Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2007 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Brama na Wschód czy Wschodni Mur

0 1 A A

Od 1 stycznia 2008 do państw Unii Europejskiej dostaniemy się bez kontroli granicznej. Ale to tylko jedna strona naszego przystąpienia do systemu Schengen.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Druga oznacza płatne wizy i zaostrzone kontrole na naszej wschodniej granicy. Odczują to nie tylko odwiedzający nas Ukraińcy, ale i ci wszyscy, którzy na przygranicznym położeniu zbijali biznesowy kapitał.
Chełm to miasto, w którym zawsze pełno było naszych wschodnich sąsiadów. Na Giełdzie Towarowej przy ul. Hutniczej Ukraińcy załatwiają swoje mniej lub bardziej legalne interesy. Chełmscy kupcy już zauważają, że z miesiąca na miesiąc Ukraińców przyjeżdża coraz mniej. A przyszłość widzą w jeszcze czarniejszych kolorach. Zapowiadane uszczelnienie granicy i wprowadzenie płatnych wiz traktują niczym zamach na przygraniczny handel.
- Takie sklepy jak mój przestaną mieć rację bytu - skarży się Zdzisław Ciołek, sprzedawca w firmowym sklepie Zakładów Mięsnych z Końskowoli. - Po prostu, nie będzie miał kto w nich kupować. Jaki by ten handel z Ukraińcami nie był, to przynajmniej był. I komu to przeszkadzało, że Ukraińcy zostawiali u nas swoje pieniądze?

Boję się Nowego Roku

Na pieniądzach, które miały przechodzić z ukraińskich do polskich rąk niejeden lokalny handlowiec budował swoją przyszłość. Tymczasem giełdowy plac, hurtownie i sklepy zieją pustką.
- Gdyby nie branża mięsna, to tej giełdy dawno by już nie było - mówi Mirosława Mazurek, na giełdzie od samego początku, czyli już od 13 lat.
Razem z mężem handlują artykułami spożywczymi. Większość ich klientów to już nie Ukraińcy, ale rodacy z miasta.
- Jeśli Ukraińcy do nas zaglądają, to po tym, jak zaopatrzyli się w mięso czy wędliny - mówi. - Oczywiście nie ma już mowy o sprzedaży hurtowej, ale jedynie detalicznej. Po co Ukraińcy mają kupować u nas na przykład cytrusy, skoro u siebie mają tańsze?
- Boję się pierwszych miesięcy po 1 stycznia - dodaje Ryszard Tulikowski, właściciel kantoru. - Jeśli Ukraińców będzie przyjeżdżało mniej, spadną mi obroty i będę zmuszony zwolnić pracowników.

Kup sobie wizę

Dziś, żeby przekroczyć polską granicę obywatel Ukrainy musi uzyskać wizę. Nic za nią nie płaci, choć wymaga to sporo czasu i zachodu. Po nowym roku będzie jeszcze trudniej, a przede wszystkim kosztownie.
- Umowa między unią a Ukrainą przewiduje opłatę wizową w wysokości 35 euro - informuje Robert Szaniawski, rzecznik MSZ.
Aby otrzymać wizę trzeba będzie też uzasadnić i udokumentować cel swojego wyjazdu. Jeśli będzie to np. wyjazd turystyczny, trzeba będzie załączyć zaświadczenie z biura podróży. Obywatele Ukrainy będą musieli też wykupić drogie ubezpieczenie medyczne. A i to nie koniec unijnych wymogów.
- Wprowadzenie opłat za wizy będzie dla nas kolejnym utrudnieniem - ocenia Sergiej Szulga z Równego. - Przecież do was przyjeżdżają od nas głównie biedni ludzie. Coś kupią, coś sprzedadzą i z tego żyją. Część z nich na pewno zrezygnuje z wyjazdu.
- To zwyczajna blokada, a zamiast granicy będziemy mieli mur nie do przejścia - załamuje ręce Natalia z Kowla. - Żeby choć kolejki do odprawy były krótsze...

Nie prześliźniemy się

Uwijający się pomiędzy mięsnymi sklepami w Chełmie Wadik z Kowla widzi jeszcze inne zagrożenie dla naszej wymiany handlowej. - Jak tylko uszczelnicie granicę, to nasze autokary już się przez nią nie przemkną - mówi. - Wasi pogranicznicy jeszcze tolerowali techniczny stan naszych pojazdów. To się skończy, kiedy po przekroczeniu granicy te samochody bez ograniczeń będą mogły krążyć już nie tylko po Polsce, ale całej Unii Europejskiej. Już sobie wyobrażam, jaki krzyk na widok rzęchów z Ukrainy podniosą na przykład Niemcy. Nie będzie autobusów, to i pasażerów, czyli waszych klientów.
Stefan Karpiński z Torczyna twierdzi jednak, że kto do tej pory jeździł w interesach do naszego kraju, ten bez względu na opłaty za wizy nadal będzie jeździł. Problem jedynie w tym, że będzie musiał dołożyć trochę do interesu.
Ale niektórzy widzą to inaczej. - Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - uważa Mikołaj Sołomańczuk z Maniewicz. Od lat wozi spod naszej zachodniej granicy nowy i używany sprzęt gospodarstwa domowego. Bywa, że i trzy-cztery razy w miesiącu. - Myślę, że teraz będzie łatwiej o wizę i to od razu do wszystkich krajów Unii. - Do tej pory na przykład wizę do Niemiec dostawało zaledwie 10 proc. tych, którzy o nią występowali.

Granice po europejsku

- Dzięki dobremu połączeniu ze wschodnimi sąsiadami nasze województwo może być nazywane "Bramą na Wschód” zamiast "ścianą wschodnią”. To dla nas duża szansa - twierdzi Wojciech Żukowski, wojewoda lubelski.
W tej chwili w naszym województwie mamy trzy drogowe przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem i Zosinie. Zakończył się ostatni etap modernizacji międzynarodowego przejścia drogowego w Dorohusku. Granicę przekracza tu każdej doby średnio ponad 9 tys. osób i prawie 13 tys. pojazdów. Zakończono też kompleksową przebudowę przejścia w Hrebennem. Ma być to najkrótsze połączenie drogowe Warszawy ze Lwowem. - I najnowocześniejsze - dodaje wojewoda Żukowski. - To ważne, żeby na przejściach nie było kolejek i aby ruch odbywał się sprawnie.
Dorohusk i Hrebenne są już przygotowane na spełnienie wymogów Schengen. Na przejściach są już m.in. specjalne prześwietlacze na podczerwień, wykrywacze bicia serca ludzi i zwierząt ukrytych w pojazdach.
- Nasze wschodnie granice muszą być idealnie szczelne, a równocześnie bardziej przepustowe, by bez kolejek obsługiwać możliwie największą liczbę pojazdów i osób - mówi Waldemar Madej, dyrektor Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie. - Ale to wcale nie oznacza, że na wschodniej granicy powstanie swoisty mur dzielący unię od wschodu. Granice będą po prostu bardziej bezpieczne.

Co dalej?

- Jesteśmy przygotowani do przejęcia pełnego dorobku prawnego Schengen - mówi kpt. Andrzej Bielecki, zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Dorohusku. - W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach także do wydawania wiz. Dysponujemy sprzętem informatycznym, wystarczającym do korzystania z schengenowskiej bazy danych.
Kpt. Bielecki ocenia, że ponad 80 proc. podróżnych korzystających z dorohuskiego przejścia to mieszkańcy terenów przygranicznych po obu stronach Bugu. - Dla nich zapowiadane 35 euro za krótkoterminową wizę to dużo pieniędzy.





Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium