Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2010 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Spór o chodnik. Mieszkańcy ul. Strzeleckiej wolą chodzić po jezdni

0 26 A A

Na ulicy Strzeleckiej w Lublinie może powstać chodnik. Są na niego pieniądze, a urzędnicy uważają, że to potrzebna inwestycja. Przeciwni są za to właściciele działek, obok których ma przebiegać chodnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To niepotrzebna inwestycja, u nas jest mały ruch i swobodnie można chodzić jezdnią – mówi Ewa Kifer z ulicy Strzeleckiej.

Z inicjatywą zrobienia chodnika wystąpiła rada dzielnicy Sławinek. Od kilku lat Ratusz pozwala społecznikom wybierać najważniejsze inwestycje na osiedlach i sfinansuje je, jeśli nie kosztują więcej niż 90 tysięcy zł. Kasa pochodzi z tzw. rezerwy budżetowej.

Rada dzielnicy stwierdziła, że najważniejszą rzeczą jest obecnie właśnie budowa chodnika na ulicy Strzeleckiej pomiędzy ulicami Harcerską a Emilii Plater.

– Tędy chodzą dzieci do Szkoły Podstawowej nr 21, ich bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze – mówi Tadeusz Sapko, przewodniczący zarządu rady dzielnicy Sławinek.

Ratusz pozytywnie zaopiniował wniosek społeczników. Kiedy zaczęto planować inwestycję, do Ratusza wpłynęło pismo przeciwników budowy chodnika.

– Mieszkańcy chyba nie chcą, by wycięto ich drzewka i krzewy, jakie posadzili sobie przed swoimi posesjami – ocenia Anna Smoląg z Wydziału Dróg i Mostów UM Lublin. – To jest jednak teren miejski i takie sadzenie jest nielegalne. Pod ziemią mogą być instalacje, sadzenie czegokolwiek może być niebezpieczne dla mediów – dodaje,

Ale nie wszyscy mieszkańcy ulicy Strzeleckiej są przeciwni inwestycji. – Rzeczywiście, tędy chodzą dzieci do szkoły. Na zakręcie jest dużo zieleni i przez to trudno zauważyć, czy za chwilę nie wyjedzie samochód – mówi Paweł Jakliński. – Poza tym, prąd u nas na ulicy jest doprowadzony nad ziemią. Kable są dość nisko zawieszone i jest to niebezpieczne. Jeśli pojawi się chodnik, to może pod nim będzie położona instalacja elektryczna – dodaje.

Ratusz przyznaje, że protest mieszkańców jest zaskakujący. – Decyzja, czy zrezygnować z inwestycji należy do rady dzielnicy, to oni dysponują pieniędzmi z rezerwy budżetowej na tym terenie – zaznacza Anna Smoląg.

Społecznicy chcą rozmawiać z protestującymi. – Postaramy się przekonać ich do naszej propozycji. Powinni zrozumieć, że tu chodzi o bezpieczeństwo dzieci z całej dzielnicy – zaznacza Tadeusz Sapko. – Zdania na pewno nie zmienimy.

Budowa chodnika powinna zacząć się w październiku. Co, jeśli mieszkańcy będą próbowali blokować prace? – Wtedy będę interweniował na policji – mówi Sapko.

Rada dzielnicy chce się spotkać z przeciwnikami inwestycji w tym tygodniu.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aaaaaa / 7 października 2010 o 11:01
0
Popieram tą budowę chodnika. Sama mam dziecko!!!! a co ta pani co się sprzeciwia niech by jej dziecko trafił samochód to zaraz by szukała winnego.
Popieram budowę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
ddd / 30 września 2010 o 20:50
0
popieram budowe chodnika.
Avatar
Dominika / 24 września 2010 o 14:40
0
Ludzie, czy wy jesteście poważni? Przecież tamtędy chodzą wasze dzieci, wnuki, to, że wy uważacie to nic, a one? A jeśli jakiś kierowca nie będzie uważał? Zmienicie zdanie jak dojdzie do jakiejś tragedii! Czy te krzewy są warte więcej niż czyjeś życie??
Avatar
titek / 24 września 2010 o 14:19
0
[quote name='marek_p' date='23 wrzesień 2010 - 09:01 ' timestamp='1285225263' post='351479']
Mieszkam na przedmieściach Gorzowa. Bardzo chciałbym chodnik, ale po drugiej stronie drogi
Jeśli jednak będzie po mojej, to będę miał 56 metrów do odśnieżenia. Sam jeżdżę samochodem...
[/quote]
Witam Pana
[code][/code]Dziękuje za wypowiedz. Chodnik, który przylega bezpośrednio do Pana posesji niestety musi Pan odśnieżać, a jeżeli będzie chociaż wąski pasek zieleni miedzy granicą posesji a chodnikiem to należy do zarządcy dróg a Pan będzie musiał tylko odśnieżać dojścia własnej posesji i wjazdy lub wyjazdy.
[quote name='marek_p' date='23 wrzesień 2010 - 09:01 ' timestamp='1285225263' post='351479']
Mieszkam na przedmieściach Gorzowa. Bardzo chciałbym chodnik, ale po drugiej stronie drogi
Jeśli jednak będzie po mojej, to będę miał 56 metrów do odśnieżenia. Sam jeżdżę samochodem...
[/quote]
Witam Pana
[code][/code]Dziękuje za wypowiedz. Chodnik, który przylega bezpośrednio do Pana posesji niestety musi Pan odśnieżać, a jeżeli będzie chociaż wąski pasek zieleni miedzy granicą posesji ... rozwiń
Avatar
elmoraf / 24 września 2010 o 09:36
0
Jak najbardziej za!!!!!!- ta inwestycja powinna juz dawno zostać wprowadzona w życie
Avatar
franka806 / 24 września 2010 o 06:19
0
[quote name='siuśmajtek' date='12 wrzesień 2010 - 19:50 ' timestamp='1284313836' post='345749']
Haha, nie wiecie w co się pchacie z tym chodnikiem. Każdy chodnik musi być odśnieżany przez tego, przed którego posesją jest. Niech sobie ktoś złamie rękę na takim to dopiero jest problem. Parkowanie? Hmmm, na chodniku nie da rady a na ulicy... To są same problemy - a przy takiej wąskiej uliczce dorobienie chodnika to tylko same problemy. Współczuje takich społeczników.
[/quote]


Siedź w domu, bo ci cegła na łeb spadnie, jak wyjdziesz na zewnatrz.
Właściwie to nawet nie wyłaś z wyra, bo możesz nogę skrecic.
Wiesz co? nie przewracaj sie w tym wyrze, tylko leż spokojnie, BO SIE SPOCISZ od tego wysiłku.

Aha! ... jak to się stało , że zmusiłeś się na wysiłek napisac te swoje brednie?
Czy ktoś cię wywalił z tego leżakowania, a teraz rozgoryczony, chcesz COS ZROBIC?
Sadzę, że tak. Ty chcesz nam pomoc, oczywiscie na swoja "modłę".
"NIC NIE ROBIC a WSZYSTKO JAKOS TAM BEDZIE" --- czy to chciałeś nam leniuszku PRZEKAZAC????
[quote name='siuśmajtek' date='12 wrzesień 2010 - 19:50 ' timestamp='1284313836' post='345749']
Haha, nie wiecie w co się pchacie z tym chodnikiem. Każdy chodnik musi być odśnieżany przez tego, przed którego posesją jest. Niech sobie ktoś złamie rękę na takim to dopiero jest problem. Parkowanie? Hmmm, na chodniku nie da rady a na ulicy... To są same problemy - a przy takiej wąskiej uliczce dorobienie chodnika to tylko same problemy. Współczuje takich społeczników.
[/quote]


Siedź... rozwiń
Avatar
franka806 / 24 września 2010 o 05:12
0
Witam Państwa,
Jestem zaszokowana protestami w sprawie budowy chodnika. To nie tylko dzieci, ale ludzie starsi również są narażeni na niebespieczeństwo. Chodzenie ulicą grozi wypadkiem, zwłaszcza zimą, kiedy jest ślisko, samochód może wpaść w poślizg, albo człowiek może się przewrócić i nie uda mu się UCIEC przed autem. Wiemy również, że istnieją nieodpowiedzialni kierowcy, którzy potrafią zachowywać się jak piraci drogowi. Są także kierowcy nieuwazni, roztargnieni,czy wrecz kiepscy. To tylko nieliczne powody, dla których decyzja zrobienia chodnika jest słuszna. BESPIECZENSTWO! nie wspomnę o wygodzie, JEST NADRZEDNYM powodem, dla którego ten chodnik powinien być zrobiony.
Protesty z powodu krzewów, czy perspektywy odśnieżania są nie tylko śmieszne, ale wręcz żenujące.
Tym bardziej ze są fundusze na ten cel!!!!!... to ABSOLUTNIE należy przystąpić do budowania tego chodnika i to JAK NAJSZYBCIEJ!.
GLUPIE i EGOISTYCZNE protesty nalezy ZIGNOROWAC.

Ps. Poradzić "obrońcom krzaczkow", żeby wyprowadzili się na wieś z hektarami i niech tam decydują co im się rzewnie podoba. W mieście, w wiekszej społeczności należy się liczyć z interesem wspólnym. Ten przypadek w pełni obrazuje TEN "interes". WSPOLNE DOBRO, w tym przypadku BESPIECZENSTWO ZDROWIA I ZYCIA jest DECYDUJACYM ARGUMENTEM.

Pozdrawiam serdecznie
Witam Państwa,
Jestem zaszokowana protestami w sprawie budowy chodnika. To nie tylko dzieci, ale ludzie starsi również są narażeni na niebespieczeństwo. Chodzenie ulicą grozi wypadkiem, zwłaszcza zimą, kiedy jest ślisko, samochód może wpaść w poślizg, albo człowiek może się przewrócić i nie uda mu się UCIEC przed autem. Wiemy również, że istnieją nieodpowiedzialni kierowcy, którzy potrafią zachowywać się jak piraci drogowi. Są także kierowcy nieuwazni, roztargnieni,czy wrecz kiepscy. To tylko nieliczne powody, dla których decyzja zrobi... rozwiń
Avatar
Waldek / 23 września 2010 o 13:42
0
Ze wszech miar popieram budowę chodnika na ulicy Strzeleckeiej. Osoby protestujące nie mają racji, gdyż grupka krzewów rosnąca przed posesjami w pasie drogowym ni stwarza przesłanek do wstrzymania inwestycji, a wyżej wymienione można w każdej chwili przesadzić na nowe miejsce. Nasz dzielnica jest młodą dzielnicą- dużo młodych małżeństw z małymi dziećmi chodzących na spacery czy do pobliskiej SP 21 zagraża ich bezpieczeństwu w trakcie ich przemieszczania się. CHODNIK MUSI BYĆ!!!
Avatar
krzysiek / 23 września 2010 o 09:44
0
Jestem za chodnikiem na ul. Strzeleckiej. Ulica jest po to żeby jeździć autem, a nie spacerować. Popieram pomysł Rady Dzielnicy.
Avatar
lokal / 23 września 2010 o 09:25
0
Mieszkam niedaleko i popieram budowę chodnika. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!
Avatar
aaaaaa / 7 października 2010 o 11:01
0
Popieram tą budowę chodnika. Sama mam dziecko!!!! a co ta pani co się sprzeciwia niech by jej dziecko trafił samochód to zaraz by szukała winnego.
Popieram budowę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
ddd / 30 września 2010 o 20:50
0
popieram budowe chodnika.
Avatar
Dominika / 24 września 2010 o 14:40
0
Ludzie, czy wy jesteście poważni? Przecież tamtędy chodzą wasze dzieci, wnuki, to, że wy uważacie to nic, a one? A jeśli jakiś kierowca nie będzie uważał? Zmienicie zdanie jak dojdzie do jakiejś tragedii! Czy te krzewy są warte więcej niż czyjeś życie??
Avatar
titek / 24 września 2010 o 14:19
0
[quote name='marek_p' date='23 wrzesień 2010 - 09:01 ' timestamp='1285225263' post='351479']
Mieszkam na przedmieściach Gorzowa. Bardzo chciałbym chodnik, ale po drugiej stronie drogi
Jeśli jednak będzie po mojej, to będę miał 56 metrów do odśnieżenia. Sam jeżdżę samochodem...
[/quote]
Witam Pana
[code][/code]Dziękuje za wypowiedz. Chodnik, który przylega bezpośrednio do Pana posesji niestety musi Pan odśnieżać, a jeżeli będzie chociaż wąski pasek zieleni miedzy granicą posesji a chodnikiem to należy do zarządcy dróg a Pan będzie musiał tylko odśnieżać dojścia własnej posesji i wjazdy lub wyjazdy.
[quote name='marek_p' date='23 wrzesień 2010 - 09:01 ' timestamp='1285225263' post='351479']
Mieszkam na przedmieściach Gorzowa. Bardzo chciałbym chodnik, ale po drugiej stronie drogi
Jeśli jednak będzie po mojej, to będę miał 56 metrów do odśnieżenia. Sam jeżdżę samochodem...
[/quote]
Witam Pana
[code][/code]Dziękuje za wypowiedz. Chodnik, który przylega bezpośrednio do Pana posesji niestety musi Pan odśnieżać, a jeżeli będzie chociaż wąski pasek zieleni miedzy granicą posesji ... rozwiń
Avatar
elmoraf / 24 września 2010 o 09:36
0
Jak najbardziej za!!!!!!- ta inwestycja powinna juz dawno zostać wprowadzona w życie
Avatar
franka806 / 24 września 2010 o 06:19
0
[quote name='siuśmajtek' date='12 wrzesień 2010 - 19:50 ' timestamp='1284313836' post='345749']
Haha, nie wiecie w co się pchacie z tym chodnikiem. Każdy chodnik musi być odśnieżany przez tego, przed którego posesją jest. Niech sobie ktoś złamie rękę na takim to dopiero jest problem. Parkowanie? Hmmm, na chodniku nie da rady a na ulicy... To są same problemy - a przy takiej wąskiej uliczce dorobienie chodnika to tylko same problemy. Współczuje takich społeczników.
[/quote]


Siedź w domu, bo ci cegła na łeb spadnie, jak wyjdziesz na zewnatrz.
Właściwie to nawet nie wyłaś z wyra, bo możesz nogę skrecic.
Wiesz co? nie przewracaj sie w tym wyrze, tylko leż spokojnie, BO SIE SPOCISZ od tego wysiłku.

Aha! ... jak to się stało , że zmusiłeś się na wysiłek napisac te swoje brednie?
Czy ktoś cię wywalił z tego leżakowania, a teraz rozgoryczony, chcesz COS ZROBIC?
Sadzę, że tak. Ty chcesz nam pomoc, oczywiscie na swoja "modłę".
"NIC NIE ROBIC a WSZYSTKO JAKOS TAM BEDZIE" --- czy to chciałeś nam leniuszku PRZEKAZAC????
[quote name='siuśmajtek' date='12 wrzesień 2010 - 19:50 ' timestamp='1284313836' post='345749']
Haha, nie wiecie w co się pchacie z tym chodnikiem. Każdy chodnik musi być odśnieżany przez tego, przed którego posesją jest. Niech sobie ktoś złamie rękę na takim to dopiero jest problem. Parkowanie? Hmmm, na chodniku nie da rady a na ulicy... To są same problemy - a przy takiej wąskiej uliczce dorobienie chodnika to tylko same problemy. Współczuje takich społeczników.
[/quote]


Siedź... rozwiń
Avatar
franka806 / 24 września 2010 o 05:12
0
Witam Państwa,
Jestem zaszokowana protestami w sprawie budowy chodnika. To nie tylko dzieci, ale ludzie starsi również są narażeni na niebespieczeństwo. Chodzenie ulicą grozi wypadkiem, zwłaszcza zimą, kiedy jest ślisko, samochód może wpaść w poślizg, albo człowiek może się przewrócić i nie uda mu się UCIEC przed autem. Wiemy również, że istnieją nieodpowiedzialni kierowcy, którzy potrafią zachowywać się jak piraci drogowi. Są także kierowcy nieuwazni, roztargnieni,czy wrecz kiepscy. To tylko nieliczne powody, dla których decyzja zrobienia chodnika jest słuszna. BESPIECZENSTWO! nie wspomnę o wygodzie, JEST NADRZEDNYM powodem, dla którego ten chodnik powinien być zrobiony.
Protesty z powodu krzewów, czy perspektywy odśnieżania są nie tylko śmieszne, ale wręcz żenujące.
Tym bardziej ze są fundusze na ten cel!!!!!... to ABSOLUTNIE należy przystąpić do budowania tego chodnika i to JAK NAJSZYBCIEJ!.
GLUPIE i EGOISTYCZNE protesty nalezy ZIGNOROWAC.

Ps. Poradzić "obrońcom krzaczkow", żeby wyprowadzili się na wieś z hektarami i niech tam decydują co im się rzewnie podoba. W mieście, w wiekszej społeczności należy się liczyć z interesem wspólnym. Ten przypadek w pełni obrazuje TEN "interes". WSPOLNE DOBRO, w tym przypadku BESPIECZENSTWO ZDROWIA I ZYCIA jest DECYDUJACYM ARGUMENTEM.

Pozdrawiam serdecznie
Witam Państwa,
Jestem zaszokowana protestami w sprawie budowy chodnika. To nie tylko dzieci, ale ludzie starsi również są narażeni na niebespieczeństwo. Chodzenie ulicą grozi wypadkiem, zwłaszcza zimą, kiedy jest ślisko, samochód może wpaść w poślizg, albo człowiek może się przewrócić i nie uda mu się UCIEC przed autem. Wiemy również, że istnieją nieodpowiedzialni kierowcy, którzy potrafią zachowywać się jak piraci drogowi. Są także kierowcy nieuwazni, roztargnieni,czy wrecz kiepscy. To tylko nieliczne powody, dla których decyzja zrobi... rozwiń
Avatar
Waldek / 23 września 2010 o 13:42
0
Ze wszech miar popieram budowę chodnika na ulicy Strzeleckeiej. Osoby protestujące nie mają racji, gdyż grupka krzewów rosnąca przed posesjami w pasie drogowym ni stwarza przesłanek do wstrzymania inwestycji, a wyżej wymienione można w każdej chwili przesadzić na nowe miejsce. Nasz dzielnica jest młodą dzielnicą- dużo młodych małżeństw z małymi dziećmi chodzących na spacery czy do pobliskiej SP 21 zagraża ich bezpieczeństwu w trakcie ich przemieszczania się. CHODNIK MUSI BYĆ!!!
Avatar
krzysiek / 23 września 2010 o 09:44
0
Jestem za chodnikiem na ul. Strzeleckiej. Ulica jest po to żeby jeździć autem, a nie spacerować. Popieram pomysł Rady Dzielnicy.
Avatar
lokal / 23 września 2010 o 09:25
0
Mieszkam niedaleko i popieram budowę chodnika. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 0 2

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 4 2

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 13 5

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 55 12

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 17 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 6

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2