia" komuś, kto wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

I na koniec- większość osób, którym trzeba udzielić pierwszej pomocy- nie ma zatrzymania krążenia, nie ma urazów kręgosłupa. A dzięki Twojej "działalności informacyjnej" pozbawiasz tych ludzi pomocy. Wierzę, że chcesz dobrze, ale poczytaj trochę w temacie- a zobaczysz, że wylewasz dziecko z kąpielą
[quote name='bosman' timestamp='1312476811' post='510888']
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pier... rozwiń
Avatar
bosman / 4 sierpnia 2011 o 18:53
0
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały czas piszę na czym w takim przypadku polega udzielenie pierwszej pomocy. I wręcz zachęcam do tego, z uwagi na to, że jest to proste. Następna sprawa - mylisz się twierdząc, że nauka udzielania pierwszej pomocy jest tak powszechna w podstawówkach. To mit. Poczytaj proszę moje posty, a dopiero później zarzucaj mi pewne sprawy (chociażby w odniesieniu do urazu kręgosłupa). Troszkę precyzji i łatwiej będzie dyskutować. Wstyd panie steppenwolf.
O urazie kręgosłupa nie pisałem nic - poczytaj co pisałem, albo się nie wypowiadaj. Nie odpisałeś mi na pytanie o ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie, hipotetycznym, przypadku. Dobrze byłoby (dla innych forumowiczów, skoro tak się troszczysz o ich poziom wiedzy), żebyś sprecyzował co rozumiesz przez ucisk klatki piersiowej w opisanym przeze mnie przypadku. W żadnym wypadku z moich postów nie wynika nic, co mogłoby zniechęcić do udzielenia pierwszej pomocy, a już na pewno przez statystycznego Kowalskiego. Wręcz przeciwnie - cały cz... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:50
0
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pomocy.

czytaj: nie tykaj, jeżeli nie wiesz jak. nie każdy potrafi rozpoznać objawy uszkodzenia kręgosłupa albo urazów czaszki, a poruszanie wtedy chorym grozi powaznymi komplikacjami, do śmierci włącznie.

uczyć się
[/quote]
ręce opadają....gdzie w artykule 162 masz zwrot "osoba przygotowana"?
Może prościej będzie: niech wszyscy namawiający do "nie tykania" zgłoszą swój sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów Udzielania Pierwszej Pomocy przez NIE-Lekarzy, NIE-ratowników, NIE-Pielęgniarki. Koniecznie ze zdjęciem, żeby normalny człowiek mógł w świetle prawa stanąć spokojnie z boku i tej pomocy nie udzielić.
[quote name='-nnn-' timestamp='1312305621' post='510189']
zanim zaczniemy się wypowiadać poznajmy prawo.
osoba ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy jeżeli... ma do tego przygotowanie, w innym wypadku powinna natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, w razie potrzeby i możliwości zabezpieczając miejsce zdarzenia
jeżeli w przypadku nieumiejętnie udzielonej pomocy poszkodowany odniesie kolejne obrażenia, odpowiada za to osoba, która bez odpowiedniego przeszkolenia podjęła się udzielenia pierwszej pom... rozwiń
Avatar
steppenwolf / 4 sierpnia 2011 o 18:44
0
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzie nie pomagaja,bo sie boją,a niekiedy z niewiedzy.Pierwszej pomocy udziela osoba która jest pierwsza przy osobie poszkodowanej powinna te czynnosci wykonać.Szanowna Pani Doktor, posluguje się artykułami pod którymi są wyszczególnione podpunkty i paragrafy o których P
[/quote]

aleś pojechał chłopie! Podaj JEDEN przykład sprawy, w której kogokolwiek pociągnięto do odpowiedzialnbości karnej za "złe" przeprowadzenie pomocy. I nie mąć forumowiczom w głowie, bo może zdarzyć się sytuacja, że ktoś oleje właśnie Ciebie, bojąc się "odpowiedzialności karnej".
Poza tym przeczytaj jeszcze raz swój post- sam sobie zaprzeczasz.
[quote name='Alwksander' timestamp='1312302999' post='510175']
Czlowieku o niku Jeremi,po co zabierasz glos, jeżeli sam na 100 procent nie potrafisz udzielac pierwszej pomocy.Po drugie tak jak wspomniał ktos wczesniej, od tego mamy lekarzy i ratownikow medycznych.tym bardziej ze rzecz dzieje sie tuz obok szpitala.Kolejna sprawa, prowadziłem wiele podobnych spraw gdzie ludzie udzielający pierwszej pomocy, byli pociagani do odpowiedzialnisci KARNEJ ZA ZŁE PRZEPROWADZE TEJ ZE POMOCY.Nie dziwi mnie to wcale ze ludzi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 107

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 3 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 2

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 5

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 4 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 37 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 22 3

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!