Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2010 r.
7:41
Edytuj ten wpis

Pożar na Majdanku: W muzeum spalił się barak z 7500 parami butów (wideo)

Autor: Zdjęcie autora jotem
0 20 A A

W poniedziałek w nocy wybuchł pożar w jednym z zabytkowych baraków na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Z ogniem przez sześć godzin walczyło 16 zastępów straży pożarnej. Informację otrzymaliśmy od Czytelnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się uratować pół baraku oraz zapobiec rozprzestrzenieniu ognia na inne obiekty – mówi Tomasz Kranz, dyrektor Muzeum na Majdanku. W pawilonie znajdowało się około 7500 par butów więźniów obozu koncentracyjnego, które zabrano więźniom Majdanka i ofiarom "Akcji Reinhardt". Spaleniu uległa większość baraku a także jego wyposażenie. - Barak wykorzystywany był jako magazyn, znajdowały się w nim buty więźniów nie będące częścią ekspozycji. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej – tłumaczy dyrektor Kranz.

Mieszkańców pobliskiego osiedla obudziły sygnały karetek, policji i Straży Pożarnej.

- Słyszeliśmy sygnały, ale obok mamy pogotowie i przyzwyczailiśmy się do tego dźwięku. Dopiero po godzinie dotarł do nas zapach spalenizny i wyjrzeliśmy przez okno. Widok był straszny – tłumaczą mieszkańcy ulicy Żmichowskiej. - Około godziny pierwszej w nocy zobaczyliśmy wielkie kłęby czarnego dymu, wyglądały jak na filmach – relacjonuje pani Róża Pobereszko, mieszkanka pobliskiego osiedla. - Mój syn wszedł na dach, a ja patrzyłam z balkonu. Myślałam, że ktoś podpalił coś na Majdanku. Godzinę później przyszła burza. – dodaje kobieta.
- Mieszkańcom Lublina temat obozu przewija się od małego. Podobnie dla turystów, dla których Majdanek jest jednym z najważniejszych miejsc w Lublinie – zaznacza pani Halina, która mieszka przy ulicy Tetmajera. - Dziwię się, bo teren na pewno był monitorowany, a systemy sprawdzane. W to tragiczne miejsce symbolicznie wraca historia. Majdanek zawsze wzbudzał wielkie emocje - podkreśla.

Barak był rekonstrukcją budynku, który spłonął w 1944 roku. Miał dużą wartość historyczną, bo mieściła się w nim obozowa kuchnia. Koszty odbudowy spalonego obiektu mogą sięgnąć nawet około miliona złotych. Część pieniędzy zwróci się z odszkodowania, bowiem muzeum było ubezpieczone. -Nie wiemy jeszcze jak dużo butów spłonęło, ale jest szansa, że cześć z nich uda się odzyskać i poddać konserwacji. To duża strata materialna, emocjonalna i historyczna. – mówi Tomasz Kranz dyrektor Muzeum na Majdanku.– Na miejscu oględziny prowadzi prokuratura i policja – dodaje.
23 lipca w Lublinie obchodzono 66. rocznicę likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku. Mimo upływu lat, wspomnienia o tamtych wydarzeniach wciąż budzą emocje. Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, nazywany potocznie Majdankiem, powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Spośród prawdopodobnie 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, wg najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.

Zobacz więcej zdjęć w tekście Pożar na Majdanku: Spłonął barak (zdjęcia) na MM Lublin

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bimbel / 12 sierpnia 2010 o 03:58
0
cos to troche off top...chyba ze to ma byc prowokacja to przepraszam...
instalacja nie instalacja jakos nie to mi sie wydaje teraz najwazniejsze...jak ktos sie w tym konkretnym temacie wypowiada to niech sie podpisze czy jest praktykujacym elektrykiem czy jednym a tych "wszechstronnie" uzdolnionych bo szkoda czasu na czytanie takich wypowiedzi (teorie spiskowe)
Przylaczam sie do tych ktorzy uwazaja to za strate w wielu aspektach...
Avatar
obserwator / 10 sierpnia 2010 o 18:39
0
[quote name='Piotr' date='10 sierpień 2010 - 15:55 ' timestamp='1281448551' post='327518']
1 milion na odbudowe baraku z desek lekka przesada ciekawe ile ktoś na tym zarobi.
[/quote]
minimum milion, by Rychowi żyło się lepiej a Grzechowi i Bronkowi dostatniej
Avatar
Piotr / 10 sierpnia 2010 o 15:55
0
1 milion na odbudowe baraku z desek lekka przesada ciekawe ile ktoś na tym zarobi.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2010 o 15:49
0
W innych krajach muzea tego typu posiadaja system gasniczy zasilany dwutlenkiem wegla...........temat w Polsce "D" jeszcze nie znany
Avatar
wrr / 10 sierpnia 2010 o 14:01
0
nie można było tego pokryć jakąś substancją nie palną ?
Mało to środków na rynku??
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2010 o 13:58
0
Ile kilometrów wałów wybudowała poprzednia władza a ile obecna?!Tyle w tym temacie.Chociaż doskonale Ciebie rozumiem.Mózgi wyprane przez media stają się tylko odrobiną białka.Ale jest jeszcze dla Ciebie szansa na pobudzenie myślenia-chociaż przyznaję-znikoma!!!
Avatar
Zuza / 10 sierpnia 2010 o 13:14
0
[quote name='crx' date='10 sierpień 2010 - 11:45 ' timestamp='1281433545' post='327348']
Brak szczególnego nadzoru miejsc znaczących dla historii Polski(wcześniej Auschwitz).Jakie to charakterystyczne dla "nowej władzy-przecież "NAJJAŚNIEJSZEJ,SOLIDARUCHOWEJ"!!!
[/quote]

LECZ SIĘ CZŁOWIEKU?? NA NOGI, BO NA GŁOWĘ JUŻ ZA PÓŹNO.

A ja uważam że wszystkiemu jest winna poprzednia władza i przez jej zaniechania takie są dziś skutki powodzi, pożarów, kradzieży. Ale najważniejszy jest krzyż, a o kolejnych zniszczeniach najlepiej nic nie mówić.
[quote name='crx' date='10 sierpień 2010 - 11:45 ' timestamp='1281433545' post='327348']
Brak szczególnego nadzoru miejsc znaczących dla historii Polski(wcześniej Auschwitz).Jakie to charakterystyczne dla "nowej władzy-przecież "NAJJAŚNIEJSZEJ,SOLIDARUCHOWEJ"!!!
[/quote]

LECZ SIĘ CZŁOWIEKU?? NA NOGI, BO NA GŁOWĘ JUŻ ZA PÓŹNO.

A ja uważam że wszystkiemu jest winna poprzednia władza i przez jej zaniechania takie są dziś skutki powodzi, pożarów, kra... rozwiń
Avatar
asia / 10 sierpnia 2010 o 12:51
0
- Barak wykorzystywany był jako magazyn, znajdowały się w nim buty więźniów nie będące częścią ekspozycji.-czyli barak z ekspozycją butów jest nadal...
Avatar
crx / 10 sierpnia 2010 o 11:45
0
Brak szczególnego nadzoru miejsc znaczących dla historii Polski(wcześniej Auschwitz).Jakie to charakterystyczne dla "nowej władzy-przecież "NAJJAŚNIEJSZEJ,SOLIDARUCHOWEJ"!!!
Avatar
żorż / 10 sierpnia 2010 o 11:20
0
milion złotych za parę zgnitych butów i desek a dla powodzian za nowe domy po sześć tysi..
Avatar
bimbel / 12 sierpnia 2010 o 03:58
0
cos to troche off top...chyba ze to ma byc prowokacja to przepraszam...
instalacja nie instalacja jakos nie to mi sie wydaje teraz najwazniejsze...jak ktos sie w tym konkretnym temacie wypowiada to niech sie podpisze czy jest praktykujacym elektrykiem czy jednym a tych "wszechstronnie" uzdolnionych bo szkoda czasu na czytanie takich wypowiedzi (teorie spiskowe)
Przylaczam sie do tych ktorzy uwazaja to za strate w wielu aspektach...
Avatar
obserwator / 10 sierpnia 2010 o 18:39
0
[quote name='Piotr' date='10 sierpień 2010 - 15:55 ' timestamp='1281448551' post='327518']
1 milion na odbudowe baraku z desek lekka przesada ciekawe ile ktoś na tym zarobi.
[/quote]
minimum milion, by Rychowi żyło się lepiej a Grzechowi i Bronkowi dostatniej
Avatar
Piotr / 10 sierpnia 2010 o 15:55
0
1 milion na odbudowe baraku z desek lekka przesada ciekawe ile ktoś na tym zarobi.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2010 o 15:49
0
W innych krajach muzea tego typu posiadaja system gasniczy zasilany dwutlenkiem wegla...........temat w Polsce "D" jeszcze nie znany
Avatar
wrr / 10 sierpnia 2010 o 14:01
0
nie można było tego pokryć jakąś substancją nie palną ?
Mało to środków na rynku??
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2010 o 13:58
0
Ile kilometrów wałów wybudowała poprzednia władza a ile obecna?!Tyle w tym temacie.Chociaż doskonale Ciebie rozumiem.Mózgi wyprane przez media stają się tylko odrobiną białka.Ale jest jeszcze dla Ciebie szansa na pobudzenie myślenia-chociaż przyznaję-znikoma!!!
Avatar
Zuza / 10 sierpnia 2010 o 13:14
0
[quote name='crx' date='10 sierpień 2010 - 11:45 ' timestamp='1281433545' post='327348']
Brak szczególnego nadzoru miejsc znaczących dla historii Polski(wcześniej Auschwitz).Jakie to charakterystyczne dla "nowej władzy-przecież "NAJJAŚNIEJSZEJ,SOLIDARUCHOWEJ"!!!
[/quote]

LECZ SIĘ CZŁOWIEKU?? NA NOGI, BO NA GŁOWĘ JUŻ ZA PÓŹNO.

A ja uważam że wszystkiemu jest winna poprzednia władza i przez jej zaniechania takie są dziś skutki powodzi, pożarów, kradzieży. Ale najważniejszy jest krzyż, a o kolejnych zniszczeniach najlepiej nic nie mówić.
[quote name='crx' date='10 sierpień 2010 - 11:45 ' timestamp='1281433545' post='327348']
Brak szczególnego nadzoru miejsc znaczących dla historii Polski(wcześniej Auschwitz).Jakie to charakterystyczne dla "nowej władzy-przecież "NAJJAŚNIEJSZEJ,SOLIDARUCHOWEJ"!!!
[/quote]

LECZ SIĘ CZŁOWIEKU?? NA NOGI, BO NA GŁOWĘ JUŻ ZA PÓŹNO.

A ja uważam że wszystkiemu jest winna poprzednia władza i przez jej zaniechania takie są dziś skutki powodzi, pożarów, kra... rozwiń
Avatar
asia / 10 sierpnia 2010 o 12:51
0
- Barak wykorzystywany był jako magazyn, znajdowały się w nim buty więźniów nie będące częścią ekspozycji.-czyli barak z ekspozycją butów jest nadal...
Avatar
crx / 10 sierpnia 2010 o 11:45
0
Brak szczególnego nadzoru miejsc znaczących dla historii Polski(wcześniej Auschwitz).Jakie to charakterystyczne dla "nowej władzy-przecież "NAJJAŚNIEJSZEJ,SOLIDARUCHOWEJ"!!!
Avatar
żorż / 10 sierpnia 2010 o 11:20
0
milion złotych za parę zgnitych butów i desek a dla powodzian za nowe domy po sześć tysi..
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 24 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 35 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 10 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 27 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!