W sobotę, a nie jak zwykle w niedzielę, do Pierwszej Komunii przystąpią uczniowie z "Klonowica”. Uroczystość będzie w kościele św. Ducha na deptaku.
To wyjątkowa sytuacja, nie tylko w archidiecezji lubelskiej. – Powszechny zwyczaj jest taki, że komunie odbywają się w niedziele, zwykle jest to niedziela Zesłania Ducha Świętego (19 maja – red.) – tłumaczy ks. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
– Zdarza się natomiast, że w soboty, podczas odpustu w danej parafii odbywają się rocznice Pierwszej Komunii Świętej.
Komunia 2013: Prezenty. Jaki prezent na komunię 2013 kupić? (ceny)
– Wszystko zależy od sytuacji w danej parafii, liczby dzieci czy decyzji proboszcza – wyjaśnia ks. prałat dr Rafał Markowski, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji, rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej. – Jeśli są duże grupy dzieci, to komunie są zarówno w sobotę, jak też w niedzielę.
– Nie ma żadnych przeciwwskazań doktrynalno-prawnych, żeby ta uroczystość była w inny dzień niż niedziela – zaznacza ks. Podstawka. – Może być również w sobotę lub inny dzień.
Na przykład w piątek, 3 maja, do Pierwszej Komunii przystąpiły dzieci z lubelskiej parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy.
– Organizowaliśmy w tym terminie przyjęcie komunijne na ok. 30 osób – mówi Dorota Bęczkowska z hotelu i restauracji Locomotiva. – Zresztą, nie po raz pierwszy mieliśmy taką uroczystość 3 maja. Tego dnia organizuje uroczystość pobliska parafia.