Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 czerwca 2017 r.
10:15

Pogrom nauczycieli. ZNP wyliczyło ile osób straci pracę przez reformę edukacji

0 89 A A
Ubiegłoroczny protest nauczycieli przeciwko reformie edukacji
Ubiegłoroczny protest nauczycieli przeciwko reformie edukacji (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

1237 nauczycieli z Lubelskiego zostanie od września bez pracy – takie – według Związku Nauczycielstwa Polskiego – będą skutki wprowadzanej przez PiS reformy oświaty, m.in. likwidującej gimnazja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 423 osoby już dostały wypowiedzenia; 260 kolejnych zadeklarowało, że przejdzie na emeryturę, a 84 skorzysta ze świadczeń kompensacyjnych (odpowiednik emerytur pomostowych w innych branżach – dop. red.) – wylicza Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W stan nieczynny przejdzie 49 kolejnych osób, a z 421 nauczycielami nie przedłużono natomiast umów czasowych.

Ale to nie wszystko. ZNP obliczyło także, że 1445 nauczycieli w województwie będzie pracowało w obniżonym wymiarze godzin, a 118 z nich poniżej pół etatu.

– Znam przypadki, w których jeden nauczyciel będzie jeździł po pięciu szkołach, żeby w każdej zebrać po kilka godzin – podkreśla Sosnowski. – Skutkiem reformy edukacji będzie stworzenie nowego etatu: nauczyciela obwoźnego.

ZNP podkreśla, że te dane nie są ostateczne. Wszystko dlatego, że w szkołach ponadgimnazjalnych trwa dopiero rekrutacja i nie wiadomo, ilu dodatkowych nauczycieli będzie tam potrzebnych lub – co bardziej prawdopodobne – ilu kolejnych straci pracę.

Z tego powodu swoich danych nie podaje NSZZ „Solidarność”. – Statystyk nie mamy, bo w wielu szkołach wciąż trwa nabór. O konkretnych liczbach będziemy mogli mówić dopiero w lipcu – przyznaje Wiesława Stec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego, ale podkreśla też, że w dane ZNP nie wierzy.

– Bez względu na to, co myśli się o reformie, nie można kłaść na jej bark tego, że część nauczycieli przechodzi na emerytury bądź zdecydowała się skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Nikt im tego przecież nie narzucał.

Zaprezentowane przez ZNP liczby nie podobają się też Teresie Misiuk, lubelskiemu kuratorowi oświaty, która wielokrotnie podkreślała, że przez reformę nikt pracy nie straci. Teraz też tak uważa. Podkreśla, że wciąż trwa rekrutacja, a w banku pracy na stronie kuratorium jest wiele ofert dla nauczycieli. Sprawdziliśmy. W niedzielę takich ogłoszeń było blisko 450. Niektóre szkoły chciały zatrudnić nauczyciela jedynie na dwie lub trzy godziny, ale inne na 20, 30, a nawet 40 godzin.

– Podtrzymuję to, co mówiłem – podkreśla też z całą mocą wojewoda Przemysław Czarnek (PiS), pytany o liczby ZNP. On także przekonywał wcześniej, że reforma nie będzie wiązała się ze zwolnieniami.

– Obliczenia wykonane na bazie danych z systemu informacji oświatowej wyraźnie na to przecież wskazują. Zawsze mówiliśmy jednak, że jeśli nauczyciele będą tracić pracę, to nie będzie to efekt reformy, a zapaści demograficznej w polskich szkołach – podkreśla Czarnek.

– Wojewoda nie ma racji – uważa natomiast Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie. – W naszym mieście też jest bardzo duży problem.

Z obliczeń związkowców wynika, że w Lublinie z pracy na skutek reformy odejdzie 219 osób, w tym m.in. 89 nauczycieli i 32 pracowników administracji przejdzie na emeryturę, 8 na świadczenia kompensacyjne, a 12 znajdzie się w stanie nieczynnym. Dodatkowo 254 nauczycieli nie będzie miało przedłużonej umowy o pracę, a 103 będzie pracowało w ograniczonym wymiarze godzin.

Ilu mamy nauczycieli?

Na Lubelszczyźnie pracuje ok. 33 tys. nauczycieli. Według ZNP w ubiegłych latach z zawodu odchodziło po 200–250 osób rocznie.

Zobacz także: Ubiegłoroczny protest nauczycieli w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 10:48
+1
Po co nauczyciele - wystarczą katecheci!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 10:47
+1
O ile pamiętam to prezes Kaczyński był za tworzeniem gimnazjów, tylko teraz mu się odmieniło bo w jego nowym ustroju wszystko musi być zmienione.
Avatar
tu / 13 czerwca 2017 r. o 14:27
0
Nauczyciele sobie poradzą. Nauczyciele wiedzą wszystko najlepiej. Nauczyciele są najmądrzejsi. Nauczyciele uczą nas, jak być aktywnym. Nauczyciele nam pokażą, jak wiedzę wcielać w życie.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 12:56
0
no i dobrze, gonić darmozjadów!
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 11:13
0
mam pytanie do kogos z znp, moze mi to wyjasnią:-czy liczba dzieci w szkolach jest taka sama czy sie zmniejszyła?nie rozumiem jak mozna mowic o zwolnieniach nauczycieli/obnizkach liczby godzin pracy itd jesli liczba uczniow jest taka sama. bedzie mniej godzin lekcyjnych czy mniej dzieci w szkolach? jesli dzieci jest tyle samo to do tej pory to mam kolejne pytanie do znp-co robili ci nauczyciele ktorzy teraz sa zwalniani/maja obnizoną liczbe godzin skoro mniejsza liba nauczycieli robi tyle samo co wieksza?
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 10:57
0
Dlaczego tylko pogrom? Trzeba walić z grubej rury... majdanek oświaty, Holokaust na lubelszczyźnie, a najlepiej rzeź, dorzynanie, czy ludobójstwo na belfrach. W końcu lemingi żyją tylko kłamstwem i z kłamstwa. Im bardziej bredzicie, tym bardziej się pogrążacie. Od lat wiadomo, że bolączką oświaty jest niż demograficzny. Poprzedni rząd Pinokia nic w tym kierunku nie uczynił, oprócz wprowadzenia patologii do szkół... czyt. gimnazja. Czy można cokolwiek dobrego powiedzieć o tym tworze? To mi przypomina OFE ładnie o tym opowiadano, a wyszło jak wyszło... tylko kilkadziesiąt miliardów złotych wyparowało z kieszeni Polaków i... C I S Z A?!
Dlaczego tylko pogrom? Trzeba walić z grubej rury... majdanek oświaty, Holokaust na lubelszczyźnie, a najlepiej rzeź, dorzynanie, czy ludobójstwo na belfrach. W końcu lemingi żyją tylko kłamstwem i z kłamstwa. Im bardziej bredzicie, tym bardziej się pogrążacie. Od lat wiadomo, że bolączką oświaty jest niż demograficzny. Poprzedni rząd Pinokia nic w tym kierunku nie uczynił, oprócz wprowadzenia patologii do szkół... czyt. gimnazja. Czy można cokolwiek dobrego powiedzieć o tym tworze? To mi przypomina OFE ładnie o tym opowiadano, a wyszło jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 09:20
0
nauczycielom obiecali zatrudnienie, pielęgniarkom podwyżki frankowicze olani...teraz wszystkich zostawiają na lodzie. Kwestia czasu gdy ktoś nie wytrzyma i pośle ich do Allaha i to wcale nie będzie żaden islamista...
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 09:11
0
Ciekawe dane, które całości się nie trzymają... Najpierw podajecie, że "260 kolejnych [nauczycieli] zadeklarowało, że przejdzie na emeryturę, a 84 skorzysta ze świadczeń kompensacyjnych (odpowiednik emerytur pomostowych w innych branżach – dop. red.) – wylicza Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W stan nieczynny przejdzie 49 kolejnych osób" a dalej podajecie: "Z obliczeń związkowców wynika, że w Lublinie z pracy na skutek reformy odejdzie 219 osób, w tym m.in. 89 nauczycieli i 32 pracowników administracji przejdzie na emeryturę, 8 na świadczenia kompensacyjne, a 12 znajdzie się w stanie nieczynnym". Dalej jest jeszcze lepiej.. "ZNP obliczyło także, że 1445 nauczycieli w województwie będzie pracowało w obniżonym wymiarze godzin, a 118 z nich poniżej pół etatu. Z 421 nauczycielami nie przedłużono natomiast umów czasowych." aby już poniżej napisać że "Dodatkowo 254 nauczycieli nie będzie miało przedłużonej umowy o pracę, a 103 będzie pracowało w ograniczonym wymiarze godzin". To jak to jest w końcu? I które dane są prawdziwe? Czy tylko służą zamieszaniu w głowie i manipulacji? Naprawdę, jak piszecie jakiś artykuł sprawdzajcie i weryfikujcie dane, a nie wprowadzajcie ludzi w błąd i w ocenę dokonaną na nieprawdziwych danych.
Ciekawe dane, które całości się nie trzymają... Najpierw podajecie, że "260 kolejnych [nauczycieli] zadeklarowało, że przejdzie na emeryturę, a 84 skorzysta ze świadczeń kompensacyjnych (odpowiednik emerytur pomostowych w innych branżach – dop. red.) – wylicza Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W stan nieczynny przejdzie 49 kolejnych osób" a dalej podajecie: "Z obliczeń związkowców wynika, że w Lublinie z pracy na skutek reformy odejdzie 219 osób, w tym m.in. 89 nauczycieli i 32 pracowników administracji przejdzi... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 07:14
0
przecież mamy wolny rynek.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 23:51
0
Lenie patentowane weście się do roboty ! macie wychowywać dzieci a nie robić testy 1/2 !
Avatar
tu / 13 czerwca 2017 r. o 14:27
0
Nauczyciele sobie poradzą. Nauczyciele wiedzą wszystko najlepiej. Nauczyciele są najmądrzejsi. Nauczyciele uczą nas, jak być aktywnym. Nauczyciele nam pokażą, jak wiedzę wcielać w życie.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 12:56
0
no i dobrze, gonić darmozjadów!
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 11:13
0
mam pytanie do kogos z znp, moze mi to wyjasnią:-czy liczba dzieci w szkolach jest taka sama czy sie zmniejszyła?nie rozumiem jak mozna mowic o zwolnieniach nauczycieli/obnizkach liczby godzin pracy itd jesli liczba uczniow jest taka sama. bedzie mniej godzin lekcyjnych czy mniej dzieci w szkolach? jesli dzieci jest tyle samo to do tej pory to mam kolejne pytanie do znp-co robili ci nauczyciele ktorzy teraz sa zwalniani/maja obnizoną liczbe godzin skoro mniejsza liba nauczycieli robi tyle samo co wieksza?
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 10:57
0
Dlaczego tylko pogrom? Trzeba walić z grubej rury... majdanek oświaty, Holokaust na lubelszczyźnie, a najlepiej rzeź, dorzynanie, czy ludobójstwo na belfrach. W końcu lemingi żyją tylko kłamstwem i z kłamstwa. Im bardziej bredzicie, tym bardziej się pogrążacie. Od lat wiadomo, że bolączką oświaty jest niż demograficzny. Poprzedni rząd Pinokia nic w tym kierunku nie uczynił, oprócz wprowadzenia patologii do szkół... czyt. gimnazja. Czy można cokolwiek dobrego powiedzieć o tym tworze? To mi przypomina OFE ładnie o tym opowiadano, a wyszło jak wyszło... tylko kilkadziesiąt miliardów złotych wyparowało z kieszeni Polaków i... C I S Z A?!
Dlaczego tylko pogrom? Trzeba walić z grubej rury... majdanek oświaty, Holokaust na lubelszczyźnie, a najlepiej rzeź, dorzynanie, czy ludobójstwo na belfrach. W końcu lemingi żyją tylko kłamstwem i z kłamstwa. Im bardziej bredzicie, tym bardziej się pogrążacie. Od lat wiadomo, że bolączką oświaty jest niż demograficzny. Poprzedni rząd Pinokia nic w tym kierunku nie uczynił, oprócz wprowadzenia patologii do szkół... czyt. gimnazja. Czy można cokolwiek dobrego powiedzieć o tym tworze? To mi przypomina OFE ładnie o tym opowiadano, a wyszło jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 09:20
0
nauczycielom obiecali zatrudnienie, pielęgniarkom podwyżki frankowicze olani...teraz wszystkich zostawiają na lodzie. Kwestia czasu gdy ktoś nie wytrzyma i pośle ich do Allaha i to wcale nie będzie żaden islamista...
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 09:11
0
Ciekawe dane, które całości się nie trzymają... Najpierw podajecie, że "260 kolejnych [nauczycieli] zadeklarowało, że przejdzie na emeryturę, a 84 skorzysta ze świadczeń kompensacyjnych (odpowiednik emerytur pomostowych w innych branżach – dop. red.) – wylicza Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W stan nieczynny przejdzie 49 kolejnych osób" a dalej podajecie: "Z obliczeń związkowców wynika, że w Lublinie z pracy na skutek reformy odejdzie 219 osób, w tym m.in. 89 nauczycieli i 32 pracowników administracji przejdzie na emeryturę, 8 na świadczenia kompensacyjne, a 12 znajdzie się w stanie nieczynnym". Dalej jest jeszcze lepiej.. "ZNP obliczyło także, że 1445 nauczycieli w województwie będzie pracowało w obniżonym wymiarze godzin, a 118 z nich poniżej pół etatu. Z 421 nauczycielami nie przedłużono natomiast umów czasowych." aby już poniżej napisać że "Dodatkowo 254 nauczycieli nie będzie miało przedłużonej umowy o pracę, a 103 będzie pracowało w ograniczonym wymiarze godzin". To jak to jest w końcu? I które dane są prawdziwe? Czy tylko służą zamieszaniu w głowie i manipulacji? Naprawdę, jak piszecie jakiś artykuł sprawdzajcie i weryfikujcie dane, a nie wprowadzajcie ludzi w błąd i w ocenę dokonaną na nieprawdziwych danych.
Ciekawe dane, które całości się nie trzymają... Najpierw podajecie, że "260 kolejnych [nauczycieli] zadeklarowało, że przejdzie na emeryturę, a 84 skorzysta ze świadczeń kompensacyjnych (odpowiednik emerytur pomostowych w innych branżach – dop. red.) – wylicza Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W stan nieczynny przejdzie 49 kolejnych osób" a dalej podajecie: "Z obliczeń związkowców wynika, że w Lublinie z pracy na skutek reformy odejdzie 219 osób, w tym m.in. 89 nauczycieli i 32 pracowników administracji przejdzi... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 07:14
0
przecież mamy wolny rynek.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 23:51
0
Lenie patentowane weście się do roboty ! macie wychowywać dzieci a nie robić testy 1/2 !
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 21:46
0
SPRYWATYZOWAĆ Szkoły !!!!!!! Bo inaczej Polak nigdy Nobla nie dostanie.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 21:40
0
Zgodnie z Kartą Nauczyciela ruch kadrowy skończył się 31 maja. Jeśli nauczyciel nie otrzymał wymowienia, to już nie może go dostać. Dlatego dane te nie są wiarygodne!
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pies zastrzelony na spacerze na oczach właściciela. Dotarli do myśliwego, usłyszał zarzuty

Pies zastrzelony na spacerze na oczach właściciela. Dotarli do myśliwego, usłyszał zarzuty

Są zarzuty dla myśliwego, który zastrzelił psa na oczach właściciela. Doszło do tego podczas polowania. Wiesław Ś. nie przyznaje się do winy.

Wiemy kiedy ruszy kolejny sezon PGE Ekstraligi

Wiemy kiedy ruszy kolejny sezon PGE Ekstraligi

8 kwietnia 2022 roku rozpocznie się nowy sezon PGE Ekstraligi. Ogółem rozegranych zostanie 70 meczów w ramach 20 rund. W stawce najlepszych zespołów w Polsce nie zabraknie oczywiście lubelskiego Motoru

Sukces młodych zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm

Sukces młodych zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm

ZAPASY W Kielcach rozegrane zostały mistrzostwa Polski młodziczek

Środa, 8 grudnia. Potężny wzrost liczby zachorowań

Środa, 8 grudnia. Potężny wzrost liczby zachorowań

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowsze dane pandemiczne. W całym kraju zmarło blisko 600 pacjentów.

Ford w rowie. Warunki na drogach zaskakują niektórych kierowców

Ford w rowie. Warunki na drogach zaskakują niektórych kierowców

Jak zmienne warunki panują na drodze przekonał się wczoraj kierujący fordem focusem. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łucka.

W Puławach nie chcą rozmawiać o pieniądzach prezydenta

W Puławach nie chcą rozmawiać o pieniądzach prezydenta

Niemal wszystkie samorządy powiatu puławskiego uchwały o obligatoryjnych podwyżkach dla wójtów i burmistrzów mają już za sobą. Jednym z wyjątków jest miasto Puławy, gdzie projektu uchwały w tej sprawie nadal nie ma na stole. I nie ma pewności, czy zostanie przyjęty.

Reprezentacja Polski z piłkarkami MKS Fubfloor Perły Lublin gra dalej na mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski z piłkarkami MKS Fubfloor Perły Lublin gra dalej na mistrzostwach świata

Polska pokonała Kamerun i awansowała do kolejnej fazy mistrzostw świata

Dyskotekowy pakiet osłonowy. Rząd zapowiada pomoc dla biznesów, które zamknie

Dyskotekowy pakiet osłonowy. Rząd zapowiada pomoc dla biznesów, które zamknie

Przygotowujemy pakiet osłonowy dla klubów tanecznych, dyskotek i tych wszystkich miejsc, które od 15 grudnia będą w pełnym lockdownie - zapowiedziała w środę wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, pakiet ten może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

Siedział spokojnie w restauracji koło Kocka i nagle wpadli "łowcy cieni"
wideo
film

Siedział spokojnie w restauracji koło Kocka i nagle wpadli "łowcy cieni"

Policyjni „łowcy cieni” mają na koncie dwie kolejne udane akcje. Tym razem w ich ręce wpadł mężczyzna poszukiwany przez szwedzkie służby. Ma odpowiadać za wyprodukowanie tony amfetaminy.

Drogowcy ostrzegają. Na których trasach w Lubelskiem jest ślisko?

Drogowcy ostrzegają. Na których trasach w Lubelskiem jest ślisko?

Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w południowo-wschodniej części Województwa, w okolicach Dołhobyczowa, Dorohuska, Hrubieszowa, Raciborowic, Skryhiczyna i Tomaszowa Lubelskiego – ostrzegają drogowcy.

Motor żegna się z dwoma piłkarzami

Motor żegna się z dwoma piłkarzami

Pierwsze decyzje kadrowe w Motorze. We wtorek klub z Lublina ogłosił, że Krzysztof Ropski i Dominik Kunca mogą sobie szukać nowych klubów. Dla nikogo nie jest to chyba wielkie zaskoczenie. Obaj zawodnicy w tym sezonie nie należeli na pewno do ulubieńców trenera Marka Saganowskiego. Słowak nie zaliczył zresztą ani jednego występu w II lidze.

Klasyka muzyki filmowej w Filharmonii Lubelskiej. Dwa koncerty
10 grudnia 2021, 19:00

Klasyka muzyki filmowej w Filharmonii Lubelskiej. Dwa koncerty

W dniach 10-11 grudnia Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) szykuje gratkę dla wszystkich wielbicieli kinematografii. Podczas dwóch koncertów (w piątek o godz. 19 i sobotę o godz. 18) będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej.

W wypadku zginęli Michał i Wioletta. Świadkowie przerywają milczenie
Wideo
film

W wypadku zginęli Michał i Wioletta. Świadkowie przerywają milczenie

22-letni Jędrzej O. oskarżony jest o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie młode osoby. Według świadków, od mężczyzny czuć było alkohol. Dotychczasowa bezradność wymiaru sprawiedliwości sprawiła, że głos w sprawie postanowiła zabrać dziewczyna, która cudem przeżyła wypadek.

Tak drogich mieszkań w Lublinie jeszcze nie było. Nie widać końca wzrostu cen

Tak drogich mieszkań w Lublinie jeszcze nie było. Nie widać końca wzrostu cen

Przeciętna cena mieszkania w Lublinie przekroczyła 8 tys. zł za mkw - wynika z najnowszego raportu Expandera. Stawki nadal rosną. Zdaniem analityków nic nie wskazuje, by sytuacja miała się zmienić.

Wyremontowana droga oznacza mniejsze bezpieczeństwo? Problem z ciężarówkami

Wyremontowana droga oznacza mniejsze bezpieczeństwo? Problem z ciężarówkami

Była pełna dziur i nierówności, dlatego drogę z Parczewa do Siemienia wyremontowano w ubiegłym roku. Jednak teraz radny powiatowy Andrzej Turowski (PiS), uważa, ze trzeba wprowadzić tu ograniczenie prędkości dla ciężarówek. Samorząd ma się zwrócić w tej sprawie o opinię do certyfikowanego audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!