Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lutego 2013 r.
17:27
Edytuj ten wpis

Zalew Zemborzycki: Przystań tylko na papierze

0 8 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Przez cały czas działamy – mówią w fundacji, która w miejscu dawnej Mariny miała zbudować ośrodek sportów wodnych. Tyle, że efektów tych działań ciągle nie widać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nad zalewem zamiast przystani na razie stoi tylko tablica. A na niej informacja, że tu powstanie nowy ośrodek i duże zdjęcie przedstawiające jego wizualizację. Sama budowa, mimo szumnych zapowiedzi, ciągle ruszyć nie może.

Przystań ma powstać na 65 tys. mkw. u zbiegu ul. Krężnickiej i Żeglarskiej, nad samą wodą. Fundacja Lubelskie Centrum Żeglarstwa w 2010 r. dostała od miasta działkę na 30-letnią dzierżawę. W maju 2011 r. założyciele fundacji (w tym jeden z najbogatszych lublinian Artur Kawa) pokazali projekt ośrodka. Pierwszy etap, według ich zapowiedzi, miał powstać na pewno – i to w ciągu dwóch lat. Miał kosztować ok. 4 mln zł, z czego 2,7 mln zł ma dołożyć Unia Europejska.

Potem zaczęły się jednak problemy. Przetarg na generalnego wykonawcę prac zakończył się fiaskiem. Zainteresowane firmy chciały za zbudowanie przystani więcej, niż zakładał inwestor. Okazało się, że niektóre części inwestycji będą droższe. Fundacja jeszcze raz skalkulowała projekt. Wtedy okazało się, że na pierwszą część potrzeba, co najmniej 6,5 mln zł.

W dopięciu budżetu pomóc mieli dodatkowi partnerzy, do których zwróciło się LCŻ. Jak ujawniliśmy w październiku, chodzi m.in. o miasto Lublin. Tyle, że Ratusz postawił sprawę jasno: – Pomożemy, ale pieniędzy z kasy miasta nie damy.

Magistrat zgodził się za to wesprzeć fundację w inny sposób. Pierwszym krokiem było poszerzenie rady, która zarządza LCŻ. Jej nowymi członkami zostali: adwokat Janusz Łomża, wykładowca WSEI dr Marian Stefański oraz Krzysztof Trojanowski (były dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta).

Na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie rada ustaliła, że "fundacja w dalszym ciągu będzie poszukiwać partnerów i darczyńców, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, którzy finansowo wesprą rewitalizację zachodniego brzegu Zalewu Zembrzyckiego”.

Minęły prawie cztery miesiące. Efekty? Nadal nie wiadomo, czy znalazły się brakujące pieniądze, kiedy ruszy budowa, ani kiedy będzie nowy konkurs na wykonawcę.

– Nie jestem w stanie podać konkretnej daty – mówi o tym ostatnim Katarzyna Plechawska z fundacji LCŻ. Ale zapowiada: – W ciągu miesiąca-dwóch wszystko się wyjaśni. Od jesieni przez cały czas działamy. M.in. prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami.

– Nie sztuką jest zacząć. Ważne, żeby dobrze skończyć. Chcemy zabrać się za realizację tego projektu dobrze przygotowani – podkreśla Plechawska.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
inż. Mamoń / 11 lutego 2013 o 15:41
0
Niestety wygąda na to, że pan Kawa nie ma zamiaru wyłozyć ani złotówki. Ciekawe co się stanie jeśli nie dostanie pieniędzy od Unii. Być może przez 30 lat nic się nie stanie. Podobna sytuacja jest z konstrukcją stalową w wąwoze Rury, która tam stoi od 30 lat a miała być halą sportową. Jakaś włoska firma, miała budowlę dokończyć 15 lat temu. Nie zrobiła nic a tysiące lubelskich urzędników na czele z p. Żukiem, marszałkami wojewódzkimi, wojewodami, dyrektorami i specjalistami od zagospodarowania terenu bezradnie rozkładają ręce. Po prostu masa urzędnicza przekroczyła już dawno poziom krytyczny i nie jest w stanie podejmować absolutnie żadnych decyzji. Nie ma na to czasu, bo cały czas musi się zajmować swoim własnym funkcjonowaniem
Niestety wygąda na to, że pan Kawa nie ma zamiaru wyłozyć ani złotówki. Ciekawe co się stanie jeśli nie dostanie pieniędzy od Unii. Być może przez 30 lat nic się nie stanie. Podobna sytuacja jest z konstrukcją stalową w wąwoze Rury, która tam stoi od 30 lat a miała być halą sportową. Jakaś włoska firma, miała budowlę dokończyć 15 lat temu. Nie zrobiła nic a tysiące lubelskich urzędników na czele z p. Żukiem, marszałkami wojewódzkimi, wojewodami, dyrektorami i specjalistami od zagospodarowania terenu bezradnie rozkładają ręce. Po prostu masa ... rozwiń
Avatar
glon / 11 lutego 2013 o 12:14
0
[quote name='Kubuś' timestamp='1360539019' post='732515']
Kolego dawno nie byłeś nad Zalewem. Sinic nie było od 5-6 lat, a w ub. lato woda była przejrzysta jak nigdy. Warto czasem ruszyć tyłek od kompa, zamiast wypisywać bzdury.
[/quote].
Czasami warto zajrzeć do kompa i poczytać chociażby o zakwitach sinic latem 2010.
Avatar
Stanisław / 11 lutego 2013 o 06:21
0
Cała ta "FUNDACJA" powstała tylko w jednym celu - wydojenia miejskiej kasy....
Bo skoro nie to niech Kawa żuci kulka baniek które zebrał przy za udziały, Baranowski też nie najbiedniejszy i jeszcze kilku i marinę mamy w ciągu 2 latek najlepszą w Polsce !!!@!
a tak ??? - mizeria, niedługo okaże się jeszcze że i działka gdzieś przepadła i temu podobne wiadomości....
Avatar
S Y L W E S T E R / 11 lutego 2013 o 00:41
0
---------------- PO PROSTU , PREZYDENT LUBLINA ŻUK , SIĘ WYSTRASZYŁ...--------------------------- Biznes z tej Przystani miał być w pięknych kolorach "zielonych" i to w podziale z Prezydentem Lubli na ale ...Prezydent Zuk... przytrząsł czyli "stryfił" gdyż Unia Europejska otrzymała "cynk" , że w Polsce "kręcą lody"- oszukują przy DOTACJACH na autostrady i teraz wszystkie DOTACJE będą pod KONTRO ŁĄ "UE" . Ja nie czekałem, aż "ktoś" podkabluje do "UE" o DOTACJACH , tylko już od 3 lat sygnalizuje że w lubelskim Ratuszu "kręcą lody" z DOTACJAMI "UE" I "Spółkami" tzw. prezydenckimi . W interesie Lublinian już dawno powinni do lubelskiego Ratusza wejść Prokuratorzy z Krakowa oraz "CBA" i Lublin by wreszcie ODETCHNĄŁ Z ULGĄ . Wszystkie inwestycje na które Lublin oczekuje muszą najpierw przejąć "Kolesie ze Spółek" i dojdzie do realizacji Projektów tylko wtedy kiedy "Kole sie" na tych Inwestycjach ZAROBIĄ ! TYLKO !. Prokuratorzy z Krakowa już mogą wzywać Prezyden ta Lublina Zuka na... przesłuchanie gdyż to Prezydent dał w dzierżąwe na...30 lat tereny przy Zalewie i załatwił nawet prywatnej Fundacji 2 mln.700 tys. DOTACJI "UE" (sic?) na jakiej podstawie ? . Przecież "cwaniaczki" będą pobierali bardzo duże pieniądze za korzystanie z tej Przystani tak jak obok na "zasz czanych" basenach w "Niesłonecznym Wrotkowie" i będących w budowie terenów golfowych !. I to wszystko za DOTACJE MILIONOWE "UE" przeznaczone na oczyszczenie i zagospodarowanie ZALEWU ZEMBORZYCKIEGO I DĄBROWY !!! . Panie Prezydencie NIE MA PAN WSTYDU !!! TO JUŻ DNO !!!
---------------- PO PROSTU , PREZYDENT LUBLINA ŻUK , SIĘ WYSTRASZYŁ...--------------------------- Biznes z tej Przystani miał być w pięknych kolorach "zielonych" i to w podziale z Prezydentem Lubli na ale ...Prezydent Zuk... przytrząsł czyli "stryfił" gdyż Unia Europejska otrzymała "cynk" , że w Polsce "kręcą lody"- oszukują przy DOTACJACH na autostrady i teraz wszystkie DOTACJE będą pod KONTRO ŁĄ "UE" . Ja nie czekałem, aż "ktoś" podkabluje ... rozwiń
Avatar
Kubuś / 11 lutego 2013 o 00:30
0
[quote name='Barbara Ubryk' timestamp='1360537981' post='732512']
Najlepiej po prostu spuścić z Zalewu wodę to problem sam zniknie.Co roku jest tam zatrzęsienie sinic i nijak nie można sie ich pozbyć,woda brudna a w ośrodku Dąbrowa nic się nie dzieje.To po kiego grzyba utrzymywać ten ściek?
[/quote]

Kolego dawno nie byłeś nad Zalewem. Sinic nie było od 5-6 lat, a w ub. lato woda była przejrzysta jak nigdy. Warto czasem ruszyć tyłek od kompa, zamiast wypisywać bzdury.
Avatar
Jarek / 11 lutego 2013 o 00:27
0
Cała ta fundacja to autorski pomysł wielkiego guru lubelskiego biznesu p. Kawy. Chciał się zabawić i nie dołożyć do interesu ani złotówki. A teraz jakoś o nim cicho. Wstyd.
Avatar
Barbara Ubryk / 11 lutego 2013 o 00:13
0
Najlepiej po prostu spuścić z Zalewu wodę to problem sam zniknie.Co roku jest tam zatrzęsienie sinic i nijak nie można sie ich pozbyć,woda brudna a w ośrodku Dąbrowa nic się nie dzieje.To po kiego grzyba utrzymywać ten ściek?
Avatar
Witold / 10 lutego 2013 o 22:31
0
Od poczatku wielu twierdzilo/prosze poczytac komentarze internautow do wczesniejszych informacji na ten temat,ze zadnej przystani nie bedzie/.Do sprawy dorwala sie grupa ludzi ktorzy nie tylko nic nie chca dolozyc ale jeszcze na tym zarobic.Ot i cala rzecz.Stad miedzy innymi uniewaznienie przetargu.A szukanie partnerow to mydlenie oczu i odciaganie sprawy.
Avatar
inż. Mamoń / 11 lutego 2013 o 15:41
0
Niestety wygąda na to, że pan Kawa nie ma zamiaru wyłozyć ani złotówki. Ciekawe co się stanie jeśli nie dostanie pieniędzy od Unii. Być może przez 30 lat nic się nie stanie. Podobna sytuacja jest z konstrukcją stalową w wąwoze Rury, która tam stoi od 30 lat a miała być halą sportową. Jakaś włoska firma, miała budowlę dokończyć 15 lat temu. Nie zrobiła nic a tysiące lubelskich urzędników na czele z p. Żukiem, marszałkami wojewódzkimi, wojewodami, dyrektorami i specjalistami od zagospodarowania terenu bezradnie rozkładają ręce. Po prostu masa urzędnicza przekroczyła już dawno poziom krytyczny i nie jest w stanie podejmować absolutnie żadnych decyzji. Nie ma na to czasu, bo cały czas musi się zajmować swoim własnym funkcjonowaniem
Niestety wygąda na to, że pan Kawa nie ma zamiaru wyłozyć ani złotówki. Ciekawe co się stanie jeśli nie dostanie pieniędzy od Unii. Być może przez 30 lat nic się nie stanie. Podobna sytuacja jest z konstrukcją stalową w wąwoze Rury, która tam stoi od 30 lat a miała być halą sportową. Jakaś włoska firma, miała budowlę dokończyć 15 lat temu. Nie zrobiła nic a tysiące lubelskich urzędników na czele z p. Żukiem, marszałkami wojewódzkimi, wojewodami, dyrektorami i specjalistami od zagospodarowania terenu bezradnie rozkładają ręce. Po prostu masa ... rozwiń
Avatar
glon / 11 lutego 2013 o 12:14
0
[quote name='Kubuś' timestamp='1360539019' post='732515']
Kolego dawno nie byłeś nad Zalewem. Sinic nie było od 5-6 lat, a w ub. lato woda była przejrzysta jak nigdy. Warto czasem ruszyć tyłek od kompa, zamiast wypisywać bzdury.
[/quote].
Czasami warto zajrzeć do kompa i poczytać chociażby o zakwitach sinic latem 2010.
Avatar
Stanisław / 11 lutego 2013 o 06:21
0
Cała ta "FUNDACJA" powstała tylko w jednym celu - wydojenia miejskiej kasy....
Bo skoro nie to niech Kawa żuci kulka baniek które zebrał przy za udziały, Baranowski też nie najbiedniejszy i jeszcze kilku i marinę mamy w ciągu 2 latek najlepszą w Polsce !!!@!
a tak ??? - mizeria, niedługo okaże się jeszcze że i działka gdzieś przepadła i temu podobne wiadomości....
Avatar
S Y L W E S T E R / 11 lutego 2013 o 00:41
0
---------------- PO PROSTU , PREZYDENT LUBLINA ŻUK , SIĘ WYSTRASZYŁ...--------------------------- Biznes z tej Przystani miał być w pięknych kolorach "zielonych" i to w podziale z Prezydentem Lubli na ale ...Prezydent Zuk... przytrząsł czyli "stryfił" gdyż Unia Europejska otrzymała "cynk" , że w Polsce "kręcą lody"- oszukują przy DOTACJACH na autostrady i teraz wszystkie DOTACJE będą pod KONTRO ŁĄ "UE" . Ja nie czekałem, aż "ktoś" podkabluje do "UE" o DOTACJACH , tylko już od 3 lat sygnalizuje że w lubelskim Ratuszu "kręcą lody" z DOTACJAMI "UE" I "Spółkami" tzw. prezydenckimi . W interesie Lublinian już dawno powinni do lubelskiego Ratusza wejść Prokuratorzy z Krakowa oraz "CBA" i Lublin by wreszcie ODETCHNĄŁ Z ULGĄ . Wszystkie inwestycje na które Lublin oczekuje muszą najpierw przejąć "Kolesie ze Spółek" i dojdzie do realizacji Projektów tylko wtedy kiedy "Kole sie" na tych Inwestycjach ZAROBIĄ ! TYLKO !. Prokuratorzy z Krakowa już mogą wzywać Prezyden ta Lublina Zuka na... przesłuchanie gdyż to Prezydent dał w dzierżąwe na...30 lat tereny przy Zalewie i załatwił nawet prywatnej Fundacji 2 mln.700 tys. DOTACJI "UE" (sic?) na jakiej podstawie ? . Przecież "cwaniaczki" będą pobierali bardzo duże pieniądze za korzystanie z tej Przystani tak jak obok na "zasz czanych" basenach w "Niesłonecznym Wrotkowie" i będących w budowie terenów golfowych !. I to wszystko za DOTACJE MILIONOWE "UE" przeznaczone na oczyszczenie i zagospodarowanie ZALEWU ZEMBORZYCKIEGO I DĄBROWY !!! . Panie Prezydencie NIE MA PAN WSTYDU !!! TO JUŻ DNO !!!
---------------- PO PROSTU , PREZYDENT LUBLINA ŻUK , SIĘ WYSTRASZYŁ...--------------------------- Biznes z tej Przystani miał być w pięknych kolorach "zielonych" i to w podziale z Prezydentem Lubli na ale ...Prezydent Zuk... przytrząsł czyli "stryfił" gdyż Unia Europejska otrzymała "cynk" , że w Polsce "kręcą lody"- oszukują przy DOTACJACH na autostrady i teraz wszystkie DOTACJE będą pod KONTRO ŁĄ "UE" . Ja nie czekałem, aż "ktoś" podkabluje ... rozwiń
Avatar
Kubuś / 11 lutego 2013 o 00:30
0
[quote name='Barbara Ubryk' timestamp='1360537981' post='732512']
Najlepiej po prostu spuścić z Zalewu wodę to problem sam zniknie.Co roku jest tam zatrzęsienie sinic i nijak nie można sie ich pozbyć,woda brudna a w ośrodku Dąbrowa nic się nie dzieje.To po kiego grzyba utrzymywać ten ściek?
[/quote]

Kolego dawno nie byłeś nad Zalewem. Sinic nie było od 5-6 lat, a w ub. lato woda była przejrzysta jak nigdy. Warto czasem ruszyć tyłek od kompa, zamiast wypisywać bzdury.
Avatar
Jarek / 11 lutego 2013 o 00:27
0
Cała ta fundacja to autorski pomysł wielkiego guru lubelskiego biznesu p. Kawy. Chciał się zabawić i nie dołożyć do interesu ani złotówki. A teraz jakoś o nim cicho. Wstyd.
Avatar
Barbara Ubryk / 11 lutego 2013 o 00:13
0
Najlepiej po prostu spuścić z Zalewu wodę to problem sam zniknie.Co roku jest tam zatrzęsienie sinic i nijak nie można sie ich pozbyć,woda brudna a w ośrodku Dąbrowa nic się nie dzieje.To po kiego grzyba utrzymywać ten ściek?
Avatar
Witold / 10 lutego 2013 o 22:31
0
Od poczatku wielu twierdzilo/prosze poczytac komentarze internautow do wczesniejszych informacji na ten temat,ze zadnej przystani nie bedzie/.Do sprawy dorwala sie grupa ludzi ktorzy nie tylko nic nie chca dolozyc ale jeszcze na tym zarobic.Ot i cala rzecz.Stad miedzy innymi uniewaznienie przetargu.A szukanie partnerow to mydlenie oczu i odciaganie sprawy.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 1 2

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 29 9

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 35 17

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 7 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce