Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 listopada 2007 r.
11:14
Edytuj ten wpis

Baby dają radę i chcą latać

0 0 A A

Niełatwo jest być dziewczyną w szkole, w której przez 35 lat uczyli się tylko faceci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale tego, że będzie łatwo nikt paniom, które dostały się do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego nie obiecywał. Po dwóch miesiącach od tej "małej rewolucji” w szeregach szkoły wychodzi na to, że dziewczyny się zaaklimatyzowały i radzą sobie zupełnie dobrz.

Odkąd nasza armia otworzyła się na panie, kobiet w mundurze jest coraz więcej. I, mimo krytycznych głosów co niektórych panów, będzie ich przybywało. Bo mundur, szkoła wojskowa to coś, o czym marzy całkiem spora grupa młodych kobiet. Liceum w Dęblinie przyjęło gimnazjalistki po raz pierwszy. Teraz uczennice pierwszej klasy mają nie lada zadanie do wykonania: przetrzeć szlak dla kolejnych roczników dziewczyn.

Miały być dwie, jest 17

Pamiętam pierwszą rozmowę z dyrektorem "Lotnika” płk. Januszem Ziółkowskim zaraz po tym, kiedy okazało się że szkoła będzie przyjmowała dziewczyny. Dyrektor mówił: No tak, przyjmiemy może ze dwie dziewczyny, bo jedna to będzie się czuła samotna.
Tymczasem zgłosiło się ich prawie 30, a 17 zostało przyjętych.
Zresztą, to same dziewczyny poniekąd są autorkami rewolucyjnych zmian w szkole. Dzwoniły i pytały, czy mogą złożyć podanie. Do tego roku było to niemożliwe i w sekretariacie szkoły słyszały, że nie. Wszystko przez zapis w statucie szkoły - szkoła wyłącznie dla chłopców. Jednak dyrekcja stwierdziła, że skoro do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych przyjmowane są panie, trzeba im otworzyć drzwi także do Liceum Lotniczego.

Baby mają końskie zdrowie

- Skoro dostałyśmy taką szansę, to trzeba ją wykorzystać - mówiła wiosną Alicja Bień z Radomia, stojąc przed gabinetem lekarskim. Dziś jest jedną z 50 uczniów klas pierwszych.
To m.in. świetne wyniki badań lekarskich sprawiły, że tak duża grupa dziewczyn chodzi w mundurze "Lotnika” z jedną mewą na rękawie. Na trzydniowych badaniach rokrocznie odpada najwięcej chętnych. Trzeba z pozytywnym wynikiem przejść badania u okulisty, chirurga, laryngologa, kardiologa, neurologa, zaliczyć krzesełko obrotowe i komorę niskich ciśnień.
- Z tej pierwszej grupy, która wtedy przyjechała na badania, dostało się nas najwięcej - podkreśla jedna z uczennic "Lotnika”.
Potem brane były pod uwagę jeszcze stopnie na świadectwie ostatniej klasy gimnazjum i wynik testu gimnazjalnego.

Pionierki

Anna Jaszczak ze Zduńskiej Woli: Jak się dowiedziałam, że jestem przyjęta, to nie mogłam się doczekać początku roku szkolnego. Patrycja Szumna z okolic Kraśnika: Mama zadzwoniła i okazało się, że jestem przyjęta, aż mi łezka z radości poleciała. Siedemnastka wybranych dziewczyn na początku września przyjechała do Dęblina. Wszystkie zamieszkały w internacie i... po kilku tygodniach założyły mundur. Dokładnie taki sam, jaki noszą chłopcy: spodnie i bluza.
- Ale prawdopodobnie będziemy mieć do tego spódnice - mówi Ola Bradtke, która pochodzi z Pomorza.
Ania Jaszczak dodaje: Moje oczekiwania absolutnie się spełniły, na pewno nie mogę powiedzieć, że jestem szkołą rozczarowana, jest wręcz przeciwnie. Na początku, wiadomo, może było trochę trudno, ale jest coraz lepiej. I nie wzbudzamy jakiegoś szczególnego zainteresowania, jesteśmy traktowane tak samo, jak chłopcy, w końcu nie jesteśmy ani gorsze, ani lepsze.

Jestem pozytywnie rozczarowany

Dyrektor pułkownik Janusz Ziółkowski, mówiąc o zmianach w szkole, wspomina o "pozytywnym rozczarowaniu”. - Dziewczyny świetnie dają sobie radę - podkreśla. - To dla mnie duże zaskoczenie. Ale w końcu procentuje to, że wybieramy najlepszych z najlepszych. Dziewczyny bardzo dobrze się zorganizowały, nie miały problemów z adaptacją, szybko przywykły do wojskowego drylu i do naszego regulaminu. Do tego, że tu wszystko trzeba robić według zegarka.
Szef szkoły przyznaje, że starsze roczniki, na razie, podchodzą do dziewczyn w szkole z niewielką rezerwą.
- W pierwszej klasie jest lepiej, bo po prostu dziewczyny razem z nimi zaczynały - dodaje płk Ziółkowski.
Wiosną będzie wiadomo, jak dziewczyny wypadną na szkoleniu lotniczym. Czekają je pierwsze skoki ze spadochronem i loty szybowcowe. Jedno jest pewne: wszystkie marzą o tym, aby kiedyś siedzieć za sterami samolotu, samolotu odrzutowego rzecz jasna, może być choćby wielozadaniowy... F-16.

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium