Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2010 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Pogorzelcy z Dominikańskiej już ósmy miesiąc żyją na walizkach

0 6 A A

W trzy osoby gnieździmy się na 27 metrach kwadratowych – skarży się dawna lokatorka kamienicy przy ul. Dominikańskiej 7. Po tym, jak budynek strawił pożar, przesiedlono ją do zastępczego lokalu. Szans na nowe lokum nie widać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W kwietniowym pożarze przy ul. Dominikańskiej dach nad głową straciło kilkadziesiąt osób. Ratusz zapewnił im noclegi w hotelach, a po kilku tygodniach mieszkania z miejskiej puli.

– Mnie tymczasowo przeniesiono na ul. Kowalską i siedzę tu do tej pory – mówi Bożenna Lotkowska, lokatorka spalonej kamienicy. – Miałam tu być najpóźniej do jesieni, ale urzędnicy tylko obiecują. W trzy osoby mieszkamy na 27 mkw. Docelowego mieszkania dalej nie ma. Jak tak można? Przecież przez 30 lat regularnie płaciłam czynsz. Teraz mam skończyć w takiej klitce?

Nowe mieszkania dostali już prawie wszyscy pogorzelcy z ul. Dominikańskiej. Rodzina państwa Lotowskich zajmowała tam lokal o powierzchni ponad 60 mkw.

– Mieszkała z nami jeszcze córka z dziećmi – dodaje pani Bożenna. – Miasto przyznało jej mieszkanie na Tatarach. Mąż, syn i ja zostaliśmy na tych paru metrach na Starym Mieście.

W magistracie przyznają, że ze znalezieniem większego lokum jest problem. Dotychczasowe przeprowadzki odbyły się jednak zgodnie z prawem.

– Zamiast jednego większego lokalu, przyznaliśmy dwa mniejsze – mówi Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta Lublin. – Spełniają wszelkie, wymagane prawem normy. Mieszkanie przy ul. Kowalskiej rzeczywiście jest tymczasowe. Brakuje nam innych lokali, ale w najbliższym czasie postaramy się rozwiązać problem.

Na nowe mieszkanie czeka jeszcze jedna, ale dość liczna rodzina pogorzelców. Miasto zaproponowało im już parę adresów. Wszystkie lokale były jednak mniejsze od tego przy ul. Dominikańskiej. Zrezygnowali.

W tej chwili o mieszkanie z miejskiej puli stara się 6 tys. osób. Tyle widnieje w oficjalnych rejestrach.
– Dysponujemy przede wszystkim mieszkaniami z odzysku – dodaje Lipińska. – Jest ich około 150 rocznie. Oczywiście, nie zaspokaja to wszystkich potrzeb.

Spośród 150 lokali, tylko część trafi do oczekujących. Miasto musi bowiem zapewnić mieszkania zastępcze dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. Te sprawy załatwiane są w pierwszej kolejności.
Może będzie lepiej

Urzędnicy zapowiadają, że w najbliższych miesiącach sytuacja się poprawi. Miasto wynajęło bowiem 16 lokali w TBS. W tym tygodniu oddano też do użytku ponad 150 nowych mieszkań komunalnych przy ul. Mareckiego i Zygmunta Augusta. Przeprowadzą się tam osoby, z którymi miasto nie ma żadnych problemów. Nie zalegają z opłatami i nie dewastują pomieszczeń. Opuszczone przez nich lokale zajmą rodziny znajdujące się w gorszej sytuacji.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ona25 / 7 grudnia 2010 o 12:47
0
A co z rodzinami z Ul.Rybnej12?ta kamienica jest zagrozona,zagrzybiala i sie wali.Mieszka tam moja babcia.Mimo,ze pali w piecu to tak te cieplo ucieka przez popekane mury.Jej mieszkanie nie jest ogrzewane z zadnej strony gdyz mieszkancy podostawali mieszkania,Ci wieloidzietni,nieplacacy itp.Moja babcia regularnie placi czynsz.Obiecywali mieszkanie,ale na te nasze urzedy nie mozna liczyc,pomagaja tylko pijakom,patologii itp.W mieszkaniu rano jest jak w zamrazalniku a w dzien jak w lodowce.Gdzie jest sprawiedliwosc pytam????
Avatar
aaa / 7 grudnia 2010 o 07:03
0
niektorym to zawsze bedzie mało choć za darmo, za nasze podatki! niektórzy zapieprzaja cale zycie zeby miec wlasny kąt a ta stara narzeka choć dostała go za darmo! :/ co może apartament maja dac za darmo??!!
Avatar
bree / 6 grudnia 2010 o 21:53
0
Kup sobie mieszkanko! Banki udzielą ci kredytu hipotecznego!Czasy "dostawania" mieszkań skończyły się 20 lat temu!Podatnik nie jest sponsorem ani Towarzystwem Ubezpieczeniowym.Do roboty !!!
Avatar
adam / 6 grudnia 2010 o 21:45
0
kurde od urodzenia mam dwa malutkie pokoiki na 6 osób i jakoś nie narzekam, o 27 metrach nawet nie marzę.
niech ta kobieta pomyśli, że są ludzie, chociażby powodzianie, którzy potracili całe domy i nie mają nic poza zimnym kontenerem, a tu rozpacz, bo za ciasno. Pokory trochę kobieto...
Avatar
obserwator / 6 grudnia 2010 o 20:11
0
Niech ta baba nie lamentuje z tych 27 metrów kwadratowych bo ja mieszkam od 10 lat w 32 metrach i też w 3 osoby a moja znajoma mieszka z 25 metrach juz drugi rok i to na Grygowej i jakos nie narzeka. Wkur... mnie tacy ludzie ze starówki co całe życie mieszkali na 100m nie pałcąc czynszu a teraz jak im sie spaliła chata ( zreszta nie ich własność tylko miasta lub prywatnego własciciela ) to podnoszą w gazetach lament. Niech was ... trafi na miejscu i wszystkich podbnych popaprańców z tej starówki co mają problemy życiowe jako nieudacznicy społeczni.
Avatar
jola / 6 grudnia 2010 o 16:51
0
Budować [url="http://tbs24.pl/"]mieszkania TBS[/url] bo to jedyna szansa dla nas młodych na własny kąt
Avatar
ona25 / 7 grudnia 2010 o 12:47
0
A co z rodzinami z Ul.Rybnej12?ta kamienica jest zagrozona,zagrzybiala i sie wali.Mieszka tam moja babcia.Mimo,ze pali w piecu to tak te cieplo ucieka przez popekane mury.Jej mieszkanie nie jest ogrzewane z zadnej strony gdyz mieszkancy podostawali mieszkania,Ci wieloidzietni,nieplacacy itp.Moja babcia regularnie placi czynsz.Obiecywali mieszkanie,ale na te nasze urzedy nie mozna liczyc,pomagaja tylko pijakom,patologii itp.W mieszkaniu rano jest jak w zamrazalniku a w dzien jak w lodowce.Gdzie jest sprawiedliwosc pytam????
Avatar
aaa / 7 grudnia 2010 o 07:03
0
niektorym to zawsze bedzie mało choć za darmo, za nasze podatki! niektórzy zapieprzaja cale zycie zeby miec wlasny kąt a ta stara narzeka choć dostała go za darmo! :/ co może apartament maja dac za darmo??!!
Avatar
bree / 6 grudnia 2010 o 21:53
0
Kup sobie mieszkanko! Banki udzielą ci kredytu hipotecznego!Czasy "dostawania" mieszkań skończyły się 20 lat temu!Podatnik nie jest sponsorem ani Towarzystwem Ubezpieczeniowym.Do roboty !!!
Avatar
adam / 6 grudnia 2010 o 21:45
0
kurde od urodzenia mam dwa malutkie pokoiki na 6 osób i jakoś nie narzekam, o 27 metrach nawet nie marzę.
niech ta kobieta pomyśli, że są ludzie, chociażby powodzianie, którzy potracili całe domy i nie mają nic poza zimnym kontenerem, a tu rozpacz, bo za ciasno. Pokory trochę kobieto...
Avatar
obserwator / 6 grudnia 2010 o 20:11
0
Niech ta baba nie lamentuje z tych 27 metrów kwadratowych bo ja mieszkam od 10 lat w 32 metrach i też w 3 osoby a moja znajoma mieszka z 25 metrach juz drugi rok i to na Grygowej i jakos nie narzeka. Wkur... mnie tacy ludzie ze starówki co całe życie mieszkali na 100m nie pałcąc czynszu a teraz jak im sie spaliła chata ( zreszta nie ich własność tylko miasta lub prywatnego własciciela ) to podnoszą w gazetach lament. Niech was ... trafi na miejscu i wszystkich podbnych popaprańców z tej starówki co mają problemy życiowe jako nieudacznicy społeczni.
Avatar
jola / 6 grudnia 2010 o 16:51
0
Budować [url="http://tbs24.pl/"]mieszkania TBS[/url] bo to jedyna szansa dla nas młodych na własny kąt
Zobacz wszystkie komentarze 6
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znakomita sobota dla Speed Car Motoru Lublin w eliminacjach IMŚJ i SEC

Znakomita sobota dla Speed Car Motoru Lublin w eliminacjach IMŚJ i SEC 0 0

To była bardzo udana sobota dla żużlowców Speed Car Motoru Lublin. Aż trzech zawodników lubelskiego klubu może się pochwalić udanymi startami w kwalifikacjach do prestiżowych turniejów indywidualnych.

Neurologia po lubelsku. Długie kolejki i sukcesy

Neurologia po lubelsku. Długie kolejki i sukcesy 1 4

- W przypadku stwardnienia rozsianego każdy dzień zwłoki z włączeniem leczenia może mieć tragiczne konsekwencje zdrowotne.

Amerykański styl w Lublinie. III Piknik Sportów Amerykańskich na Błoniach [zdjęcia]
galeria

Amerykański styl w Lublinie. III Piknik Sportów Amerykańskich na Błoniach [zdjęcia] 1 0

Trochę prawdziwej gry, trochę zabawy, ale przede wszystkim popularyzacja dyscyplin zza oceanu. W sobotę na Błoniach pod Zamkiem odbył się III Piknik Sportów Amerykańskich.

Fraszka nie dla mężów i zaręczonych
Wiersze między newsami

Fraszka nie dla mężów i zaręczonych 0 0

Na sobotni wieczór utwór poradnikowy. Autor, o którym mało wiem, wie dużo o życiu.

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu
25 maja 2019, 20:00

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu 0 1

W sobotę, 25 maja o godz. 20 w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek) wystąpi australijski wokalista z zespołem - Phillipe Bracken Band.

Kundelek Roku 2019 wybrany. Zwyciężyła Mania [zdjęcia]
galeria

Kundelek Roku 2019 wybrany. Zwyciężyła Mania [zdjęcia] 0 1

Pies Mania zwyciężył w wyborach Kundelek Roku 2019 zorganizowanych przez Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przy ul. Metalurgicznej.

Lubelskie: Poziom wód przekroczył stan alarmowy. "Nie zbliżaj się do rzek"

Lubelskie: Poziom wód przekroczył stan alarmowy. "Nie zbliżaj się do rzek" 22 1

Sytuacja jest poważna, ale stabilna - dopuszczalny poziom wód w Wiśle i w Bugu został przekroczony w trzech miejscowościach. W całym województwie lubelskim obowiązuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego.

Będą samoloty i skoki spadochronowe. Będzie też zbiórka dla małych pacjentów

Będą samoloty i skoki spadochronowe. Będzie też zbiórka dla małych pacjentów 0 0

Będzie można obejrzeć samoloty, wejść do kabiny, obserwować skoki spadochronowe, a także porozmawiać z pilotami. I pomóc pacjentom dziecięcego szpitala. 1 czerwca Lotniczy Dzień Dziecka na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego.

Woda wciąż zagraża. Blisko 2000 interwencji strażaków w ciągu doby [wideo]
film

Woda wciąż zagraża. Blisko 2000 interwencji strażaków w ciągu doby [wideo] 7 0

W ciągu ostatniej doby strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali 1879 razy – poinformował rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Jak dodał, uszkodzonych zostało 74 budynków, w tym 66 mieszkalnych. Fala powodziowa przesuwa się na północ. Ale sytuacja na rzekach się poprawia.

Warsztaty, koncerty i festyn - Dni Urzędowa 2019
24 maja 2019, 0:00

Warsztaty, koncerty i festyn - Dni Urzędowa 2019 0 0

Rada Miejska i Burmistrz Urzędowa oraz Ośrodek Kultury w Urzędowie zapraszają w dniach 24-26 maja na Dni Urzędowa 2019. W programie moc atrakcji.

Stowarzyszenie Wspólny Świat spełnia swoje marzenia. Centrum dla osób z autyzmem otwarte

Stowarzyszenie Wspólny Świat spełnia swoje marzenia. Centrum dla osób z autyzmem otwarte 31 0

Marzenia zaczynają się ziszczać – mówi o otwarciu pierwszych obiektów Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.

Niewybuch w polu. To kolejne takie znalezisko w tym powiecie

Niewybuch w polu. To kolejne takie znalezisko w tym powiecie 0 2

Niewybuch pocisku artyleryjskiego z okresu II wojny światowej znalazł na polu jeden z mieszkańców miejscowości Lichty. Właściciel gruntu powiadomił policję.

Wysoki stan wody w Wiśle. Nie działa przeprawa promowa Janowiec - Kazimierz Dolny
ZDJĘCIA
galeria

Wysoki stan wody w Wiśle. Nie działa przeprawa promowa Janowiec - Kazimierz Dolny 5 2

Z Kazimierza Dolnego do Janowca można dostać się tylko drogą lądową. Nie działa żadna przeprawa promowa.

Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach i mieście Puławy
PILNE
galeria

Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach i mieście Puławy 10 4

W powiatach opolskim, kraśnickim, puławskim i mieście Puławy obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Takie zarządzenie wydał właśnie wojewoda lubelski.

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. "Sytuacja wygląda może groźnie, ale jest stabilna"
ZDJĘCIA
galeria

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. "Sytuacja wygląda może groźnie, ale jest stabilna" 0 2

Nadwiślańskie gminy szykują się na nadejście fali kulminacyjnej. Dzisiaj na terenie gminy Annopol (powiat kraśnicki), gdzie poziom wody w Wiśle przekroczył stan alarmowy urzędnicy i strażacy sprawdzali stan wałów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!