Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2011 r.
20:06
Edytuj ten wpis

Sudafed, Cirrus, Acatar, czyli po używki do apteki

0 10 A A
 – Leki pseudoefydryną często działają na ośrodkowy układ nerwowy – wyjaśnia Dariusz Jałoza, z aptek
– Leki pseudoefydryną często działają na ośrodkowy układ nerwowy – wyjaśnia Dariusz Jałoza, z aptek

Z aptek masowo znikają leki zawierające pseudoefydrynę – ostrzega Krzysztof Przystupa, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. To środki stosowane jako używki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Kupię hurtem leki z pseudoefedryną: Sudafed, Cirrus, Acatar” – takich ofert jest mnóstwo w Internecie. Można je kupić bez problemu. Działają podobnie jak amfetamina. Na forach internetowych o "odlocie” po pseudoefydrynie rozpisują się głównie nastolatkowie.

– Co tydzień przyjmujemy kilku pacjentów, którzy przedawkowali – mówi dr Hanna Lewandowska-Stanek, ordynator Oddziału Toksykologii SPSW im. Jana Bożego w Lublinie. – Zwykle są to osoby, które zażyły Acodin, Sudafed lub Acatar. – Mają halucynacje, głupkowaty śmiech, tracą przytomność – podkreśla.

Wczoraj do lubelskiego szpitala został przywieziony kolejny nastolatek, który przedawkował syrop Acodin. – Leki z pseudoefydryną są traktowane jako używki – nie kryje Krzysztof Przystupa.

I tanie. Kosztują od 7 do 20 zł. W krajach europejskich można je kupić tylko na receptę. W Polce nie ma problemu z zakupieniem ich nawet w dużych ilościach. Bez żadnej recepty.

– A wystarczą tylko 3 tabletki, by wywołać efekt halucynacji – ostrzega prezes LOIA. – Do naszych aptek przyjeżdżają wycieczki z Czech, Słowacji, czy Niemiec, kupując po kilkadziesiąt opakowań tych specyfików.

Farmaceuci podkreślają, że w kolejce po leki z pseudoefydryną ustawiają się zwykle stali klienci.
Farmaceuci od lat walczą o ograniczenie dostępu do popularnych leków na przeziębienie. – Teraz nikomu nie możemy zabronić kupowania tych leków – mówi Przystupa. – Nawet, jeśli klient prosi o kilkadziesiąt opakowań. Chcemy, by ministerstwo wydało decyzję o sprzedaży tych leków na receptę. Nie chcemy być stawiani w roli żandarmów, patrzących na ręce klientów aptek.

Wczoraj dostaliśmy zapewnienie z Ministerstwa Zdrowia, że rząd zamierza ograniczyć sprzedaż leków, które zawierają pseudoefydrynę.

– Zakończyły się już konsultacje społeczne w sprawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – zapowiada Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. – Decyzja zapadnie za kilka tygodni. W projekcie ustawy jest wprowadzenie sprzedaży pojedynczych opakowań leków.

Udostępnij na Facebook

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wikidailo / 16 lutego 2011 r. o 19:07
+3
Acodin nie zawiera pseudoefedryny !!!!
Avatar
pasozyt / 21 maja 2011 r. o 20:43
+1
ale Wy jestescie mało poinformowani...łatwo napisać "małolaty", "niech starzy płacą", sorry ale nawet nie zdajecie sobie sprawy z dzisiejszych czasow gdzie rzadzi "kto pierwszy ten lepszy" depresje, załamania, poszukiwanie pomocy w natloku deb***i. Młodzi ludzie szukają pomocy we wspomagaczach, jestem jedna z nich. Byłam uzależniona i cenię sobie leki takie jak cirrus ktore zaj***iści epomagają mi funkcjonować 12h na dobę. bez uszkodzeń itp.
zanim zaczniecie obrażać młodych ludzi, sami idźcie na studia i ogarniajcie pracę. Pozdrawiam
Avatar
Wikidaiło / 16 lutego 2011 r. o 19:03
+1
Pseudoefedryna, pseudoefedryną.... wiekszę zagrożenie stanowią preparaty z kode...ą typu Tio..in.. tym się powinny nasze władze zając !!! Mnie uczono ze pseudoefedryna wywołuje znacznie mniejsze skutki psychostymulujące od efedryny...jedynie może rzeczywiscie zaszkodzic ludziom, którzy mają wysokie ciśnienie lub niewydolnosc serca
Avatar
mil / 11 lutego 2011 r. o 14:25
0
No i co z tego. Jak gnoje chcą to i gówna mogą się najeść. Ich wola.
Avatar
chujwamdotego / 5 lutego 2011 r. o 18:42
0
jak zwykle zajmujecie się pierdołami... przecież najgorszym złem jest alkohol! ale nie.. przecież alkohol nie szkodzi zdrowiu, nie uzależnia i nikt nie popełnia po nim przestępstw...
Avatar
tusi / 5 lutego 2011 r. o 15:18
0
hmm...a nie tak dawno było głośno o tussipectcie więc w czym problem jedno znika drugie się pojawia
Avatar
lukaszydlo / 5 lutego 2011 r. o 15:04
0
te, Mądra ;p co innego dostęp do informacji a co innego ich upublicznianie, czy promocja... szkoda gadać...
penie koncerny farmaceutycznie nie protestują przeciwko reklamie leków (wymienione w tytule z nazwy) i wzroście sprzedaży.
Avatar
x / 5 lutego 2011 r. o 13:11
0
Ale Wy głupi jesteście. Jak ktoś chce to pełno jest takich wiadomości w internecie, wystarczy w google wpisać. Jakoś nie zauważyłam,żeby nastolatkowie czytali tego typu gazety
Avatar
lukaszydlo / 5 lutego 2011 r. o 12:54
0
Niezła reklamę zrobiliście małolatom... Teraz na pewno będzie mniej przyjęć po przedawkowaniu... Gratuluje pomysłu ;]
Avatar
stop narkotykom / 5 lutego 2011 r. o 12:52
0
Co za po!@#$%^&*ani dziennikarze!

Ten artykuł brzmi jak recepta skąd wziąć narkotyk. LUDZIE MYŚLCIE, CO PISZECIE!!!

Owszem, nie powinno sie tych leków sprzedawać bez recepty małym gnojom. Starzy natomiast niech płaca za leczenie z własnej kieszeni.
Avatar
pasozyt / 21 maja 2011 r. o 20:43
+1
ale Wy jestescie mało poinformowani...łatwo napisać "małolaty", "niech starzy płacą", sorry ale nawet nie zdajecie sobie sprawy z dzisiejszych czasow gdzie rzadzi "kto pierwszy ten lepszy" depresje, załamania, poszukiwanie pomocy w natloku deb***i. Młodzi ludzie szukają pomocy we wspomagaczach, jestem jedna z nich. Byłam uzależniona i cenię sobie leki takie jak cirrus ktore zaj***iści epomagają mi funkcjonować 12h na dobę. bez uszkodzeń itp.
zanim zaczniecie obrażać młodych ludzi, sami idźcie na studia i ogarniajcie pracę. Pozdrawiam
Avatar
wikidailo / 16 lutego 2011 r. o 19:07
+3
Acodin nie zawiera pseudoefedryny !!!!
Avatar
Wikidaiło / 16 lutego 2011 r. o 19:03
+1
Pseudoefedryna, pseudoefedryną.... wiekszę zagrożenie stanowią preparaty z kode...ą typu Tio..in.. tym się powinny nasze władze zając !!! Mnie uczono ze pseudoefedryna wywołuje znacznie mniejsze skutki psychostymulujące od efedryny...jedynie może rzeczywiscie zaszkodzic ludziom, którzy mają wysokie ciśnienie lub niewydolnosc serca
Avatar
mil / 11 lutego 2011 r. o 14:25
0
No i co z tego. Jak gnoje chcą to i gówna mogą się najeść. Ich wola.
Avatar
chujwamdotego / 5 lutego 2011 r. o 18:42
0
jak zwykle zajmujecie się pierdołami... przecież najgorszym złem jest alkohol! ale nie.. przecież alkohol nie szkodzi zdrowiu, nie uzależnia i nikt nie popełnia po nim przestępstw...
Avatar
tusi / 5 lutego 2011 r. o 15:18
0
hmm...a nie tak dawno było głośno o tussipectcie więc w czym problem jedno znika drugie się pojawia
Avatar
lukaszydlo / 5 lutego 2011 r. o 15:04
0
te, Mądra ;p co innego dostęp do informacji a co innego ich upublicznianie, czy promocja... szkoda gadać...
penie koncerny farmaceutycznie nie protestują przeciwko reklamie leków (wymienione w tytule z nazwy) i wzroście sprzedaży.
Avatar
x / 5 lutego 2011 r. o 13:11
0
Ale Wy głupi jesteście. Jak ktoś chce to pełno jest takich wiadomości w internecie, wystarczy w google wpisać. Jakoś nie zauważyłam,żeby nastolatkowie czytali tego typu gazety
Avatar
lukaszydlo / 5 lutego 2011 r. o 12:54
0
Niezła reklamę zrobiliście małolatom... Teraz na pewno będzie mniej przyjęć po przedawkowaniu... Gratuluje pomysłu ;]
Avatar
stop narkotykom / 5 lutego 2011 r. o 12:52
0
Co za po!@#$%^&*ani dziennikarze!

Ten artykuł brzmi jak recepta skąd wziąć narkotyk. LUDZIE MYŚLCIE, CO PISZECIE!!!

Owszem, nie powinno sie tych leków sprzedawać bez recepty małym gnojom. Starzy natomiast niech płaca za leczenie z własnej kieszeni.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero
galeria
film

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero

Siódmy występ przed własną publicznością mają za sobą koszykarze z Lublina. Niestety, ciągle pozostają bez zwycięstwa w hali Globus. W czwartek Polski Cukier Pszczółka Start musiała uznać wyższość rywali z Ostrowa Wielkopolskiego. Arged BM Stal wygrała 88:77. Goście świetnie spisali się zwłaszcza w czwartej kwarcie, którą rozstrzygnęli na swoją korzyść aż 26:10.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Jest odpowiedź komisarza wyborczego na wniosek radnego, który chciał wygaszenia mandatu prezydenta miasta. Chodziło o obecność Andrzeja Wnuka w Radzie ds. spółek skarbu państwa.

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Oburzenie w świecie teatru. Znany reżyser z Lublina Paweł Passini na renomowanym festiwalu występuje pod pseudonimem. Kilka miesięcy temu był antybohaterem głośnego artykułu o niewłaściwych zachowaniach wobec aktorek. – Nie ukrywam się – mówi artysta.

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dokonały wielkiej rzeczy. Mimo braku niemal połowy składu i bez głównego szkoleniowca na ławce, pokonały na wyjeździe białoruski BC Horizont Mińsk 70:61. Awansowały do play-off europejskich rozgrywek

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku
zdjęcia
galeria

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku

Wiele z nich można nazwać jedynymi lub jednymi z kilku zachowanych egzemplarzy na świecie. Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać eksponaty z Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa potrwa do końca lutego

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł brutto dodatku covidowego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Nadal nie ma porozumienia między pracownikami SOR przy ul. Jaczewskiego w Lublinie a dyrekcją szpitala. Oznacza to, że oddział ratunkowy wciąż będzie zamknięty dla większości pacjentów, a sytuację będą musiały ratować inne lecznice. Na zwolnieniach lekarskich jest tam blisko 60 osób.

Supersamochody na ulicach Lublina
4 grudnia 2021, 11:00

Supersamochody na ulicach Lublina

W sobotę w Lublinie będzie można zobaczyć "superauta". Muscle cary, auta sportowe i premium pojawią się m.in. na parkingu Galerii Olimp oraz na placu przed Galerią Centrum. Wszystko z powodu akcji charytatywnej.

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Ponad 1,1 mln zł rekompensat wypłacił do tej pory wojewoda lubelski przedsiębiorcom za straty związane ze stanem wyjątkowym. – Dostałem tyle, o ile wnioskowałem – przyznaje Marek Pomietło, właściciel wypożyczalni kajaków nad Bugiem.

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

Od czwartku działa miejskie lodowisko przy ul. Sienkiewicza. Atrakcja ma być czynna co najmniej do końca lutego.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Reportażystka Radia Lublin jest w ścisłym finale najważniejszego konkursu dziennikarskiego w Polsce. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet jest nominowana dwa razy. Jednym z reportaży jest ten o sytuacji w "Dzienniku Wschodnim".

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Trzy pracownie zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie nowych bloków komunalnych na Felinie. Taką dokumentację zamawia Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który zakładał, że na projekty wyda najwyżej 350 tys. zł.

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

LUK Lublin odniósł trzy zwycięstwa z rzędu w PlusLidze i pnie się w górę ligowej tabeli. Z 11 punktami lublinianie awansowali już na ósme miejsce

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym
4 grudnia 2021, 20:00

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym

Paweł Szymański będzie gwiazdą sobotniego koncertu w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1). Artysta wystąpi na scenie bistro o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!