Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2011 r.
21:19
Edytuj ten wpis

Rowerzyści w Lublinie: Źle nam jeździć po mieście

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Raport o stanie lubelskich tras rowerowych i dostępności śródmieścia dla jednośladów opracowali lubelscy cykliści. W tym tygodniu dokument trafi do władz miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Sytuacja nie jest dobra – przyznaje Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego, które pracowało nad raportem. Ścisłe centrum to rowerowa plaża, gdzie jest tylko 300 metrów ścieżki wzdłuż ul. Poniatowskiego. Oraz 60-metrowy skrót przez Kozią, gdzie pod zakazem ruchu jest tabliczka "nie dotyczy rowerów”, ale tylko od strony Bernardyńskiej. W drugą jeździć nie wolno. – Prosiliśmy miasto o zmianę, ale nam odmówiło tłumacząc to względami bezpieczeństwa. A przecież ruch samochodów jest tu prawie żaden – mówi Wolny.

Dla rowerów nadal niedostępny jest deptak. Ominąć go można dwa razy dłuższą i stromą trasą. Rowery nie mają też wstępu na Stare Miasto, choć stoi tu jedna czwarta miejskich stojaków dla tych jednośladów.

Nie lepiej jest poza centrum. Dwie trzecie tras to ścieżki rekreacyjne wzdłuż rzeki i zalewu, mało przydatne do codziennych dojazdów do miejsc pracy lub nauki.

Wykonanie ścieżek też nie podoba się autorom raportu. Część tras kończy się znienacka, nie ma przejazdów na drugą stronę jezdni, a typowa trasa to wyłożony czerwoną kostką pas biegnący przy chodniku. Piesi na kolor kostki nie patrzą, schodzą na ścieżki rowerowe, korzystają z nich też matki z wózkami dziecięcymi, bo czerwona kostka ma inną budowę i powoduje mniejsze wibracje wózka.
– Wystarczyłoby rozdzielać ciągi piesze i rowerowe – mówi Wolny. – W Puławach na tzw. miasteczku holenderskim chodnik oddzielony jest od ścieżki wysokim krawężnikiem – dodaje.

Jeszcze w tym tygodniu raport ma trafić na biurko prezydenta, jego zastępcy odpowiedzialnego za infrastrukturę oraz dyrektora Zarządu Dróg i Mostów. – Wnikliwie przyjrzymy się tym materiałom – zapewnia Beata Krzyżanowska z Kancelarii Prezydenta. – Przeanalizujemy ten raport i zawarte w nim propozycje i sprawdzimy, które są możliwe do realizacji. Zależy nam, by kwestia dostępności miasta dla rowerów była rozwiązana w możliwie najkrótszym czasie.

Trasy marzeń

Cykliści proponują też utworzenie sześciu głównych tras łączących największe dzielnice ze śródmieściem
• 1: skrzyżowanie ulic Choiny/Pienińska, Choiny, Szeligowskiego, Smorawińskiego, Poniatowskiego • 2: Spółdzielczości Pracy/Dożynkowa, Spółdzielczości Pracy, Lubartowska, Świętoduska, Bajkowskiego • 3: Witosa/Herc, Wylotowa, Krańcowa, Droga Męczenników Majdanka, Fabryczna, Zamojska, Bernardyńska, pl. Wolności • 4: Granitowa, Jana Pawła II, Filaretów, Głęboka, Poniatowskiego, Radziszewskiego • 5: Nałęczowska/Morelowa, Nałęczowska, Głęboka do Filaretów • 6: Ciepłownicza/Budowlana, droga wzdłuż torów, Diamentowa, Krochmalna, Narutowicza, pl. Wolności.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
m / 1 sierpnia 2011 o 13:16
0
[quote name='way' timestamp='1312196938' post='509544']
nie raz i nie dwa wjechałem w pieszego idącego ścieżką rowerową - nie raz i nie dwa wzywałem po tym policję / straż miejską - nie raz i nie dwa pieszy dostał "poprawkę" od przybyłych panów (i 1 pani)
w sobotę "wywalczyłem" zasłużony mandat dla deb***a na nadbystrzyckiej który nie dość że ewidentnie chciał mnie potrącić, a kiedy jednak się zatrzymał wyskoczył do mnie z pięściami (pozdrowienia dla pana w Oplu Astrze o nr rej LU 8579##)
[/quote]
I to też jest niestety prawda. Tak jak do pasji doprowadzają mnie rowerzyści na chodnikach (gdy obok jest ścieżka rowerowa) tak samo piesi idący po ścieżce (zwłaszcza rodzice z wózkami.Dla mnie i jedni i drudzy są osobami pozbawionymi kultury, szacunku dla prawa i najważniejsze wyobraźni.
[quote name='way' timestamp='1312196938' post='509544']
nie raz i nie dwa wjechałem w pieszego idącego ścieżką rowerową - nie raz i nie dwa wzywałem po tym policję / straż miejską - nie raz i nie dwa pieszy dostał "poprawkę" od przybyłych panów (i 1 pani)
w sobotę "wywalczyłem" zasłużony mandat dla deb***a na nadbystrzyckiej który nie dość że ewidentnie chciał mnie potrącić, a kiedy jednak się zatrzymał wyskoczył do mnie z pięściami (pozdrowienia dla pana w Oplu Astrze o nr rej LU 8579#... rozwiń
Avatar
way / 1 sierpnia 2011 o 13:08
0
nie raz i nie dwa wjechałem w pieszego idącego ścieżką rowerową - nie raz i nie dwa wzywałem po tym policję / straż miejską - nie raz i nie dwa pieszy dostał "poprawkę" od przybyłych panów (i 1 pani)
w sobotę "wywalczyłem" zasłużony mandat dla deb***a na nadbystrzyckiej który nie dość że ewidentnie chciał mnie potrącić, a kiedy jednak się zatrzymał wyskoczył do mnie z pięściami (pozdrowienia dla pana w Oplu Astrze o nr rej LU 8579##)
Avatar
xyz / 1 sierpnia 2011 o 13:07
0
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]
Pomijając to okropnie niegramatyczne i niestety coraz bardziej powszechne "rowerzystą" zamiast "rowerzystom" kolega ma rację. Czasem strach iść chodnikiem, zwłaszcza z dzieckiem. Mam wrażenie, że zrobiły się 2 obozy - jeden to zagorzali rowerzyści (wjadę wszędzie i w każdego, łamiąc przepisy i zasady bezpieczeństwa, byle do przodu. Drudzy to zagorzali przeciwnicy rowerów. Obok nich jest jeszcze mała grupka normalnych rowerzystów. Ja jestem i kierowcą samochodu i rowerzystą. Może dlatego mam obraz z dwóch stron. Moim zdaniem pamietać trzeba o tym, że rowerzysta nie ma szans w zderzeniu z samochodem, a pieszy nie ma szans przy zderzeniu z rozpędzonym rowerzystą. Nie raz oblewał nnie pot, jak na przejściu dla pieszych wyskakiwał mi przed maskę rozpędzony i złorzeczący przy tym rowerzysta i nie raz uskakiwałem w ostatniej chwili przed pędzącym po chodniku cyklistą.
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]
Pomij... rozwiń
Avatar
thunder93 / 1 sierpnia 2011 o 13:06
0
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]

Panie, to co piszesz nie ma żadnego związku z tematem. To kwestia kultury i przestrzegania pewnych zasad.
Analogicznie po co budować drogi, skoro są kierowcy którzy: wymuszają pierwszeństwo, jeżdżą za szybko, jeżdżą po pijaku, nie zatrzymują się gdy pieszy wejdzie na przejście, parkują w niedozwolonych miejscach zastawiając chodnik...
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]

rozwiń
Avatar
Grażka / 1 sierpnia 2011 o 12:58
0
Jestem zarówno użytkownikiem 4 kółek.... rowerem jeżdżę dla przyjemności ale gdzie tu czerpać przyjemność zastanawiając się czy ciężarowka nie zmiecie cię z drogi.. .Ad Marek jak masz problemy z parkowaniem przesiądź się na rower....albo MPK...
Avatar
m / 1 sierpnia 2011 o 12:51
0
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
Avatar
spinewka / 1 sierpnia 2011 o 12:14
0
[quote name='Mries' timestamp='1312191783' post='509501']
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu po butelkę mleka. Jeśli chodzi o Lublin i ruch samochodowy brakuje nam dwóch podstawowych kwestii: tzw. anello, czyli obwodnicy w kształcie pierścienia wokół miasta i kilku pojemnych parkingów piętrowych bliżej ścisłego centrum, by zlikwidować całkowicie makabryczne parkowanie na chodnikach. Przykładowo zamiast tworzyć, a potem realizwoać b.drogi projekt parkingu pod Racławickimi przy Teatrze w Budowie, można byłoby zbudować wielopiętrowy parking na boisku LO nr 5 na Lipowej, a na jego szczycie zbudować Orlika. Jest kilka zgróz estetycznych polskich miast, a jedna z nich to właśnie samochody, które są wszędzie i rozjeżdżają wszystko. Krakowskie Przedmieście od Wieniawskiej powinno być dostępne tylko dla autobusów, ścieżki rowerowe winno się tworzyć w taki sposób, by łączyły dzielnice z centrum, ale też poszczególne dzielnice między sobą. Aż się prosi o utworzenie ścieżki od skrzyżowania B.Monte Cassino/Kraśnicka wdłuż Armii Krajowej do powstałej już ścieżki przy JPII. To jest ta cała infrastruktura, która kosztuje dużo mniej niż remonty dróg. Wiele osób będzie jednak nastawionych sceptycznie, bo najtrudniej właśnie jest walczyć z mentalną patologią, archaicznym myśleniem i przyzwyczajeniem " mam samochód, jestem gość, gardzę innymi, należy mi się". Smutne.
[/quote]
Rewelacyjny komentarz! Pozostaje mi się tylko pod nim podpisać.
[quote name='Mries' timestamp='1312191783' post='509501']
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu ... rozwiń
Avatar
Mries / 1 sierpnia 2011 o 11:43
0
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu po butelkę mleka. Jeśli chodzi o Lublin i ruch samochodowy brakuje nam dwóch podstawowych kwestii: tzw. anello, czyli obwodnicy w kształcie pierścienia wokół miasta i kilku pojemnych parkingów piętrowych bliżej ścisłego centrum, by zlikwidować całkowicie makabryczne parkowanie na chodnikach. Przykładowo zamiast tworzyć, a potem realizwoać b.drogi projekt parkingu pod Racławickimi przy Teatrze w Budowie, można byłoby zbudować wielopiętrowy parking na boisku LO nr 5 na Lipowej, a na jego szczycie zbudować Orlika. Jest kilka zgróz estetycznych polskich miast, a jedna z nich to właśnie samochody, które są wszędzie i rozjeżdżają wszystko. Krakowskie Przedmieście od Wieniawskiej powinno być dostępne tylko dla autobusów, ścieżki rowerowe winno się tworzyć w taki sposób, by łączyły dzielnice z centrum, ale też poszczególne dzielnice między sobą. Aż się prosi o utworzenie ścieżki od skrzyżowania B.Monte Cassino/Kraśnicka wdłuż Armii Krajowej do powstałej już ścieżki przy JPII. To jest ta cała infrastruktura, która kosztuje dużo mniej niż remonty dróg. Wiele osób będzie jednak nastawionych sceptycznie, bo najtrudniej właśnie jest walczyć z mentalną patologią, archaicznym myśleniem i przyzwyczajeniem " mam samochód, jestem gość, gardzę innymi, należy mi się". Smutne.
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu po butelkę mleka. Jeśli chodzi o Lublin i ruch samochodowy brakuje nam dwóch podstawowyc... rozwiń
Avatar
thunder93 / 1 sierpnia 2011 o 11:36
0
Niestety artykuł przekazuje gorzką prawdę. Kiepsko u nas z trasami rowerowymi.
Ja od siebie dodam jeszcze idiotyczne ręczne włączniki świateł na skrzyżowaniach które nie wiadomo po co są.
Co do komentarzy pod artykułem to żal patrzeć jak niektórzy są ograniczeni. Średnio inteligenty człowiek sam dojdzie do wniosku że zwiększenie udziału rowerzystów w codziennym ruchu miejskim prowadzi do zmniejszenia korków samochodowych. Żeby nie było, piszę to jako kierowca samochodowy, rowerzysta i pieszy.
Avatar
Dzordz Zbozowiec / 1 sierpnia 2011 o 11:27
0
[quote name='Marek' timestamp='1312190274' post='509489']
Ja jestem za tym żeby wszystkie te ścieżki rowerowe zlikwidować i na ich miejscu urządzić miejsca parkingowe.
Bo największym problemem jest właśnie brak miejsc parkingowych.
[/quote]
Świetny pomysł ale twoje miejsce parkingowe Marku oddane w wieloletnia dzierżawę zupełnie za darmo nic nie bedziesz musiał płacić będzie sie znajdowało, tuż przy końcu ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim. Miłych spacerów codziennie do pracy gdzieś w centrum czy tam gdzieś. Takich światłych obywateli nam potrzeba z jasnym umysłem i genialnymi pomysłami!
[quote name='Marek' timestamp='1312190274' post='509489']
Ja jestem za tym żeby wszystkie te ścieżki rowerowe zlikwidować i na ich miejscu urządzić miejsca parkingowe.
Bo największym problemem jest właśnie brak miejsc parkingowych.
[/quote]
Świetny pomysł ale twoje miejsce parkingowe Marku oddane w wieloletnia dzierżawę zupełnie za darmo nic nie bedziesz musiał płacić będzie sie znajdowało, tuż przy końcu ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim. Miłych spacerów codziennie do pracy gdzieś w centrum czy... rozwiń
Avatar
m / 1 sierpnia 2011 o 13:16
0
[quote name='way' timestamp='1312196938' post='509544']
nie raz i nie dwa wjechałem w pieszego idącego ścieżką rowerową - nie raz i nie dwa wzywałem po tym policję / straż miejską - nie raz i nie dwa pieszy dostał "poprawkę" od przybyłych panów (i 1 pani)
w sobotę "wywalczyłem" zasłużony mandat dla deb***a na nadbystrzyckiej który nie dość że ewidentnie chciał mnie potrącić, a kiedy jednak się zatrzymał wyskoczył do mnie z pięściami (pozdrowienia dla pana w Oplu Astrze o nr rej LU 8579##)
[/quote]
I to też jest niestety prawda. Tak jak do pasji doprowadzają mnie rowerzyści na chodnikach (gdy obok jest ścieżka rowerowa) tak samo piesi idący po ścieżce (zwłaszcza rodzice z wózkami.Dla mnie i jedni i drudzy są osobami pozbawionymi kultury, szacunku dla prawa i najważniejsze wyobraźni.
[quote name='way' timestamp='1312196938' post='509544']
nie raz i nie dwa wjechałem w pieszego idącego ścieżką rowerową - nie raz i nie dwa wzywałem po tym policję / straż miejską - nie raz i nie dwa pieszy dostał "poprawkę" od przybyłych panów (i 1 pani)
w sobotę "wywalczyłem" zasłużony mandat dla deb***a na nadbystrzyckiej który nie dość że ewidentnie chciał mnie potrącić, a kiedy jednak się zatrzymał wyskoczył do mnie z pięściami (pozdrowienia dla pana w Oplu Astrze o nr rej LU 8579#... rozwiń
Avatar
way / 1 sierpnia 2011 o 13:08
0
nie raz i nie dwa wjechałem w pieszego idącego ścieżką rowerową - nie raz i nie dwa wzywałem po tym policję / straż miejską - nie raz i nie dwa pieszy dostał "poprawkę" od przybyłych panów (i 1 pani)
w sobotę "wywalczyłem" zasłużony mandat dla deb***a na nadbystrzyckiej który nie dość że ewidentnie chciał mnie potrącić, a kiedy jednak się zatrzymał wyskoczył do mnie z pięściami (pozdrowienia dla pana w Oplu Astrze o nr rej LU 8579##)
Avatar
xyz / 1 sierpnia 2011 o 13:07
0
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]
Pomijając to okropnie niegramatyczne i niestety coraz bardziej powszechne "rowerzystą" zamiast "rowerzystom" kolega ma rację. Czasem strach iść chodnikiem, zwłaszcza z dzieckiem. Mam wrażenie, że zrobiły się 2 obozy - jeden to zagorzali rowerzyści (wjadę wszędzie i w każdego, łamiąc przepisy i zasady bezpieczeństwa, byle do przodu. Drudzy to zagorzali przeciwnicy rowerów. Obok nich jest jeszcze mała grupka normalnych rowerzystów. Ja jestem i kierowcą samochodu i rowerzystą. Może dlatego mam obraz z dwóch stron. Moim zdaniem pamietać trzeba o tym, że rowerzysta nie ma szans w zderzeniu z samochodem, a pieszy nie ma szans przy zderzeniu z rozpędzonym rowerzystą. Nie raz oblewał nnie pot, jak na przejściu dla pieszych wyskakiwał mi przed maskę rozpędzony i złorzeczący przy tym rowerzysta i nie raz uskakiwałem w ostatniej chwili przed pędzącym po chodniku cyklistą.
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]
Pomij... rozwiń
Avatar
thunder93 / 1 sierpnia 2011 o 13:06
0
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]

Panie, to co piszesz nie ma żadnego związku z tematem. To kwestia kultury i przestrzegania pewnych zasad.
Analogicznie po co budować drogi, skoro są kierowcy którzy: wymuszają pierwszeństwo, jeżdżą za szybko, jeżdżą po pijaku, nie zatrzymują się gdy pieszy wejdzie na przejście, parkują w niedozwolonych miejscach zastawiając chodnik...
[quote name='m' timestamp='1312195869' post='509535']
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
[/quote]

rozwiń
Avatar
Grażka / 1 sierpnia 2011 o 12:58
0
Jestem zarówno użytkownikiem 4 kółek.... rowerem jeżdżę dla przyjemności ale gdzie tu czerpać przyjemność zastanawiając się czy ciężarowka nie zmiecie cię z drogi.. .Ad Marek jak masz problemy z parkowaniem przesiądź się na rower....albo MPK...
Avatar
m / 1 sierpnia 2011 o 12:51
0
Raz zwróciłem uwagę trzem rowerzystą, dlaczego jadą chodnikiem skoro obok jest ścieżka rowerowa w odpowiedzi usłyszałem stek wyzwisk, podobna sytuacja mnie spotkała gdy zwróciłem uwagę rowerzyście, że po ptrzejściu dla pieszych należy rower prowadzić a nie jechać na nim i w tym przypadku usłyszałem podobną reakcję. Po co budować ścieżki rowerowe skoro cykliści i tak wolą chodniki przynajmniej w wwozie na Porębie i wzdłuż Jana Pawła?
Avatar
spinewka / 1 sierpnia 2011 o 12:14
0
[quote name='Mries' timestamp='1312191783' post='509501']
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu po butelkę mleka. Jeśli chodzi o Lublin i ruch samochodowy brakuje nam dwóch podstawowych kwestii: tzw. anello, czyli obwodnicy w kształcie pierścienia wokół miasta i kilku pojemnych parkingów piętrowych bliżej ścisłego centrum, by zlikwidować całkowicie makabryczne parkowanie na chodnikach. Przykładowo zamiast tworzyć, a potem realizwoać b.drogi projekt parkingu pod Racławickimi przy Teatrze w Budowie, można byłoby zbudować wielopiętrowy parking na boisku LO nr 5 na Lipowej, a na jego szczycie zbudować Orlika. Jest kilka zgróz estetycznych polskich miast, a jedna z nich to właśnie samochody, które są wszędzie i rozjeżdżają wszystko. Krakowskie Przedmieście od Wieniawskiej powinno być dostępne tylko dla autobusów, ścieżki rowerowe winno się tworzyć w taki sposób, by łączyły dzielnice z centrum, ale też poszczególne dzielnice między sobą. Aż się prosi o utworzenie ścieżki od skrzyżowania B.Monte Cassino/Kraśnicka wdłuż Armii Krajowej do powstałej już ścieżki przy JPII. To jest ta cała infrastruktura, która kosztuje dużo mniej niż remonty dróg. Wiele osób będzie jednak nastawionych sceptycznie, bo najtrudniej właśnie jest walczyć z mentalną patologią, archaicznym myśleniem i przyzwyczajeniem " mam samochód, jestem gość, gardzę innymi, należy mi się". Smutne.
[/quote]
Rewelacyjny komentarz! Pozostaje mi się tylko pod nim podpisać.
[quote name='Mries' timestamp='1312191783' post='509501']
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu ... rozwiń
Avatar
Mries / 1 sierpnia 2011 o 11:43
0
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu po butelkę mleka. Jeśli chodzi o Lublin i ruch samochodowy brakuje nam dwóch podstawowych kwestii: tzw. anello, czyli obwodnicy w kształcie pierścienia wokół miasta i kilku pojemnych parkingów piętrowych bliżej ścisłego centrum, by zlikwidować całkowicie makabryczne parkowanie na chodnikach. Przykładowo zamiast tworzyć, a potem realizwoać b.drogi projekt parkingu pod Racławickimi przy Teatrze w Budowie, można byłoby zbudować wielopiętrowy parking na boisku LO nr 5 na Lipowej, a na jego szczycie zbudować Orlika. Jest kilka zgróz estetycznych polskich miast, a jedna z nich to właśnie samochody, które są wszędzie i rozjeżdżają wszystko. Krakowskie Przedmieście od Wieniawskiej powinno być dostępne tylko dla autobusów, ścieżki rowerowe winno się tworzyć w taki sposób, by łączyły dzielnice z centrum, ale też poszczególne dzielnice między sobą. Aż się prosi o utworzenie ścieżki od skrzyżowania B.Monte Cassino/Kraśnicka wdłuż Armii Krajowej do powstałej już ścieżki przy JPII. To jest ta cała infrastruktura, która kosztuje dużo mniej niż remonty dróg. Wiele osób będzie jednak nastawionych sceptycznie, bo najtrudniej właśnie jest walczyć z mentalną patologią, archaicznym myśleniem i przyzwyczajeniem " mam samochód, jestem gość, gardzę innymi, należy mi się". Smutne.
Fundamentalnym problemem jest nasza mentalność i intelektualna bieda, wynikająca głównie z tego, że jesteśmy raptem 22 lata po uzyskaniu wolności i dla nas samochód jest wciąż swoistym status symbol. W cywilizowanych krajach, gdzie poziom i szacunek dla życia jest znacznie wyższy, rower służy nie tylko rekreacji, ale jest normalnym środkiem transportu w mieście. W Polsce, co jest chore, symbolizuje on raczej babę ze wsi, która jedzie na rowerze do sklepu po butelkę mleka. Jeśli chodzi o Lublin i ruch samochodowy brakuje nam dwóch podstawowyc... rozwiń
Avatar
thunder93 / 1 sierpnia 2011 o 11:36
0
Niestety artykuł przekazuje gorzką prawdę. Kiepsko u nas z trasami rowerowymi.
Ja od siebie dodam jeszcze idiotyczne ręczne włączniki świateł na skrzyżowaniach które nie wiadomo po co są.
Co do komentarzy pod artykułem to żal patrzeć jak niektórzy są ograniczeni. Średnio inteligenty człowiek sam dojdzie do wniosku że zwiększenie udziału rowerzystów w codziennym ruchu miejskim prowadzi do zmniejszenia korków samochodowych. Żeby nie było, piszę to jako kierowca samochodowy, rowerzysta i pieszy.
Avatar
Dzordz Zbozowiec / 1 sierpnia 2011 o 11:27
0
[quote name='Marek' timestamp='1312190274' post='509489']
Ja jestem za tym żeby wszystkie te ścieżki rowerowe zlikwidować i na ich miejscu urządzić miejsca parkingowe.
Bo największym problemem jest właśnie brak miejsc parkingowych.
[/quote]
Świetny pomysł ale twoje miejsce parkingowe Marku oddane w wieloletnia dzierżawę zupełnie za darmo nic nie bedziesz musiał płacić będzie sie znajdowało, tuż przy końcu ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim. Miłych spacerów codziennie do pracy gdzieś w centrum czy tam gdzieś. Takich światłych obywateli nam potrzeba z jasnym umysłem i genialnymi pomysłami!
[quote name='Marek' timestamp='1312190274' post='509489']
Ja jestem za tym żeby wszystkie te ścieżki rowerowe zlikwidować i na ich miejscu urządzić miejsca parkingowe.
Bo największym problemem jest właśnie brak miejsc parkingowych.
[/quote]
Świetny pomysł ale twoje miejsce parkingowe Marku oddane w wieloletnia dzierżawę zupełnie za darmo nic nie bedziesz musiał płacić będzie sie znajdowało, tuż przy końcu ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim. Miłych spacerów codziennie do pracy gdzieś w centrum czy... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 462 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!