Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2010 r.
18:16
Edytuj ten wpis

W lubelskim skansenie zbudują prowincjonalne miasteczko

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 13 A A

Lublinowi przybędzie nie lada atrakcja. W Muzeum Wsi Lubelskiej zostanie zrekonstruowane przedwojenne prowincjonalne miasteczko. Wreszcie są na to pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jestem szczęśliwy, że zacząłem realizować pomysł moich poprzedników – cieszy się Mieczysław Kseniak, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Idea rekonstrukcji miasteczka, jakich niegdyś były tysiące w Europie Środkowej powstała 40 lat temu. Jednak zawsze brakowało pieniędzy na rozpoczęcie budowy. Teraz jest zagwarantowanych 7,5 mln zł z RPO na pierwszy etap budowy (w sumie pochłonie ona 13 mln zł), czeka gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenia na budowę.

Miasteczko rozłoży się na dwóch hektarach. Wokół Rynku stanie 46 budynków. Zwiedzający zajrzą do warsztatów, sklepików, kościoła, remizy, restauracji, a nawet do aresztu. Odtworzone zostaną realia z lat 30. ubiegłego wieku. Pierwszym elementem miasteczka będzie istniejący już zespół sakralny rzymskokatolicki z XVII­-wiecznym drewnianym kościółkiem z Matczyna, dzwonnicą, plebanią i spichlerzem. Pozostałe obiekty pochodzą m.in. z Sierakowa, Samoklęsk, Kamionki, Tyszowiec, Dubienki i Bełżyc.

Kseniak zapewnia, że w Europie nie ma dziś drugiej ekspozycji zrobionej z takim rozmachem. Jednak to dopiero początek długiej drogi.

– Pierwszy etap to mniej niż jedna trzecia całego projektu. Cieszymy się i z tego, bo do tej pory miasteczko przegrywało walkę o dotacje – mówi Łukasz Konopa z Muzeum Wsi Lubelskiej.

W dotychczasowych staraniach o unijne pieniądze lubelskiemu skansenowi rzeczywiście brakowało szczęścia. Z programu Infrastruktura i Środowisko walczył o prawie 30 mln zł. Projekt odpadł po ocenie merytorycznej. Uzbierał 37 punktów na 65 możliwych.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nie tylko u nas / 16 marca 2010 o 09:05
0
W Nederlands Openluchtmuseum Arnhem (Holandia) oglądałem miasteczko rybackie.
W Wikipedii [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85decki_Park_Etnograficzny"]http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85decki_Park_Etnograficzny[/url] jest informacja, że w Sądeckim Parku Etnograficznym jest Miasteczko Galicyjskie
Avatar
bywalec / 16 marca 2010 o 08:14
0
Takim skansenem już dzisiaj są Stare Bronowice. Nie trzeba niczego sprowadzać, montować, urządzać. Na dodatek z oryginalnymi autochtonami. Wystarczy ogrodzić i wpuszczać za free, tylko przy bramkach przydałaby się "turystyczna informacja": WSTĘP NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Avatar
Tomasz / 16 marca 2010 o 07:53
0
ooo, miejscowi politycy mogą robić za żywe eksponaty, a ci z Warszawy, bardziej chciwi na koryto mogą być ustawieni w chlewikach jako zwierzątka domowe.
Avatar
Pytajnik / 16 marca 2010 o 07:32
0
Skansen - potoczne określenie muzeum etnograficznego na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie[color="#FF0000"] kultury ludowej danego regionu. Przenosi się do nich typowe bądź wyjątkowe przykłady architektury ludowej z danego obszaru[/color], a wraz z budynkami ich wyposażenie, sprzęty, narzędzia, wystrój, stroje ludowe i inne elementy folkloru
Jak się ma ta definicja do planowanego miasteczka????????????????????????????????????????????
Avatar
Lublin / 16 marca 2010 o 07:02
0
[moze jest unikalny- tylko szczegółów nie znamy.... Powodzenia
Avatar
abcd / 16 marca 2010 o 06:56
0
W Irlandii w skansenie przy zamku Bunratty też podobne założenie funkcjonuje. Jest skansen, a w nim prowincjonalne irlandzkie miasteczko z XIX wieku. Jest szkoła, poczta, sklepy, bar, zabudowa szeregowa... także to na pewno nie pierwszy taki pomysł w skali Europy, bo podobne założenia jak widać funkcjonują ...
Avatar
Gość / 16 marca 2010 o 06:25
0
Bardzo dobry i ciekawy pomysł
Avatar
Gość / 15 marca 2010 o 23:25
0
a może tak po prostu ogrodzić Lublin, na rogatkach postawić budki z biletami i skansen "prowincjonalne miasteczko" gotowy. przecież już PO z palikotem już wszystko przygotowali, wystarczy słupki wkopać i siatkę pociągnąć...
a tępy lubelski lud dalej bije brawo...
Avatar
Piotrek / 15 marca 2010 o 23:06
0
a jak będzie z przedłużeniem solidarności i dojazem do przyszłej obwodnicy?będzie musiała być przeprowadzona przez teren skansenu..może ktoś wie więcej jak będzie przebiegała?
Avatar
maverick / 15 marca 2010 o 23:05
0
i tu sie pan redaktor myli- podobne zalozenie od lat funkcjonuje w danii- Den Gamle By w Aarhus. tez przyklady zabudowy z roznych czesci danii w postaci " zyjacego" miasteczka ( jest poczta, sklepy, karczmy itd)
Avatar
nie tylko u nas / 16 marca 2010 o 09:05
0
W Nederlands Openluchtmuseum Arnhem (Holandia) oglądałem miasteczko rybackie.
W Wikipedii [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85decki_Park_Etnograficzny"]http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85decki_Park_Etnograficzny[/url] jest informacja, że w Sądeckim Parku Etnograficznym jest Miasteczko Galicyjskie
Avatar
bywalec / 16 marca 2010 o 08:14
0
Takim skansenem już dzisiaj są Stare Bronowice. Nie trzeba niczego sprowadzać, montować, urządzać. Na dodatek z oryginalnymi autochtonami. Wystarczy ogrodzić i wpuszczać za free, tylko przy bramkach przydałaby się "turystyczna informacja": WSTĘP NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Avatar
Tomasz / 16 marca 2010 o 07:53
0
ooo, miejscowi politycy mogą robić za żywe eksponaty, a ci z Warszawy, bardziej chciwi na koryto mogą być ustawieni w chlewikach jako zwierzątka domowe.
Avatar
Pytajnik / 16 marca 2010 o 07:32
0
Skansen - potoczne określenie muzeum etnograficznego na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie[color="#FF0000"] kultury ludowej danego regionu. Przenosi się do nich typowe bądź wyjątkowe przykłady architektury ludowej z danego obszaru[/color], a wraz z budynkami ich wyposażenie, sprzęty, narzędzia, wystrój, stroje ludowe i inne elementy folkloru
Jak się ma ta definicja do planowanego miasteczka????????????????????????????????????????????
Avatar
Lublin / 16 marca 2010 o 07:02
0
[moze jest unikalny- tylko szczegółów nie znamy.... Powodzenia
Avatar
abcd / 16 marca 2010 o 06:56
0
W Irlandii w skansenie przy zamku Bunratty też podobne założenie funkcjonuje. Jest skansen, a w nim prowincjonalne irlandzkie miasteczko z XIX wieku. Jest szkoła, poczta, sklepy, bar, zabudowa szeregowa... także to na pewno nie pierwszy taki pomysł w skali Europy, bo podobne założenia jak widać funkcjonują ...
Avatar
Gość / 16 marca 2010 o 06:25
0
Bardzo dobry i ciekawy pomysł
Avatar
Gość / 15 marca 2010 o 23:25
0
a może tak po prostu ogrodzić Lublin, na rogatkach postawić budki z biletami i skansen "prowincjonalne miasteczko" gotowy. przecież już PO z palikotem już wszystko przygotowali, wystarczy słupki wkopać i siatkę pociągnąć...
a tępy lubelski lud dalej bije brawo...
Avatar
Piotrek / 15 marca 2010 o 23:06
0
a jak będzie z przedłużeniem solidarności i dojazem do przyszłej obwodnicy?będzie musiała być przeprowadzona przez teren skansenu..może ktoś wie więcej jak będzie przebiegała?
Avatar
maverick / 15 marca 2010 o 23:05
0
i tu sie pan redaktor myli- podobne zalozenie od lat funkcjonuje w danii- Den Gamle By w Aarhus. tez przyklady zabudowy z roznych czesci danii w postaci " zyjacego" miasteczka ( jest poczta, sklepy, karczmy itd)
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 10 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 1

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 40 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 25 5

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 8

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!