Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2013 r.
16:38
Edytuj ten wpis

Wywóz śmieci od samotnych ma być tańszy, ale później

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Wbrew zapowiedziom radni z Lublina nie złagodzą w czwartek stawek opłat za wywóz śmieci m.in. dla osób samotnych lub samotnie wychowujących dzieci. Winny opóźnienia jest parlament.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rzecz dotyczy opłat, które mają płacić wszyscy mieszkańcy Lublina już od 1 lipca, gdy w całym kraju wejdzie w życie nowy system odbioru odpadów. Według nowego prawa śmieci będą własnością gminy i to ona ma zlecać ich wywóz opłacając go pieniędzmi pobranymi od mieszkańców w formie tzw. "opłaty śmieciowej”. Stawka opłaty została ustalona na 32 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego w przypadku tych, którzy śmieci segregują i 44 zł od tych, które tego nie robią.

System opłat przyjęty przez radnych na prośbę prezydenta uderzy w osoby mieszkające samotnie i w rodzinach dwuosobowych, np. osoby samotnie wychowujące dziecko lub bezdzietne małżeństwa. Będą płacić tyle samo, co rodziny wielodzietne. Ale właśnie ochroną wielodzietnych rodzin prezydent tłumaczył wybór tego systemu spośród czterech dozwolonych przez ustawę. Stawki trzeba było jednak ustalić do końca ubiegłego roku.

Ratusz od razu zapowiedział, że zaproponuje zmianę systemu opłat.

Wielodzietni mogliby dzięki temu płacić od gospodarstwa domowego, a samotni lub rodziny dwuosobowe płaciliby stawkę od osoby. – Byłoby to ok. 14 złotych miesięcznie – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Taki projekt zmian miał trafić do miejskich radnych przed zaplanowaną na czwartek sesję Rady Miasta. Ale jak dotąd Sejm nie zmienił ustawy i nie można wprowadzić "mieszanego” systemu opłat. W całym mieście wszyscy muszą płacić tak samo.

– Liczymy na to, że na sesji 28 lutego zaproponujemy zmianę uchwały – przewiduje Żuk. – Mamy jeszcze czas, bo nowy system opłat, według aktualnie obowiązującej ustawy ma wejść w życie 1 lipca – dodaje.

Sejm pozwalając na zmianę systemu naliczania stawek miałby też opóźnić wejście w życie opłat na styczeń 2014 r. Nowe rozwiązania miałyby też umożliwić miastu zróżnicowanie stawek obowiązujących w blokowiskach, gdzie koszty wywozu śmieci są niższe i w domach jednorodzinnych, gdzie odbiór odpadów kosztuje więcej.


Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 stycznia 2013 o 16:57
0
tylko od osoby ale wtedy trudniej urzedasom cos zakombinowac
Avatar
yuyuyu / 28 stycznia 2013 o 15:27
0
[quote name='lublinianka z dziesiątej' timestamp='1358273954' post='720858']
Akurat się z Tobą nie zgadzam. Ja dużo zużywam wody - około 15 m3 za 2 miesiące (na dwie osoby). Lubię się często kąpać. Za to śmieci mam niewiele. 240 l/m-c + 2 x 120 l na suchą frakcję. Mój kosz nigdy nie jest pełen, podobnie worki z frakcją suchą (złom oddaję do skupu, obierki na kompost). SPRAWIEDLIWE to jest płacenie od osoby!
[/quote]

sorry ale 15 m na 2 osoby na 2 miesiące to prawie normalne zużycie , Normalnie wychodzi 2,5 do 3 na osobę miesięcznie . Nie zużywasz dużo tylko normalnie. Gdyby było np. od wody to u ciebie 7x 4 zł za metr = 28 zł tj 14 zł od osoby miesięcznie. To chyba i tak mniej niż teraz płacisz . Ale wyglada na to że trzecia osoba się u was często kręci - moze teściowa albo studiujace rodzenstwo. ????
[quote name='lublinianka z dziesiątej' timestamp='1358273954' post='720858']
Akurat się z Tobą nie zgadzam. Ja dużo zużywam wody - około 15 m3 za 2 miesiące (na dwie osoby). Lubię się często kąpać. Za to śmieci mam niewiele. 240 l/m-c + 2 x 120 l na suchą frakcję. Mój kosz nigdy nie jest pełen, podobnie worki z frakcją suchą (złom oddaję do skupu, obierki na kompost). SPRAWIEDLIWE to jest płacenie od osoby!
[/quote]

sorry ale 15 m na 2 osoby na 2 miesiące to prawie normalne zużycie , Norma... rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2013 o 22:29
0
brawo
Avatar
Gość / 21 stycznia 2013 o 18:03
0
no to bieda... może podatek śmieciowy uratuje urzędników, tylko co będzie z rodzinami wielodzietnymi o które martwi się nasz prezydent
Avatar
radny / 19 stycznia 2013 o 18:33
0
[quote name='iro' timestamp='1358616663' post='722683']
pan prezydent chce sobie zalatac dziure w budrzecie wiec winduje oplaty za smieci ....
[/quote]To nie jest tak,już na pensje brakuje....
Avatar
iro / 19 stycznia 2013 o 18:31
0
pan prezydent chce sobie zalatac dziure w budrzecie wiec winduje oplaty za smieci ....
Avatar
Gimnazjalistka / 16 stycznia 2013 o 10:08
0
Co tu jeszcze władza może zepsuć, aby ludziom żyło się gorzej?
Avatar
stefan / 15 stycznia 2013 o 22:29
0
ŚCIEMA Z TA SEGREGACJĄ ! Chcą żeby ludzie segregowali śmieci pod przykrywka ochrony środowiska a faktycznie chodzi o to ze firma odbierajaca smieci ma juz gotowe surowce wtórne do sprzedania, np butelki, HDPE(granulat dla firm co produkują odzież roboczą i inne...), szkło( np. do huty co robi szkanki), makulatura( producent papierowych ręczników i kartonów które kupujemy na poczcie zeby wysłać paczke). MY SEGREGUJEMY KTOŚ ZARABIA. Przecież seegregacja smieci zajmuje sie "smietnisko" a jak sie nie wyrabiaja sie to niech otworzą kolejna sortownie i zatrudnia pracowników.
ŚCIEMA Z TA SEGREGACJĄ ! Chcą żeby ludzie segregowali śmieci pod przykrywka ochrony środowiska a faktycznie chodzi o to ze firma odbierajaca smieci ma juz gotowe surowce wtórne do sprzedania, np butelki, HDPE(granulat dla firm co produkują odzież roboczą i inne...), szkło( np. do huty co robi szkanki), makulatura( producent papierowych ręczników i kartonów które kupujemy na poczcie zeby wysłać paczke). MY SEGREGUJEMY KTOŚ ZARABIA. Przecież seegregacja smieci zajmuje sie "smietnisko" a jak sie nie wyrabiaja sie to niech otworzą ... rozwiń
Avatar
Ludzie myślcie trochę... / 15 stycznia 2013 o 19:40
0
[quote name='wkurzona' timestamp='1358268959' post='720816']
Ja już na PO na pewno nie zagłosuję, kaczor odpada, więc zostaje tylko Palikot.
[/quote]... [size=6]No i dobrze - bo stronnicy trawki odrzucają możliwość zmian w ustawie śmieciowej - [url="http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/resort-gubi-sie-w-argumentach-na-temat-przetargow-smieciowych,42629.html"][color=#ff0000]czytać tutaj[/color][/url][/size]
Avatar
Buzon / 15 stycznia 2013 o 19:30
0
Tyle że nijak nie przymusicie właścicieli lokali do rzetelnego i bieżącego podawania liczby osób zamieszkałych - w szczególności dotyczy do lokali podnajmowanych. U mnie w spółdzielni od cholery jest takich lokali, gdzie oficjalnie zgłoszona jest 1 osoba, a faktycznie mieszka np. 4-5. I co można zrobić właścicielowi? Nafiukać chyba.
Jedyny w miarę sprawiedliwy system opłat, to ten proporcjonalny do ilości zużytej wody (kt. niejako odzwierciedla ilość mieszkańców). Rozumiem racje "częściej kąpiących się", ale idealnego rozwiązania nie ma...
Avatar
Gość / 28 stycznia 2013 o 16:57
0
tylko od osoby ale wtedy trudniej urzedasom cos zakombinowac
Avatar
yuyuyu / 28 stycznia 2013 o 15:27
0
[quote name='lublinianka z dziesiątej' timestamp='1358273954' post='720858']
Akurat się z Tobą nie zgadzam. Ja dużo zużywam wody - około 15 m3 za 2 miesiące (na dwie osoby). Lubię się często kąpać. Za to śmieci mam niewiele. 240 l/m-c + 2 x 120 l na suchą frakcję. Mój kosz nigdy nie jest pełen, podobnie worki z frakcją suchą (złom oddaję do skupu, obierki na kompost). SPRAWIEDLIWE to jest płacenie od osoby!
[/quote]

sorry ale 15 m na 2 osoby na 2 miesiące to prawie normalne zużycie , Normalnie wychodzi 2,5 do 3 na osobę miesięcznie . Nie zużywasz dużo tylko normalnie. Gdyby było np. od wody to u ciebie 7x 4 zł za metr = 28 zł tj 14 zł od osoby miesięcznie. To chyba i tak mniej niż teraz płacisz . Ale wyglada na to że trzecia osoba się u was często kręci - moze teściowa albo studiujace rodzenstwo. ????
[quote name='lublinianka z dziesiątej' timestamp='1358273954' post='720858']
Akurat się z Tobą nie zgadzam. Ja dużo zużywam wody - około 15 m3 za 2 miesiące (na dwie osoby). Lubię się często kąpać. Za to śmieci mam niewiele. 240 l/m-c + 2 x 120 l na suchą frakcję. Mój kosz nigdy nie jest pełen, podobnie worki z frakcją suchą (złom oddaję do skupu, obierki na kompost). SPRAWIEDLIWE to jest płacenie od osoby!
[/quote]

sorry ale 15 m na 2 osoby na 2 miesiące to prawie normalne zużycie , Norma... rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2013 o 22:29
0
brawo
Avatar
Gość / 21 stycznia 2013 o 18:03
0
no to bieda... może podatek śmieciowy uratuje urzędników, tylko co będzie z rodzinami wielodzietnymi o które martwi się nasz prezydent
Avatar
radny / 19 stycznia 2013 o 18:33
0
[quote name='iro' timestamp='1358616663' post='722683']
pan prezydent chce sobie zalatac dziure w budrzecie wiec winduje oplaty za smieci ....
[/quote]To nie jest tak,już na pensje brakuje....
Avatar
iro / 19 stycznia 2013 o 18:31
0
pan prezydent chce sobie zalatac dziure w budrzecie wiec winduje oplaty za smieci ....
Avatar
Gimnazjalistka / 16 stycznia 2013 o 10:08
0
Co tu jeszcze władza może zepsuć, aby ludziom żyło się gorzej?
Avatar
stefan / 15 stycznia 2013 o 22:29
0
ŚCIEMA Z TA SEGREGACJĄ ! Chcą żeby ludzie segregowali śmieci pod przykrywka ochrony środowiska a faktycznie chodzi o to ze firma odbierajaca smieci ma juz gotowe surowce wtórne do sprzedania, np butelki, HDPE(granulat dla firm co produkują odzież roboczą i inne...), szkło( np. do huty co robi szkanki), makulatura( producent papierowych ręczników i kartonów które kupujemy na poczcie zeby wysłać paczke). MY SEGREGUJEMY KTOŚ ZARABIA. Przecież seegregacja smieci zajmuje sie "smietnisko" a jak sie nie wyrabiaja sie to niech otworzą kolejna sortownie i zatrudnia pracowników.
ŚCIEMA Z TA SEGREGACJĄ ! Chcą żeby ludzie segregowali śmieci pod przykrywka ochrony środowiska a faktycznie chodzi o to ze firma odbierajaca smieci ma juz gotowe surowce wtórne do sprzedania, np butelki, HDPE(granulat dla firm co produkują odzież roboczą i inne...), szkło( np. do huty co robi szkanki), makulatura( producent papierowych ręczników i kartonów które kupujemy na poczcie zeby wysłać paczke). MY SEGREGUJEMY KTOŚ ZARABIA. Przecież seegregacja smieci zajmuje sie "smietnisko" a jak sie nie wyrabiaja sie to niech otworzą ... rozwiń
Avatar
Ludzie myślcie trochę... / 15 stycznia 2013 o 19:40
0
[quote name='wkurzona' timestamp='1358268959' post='720816']
Ja już na PO na pewno nie zagłosuję, kaczor odpada, więc zostaje tylko Palikot.
[/quote]... [size=6]No i dobrze - bo stronnicy trawki odrzucają możliwość zmian w ustawie śmieciowej - [url="http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/resort-gubi-sie-w-argumentach-na-temat-przetargow-smieciowych,42629.html"][color=#ff0000]czytać tutaj[/color][/url][/size]
Avatar
Buzon / 15 stycznia 2013 o 19:30
0
Tyle że nijak nie przymusicie właścicieli lokali do rzetelnego i bieżącego podawania liczby osób zamieszkałych - w szczególności dotyczy do lokali podnajmowanych. U mnie w spółdzielni od cholery jest takich lokali, gdzie oficjalnie zgłoszona jest 1 osoba, a faktycznie mieszka np. 4-5. I co można zrobić właścicielowi? Nafiukać chyba.
Jedyny w miarę sprawiedliwy system opłat, to ten proporcjonalny do ilości zużytej wody (kt. niejako odzwierciedla ilość mieszkańców). Rozumiem racje "częściej kąpiących się", ale idealnego rozwiązania nie ma...
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 0 0

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 31 27

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 55 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 104 22

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 44 2

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 75 108

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 21 25

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!