Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2013 r.
19:47
Edytuj ten wpis

Sanepid skontrolował zamknięte szkoły

0 8 A A
Agnieszka Sobstyl (z lewej) Agnieszka Białkowska z sanepidu z próbkami ze szkoły w Mętowie (Maciej K
Agnieszka Sobstyl (z lewej) Agnieszka Białkowska z sanepidu z próbkami ze szkoły w Mętowie (Maciej K

W drugiej szkole w naszym regionie odwołano w czwartek lekcje z powodu dolegliwości żołądkowych uczniów. Sanepid sprawdza, czy powodem problemów zdrowotnych dzieci są rotawirusy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W środę młodsze dzieci źle się czuły, wymiotowały – mówi Monika Pawłowska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Mętowie koło Lublina.

W czwartek klasy świeciły pustkami. Z blisko 400 uczniów, którzy powinni być w szkole, rano pojawiło się jedynie 162. – W jednej z klas nie było aż 18 uczniów – wylicza Pawłowska. – Zdecydowaliśmy, że zajęcia zostaną odwołane.

– Zadzwoniła do nas wychowawczyni, żeby zabrać dziecko – opowiada Jarosław Skórski, mieszkaniec Ćmiłowa, tato 3,5-latki, którego spotkaliśmy w czwartek w szkole w Mętowie.

Również w piątek, z powodu licznych zachorowań, ta szkoła będzie nieczynna. Specjaliści podejrzewają, że to prawdopodobnie rotawirusy spowodowały u dzieci dolegliwości żołądkowe. Podobnie jak w przypadku uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie. Placówka przy ul Zuchów jest zamknięta od dwóch dni.

– To są jednak zupełnie inne zachorowania – wyjaśnia Irmina Nikiel, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – W szkole w Mętowie wyrażanie zaznaczają się wymioty. W przypadku szkoły z ul. Zuchów to wymioty i biegunka. Poza tym w Mętowie pierwsze objawy pojawiły się u dzieci w środę, w Lublinie trwały kilka dni. I dodaje: Pierwsze wyniki badań będziemy mieć w sobotę.

Inspektorzy w lubelskiej szkole sprawdzali m.in. stołówkę. – Trzy osoby, które miały kontakt z żywnością, przyszły do pracy z objawami gastrologicznymi – zaznacza lek. med. Mirosław Starzyński, wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie.

Informacji o kolejnych ogniskach epidemiologicznych póki co ma. – Na razie nic niepokojącego się nie dzieje – mówi Anna Pietrzela, p.o. dyrektora Przedszkola nr 10 przy ul. Zuchów, sąsiadującego z zamkniętą szkołą. – W czwartek mieliśmy nieco niższą frekwencję, ale podejrzewam, że rodzice nie przyprowadzili dzieci, które mają rodzeństwo w szkole.

W dwóch lubelskich szpitalach jest sześcioro dzieci. – Dwójka w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, czwórka na oddziale zakaźnym szpitala przy ul. Biernackiego. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna – dodaje dyrektorka PSSE w Lublinie, z którą rozmawialiśmy w czwartek przed godz. 15.

Lekarze uczulają, że w przypadku tzw., grypy żołądkowej bardzo ważna jest codzienna higiena.
Agnieszka Sobstyl (z lewej) Agnieszka Białokowska z sanepidu z próbkami ze szkoły w Mętowie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 20:17
0

Ja wiem co jest przyczyną tej choroby w Metowie, w kiblu zawsze brak papieru mydla wiec jak myc rece? i tu prosze skupic uwage! Kiedy bylem malym chlopcem i cala klasa chodzilem wraz z wychowawca na sniadania wychowawca nagle znikal i co sie okazywalo siedzial w kuchni wraz z kucharkami i nad jedzeniem palil papierosy, kanapki ktore nam na brudnej tacy przynosil byly pszesiakniete dymem fuuuu...nie jadlem tego wiec caly dzien w szkole bylem glodny :cc. uczniow w tej szkole traktuje nie okropnie, jak wiadomo jest to szkola na wsi wiec wlasciwie chodzi tam jedna wielka rodzina,nauczycielki sw dzieci traktowaly jak swiete krowy! a te ktore nie byly sporewnione z nikim byly niczym! ! Raz wozna kazala mi myc podloge, mop byl brudny stary i smierdzial, litości, prosze! ja mysle ze tak po prostu dobrze im nie moglo byc cale zycie i ze wkoncu wyszlo na jaw!

Co Ty pieprzysz że tak jest do dzisiaj na kuchni, jak nie byłeś tam w środku to nie chrzań głupot, może paręnaście lat temu tak było ale nie teraz, wszystko jest tam sterylnie i czysto, kucharki dbają o to aby było smacznie i czysto!!!!!!! Moje dziecko też tam chodzi do szkoły i jestem bardzo zadowolona z personelu i Pani dyrektor jest wspaniałą kobietą.

1

Co Ty pieprzysz że tak jest do dzisiaj na kuchni, jak nie byłeś tam w środku to nie chrzań głupot, może paręnaście lat temu tak było ale nie teraz, wszystko jest tam sterylnie i czysto, kucharki dbają o to aby było smacznie i czysto!!!!!!! Moje dziecko też tam chodzi do szkoły i jestem bardzo zadowolona z personelu i Pani dyrektor jest wspaniałą kobietą.

1

rozwiń
Avatar
olek / 14 grudnia 2013 o 10:48
0
Ja wiem co jest przyczyną tej choroby w Metowie, w kiblu zawsze brak papieru mydla wiec jak myc rece? i tu prosze skupic uwage! Kiedy bylem malym chlopcem i cala klasa chodzilem wraz z wychowawca na sniadania wychowawca nagle znikal i co sie okazywalo siedzial w kuchni wraz z kucharkami i nad jedzeniem palil papierosy, kanapki ktore nam na brudnej tacy przynosil byly pszesiakniete dymem fuuuu...nie jadlem tego wiec caly dzien w szkole bylem glodny :cc. uczniow w tej szkole traktuje nie okropnie, jak wiadomo jest to szkola na wsi wiec wlasciwie chodzi tam jedna wielka rodzina,nauczycielki sw dzieci traktowaly jak swiete krowy! a te ktore nie byly sporewnione z nikim byly niczym! ! Raz wozna kazala mi myc podloge, mop byl brudny stary i smierdzial, litości, prosze! ja mysle ze tak po prostu dobrze im nie moglo byc cale zycie i ze wkoncu wyszlo na jaw!
Ja wiem co jest przyczyną tej choroby w Metowie, w kiblu zawsze brak papieru mydla wiec jak myc rece? i tu prosze skupic uwage! Kiedy bylem malym chlopcem i cala klasa chodzilem wraz z wychowawca na sniadania wychowawca nagle znikal i co sie okazywalo siedzial w kuchni wraz z kucharkami i nad jedzeniem palil papierosy, kanapki ktore nam na brudnej tacy przynosil byly pszesiakniete dymem fuuuu...nie jadlem tego wiec caly dzien w szkole bylem glodny :cc. uczniow w tej szkole traktuje nie okropnie, jak wiadomo jest to szkola na wsi wiec wlasc... rozwiń
Avatar
Rodzic / 13 grudnia 2013 o 16:38
0

Moja córka chodzi od 1 klasy w SP1, dostałem telefon, żeby ją w środę zabrać ze szkoły. Później zgodnie z planem było zebranie z rodzicami na którym Dyrektor i 2 panie z sanepidu wyjaśniły o co chodzi. NIE SANEPID ZAMOKNĄŁ szkołę tylko dyrektor za zgodę prezydenta miasta. Do soboty nie będą znane powody zachorowań bo tyle czasu potrzeba na badania. W poniedziałek 16.12.2013 szkoła ma być normalnie otwarta.

A teraz ciekawostka. Pobliskie gimnazjum nr 21 na ulicy Długosza wyrzuciło ze szkoły w piątek (dziś) w trakcie trwania lekcji wszystkich uczniów którzy maja rodzeństwo w SP21. Ponadto uczniowie ci mają zakaz chodzenia do szkoły do 20.12.2013 NA JAKIEJ PODSTAWIE? miał też miejsce incydent gdzie nauczycielka na lekcji przesadziła tych uczni do ostatnich ławek i spryskała ich środkami czystości do mycia sanitariatów a dzieci zostały poinformowane, że choroba przenosi się przez dotyk.

Moja córka chodzi od 1 klasy w SP1, dostałem telefon, żeby ją w środę zabrać ze szkoły. Później zgodnie z planem było zebranie z rodzicami na którym Dyrektor i 2 panie z sanepidu wyjaśniły o co chodzi. NIE SANEPID ZAMOKNĄŁ szkołę tylko dyrektor za zgodę prezydenta miasta. Do soboty nie będą znane powody zachorowań bo tyle czasu potrzeba na badania. W poniedziałek 16.12.2013 szkoła ma być normalnie otwarta.

A teraz ciekawostka. Pobliskie gimnazjum nr 21 na ulicy Długosza wyrzuciło ze szkoły w piątek (dziś) w trakcie trwania lekcji ... rozwiń

Avatar
ad rem / 13 grudnia 2013 o 08:41
0

Uwaga ANALfabeci pisze się WYŻSZY NIŻSZY !!!!

Ewidentnie widać,że 45 wie o co chodzi ,zastosował cudzysłów.Zapisał z przekąsem ale widze,że inni już tworzą historię

Avatar
Pit / 13 grudnia 2013 o 08:28
0

Uwaga ANALfabeci pisze się WYŻSZY NIŻSZY !!!!

Avatar
tomek / 13 grudnia 2013 o 08:13
0

Do 45    poco ma poprawiać niech zrobu dobrze jak wie jak. A tak siedzi widzi że źle a potem karać i poprawiać śmierdzi mi to pustactwem.

Avatar
45 / 12 grudnia 2013 o 23:13
0

bo naród wyrzszy jest od poprawiania "nirzszego"

Avatar
jadzia / 12 grudnia 2013 o 22:01
0

I jak zwykle odpowie woźna,pomoc kuchenna,kucharka,a napewno nikt z personelu wyrzszego. I to jest piękne w tym kraju meczyc naród pracujacy a chronic nierobów bo nieroby nic zlego nie zrobią bo nic nie robia. B)

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 20:17
0

Ja wiem co jest przyczyną tej choroby w Metowie, w kiblu zawsze brak papieru mydla wiec jak myc rece? i tu prosze skupic uwage! Kiedy bylem malym chlopcem i cala klasa chodzilem wraz z wychowawca na sniadania wychowawca nagle znikal i co sie okazywalo siedzial w kuchni wraz z kucharkami i nad jedzeniem palil papierosy, kanapki ktore nam na brudnej tacy przynosil byly pszesiakniete dymem fuuuu...nie jadlem tego wiec caly dzien w szkole bylem glodny :cc. uczniow w tej szkole traktuje nie okropnie, jak wiadomo jest to szkola na wsi wiec wlasciwie chodzi tam jedna wielka rodzina,nauczycielki sw dzieci traktowaly jak swiete krowy! a te ktore nie byly sporewnione z nikim byly niczym! ! Raz wozna kazala mi myc podloge, mop byl brudny stary i smierdzial, litości, prosze! ja mysle ze tak po prostu dobrze im nie moglo byc cale zycie i ze wkoncu wyszlo na jaw!

Co Ty pieprzysz że tak jest do dzisiaj na kuchni, jak nie byłeś tam w środku to nie chrzań głupot, może paręnaście lat temu tak było ale nie teraz, wszystko jest tam sterylnie i czysto, kucharki dbają o to aby było smacznie i czysto!!!!!!! Moje dziecko też tam chodzi do szkoły i jestem bardzo zadowolona z personelu i Pani dyrektor jest wspaniałą kobietą.

1

Co Ty pieprzysz że tak jest do dzisiaj na kuchni, jak nie byłeś tam w środku to nie chrzań głupot, może paręnaście lat temu tak było ale nie teraz, wszystko jest tam sterylnie i czysto, kucharki dbają o to aby było smacznie i czysto!!!!!!! Moje dziecko też tam chodzi do szkoły i jestem bardzo zadowolona z personelu i Pani dyrektor jest wspaniałą kobietą.

1

rozwiń
Avatar
olek / 14 grudnia 2013 o 10:48
0
Ja wiem co jest przyczyną tej choroby w Metowie, w kiblu zawsze brak papieru mydla wiec jak myc rece? i tu prosze skupic uwage! Kiedy bylem malym chlopcem i cala klasa chodzilem wraz z wychowawca na sniadania wychowawca nagle znikal i co sie okazywalo siedzial w kuchni wraz z kucharkami i nad jedzeniem palil papierosy, kanapki ktore nam na brudnej tacy przynosil byly pszesiakniete dymem fuuuu...nie jadlem tego wiec caly dzien w szkole bylem glodny :cc. uczniow w tej szkole traktuje nie okropnie, jak wiadomo jest to szkola na wsi wiec wlasciwie chodzi tam jedna wielka rodzina,nauczycielki sw dzieci traktowaly jak swiete krowy! a te ktore nie byly sporewnione z nikim byly niczym! ! Raz wozna kazala mi myc podloge, mop byl brudny stary i smierdzial, litości, prosze! ja mysle ze tak po prostu dobrze im nie moglo byc cale zycie i ze wkoncu wyszlo na jaw!
Ja wiem co jest przyczyną tej choroby w Metowie, w kiblu zawsze brak papieru mydla wiec jak myc rece? i tu prosze skupic uwage! Kiedy bylem malym chlopcem i cala klasa chodzilem wraz z wychowawca na sniadania wychowawca nagle znikal i co sie okazywalo siedzial w kuchni wraz z kucharkami i nad jedzeniem palil papierosy, kanapki ktore nam na brudnej tacy przynosil byly pszesiakniete dymem fuuuu...nie jadlem tego wiec caly dzien w szkole bylem glodny :cc. uczniow w tej szkole traktuje nie okropnie, jak wiadomo jest to szkola na wsi wiec wlasc... rozwiń
Avatar
Rodzic / 13 grudnia 2013 o 16:38
0

Moja córka chodzi od 1 klasy w SP1, dostałem telefon, żeby ją w środę zabrać ze szkoły. Później zgodnie z planem było zebranie z rodzicami na którym Dyrektor i 2 panie z sanepidu wyjaśniły o co chodzi. NIE SANEPID ZAMOKNĄŁ szkołę tylko dyrektor za zgodę prezydenta miasta. Do soboty nie będą znane powody zachorowań bo tyle czasu potrzeba na badania. W poniedziałek 16.12.2013 szkoła ma być normalnie otwarta.

A teraz ciekawostka. Pobliskie gimnazjum nr 21 na ulicy Długosza wyrzuciło ze szkoły w piątek (dziś) w trakcie trwania lekcji wszystkich uczniów którzy maja rodzeństwo w SP21. Ponadto uczniowie ci mają zakaz chodzenia do szkoły do 20.12.2013 NA JAKIEJ PODSTAWIE? miał też miejsce incydent gdzie nauczycielka na lekcji przesadziła tych uczni do ostatnich ławek i spryskała ich środkami czystości do mycia sanitariatów a dzieci zostały poinformowane, że choroba przenosi się przez dotyk.

Moja córka chodzi od 1 klasy w SP1, dostałem telefon, żeby ją w środę zabrać ze szkoły. Później zgodnie z planem było zebranie z rodzicami na którym Dyrektor i 2 panie z sanepidu wyjaśniły o co chodzi. NIE SANEPID ZAMOKNĄŁ szkołę tylko dyrektor za zgodę prezydenta miasta. Do soboty nie będą znane powody zachorowań bo tyle czasu potrzeba na badania. W poniedziałek 16.12.2013 szkoła ma być normalnie otwarta.

A teraz ciekawostka. Pobliskie gimnazjum nr 21 na ulicy Długosza wyrzuciło ze szkoły w piątek (dziś) w trakcie trwania lekcji ... rozwiń

Avatar
ad rem / 13 grudnia 2013 o 08:41
0

Uwaga ANALfabeci pisze się WYŻSZY NIŻSZY !!!!

Ewidentnie widać,że 45 wie o co chodzi ,zastosował cudzysłów.Zapisał z przekąsem ale widze,że inni już tworzą historię

Avatar
Pit / 13 grudnia 2013 o 08:28
0

Uwaga ANALfabeci pisze się WYŻSZY NIŻSZY !!!!

Avatar
tomek / 13 grudnia 2013 o 08:13
0

Do 45    poco ma poprawiać niech zrobu dobrze jak wie jak. A tak siedzi widzi że źle a potem karać i poprawiać śmierdzi mi to pustactwem.

Avatar
45 / 12 grudnia 2013 o 23:13
0

bo naród wyrzszy jest od poprawiania "nirzszego"

Avatar
jadzia / 12 grudnia 2013 o 22:01
0

I jak zwykle odpowie woźna,pomoc kuchenna,kucharka,a napewno nikt z personelu wyrzszego. I to jest piękne w tym kraju meczyc naród pracujacy a chronic nierobów bo nieroby nic zlego nie zrobią bo nic nie robia. B)