Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2009 r.
20:41
Edytuj ten wpis

Sypnęli milionami, żeby przetrwać kryzys

0 9 A A

Niech najbardziej dotknięci bezrobociem występują o dodatkowe pieniądze - apeluje Wojewódzki Urząd Pracy. Na rozkręcenie własnego biznesu mogą dostać nawet ponad 40 tysięcy złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wczoraj władze Kraśnika i Janowa Lubelskiego głowiły się, jak zahamować gwałtownie rosnące tam bezrobocie. Do czerwca w Tsubaki Hoover Polska w Kraśniku pracę straci 80 osób z 480 załogi. Niepewna jest przyszłość pracowników miejscowego szpitala, Zakładów Metalowych i jednostki wojskowej.

A tylko w ostatnim czasie Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku zwolniła 275 osób. Kolejne 62 osoby odeszły z Caterpillar Poland w Janowie.

- To prawdziwy dramat - załamuje ręce Krzysztof Tyniecki, bezrobotny kierowca z Kraśnika.

W podobnej sytuacji w powiecie znajduje się prawie 6,3 tys. osób. Tylko w styczniu przybyło pół tysiąca bezrobotnych. Tymczasem na tablicy ogłoszeń w urzędzie wiszą... 24 ogłoszenia o pracy. W dodatku, bezrobotni dostają zasiłek tylko przez pół roku.

- Nie wygląda to najlepiej - przyznaje Lucjan Tomczuk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. - Ale mamy za to pieniądze na łagodzenie skutków bezrobocia. A może być ich jeszcze więcej.

Tomczuk wylicza: na 2009 rok Lubelszczyzna dostała z Ministerstwa Pracy 205 mln zł na walkę z bezrobociem (w 2008 roku 146 mln zł). W tej chwili mamy szansę na kolejne miliony.


- Apeluję do dyrektorów powiatowych urzędów pracy, by składali do nas wnioski na dodatkowe pieniądze z rezerwy ministerstwa. Szczególnie te dotknięte kryzysem, jak Kraśnik, Janów Lubelski, Włodawa, Opole Lubelskie czy Chełm - dodaje Tomczuk. - Każdy powiat może dostać kilka milionów złotych. A jeśli się pospieszymy, mamy szansę "wyrwać” nawet 70 mln zł.

Pieniądze z ministerialnej puli są przeznaczone na szkolenia, prace interwencyjne, doposażenie zakładów pracy. Przede wszystkim jednak dla bezrobotnych, którzy zdecydują się na własny biznes. Z funduszu pracy można w tym roku dostać 18 tys. zł bezzwrotnej pożyczki (w 2008 roku 14 tys. zł) na rozpoczęcie działalności. Pieniądze na ten cel można też otrzymać w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. I to aż 42 tys. zł!

- Żeby dostać fundusze, trzeba się zarejestrować jako bezrobotny, wypełnić odpowiedni wniosek i dołączyć do niego biznesplan. To naprawdę bardzo proste - wyjaśnia Tomczuk. I podpowiada: Brakuje zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, mechanicznych. Na rozkręcenie takiej działalności można dostać pieniądze.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Werbalista / 26 lutego 2009 o 15:28
0
Wczesniej bylo zdjecie z rozlozynymi w gescie bezradnosci dlonmi, teraz palec wskazujacy skierowany jest na jakias oferte - to pewnie efekt przeszkolenia bezrobotnego z mowy ciala
Avatar
Business owner / 26 lutego 2009 o 15:25
0
Kuba z Lublina napisał:
A mnie zastanawia jedno. Jak to jest, ze ludzie, którzy zamiast inwestować i samemu prowadzić działalność gospodarczą, wybrali ciepłą posadkę urzędnika, a teraz to oni będą decydować jaki biznes się opłaca, a jaki nie. Skąd oni mogą to wiedzieć? Z dyrektyw UE? Bo przecież nie z doświadczenia..


A jest tak jak z ekonomista Noblista, ktorego kolejne gospodarcze przedsiewziecie padlo z wielkim hukiem i jeszcze wiekszymi dlugami


A jest tak jak z ekonomista Noblista, ktorego kolejne gospodarcze przedsiewziecie padlo z wielkim hukiem i jeszcze wiekszymi dlugami rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2009 o 14:15
0
Większych głupot dawno nie czytałem !
Avatar
~Magda~ / 26 lutego 2009 o 14:01
0
Jestem bezrobotną, na szkoleniu o środkach UE mało się nie posikali tak dreptali nóżkami aby tylko przyznać pieniążki, otworzyć DG. A ludzie ? Zdegustowani, przybici ze wzrokiem wbitym
w podłogę. Tragedia. Okres ochronny na ZUS szybko minie a potem pełna stawka 850 zł.
Dobry pomysł i biznes plan nożna sobie w buty wsadzić gdy pieniądz nie krąży na rynku.
Avatar
wojtek-lkr01 / 26 lutego 2009 o 10:59
0
Jeśli chodzi o dofinansowanie bezrobotnemu to tylko słuchać- NIE MA PIENIĘDZY!!! To kiedy będą miały nasze urzędy pracy pieniądze???
Avatar
Kuba z Lublina / 26 lutego 2009 o 10:41
0
A mnie zastanawia jedno. Jak to jest, ze ludzie, którzy zamiast inwestować i samemu prowadzić działalność gospodarczą, wybrali ciepłą posadkę urzędnika, a teraz to oni będą decydować jaki biznes się opłaca, a jaki nie. Skąd oni mogą to wiedzieć? Z dyrektyw UE? Bo przecież nie z doświadczenia..
Avatar
Business owner / 26 lutego 2009 o 10:37
0
Pomyslec, ze wtedy kiedy my startowalismy z DG trzeba bylo miec swoje lub pozyczone w banku albo po rodzinie.
Ale i tak nikomu nie zazdroszcze bo otrzymane pieniadze to nie wszystko - miesiecznie samego ZUS jest minimum 860 zl a tego z otrzymanych srodkow pokrywac nie moga.
Pozostaje zyczyc tylko powodzenia w twardym boju na swoim.
Avatar
k / 26 lutego 2009 o 08:56
0
Brakuje zakładów kosmetycznych, fryzjerskich?????? Nie wydaje mi się.... Z resztą kto przy takim kryzysie finansowym będzie chodził częściej do fryzjera czy kosmetyczki, nonsens. Ludzie teraz na chleb nie mają a tu mowa o kosmetyczkach...ehhhh
Avatar
~julek~ / 26 lutego 2009 o 07:02
0
od kiedy lucjan jest dyrektorem WUP Lublin !!!!!!!!!!!!!HA, ha, ha, toż to człek tow.lepera i rękasa , nooo chyba że się przechrzcił ??????????Ale kto takiego nie........ka byL chciał a dlaczego trzyma go grabczuk ??????? Ano dlatego że robi z nim i jego kadrami co chce jak chce i kiedy chce i takiego durnowatego mu potrzeba więc po co zmieniać ?? A co ma z tego Lublin i Lubelszczyzna - nic durnowate załatwianie i niekompetencja.
Avatar
Werbalista / 26 lutego 2009 o 15:28
0
Wczesniej bylo zdjecie z rozlozynymi w gescie bezradnosci dlonmi, teraz palec wskazujacy skierowany jest na jakias oferte - to pewnie efekt przeszkolenia bezrobotnego z mowy ciala
Avatar
Business owner / 26 lutego 2009 o 15:25
0
Kuba z Lublina napisał:
A mnie zastanawia jedno. Jak to jest, ze ludzie, którzy zamiast inwestować i samemu prowadzić działalność gospodarczą, wybrali ciepłą posadkę urzędnika, a teraz to oni będą decydować jaki biznes się opłaca, a jaki nie. Skąd oni mogą to wiedzieć? Z dyrektyw UE? Bo przecież nie z doświadczenia..


A jest tak jak z ekonomista Noblista, ktorego kolejne gospodarcze przedsiewziecie padlo z wielkim hukiem i jeszcze wiekszymi dlugami


A jest tak jak z ekonomista Noblista, ktorego kolejne gospodarcze przedsiewziecie padlo z wielkim hukiem i jeszcze wiekszymi dlugami rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2009 o 14:15
0
Większych głupot dawno nie czytałem !
Avatar
~Magda~ / 26 lutego 2009 o 14:01
0
Jestem bezrobotną, na szkoleniu o środkach UE mało się nie posikali tak dreptali nóżkami aby tylko przyznać pieniążki, otworzyć DG. A ludzie ? Zdegustowani, przybici ze wzrokiem wbitym
w podłogę. Tragedia. Okres ochronny na ZUS szybko minie a potem pełna stawka 850 zł.
Dobry pomysł i biznes plan nożna sobie w buty wsadzić gdy pieniądz nie krąży na rynku.
Avatar
wojtek-lkr01 / 26 lutego 2009 o 10:59
0
Jeśli chodzi o dofinansowanie bezrobotnemu to tylko słuchać- NIE MA PIENIĘDZY!!! To kiedy będą miały nasze urzędy pracy pieniądze???
Avatar
Kuba z Lublina / 26 lutego 2009 o 10:41
0
A mnie zastanawia jedno. Jak to jest, ze ludzie, którzy zamiast inwestować i samemu prowadzić działalność gospodarczą, wybrali ciepłą posadkę urzędnika, a teraz to oni będą decydować jaki biznes się opłaca, a jaki nie. Skąd oni mogą to wiedzieć? Z dyrektyw UE? Bo przecież nie z doświadczenia..
Avatar
Business owner / 26 lutego 2009 o 10:37
0
Pomyslec, ze wtedy kiedy my startowalismy z DG trzeba bylo miec swoje lub pozyczone w banku albo po rodzinie.
Ale i tak nikomu nie zazdroszcze bo otrzymane pieniadze to nie wszystko - miesiecznie samego ZUS jest minimum 860 zl a tego z otrzymanych srodkow pokrywac nie moga.
Pozostaje zyczyc tylko powodzenia w twardym boju na swoim.
Avatar
k / 26 lutego 2009 o 08:56
0
Brakuje zakładów kosmetycznych, fryzjerskich?????? Nie wydaje mi się.... Z resztą kto przy takim kryzysie finansowym będzie chodził częściej do fryzjera czy kosmetyczki, nonsens. Ludzie teraz na chleb nie mają a tu mowa o kosmetyczkach...ehhhh
Avatar
~julek~ / 26 lutego 2009 o 07:02
0
od kiedy lucjan jest dyrektorem WUP Lublin !!!!!!!!!!!!!HA, ha, ha, toż to człek tow.lepera i rękasa , nooo chyba że się przechrzcił ??????????Ale kto takiego nie........ka byL chciał a dlaczego trzyma go grabczuk ??????? Ano dlatego że robi z nim i jego kadrami co chce jak chce i kiedy chce i takiego durnowatego mu potrzeba więc po co zmieniać ?? A co ma z tego Lublin i Lubelszczyzna - nic durnowate załatwianie i niekompetencja.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 35 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 27 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!