Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 marca 2020 r.
16:14

Lublinianie szyją maseczki dla służby zdrowia

875 1 A A
(fot. Magda Krawczyk)

Mieszkańcy Lublina pomagają pracownikom medycznym, szyjąc maseczki, fartuchy, czepki, kombinezony i wykonując przyłbice ochronne na twarz. Organizują się dzięki facebookowej grupie „Pomoc dla służb medycznych LUBLIN”.

Aktualizacja artykułu: 4 kwietnia 2020 r. 20:54
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
16 marca Lilia Banaszkiewicz założyła grupę, która dziś liczy już ponad 1 600 członków.
 
– Wiedziałam, że jest ogromne zapotrzebowanie na maseczki. I że można je szyć samodzielnie. Stwierdziłam, że skoro sama mam maszynę i umiejętności krawieckie, to chociaż w ten sposób pomogę osobom, które w tym momencie narażają swoje zdrowie i życie, żeby ratować nas wszystkich. Zaczęłam szukać grup w naszym rejonie, do których mogłabym się przyłączyć. Ponieważ w tamtym momencie nic nie znalazłam, sama taką założyłam. Społeczność bardzo szybko się rozbudowała. Jestem zachwycona, że tak wiele osób chce pomagać – mówi Lilia Banaszkiewicz.
 
To najłatwiejsza rzecz
 
Z grupy korzystają zarówno ci, którzy potrzebują pomocy, m.in. szpitale, przychodnie, domy opieki społecznej, hospicja, jak i oferujący swoją gotowość do działania. Przekazano już ok. 15 tys. maseczek, a zapotrzebowanie na nie wynosi w tym momencie prawie 26 tys. i stale rośnie.
 
– Najbardziej potrzeba maseczek. Ich szycie to też najłatwiejsza rzecz jaką my, zwykli ludzie możemy robić. Staramy się dopytywać każdą placówkę, która zgłasza się do nas o pomoc, co jeszcze jest potrzebne. W odpowiedzi najczęściej słyszymy, że są to fartuchy, kombinezony, przyłbice czy gogle. W ostatnim czasie, szczególnie ratownicy medyczni, zwracają się z prośbą o kremy do rąk, ponieważ środki dezynfekcyjne mocno wysuszają skórę - dodaje Lilia Banaszkiewicz.
 
Służby medyczne potrzebują także środków dezynfekujących, mydeł oraz rękawiczek.
 
Lubie pomagać
 
Magda na co dzień zajmuje się szyciem ekologicznych produktów do higieny SensiMama. W domu miała więc zapasy materiałów oraz pasmanterii. Pomaga służbom medycznym, szyjąc bawełniane oraz włókninowe maseczki. O problemie braku podstawowych środków ochrony dla pracowników dowiedziała się od swoich klientek; pracownic szpitali.
 
– Lubię pomagać, dlatego decyzja o rozpoczęciu szycia była dla mnie naturalna. Pracownicy służb medycznych, pracują obecnie w ekstremalnie trudnych warunkach, wiele z tych osób ma rodziny oraz dzieci. Powinni być w pełni zabezpieczeni i spokojni o to, że nie zabraknie im maseczek czy też rękawiczek ochronnych.
 
Początkowo dołączyła do inicjatyw #polskiekrawcoweszyjadlasluzbmedycznych. Wykonane maseczki dostarczała przez swoje klientki - pielęgniarki. Teraz szyje też w ramach lubelskiej grupy „Pomoc dla służb medycznych”.
 
– Zdrowie medyków leży w naszym wspólnym interesie. Skala zapotrzebowania na środki ochrony osobistej jest ogromna. Dostarczanie ich powinno się stać priorytetem wagi państwowej. Przy skali rozsiewu wirusa COVID–19 noszenie maseczek jest niezbędne, piszą o tym autorytety świata medycyny. W apelu na czas pandemii wydanym przez dr hab. med Artura Jurszczyna, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego czytamy, że maseczki są niezbędne dla wszystkich, ponieważ ograniczają roznoszenie wirusa na innych, ale też chronią nas samych: zapobiegają dotykaniu własnych ust, czy też nosa. Nieświadomie robimy to nawet kilkadziesiąt razy dziennie - podkreśla Magda.
 
Rodzina, sąsiadka i koleżanka
 
Katarzyna o tej ogólnopolskiej akcji dowiedziała się z telewizji. Gdy tylko okazało się, ma ona miejsce również w Lublinie, jej mama - pasjonatka szycia - od razu sięgnęła po maszynę. W pomoc służbom medycznym zaangażowana jest już cała rodzina: Katarzyna wraz z mężem i synem zajmują się odbieraniem i dowożeniem gotowych już maseczek do szpitali. Szybko okazało się, że nie tylko oni pomagają: maseczki szyje też jej sąsiadka i koleżanka. Katarzyna zachęca do tego samego także swoje współpracownice.
 
– Z filmików na YouTube dowiedziałyśmy się, jak szyć maseczki. Tworzymy je z bawełnianej, domowej pościeli, zostawiamy wkład na filtr. Obecnie kupienie fluzeliny graniczy z cudem, a bawełniane taśmy są bardzo drogie – opowiada Katarzyna.
 
Jej mamie szycie pomaga uspokoić nerwy. – To pozwala jej zająć głowę, sprawia dużą radość. Z dnia na dzień coraz bardziej się w to wkręca. Od 3 dni udało się jej uszyć 74 maseczki. Chcemy pomóc chociaż w taki sposób. W tych trudnych czasach musimy się mobilizować do wzajemnej pomocy. Ludzie, którzy pracują w szpitalach są na pierwszym froncie. Rozmawiam z koleżankami, które pracują na oddziałach zakaźnych i wiem, jak jest im ciężko. Jedna z nich wyszła do pracy w czwartek, wróciła w piątek popołudniu. Brakuje wszystkiego.
 
W akcję pomocy służbom medycznym włączyły się również artyści Teatru Muzycznego w Lublinie, Teatr im. J. Osterwy i różne firmy.
(fot. Magda Krawczyk)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium