Poziom rzek na Lubelszczyźnie opada, ale przy wałach wciąż trwają zmasowane prace, by zabezpieczyć tereny przed rozprzestrzenianiem się wody. Najgorzej jest w Kępie Gosteckiej, w Kępie Soleckiej i Parchatce.
Od kilku dni relacjonujemy z Wami krytyczną sytuację powodziową. Jeśli w Waszej okolicy pojawią się burze, intensywne opady, czy podtopienia, wysyłajcie do nas zdjęcia i filmy. Czekamy na nie pod adresem: alarm24@dziennikwschodni.pl
ODŚWIEŻ
Wtorek 25 maja
11:26 Osoby, które utraciły swój dowód osobisty w wyniku powodzi, otrzymają nowy dowód w pierwszej kolejności. Urzędy gmin będą priorytetowo rozpatrywać wnioski od powodzian - informuje MSWiA.
10:18 Aktualny stan rzek na Lubelszczyźnie:
Wisła w Puławach opadła w ciągu kilku ostatnich godzin o 4 cm i jest na poziomie 654 cm. Przekracza stan alarmowy o 104 cm.
Poziom Wisły w Dęblinie wzrósł o 1 cm i wynosi 531 cm. Przekracza stan alarmowy o 31 cm.
Wisła w Annopolu opadła w ciągu kilku ostatnich godzin o 5 cm i jest na poziomie 664 cm. Przekracza stan alarmowy o 164 cm.
09:50 Zarząd Klubu Wisła Puławy podjął decyzję, że cały dochód z najbliższego ligowego spotkania Wisły z Wisłoką Dębica będzie przeznaczony na pomoc dla powodzian. Każdy kibic chcący obejrzeć mecz, będzie musiał kupić bilet w cenie 8 złotych. Oczywiście, to cena minimalna, reszta zależy od zasobności portfela - zachęca do udziału w meczu prezes klubu Andrzej Śliwa. Mecz odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Zwoleniu.
9:35 Jak informuje Urząd Marszałkowski wczoraj zorganizowano tam zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych mieszkańców gminy Wilków. W ciągu godziny udało się zebrać 4 tys. zł. Za te pieniądze zostały kupione dwie palety butelek z wodą i środków czystości. Kolejne dwie palety przekazała dyrekcja hipermarketu Makro. Wszystkie te dary do szkoły w Rogowie, gdzie mieści się sztab pomocy poszkodowanym mieszkańcom gminy Wilków zawieźli wczoraj marszałek województwa Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek Sławomir Sosnowski i członek zarządu województwa Marek Flasiński. Towarzyszył im poseł Janusz Palikot.
08:28 W Kępie Gosteckiej sytuacja się stabilizuje. - Woda już raczej nie zagraża wałom, chociaż wciąż pojawiają się drobne przesiąki - mówi Ireneusz Kotowski ze straży pożarnej w Opolu Lubelskim.
Niebezpiecznie jest wciąż w Szczerkowie i Dobrem. Tam dalej jest wysoki poziom wody na rzece Chodelce.
08:18 - Wczoraj dopłynęłam do swojego domu w Wilkowie - relacjonuje jedna z mieszkanek. - W wodzie widać mnóstwo utopionych zwierząt, potwornie śmierdzi - dodaje.
07:53 Stabilizuje się sytuacja na wałach w powiecie puławskim. - Ta noc była bardzo istotna jeśli chodzi o ryzyko, na szczęście było spokojnie. Mamy nadzieję, że teraz już będzie dobrze - mówi Krzysztof Morawski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Puławach.
Podkreśla, że strażacy nie przestaną monitorować stanu wałów m.in. w Parchatce do chwili opadnięcia wody do poziomu stanu alarmowego, czyli 5,5 metra.
07:32 Powoli opada woda w rzekach na Lubelszczyźnie. W ciągu minionej doby Wisła w Puławach opadła blisko pół metra. Dzisiaj o 5 rano miała 658 cm. Trochę wolniej opada stan wody w Annopolu. Dzisiaj ma 669 cm.
Poniedziałek 24 maja
21:02 Poziom wody w Wiśle powoli, ale cały czas się obniża. W ciągu 3 godzin poziom wody w rzece w Puławach spadł o 6 cm. Z kolei w Dęblinie poziom wody obniżył się o 3 cm, w Annopolu o 1 cm.
19:50 Nasza redakcja również stara się pomagać powodzianom. Do szkoły w Rogowie dowieźliśmy dary ofiarowane przez hurtownię Bobi-Red z Lublina oraz Zakłady Mięsne "Dobrosławów". To właśnie w Rogowie osoby poszkodowane przez powódź otrzymują jedzenie, ubrania i wszystkie inne najpotrzebniejsze rzeczy.
18:40 Aktualna sytuacja
*Stan wałów na Wiśle w województwie lubelskim nie uległ dziś znaczącym zmianom. W wielu miejscach występują przesiąknięcia wałów, m.in. w Parchatce w powiecie puławskim, w Kępie Gosteckiej oraz pomiędzy Kępą Gostecką a Kępą Solecką w powiecie opolskim.
*W powiecie opolskim cały czas trwa ewakuacja mieszkańców. Z powodzianami rozmawiają psychologowie.
* dotychczas zostało ewakuowanych ok. 1,5 tys. osób. Ewakuowane osoby znajdują się m.in. w szkołach w Karczmiskach, Dobrem, Rogowie, Opolu Lubelskim, w remizach OSP we Wrzelowie (gm. Wilków) i w Basonii (gm. Józefów nad Wisłą) oraz w świetlicach w Rybitwach (gm. Józefów nad Wisłą) i w Basonii.
* W działaniach ratowniczych bierze udział m.in. ok. 900 strażaków PSP i OSP, ok. 230 żołnierzy, funkcjonariusze Straży Granicznej, policjanci i psychologowie. Na miejscu pracują także inspektorzy weterynaryjni i sanitarni. W akcji biorą również udział więźniowie.
*W gminie Wilków prądu nie ma w miejscowościach: Zastów Karczmiski, Zastów Polanowski, Urządków, Kąty, Machów, Zarudki, Majdany, Wilków, Kolonia Szczekarków, Kosiorów, Żmijowiska, Zagłoba, Rybaki.
*Energii nie ma również około 100 odbiorców w powiecie kraśnickim i kilku odbiorców w Kazimierzu Dolnym w powiecie puławskim.
18:03Już milion złotych przekazała Caritas Polska powodzianom. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc doraźną i zakup osuszaczy i myjek.
W akcji pomocowej na rzecz poszkodowanych w powodzi uczestniczy 15 Caritas diecezjalnych. Z danych, które posiada Caritas wynika, że w wyniku kataklizmu w Polsce zostało poszkodowanych 70 tys. osób. zniszczeniu uległo ponad 19 tys. domów. Część z nich nie nadaje się do zamieszkania, reszta wymaga gruntownych remontów
17:34 Poziom wody w Wiśle powoli obniża się
W Annopolu w ciągu ostatnich trzech godzin w Wiśle ubyło dwa centymetry wody. W tym samym czasie w Puławach Wisła opadła o sześć centymetrów. W tej chwili rzeka ma tam 678 cm. Stan alarmowy jest w dalszym ciągu znacznie przekroczony. W Dęblinie poziom wody w Wiśle ma w tej chwili 536 cm, w ciągu ostatnich trzech godzin opadł o trzy centymetry.
16:50 Apel wojewody do ministra
O przyznanie prawie 12,5 mln złotych z rezerwy celowej na pomoc dla powodzian z województwa lubelskiego zwróciła się w poniedziałek wojewoda Genowefa Tokarska do ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera.
Wniosek został przygotowany na podstawie danych dotyczących strat, oszacowanych wstępnie przez samorządy. Największe starty dotyczą gminy Wilków, ale zapotrzebowanie wpłynęło również z gmin: Annopol, Janowiec, Józefów nad Wisłą, Kazimierz Dolny i Łaziska.
Środki mają być przekazywane rodzinom i osobom poszkodowanym jako bezzwrotne zasiłki pieniężne. Pomoc dla jednego gospodarstwa może wynieść do 6 tys. złotych.
Internauta przysłał nam zdjęcia zrobione w miejscowościach Kamień i Piotrawin
15:31 Tu sprawdzisz, gdzie w Puławach można pomóc powodzianom
15:24 Janusz Palikot apeluje do przedsiębiorców z Lubelszczyzny: "Tragedia jest przygniatająca" Szczegóły TUTAJ
15.05 Aktualny stan rzek na Lubelszczyźnie:
Wisła w Puławach opadła w ciągu ostatnich 3 godzin o 5 cm i jest na poziomie 684cm. Przekracza stan alarmowy o 134cm.
Wisła w Dęblinie opadła o 2 cm i jest na poziomie 539 cm. Przekracza stan alarmowy o 39cm.
Stan Wisły w Annopolu od ostatnich 3 godzin bez zmian. Przekracza stan alarmowy o 178 cm.
14:09 Burmistrz i radni Świdnika zwracają się do świdniczan o pomoc dla dotkniętych powodzią mieszkańców gminy Wilków. Najbardziej potrzebne są woda, żywność w trwałych opakowaniach, nowe ubrania, środki czystości, chemia gospodarcza, koce i śpiwory.
– Dary prosimy przynosić do Urzędu Miasta Świdnika (hol obok Sali Konferencyjnej ) w godzinach od 8 do 17.00 do piątku 28 maja – mówi Artur Soboń z Urzędu Miasta w Świdniku. – Jednocześnie informuję, że po uzgodnieniu z władzami gminy Wilków, przygotujemy na czerwcową sesję Rady Miasta uchwałę o pomocy finansowej dla tej gminy.
14:08 Nie zmienia się sytuacja na terenie zalanych gmin Wilków i Łaziska. – Jestem w tej chwili w Szczekarkowie. Stan wody utrzymuje się na podobnym poziomie – mówi Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej. – Nasze działania koncentrują się teraz głównie na monitorowaniu stanu wałów i na dowożeniu wody i żywności ludziom, którzy zostali w domach.
13:31 Marszałek województwa Krzysztof Grabczuk wysłał dziś do wójtów, burmistrzów i prezydentów z całego regionu specjalny list z apelem o pomoc. – Jest dla mnie jasne, że jako samorządowcy nie możemy pozostawić mieszkańców zalanych terenów samym sobie – podkreślił.
13:28 Już około 300 funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej bierze udział w akcji przeciwpowodziowej na Lubelszczyźnie. Pracują w okolicy Puław, Opola Lubelskiego i Kraśnika. SZCZEGÓŁY TUTAJ
12:24 Służby prowadzące akcję ratowniczą rozważają wysadzenie części wału w Zastowie Polanowskim. SZCZEGÓŁY TUTAJ
– Chodzi o poszerzenie wyrwy w wale, która powstałą w piątek po południu i przez którą wpłynęła woda na teren tych gmin – mówi Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej. – Wszystko po to, żeby woda z zalanych terenów mogła szybciej spływać do Wisły.
Starko zaznacza jednak, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. – Są różne opinie na temat takiego rozwiązania i ciągle trwają rozmowy na ten temat – podkreśla.
12:17 IMGW prognozuje na czwartek ulewne deszcze w całej Polsce. Natomiast dzisiaj w województwie lubelskim meteorolodzy przewidują burze, podczas których opady deszczu wyniosą 10-15 mm, a miejscami do 30 mm. Wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h.
11:59 Komenda Hufca ZHP w Puławach uruchamia miejsce zbiórki darów dla powodzian. Dary - przede wszystkim wodę pitną, środki czystości, gumowe rękawice, kalosze, żywność trwałą (puszki, makarony, kasze itp.) można przynosić - od poniedziałku 24 maja w godz.od 8 do 20 do siedziby Komendy Hufca w Puławach ul. Piłsudskiego 26 (parter budynku). Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer tel. (81) 886-32-54 lub 501-234-504.
11:57 – Sytuacja się poprawia – relacjonuje z Kępy Gosteckiej Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. – Poziom wody systematycznie się obniża. Już w tej chwili wygląda to obiecująco.
Mimo to, na wale w Kępie przez cały czas pojawiają się przesiąki. – Staramy się je na bieżąco likwidować – mówi Starko.
11:46 Od poniedziałku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Leśnej 17 w Puławach prowadzi zbiórkę żywności, środków czystości, a także odzieży i koców dla ofiar powodzi. Zbiórka jest prowadzona w godz. 8-20.
11:40 Dziś o godz. 12 w Rogowie (gdzie mieści się sztab kryzysowy akcji ratunkowej w gminie Wilków) metropolita lubelski abp Józef Życiński odprawi mszę św. w intencji powodzian.
11:34 Krzysztof Grabczuk zaapelował, aby utworzyć wspólny fundusz pomocy. – Jak każda gmina z Lubelszczyzny przeznaczy ze swojego budżetu 20 tys. zł, to uda się zebrać 4,5 mln zł. Pieniądze pomogły by powodzianom – mówi Grabczuk. – Jesteśmy biednym województwem, ale honorowym. W tych dniach musimy być wszyscy razem.
11:02 W poniedziałek 24 maja do Kępy Gosteckiej wyjechały kolejne zastępy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, którzy zastąpią pracujących w tym rejonie kolegów. W sumie grupa ta liczy 40 osób. Są to nie tylko zawodowi strażacy, ale również ochotnicy z: Krzywdy, Woli Gułowskiej, Dworni, Dąbia i Stoczka Łukowskiego - podaje serwis IAS Lubelskie.
- Jeszcze dzisiaj po południu, tym razem do powiatu puławskiego, pojadą kolejne dwa zastępy - poinformował Komendant PSP w Łukowie bryg. Andrzej Rusinek.
10:44 Stabilizuje się sytuacja w Parchatce koło Kazimierza Dolnego: – Być może to ostatni dzień i ostatnia noc, kiedy wał w Parchatce stwarza zagrożenie przerwania – mówi Krzysztof Morawski ze straży pożarnej w Puławach. – Jednak przez cały czas jesteśmy w pełnej gotowości, bo przez cały czas sytuacja jest groźna.
– Czekamy na moment, w którym poziom rzeki spadnie do 5,5 metra (wg. prognoz tak będzie jutro – red.) – wyjaśnia Morawski. – Wtedy nawet w przypadku przerwania wału, konsekwencje będą znacznie mniejsze, niż gdyby stało się to w ostatnich dniach lub teraz.
Strażacy spodziewają się za to częstszych przesiąków wału w Parchatce. – Ale to zjawisko typowe w sytuacji obniżania się poziomu wody – tłumaczy Morawski. – Strażacy są na to przygotowani. Mają włókniny, folie i worki, którymi będą na bieżąco likwidować przecieki.
10:30 Minister Miller: Najgorsza sytuacja jest w gminie Wilków
– Lepiej nadmiarowo się ewakuować, a nie czekać, że może wszystko będzie dobrze – zaapelował dziś konferencji prasowej Jerzy Miller. Minister spraw wewnętrznych i administracji wezwał powodzian i mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów, żeby nie bali się opuszczać swoich domów. – Prosimy o bezwzględne dostosowanie się do wezwań do ewakuacji – mówił szef MSWiA.
Jerzy Miller tłumaczył, że nawet "fachowcy nie są w stanie ze stuprocentową precyzją wskazać słabych punktów". – Nie łudźmy się, że potrafimy jako mieszkańcy lepiej ocenić ryzyko pozostania za wałami – podkreślił.
Tu przywołał przypadek lubelskiej gminy Wilków. – Co prawda wytypowano ten obszar jako słaby, ale nie w tym miejscu, gdzie wał puścił – zaznaczył minister.
Miller wyliczył, że w tej chwili najtrudniejsza jest sytuacja w zalanej gminie Wilków na Lubelszczyźnie, w okolicach Świniar w woj. mazowieckim i w Sandomierzu.
Szef MSWiA zaznaczył, sytuacja na Wiśle jest znacznie poważniejsza niż się tego spodziewano. – Jest to spowodowane faktem, iż fala powodziowa na tej rzece jest bardzo długa i przechodzi przez dany rejon nawet sześć dni – wyjaśnił minister.
9:36 Kolejne zdjęcia od Was:
Całkowicie zalana gmina Wilków - KanKa
Zastów Karczmiski pod wodą - Magdalena
Wisła w Puławach opadła w ciągu ostatnich 6 godzin o 12 cm i jest na poziomie 694 cm. Przekracza stan alarmowy o 144 cm.
Wisła w Dęblinie opadła o 5 cm i jest na poziomie 544 cm. Przekracza stan alarmowy o 44 cm.
Stan Wisły w Annopolu nie zmienił się od 6 godzin i jest na poziomie 678 cm. Przekracza stan alarmowy o 178 cm.
7:56 Trudna sytuacja jest także w Popowie w powiecie kraśnickim, gdzie kilka dni temu przerwał wał. - Zabezpieczamy ten teren, tak by woda nie rozprzestrzeniała się jeszcze bardziej - mówi Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej.
7:48 Na Lubelszczyźnie najbardziej zmasowane działania prowadzone są w tej chwili przy zaporach w Kępie Soleckiej i Kępie Gosteckiej w powiecie opolskim, a także w Parchatce koło Kazimierza Dolnego. - W miejscach tych wały bardzo mocno przesiąkają. Są cały czas umacniane - relacjonuje Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej.
7:39 Przez całą noc trwały prace przy wałach między Szczekarkowem a miejscowością Dobre w powiecie opolskim. Wójt gminy Wilków Grzegorz Tarasiński zarządził, że ratownicy na łódkach będą sporządzać listy osób, które pozostały w swoich domach mimo ewakuacji, by w razie czego można było do nich szybko dotrzeć. - Do wczoraj do godz. 20 ewakuowaliśmy z tamtych terenów około 1 tys. ludzi - mówi Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej.
7:12 W sposób kontrolowany wysadzane są fragmenty wałów na Wiśle w woj. mazowieckim. Chodzi o to, chronić zaporę powstałą z worków z piaskiem w Dobrzykowie. Ta operacja ma ocalić od zalania dzielnice Płocka. Przeprowadzono już dwa wybuchy, planowane są kolejne.
Z okolic ewakuowano ok. 4 tys. ludzi.
23:05 Sandomierz i okolice pod wodą. Zdjęcia lotnicze zrobił pilot Zbigniew Hrabia
21:25 W zalanej w 90 procentach gminie Wilków sytuacja jest dramatyczna. W domach pozostało ponad 2 tysiące mieszkańców - podaje Radio Lublin.
Pogarsza się również stan sanitarny. W wodzie pływają martwe zwierzęta. Woda zalała również miejscowy cmentarz.
Od kilku dni śledzimy dla Was powódź na Lubelszczyźnie i w Polsce