Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2010 r.
23:19
Edytuj ten wpis

Wyniki wyborów w Lublinie: Prezydentem Krzysztof Żuk z PO

0 4 A A

54 proc. lublinian poparło Krzysztofa Żuka z PO. Lech Sprawka, kandydat PiS, zdobył 46 proc. głosów. To ogłoszone po zamknięciu głosowania wyniki sondażu przeprowadzonego przez OBOP na zlecenie Telewizji Polskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sztabowcy PO i kandydat Platformy Krzysztof Żuk na wyniki sondażu czekali w studiu lubelskiej Telewizji Polskiej. Gdy usłyszeli, kto wygrał w sondażu OBOP, zapanowała wśród nich euforia. – Nie było to łatwe. Chciałbym podziękować mieszkańcom za dokonany wybór i zapewnić, że będzie to prezydentura zgody i pojednania – powiedział w studiu Żuk. – Moja osoba będzie gwarancją że będę tego porozumienia szukał.

Kontrkandydat musiał przełknąć gorycz porażki. – Ja myślę, że 46 proc, jeśli się to potwierdzi, przy tak zwartej koalicji przeciwko mnie to znakomity wynik. Bardzo gorąco chcę podziękować wyborcom, którzy głosowali na mnie – komentuje Lech Sprawka. – Oczywiście, Krzysztofowi Żukowi serdecznie gratuluję – dodaje.

Frekwencja według OBOP, wyniosła w Lublinie 31,3 proc. Sztab Żuka obawiał się, że straci sporo głosów przez to, co działo się na lubelskich drogach po ostatnim ataku zimy. Wygląda na to, że były to obawy bezpodstawne.

– W ostatnich dniach pewnym reżyserem kampanii była zima – przyznaje prof. Stanisław Michałowski, politolog z UMCS. – Z jednej strony, była wykorzystywana przez pana Sprawkę do krytyki Żuka. Z drugiej strony, Żuk musiał się z tego tłumaczyć.

Jeśli wyniki sondażu się potwierdzą, to Żuk będzie musiał dogadywać się z radnymi PiS, które w Radzie Miasta ma 16 mandatów, czyli większość. Platforma może też – o czym mówi się po cichu w kuluarach – przeciągnąć kilku radnych PiS na swoją stronę i tak przejąć władzę w radzie.

Zwycięstwo Żuka oznaczałoby też, że zwolni zdobyty dwa tygodnie temu mandat radnego sejmiku województwa. Jego miejsce obejmie kandydat z tej samej listy, który uzyskał kolejną liczbę głosów. Jest nim Adam Wasilewski, odchodzący prezydent Lublina.

Jednym z zastępców Żuka może być Zbigniew Wojciechowski, który startował jako niezależny kandydat na prezydenta, a po tym, jak odpadł w pierwszej turze, poparł kandydata PO. Żuk zaproponował mu fotel zastępcy, a Wojciechowski ofertę przyjął: ma odpowiadać za pomoc społeczną, współpracę z organizacjami społecznymi i kombatanckimi, sport i bezpieczeństwo. Ale to, czy trafi do Ratusza, nie jest jeszcze pewne. Powód? Jeśli Janusz Palikot zrezygnuje z miejsca w Sejmie, to przypadnie ono Wojciechowskiemu. Ten zaś nie określił jeszcze, czy w takiej sytuacji wybierze Sejm, czy Ratusz.

Jednym z doradców Żuka ma być Krzysztof Szydłowski z SdPl – to ustalenia z lewicową kandydatką Izabellą Sierakowską. W pierwszej turze uzyskała trzeci wynik, a w czwartek poparła Żuka. Oprócz niej za Żukiem opowiedzieli się też dwaj inni kandydaci: Andrzej Bieńko (PSL) i Jerzy Gryz (SLD). Dwaj pozostali kandydaci – Zdzisław Podkański i Henryk Rozwadowski – nie poparli nikogo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jack / 6 grudnia 2010 r. o 08:22
Buhaha Sylwester. Idz, może mamusia cie posieszy. Ale mi cie szkoda, buhaha. Kto ci taką wodę z mózgu zrobił? Naprawdę cieszę sie twoim nieszczęściem. Wygrał odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Brawo ŻUK
Avatar
Gość / 6 grudnia 2010 r. o 05:56
SYLVESTER
nie będzie tak żle ! Szykuj się na Sylwestra i dobrze pościel SWOJE łóżko.
Jesteś z grupy tych, co na przyjeżdziającego dziś do Polski prezydenta Rosji D.Medvedeva, mówia DRUGORZĘDNY POLITYK
(ustami posła Giżyńskiego) ???
Było trzeba pójść do urn i zagłosować - teraz to powtórka za 4 lata.
Avatar
Barbara / 6 grudnia 2010 r. o 05:47
VICTORIA!!!!!!!
Avatar
SYLWESTER / 6 grudnia 2010 r. o 03:13
------------------TO JUZ KONIEC !----------SAMOBOJSTWO LUBLINA !!!--------------------------------------------

TO JEST DLA LUBLINA TRAGEDIA !!!
Tylko teraz, Ci co nie poszli do Wyborów ...BEDZIECIE MIEC NA SUMIENIU LUBIN I CALA LUBELSZCZYZNE !!!.
WROG LUBLINA ZOSTAL PREZYDENTEM LUBLIN ... TO JUZ KONIEC SWIATA !.
Będziecie mieli deb***E "Kurnik" a nie STADION EUROPEJSKI GODNY LUBLINA !!!.
Obwodnicę ? , Autostrade do Warszawy ?, STADION EUROPEJSKI Z TOREM ZUZLOWYM NA FELINIE ?... dalej popierajcie
śmiertelnych Wrogów Polski i Lublina !!!. -Jak sobie pościeliliście, tak się... WYSPICIE !!!.
Dalej siedżcie w domach !!!. POLSKA ZRUJNOWANA, TERAZ LUBLIN "PO" ZNISZCZY !!!. Arivederci Lublin !.
------------------TO JUZ KONIEC !----------SAMOBOJSTWO LUBLINA !!!--------------------------------------------

TO JEST DLA LUBLINA TRAGEDIA !!!
Tylko teraz, Ci co nie poszli do Wyborów ...BEDZIECIE MIEC NA SUMIENIU LUBIN I CALA LUBELSZCZYZNE !!!.
WROG LUBLINA ZOSTAL PREZYDENTEM LUBLIN ... TO JUZ KONIEC SWIATA !.
Będziecie mieli deb***E "Kurnik" a nie STADION EUROPEJSKI GODNY LUBLINA !!!.
Obwodnicę ... rozwiń
Avatar
jack / 6 grudnia 2010 r. o 08:22
Buhaha Sylwester. Idz, może mamusia cie posieszy. Ale mi cie szkoda, buhaha. Kto ci taką wodę z mózgu zrobił? Naprawdę cieszę sie twoim nieszczęściem. Wygrał odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Brawo ŻUK
Avatar
Gość / 6 grudnia 2010 r. o 05:56
SYLVESTER
nie będzie tak żle ! Szykuj się na Sylwestra i dobrze pościel SWOJE łóżko.
Jesteś z grupy tych, co na przyjeżdziającego dziś do Polski prezydenta Rosji D.Medvedeva, mówia DRUGORZĘDNY POLITYK
(ustami posła Giżyńskiego) ???
Było trzeba pójść do urn i zagłosować - teraz to powtórka za 4 lata.
Avatar
Barbara / 6 grudnia 2010 r. o 05:47
VICTORIA!!!!!!!
Avatar
SYLWESTER / 6 grudnia 2010 r. o 03:13
------------------TO JUZ KONIEC !----------SAMOBOJSTWO LUBLINA !!!--------------------------------------------

TO JEST DLA LUBLINA TRAGEDIA !!!
Tylko teraz, Ci co nie poszli do Wyborów ...BEDZIECIE MIEC NA SUMIENIU LUBIN I CALA LUBELSZCZYZNE !!!.
WROG LUBLINA ZOSTAL PREZYDENTEM LUBLIN ... TO JUZ KONIEC SWIATA !.
Będziecie mieli deb***E "Kurnik" a nie STADION EUROPEJSKI GODNY LUBLINA !!!.
Obwodnicę ? , Autostrade do Warszawy ?, STADION EUROPEJSKI Z TOREM ZUZLOWYM NA FELINIE ?... dalej popierajcie
śmiertelnych Wrogów Polski i Lublina !!!. -Jak sobie pościeliliście, tak się... WYSPICIE !!!.
Dalej siedżcie w domach !!!. POLSKA ZRUJNOWANA, TERAZ LUBLIN "PO" ZNISZCZY !!!. Arivederci Lublin !.
------------------TO JUZ KONIEC !----------SAMOBOJSTWO LUBLINA !!!--------------------------------------------

TO JEST DLA LUBLINA TRAGEDIA !!!
Tylko teraz, Ci co nie poszli do Wyborów ...BEDZIECIE MIEC NA SUMIENIU LUBIN I CALA LUBELSZCZYZNE !!!.
WROG LUBLINA ZOSTAL PREZYDENTEM LUBLIN ... TO JUZ KONIEC SWIATA !.
Będziecie mieli deb***E "Kurnik" a nie STADION EUROPEJSKI GODNY LUBLINA !!!.
Obwodnicę ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Wielkie emocje w końcówce meczu Argentyna – Holandia. Wydawało się, że „Abicelestes” bez problemu awansują do półfinału mundialu w Katarze. Jeszcze w 82 minucie Leo Messi i spółka prowadzili 2:0. „Pomarańczowi” zdążyli doprowadzić jednak do wyrównania. Gola na 2:2 strzelili w… 11 minucie doliczonego czasu gry po świetnie rozegranym rzucie wolnym. W efekcie, znowu trzeba było szukać rozstrzygnięcia w rzutach karnych. A te lepiej wykonywała Argentyna i wygrała ostatecznie 4:3.

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Matylda Kowalczuk po mistrzowsku zinterpretowała „Taniec”, a Emilia Drzygało „Zimę”. Uczennice zamojskiego liceum plastycznego za swoje ilustracje wierszy Marii Konopnickiej zdobyły dwie główne nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Słowem Malowane 2022”.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Przyszłoroczne dochody miasta mają wynieść 104 mln zł, a wydatki przekroczą 110 mln zł. Zgodnie z projektem nowego budżetu na inwestycje trafi ponad 25 mln zł. Najwięcej na drogi, zbrojenie terenów przemysłowych, latarnie oraz ocieplenie II LO im. Piotra Firleja.

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał w sądzie ze Skarbem Państwa. Na konto miasta wpłynęło 1,2 mln zł.

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów
10 grudnia 2022, 19:00

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie zapowiada ten koncert, jako wyjątkowe wydarzenie. W sobotę (10 grudnia, godz. 19) w zamojskim kościele Franciszkanów odbędzie się recital organowy Tadeusza Barylskiego. Jest organizowany dokładnie w 200. rocznicę urodzin Cesara Francka.

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Park Rury położony w wąwozie między Czubami, a osiedlami LSM ma otrzymać imię Romualda Dylewskiego, wybitnego architekta i urbanisty zmarłego w 2019 r.

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody
Alarm 24

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody

Od środy wieczorem do piątku rano w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Wyszyńskiego) pacjenci byli pozbawieni dostępu do ciepłej wody. Powód? Awaria podczas przełączania instalacji w trakcie budowania nowej części szpitala.

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Znamy pierwszego półfinalistę turnieju w Katarze. Chorwacja walczyła do końca i wyrzuciła za burtę mundialu głównego faworyta – Brazylię. Luka Modrić i spółka przegrywali od 105 minuty, ale w końcówce doprowadzili do wyrównania i rzutów karnych. A w serii jedenastek pokonali „Canarinhos” 4:2.

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów
galeria

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów

– Wystarczyło puścić iskierkę i za chwilę ogień gorących serc rozpalił ognisko dobroci – uśmiecha się Aleksandra Krzyżanowska, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie.

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Bialscy radni idą na rekord i po raz kolejny odmawiają sprzedaży miejskich działek przy ulicach Elektrycznej i Brzegowej.

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza
10 grudnia 2022, 17:00

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza

Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) zaprasza na spotkanie autorskie z Bartoszem Sadulskim, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 17.

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają przed powrotem Platformy Obywatelskiej do władzy. W piątek w całej Polsce, w tym także w Lublinie, zorganizowali w tej sprawie konferencje prasowe pod biurami poselskimi największej partii opozycyjnej.

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Sytuacja organizacyjna Lublinianki się poprawia, ale i tak w zimie kilku piłkarzy może zdecydować się na opuszczenie drużyny. Oferty z wyższych lig ma Tomasz Tymosiak, a na testach w GKS Tychy przebywa Fryderyk Janaszek.

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Pracownicy chcą, żeby starosta odwołał dyrektorkę Zarządu Dróg Powiatowych w Lublinie. Napisali kolejne, anonimowe pismo w tej sprawie. – Mam wrażenie, że wszyscy tam są zastraszeni i dzieje się z nimi coś złego – ocenia radny powiatowy, który zainteresował się sprawą i ma kontakt ze skonfliktowanymi. Starosta na wtorek zapowiada decyzję.

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022
9 grudnia 2022, 20:00

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022

W ten weekend w telewizji będzie można zobaczyć premierowo widowisko "Monster Hunter". Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!