Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 listopada 2010 r.
11:28
Edytuj ten wpis

Wszystkie nagrodzone projekty na Plac Litewski w Lublinie. Który najlepszy?

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 54 A A

O wyborze koncepcji przebudowy placu Litewskiego zdecydował jeden głos. Pierwsza nagroda powędrowała do krakowskiej spółki SAO Investments. Sędziowie konkursu nagrodzili też trzy inne prace.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do rywalizacji zgłoszono 22 koncepcje. Siedmiu ekspertów debatowało nad nimi od połowy października. Wczoraj ogłosili werdykt. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji z ratuszem. Projektanci będą musieli przygotować szczegółowy projekt przebudowy.

Miejsce I - Koncepcja SAO

Zakłada podział placu na dwie główne części. Najwięcej miejsca zajmie strefa reprezentacyjna, rozpoczynająca się na wysokości hotelu Europa. Linia podziału biegnie po przekątnej placu, do skrzyżowania ul. 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego. Zgodnie z założeniami konkursu, deptak przedłużono do ul. Kołłątaja, na swoim miejscu pozostał też pomnik Unii Lubelskiej. Monument z Józefem Piłsudskim został tylko nieznacznie przesunięty w stronę ul. 3 Maja.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło zagłębienie, zaprojektowane w centrum placu. Umożliwia ono dostęp do podziemnych pomieszczeń, w których można zlokalizować kawiarnię lub galerię. Projektanci znacznie ograniczyli tereny zielone. Pozostawili jednak strefę wypoczynkową na niewielkiej skarpie. Zieleń znajdziemy również w rejonie wydziału politologii UMCS. Ma tam powstać oaza ciszy i spokoju.

II Miejsce - \"Franta&Franta\"

Drugie miejsce i 25 tys. zł trafiło do Biura Studiów i Projektów Architektonicznych "Franta & Franta" z Katowic. Koncepcję nagrodzono m.in. za podział przestrzeni oparty zarówno o nieregularną formę i wzajemne relacje reliktów historycznych budowli.

"Najważniejszym pozytywem pracy jest jej malowniczość i wyrazistość oraz rozwiązanie nastroju tej części placu, która należy do Krakowskiego Przedmieścia” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu sędziów.

III Miejsce - Idea

Trzecie miejsce zajęło lubelskie biuro architektoniczne IDEA, Urszuli i Jacka Cieplińskich. Projektanci otrzymają 15 tys. zł nagrody. W swojej koncepcji podzielili plac na trzy strefy, których granice poprowadzono od pałacyków UMCS do Krakowskiego Przedmieścia. " Wartość pracy polega na szerokim spojrzeniu na kontekst historycznego śródmieścia, co przejawiło się w propozycji utworzenia placu przy Hotelu Europa” – uzasadnili swój wybór sędziowie.


Wyróżnienie - projekt Orts - Trullenque Arquitectos z Walencji

W konkursie przyznano również wyróżnienie honorowe. Trafi ono w ręce projektantów z hiszpańskiej pracowni ORTS - TRULLENQUE ARQUITECTOS. Pracę doceniono za oryginalną i harmonijną koncepcję zielonego placu. "Oparcie rozwiązania wnętrz na planie kół tworzy wyodrębnione kręgi uczestnictwa w różnorodnych zdarzeniach odbywających się przez cały rok” – napisali eksperci w swoim werdykcie.

Członkowie sądu konkursowego nie byli jednomyślni. Koncepcja spółki SAO została przyjęta stosunkiem głosów 4 do 3. Dwoje ekspertów złożyło zdania odrębne. Kontrowersje wzbudziło nie tylko projektowane zagłębienie, ale i znaczne okrojenie stref zieleni. Władze miasta zapowiedziały, że w drugiej połowie listopada rozpocznie się publiczna debata nad zgłoszonymi projektami.

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublin miasto bez zieleni / 12 listopada 2010 o 20:59
0
[quote name='kika' timestamp='1289579801' post='379060']
Widzieliście materiały na www.itvl.pl ???? Masakra nie tylko z tym materiałem z Placu Litewskiego ale ogólnie pieprzą robotę, o jakości nie wspomnę, możecie sami zobaczyć co oni tam wyprawiają.... Ludzie weźcie się do pracy...
[/quote]


PROJEKT NR 3 WRAZ Z OPISEM JEST DO DOKŁADNEGO OBEJRZENIA NA STRONIE: http://placlitewski.blogspot.com/
Avatar
kika / 12 listopada 2010 o 17:36
0
Widzieliście materiały na www.itvl.pl ???? Masakra nie tylko z tym materiałem z Placu Litewskiego ale ogólnie pieprzą robotę, o jakości nie wspomnę, możecie sami zobaczyć co oni tam wyprawiają.... Ludzie weźcie się do pracy...
Avatar
kkkk / 8 listopada 2010 o 00:20
0
dlaczego to wlasnie mieszkancy nie mogliby kur*a zdecydowac, ktory Projekt powinien podoba sie najbardziej i powinien wygrac???
mi tez zdecydowanie padoba sie trzeci pomysl.
zobaczymy, co teraz komisja z urzedu miasta zrobi w sprawie wygrania konkursu przez najgorszy wg. mnie projekt!!!!!

mysle, ze trzeba to monitorowac na biezaco
Avatar
Ania / 7 listopada 2010 o 22:24
0
Nie potrzebujemy nowego betonu na Placu Litewskim, tylko nowego asfaltu na jezdniach; może i mieli dobre chęci, ale znowu im się wszystko pomyliło...
Avatar
koko / 7 listopada 2010 o 22:16
0
No jak zwykle dla tych całych ..yy..ekspertów musi być ważne to by wszystko wyszło jak najtaniej i w sposób prostolinijny , też coś beton beton beton a i jeszcze ..BETON !!! Zdecydowanie pasowałby projekt nr.3 jest supeer!
Avatar
Andrzej / 7 listopada 2010 o 20:05
0
Teraz już wiem dlaczego Lublin tak wygląda jak wygląda. Czy skład tej komisji ustalał zespół największych kretynów Lubelszczyzny?
Avatar
andrew / 7 listopada 2010 o 19:25
0
betom beton i jeszcze raz beton!!!- bo go mało do okoła, jak ma to być to lepiej niech poprawią chodniki te co są i bedzie lepiej a jak ma coś być to projekt numer 3.
Avatar
itd / 7 listopada 2010 o 00:28
0
Ja rozumiem, że projekt placu może się wam nie podobać - mnie też nie zachwyca, ale argument typu ZA MAŁO ZIELENI jest dla mnie niezrozumiały.

Jak sama nazwa wskazuje Plac Litewski ma być P L A C E M a nie Parkiem Litewskim!!!

Plac ma być miejscem do organizacji uroczystości i imprez masowych - trudno to zrobić raczej w parku lub na wielkim trawniku...

Poza tym projekt ten nie zakłada całkowitej likwidacji zieleni wystarczy spojrzeć na obszar koło wejścia na Politologię.

Osobom, które nie mogą odżałować "cudu" architektonicznego jakim jest obecna fontanna proponuje przyjrzeć się "obiektowi", który znajdzie się od ul. 3-Maja!!!



Pytanie moje jest inne - czy warto wydawać pieniądze na przebudowę Placu Litewskiego - czy lepiej zadbać o Park Saski i Park Ludowy.

Jak widać po komentarzach wielu z Lublinian brakuje zieleni w centrum. Tymczasem te dwa miejsca mogą stanowić dobre rozwiązanie. Niestety na dzień dzisiejszy parki te są w opłakanym stanie nie wspominając już o tym, że strach tam wchodzić i to nie tylko w nocy!!!
Ja rozumiem, że projekt placu może się wam nie podobać - mnie też nie zachwyca, ale argument typu ZA MAŁO ZIELENI jest dla mnie niezrozumiały.

Jak sama nazwa wskazuje Plac Litewski ma być P L A C E M a nie Parkiem Litewskim!!!

Plac ma być miejscem do organizacji uroczystości i imprez masowych - trudno to zrobić raczej w parku lub na wielkim trawniku...

Poza tym projekt ten nie zakłada całkowitej likwidacji zieleni wystarczy spojrzeć na obszar koło wejścia na Politologię.

... rozwiń
Avatar
aga / 6 listopada 2010 o 11:06
0
Projekt który zajął I miejsce jest po prostu beznadziejny i chyba najtańszy ze wszystkich dlatego został wybrany...Najlepiej i najtaniej "zabetonować" ludzi ograniczając tereny zielone, których zresztą w miastach i tak nie ma za wiele!Zdecydowanie jestem za projektem,który zajął III i II miejsce.
Avatar
MCL / 6 listopada 2010 o 08:51
0
Aż chce się krzyknąć "Trójkę, trójkę wybierz panie"
Avatar
Lublin miasto bez zieleni / 12 listopada 2010 o 20:59
0
[quote name='kika' timestamp='1289579801' post='379060']
Widzieliście materiały na www.itvl.pl ???? Masakra nie tylko z tym materiałem z Placu Litewskiego ale ogólnie pieprzą robotę, o jakości nie wspomnę, możecie sami zobaczyć co oni tam wyprawiają.... Ludzie weźcie się do pracy...
[/quote]


PROJEKT NR 3 WRAZ Z OPISEM JEST DO DOKŁADNEGO OBEJRZENIA NA STRONIE: http://placlitewski.blogspot.com/
Avatar
kika / 12 listopada 2010 o 17:36
0
Widzieliście materiały na www.itvl.pl ???? Masakra nie tylko z tym materiałem z Placu Litewskiego ale ogólnie pieprzą robotę, o jakości nie wspomnę, możecie sami zobaczyć co oni tam wyprawiają.... Ludzie weźcie się do pracy...
Avatar
kkkk / 8 listopada 2010 o 00:20
0
dlaczego to wlasnie mieszkancy nie mogliby kur*a zdecydowac, ktory Projekt powinien podoba sie najbardziej i powinien wygrac???
mi tez zdecydowanie padoba sie trzeci pomysl.
zobaczymy, co teraz komisja z urzedu miasta zrobi w sprawie wygrania konkursu przez najgorszy wg. mnie projekt!!!!!

mysle, ze trzeba to monitorowac na biezaco
Avatar
Ania / 7 listopada 2010 o 22:24
0
Nie potrzebujemy nowego betonu na Placu Litewskim, tylko nowego asfaltu na jezdniach; może i mieli dobre chęci, ale znowu im się wszystko pomyliło...
Avatar
koko / 7 listopada 2010 o 22:16
0
No jak zwykle dla tych całych ..yy..ekspertów musi być ważne to by wszystko wyszło jak najtaniej i w sposób prostolinijny , też coś beton beton beton a i jeszcze ..BETON !!! Zdecydowanie pasowałby projekt nr.3 jest supeer!
Avatar
Andrzej / 7 listopada 2010 o 20:05
0
Teraz już wiem dlaczego Lublin tak wygląda jak wygląda. Czy skład tej komisji ustalał zespół największych kretynów Lubelszczyzny?
Avatar
andrew / 7 listopada 2010 o 19:25
0
betom beton i jeszcze raz beton!!!- bo go mało do okoła, jak ma to być to lepiej niech poprawią chodniki te co są i bedzie lepiej a jak ma coś być to projekt numer 3.
Avatar
itd / 7 listopada 2010 o 00:28
0
Ja rozumiem, że projekt placu może się wam nie podobać - mnie też nie zachwyca, ale argument typu ZA MAŁO ZIELENI jest dla mnie niezrozumiały.

Jak sama nazwa wskazuje Plac Litewski ma być P L A C E M a nie Parkiem Litewskim!!!

Plac ma być miejscem do organizacji uroczystości i imprez masowych - trudno to zrobić raczej w parku lub na wielkim trawniku...

Poza tym projekt ten nie zakłada całkowitej likwidacji zieleni wystarczy spojrzeć na obszar koło wejścia na Politologię.

Osobom, które nie mogą odżałować "cudu" architektonicznego jakim jest obecna fontanna proponuje przyjrzeć się "obiektowi", który znajdzie się od ul. 3-Maja!!!



Pytanie moje jest inne - czy warto wydawać pieniądze na przebudowę Placu Litewskiego - czy lepiej zadbać o Park Saski i Park Ludowy.

Jak widać po komentarzach wielu z Lublinian brakuje zieleni w centrum. Tymczasem te dwa miejsca mogą stanowić dobre rozwiązanie. Niestety na dzień dzisiejszy parki te są w opłakanym stanie nie wspominając już o tym, że strach tam wchodzić i to nie tylko w nocy!!!
Ja rozumiem, że projekt placu może się wam nie podobać - mnie też nie zachwyca, ale argument typu ZA MAŁO ZIELENI jest dla mnie niezrozumiały.

Jak sama nazwa wskazuje Plac Litewski ma być P L A C E M a nie Parkiem Litewskim!!!

Plac ma być miejscem do organizacji uroczystości i imprez masowych - trudno to zrobić raczej w parku lub na wielkim trawniku...

Poza tym projekt ten nie zakłada całkowitej likwidacji zieleni wystarczy spojrzeć na obszar koło wejścia na Politologię.

... rozwiń
Avatar
aga / 6 listopada 2010 o 11:06
0
Projekt który zajął I miejsce jest po prostu beznadziejny i chyba najtańszy ze wszystkich dlatego został wybrany...Najlepiej i najtaniej "zabetonować" ludzi ograniczając tereny zielone, których zresztą w miastach i tak nie ma za wiele!Zdecydowanie jestem za projektem,który zajął III i II miejsce.
Avatar
MCL / 6 listopada 2010 o 08:51
0
Aż chce się krzyknąć "Trójkę, trójkę wybierz panie"
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 0

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 13 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 2

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!