Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 maja 2011 r.
14:39
Edytuj ten wpis

Dziennikarka z Białorusi: Nie boję się rządu Łukaszenki

0 4 A A
Natalka Babina (Jacek Świerczyński)
Natalka Babina (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Natalką Babiną, dziennikarką i pisarką z Białorusi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Strach. Zna pani to uczucie?

– Tak, oczywiście, jak każdy człowiek. Ja w ogóle jestem bardzo strachliwa. Boję się o wszystko: o zdrowie moich dzieci, o to, że stan mojej babci, która ma złamaną szyjkę kości udowej, pogorszy się, że dom, w którym mieszkam, podmyją wody gruntowe... Ale jeśli chcesz wiedzieć, czy boję się rządu Łukaszenki i represji z ich strony: nie, nie boję się. Nie chcę i nie mogę się bać. Oni są zbyt godni politowania, by się ich bać.

• W kwietniu aresztowano na Białorusi Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej”. O niego się pani nie boi?

– "Nasza Niwa”, gazeta, dla której piszę, opublikowała artykuł "Nie złamią Poczobuta”. I jeszcze jeden: "Polak Poczobut wypije białoruski kielich goryczy do dna”. Andrzej Poczobut to facet, który wie, co robi i co może go w związku z tym czekać. On się nie boi i ja się o niego nie boję. Ale myślę też sobie: Czy są przepisy, które uniemożliwiałyby Poczobutowi zostanie następnym prezydentem Białorusi? Ja, Ukrainka, głosowałabym na niego! Motto jego bloga "Tylko prawda jest ciekawa” jest mi ogromnie bliskie. Bliskie mojemu sercu jest też to, co on robi.

• Jest pani dziennikarką "Naszej Niwy”, najstarszej niezależnej gazety na Białorusi. W ostatnim e-mailu napisała pani do mnie: "Rząd Łukaszenki zamknął naszą gazetę, która ukazywała się od 105 lat. Na coś takiego nie pozwolił sobie nawet car Rosji! A obecny carek
to zrobił!”.


– Rząd zamknął "Naszą Niwę” i "Wolę narodu” za – jak sądzę – "nasze zasługi”. Obie gazety już od dawna były niczym bielmo na oku władzy. Muszę powiedzieć, że naciski na niezależne media na Białorusi były zawsze i objawiały się w różnych formach. Mieliśmy monopol władzy na abonament, brak dystrybucji niezależnej prasy, prześladowania dziennikarzy, brak możliwości otwarcia nowych kanałów radiowych... Po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku redaktor "Naszej Niwy” Andrei Dynko poszedł do więzienia pod sfabrykowanymi zarzutami.

W redakcji "Naszej Niwy” i w domach niektórych dziennikarzy przeprowadzono rewizje. Miesiąc po wyborach naciski na obywatelskie społeczeństwo, w tym, oczywiście, na dziennikarzy, nasiliły się. Zastraszanie, rewizje, aresztowania... Gwałtownie pogorszyła się sytuacja gospodarcza w kraju: kryzys walutowy, nakaz zamknięcia wielu organizacji, problemy z zakupem niektórych produktów...

• I mamy 11 kwietnia 2011 roku...

– 11 kwietnia doszło do wybuchu w mińskim metrze. Stał się on głównym powodem zamknięcia kilku gazet, w tym również naszej. Pretekstem do tegoż zamknięcia było "rzucanie fałszywego światła na sprawę wybuchu w metrze i postrzegania jej w mało obiektywny sposób”. W rzeczywistości chodziło zaś o to, że nasze gazety prezentowały odmienne stanowiska od rządowych mediów, które po wybuchu rozpoczęły paskudną i zakrojoną na szeroką skalę kampanię propagandową. Tytuły brzmiały na przykład tak: "Metro wysadziła opozycja”.

Niezależne media, w przeciwieństwie do państwowych, dawały obiektywne, aktualne i wyczerpujące informacje, które psuły idealny wizerunek władzy. "Nasza Niwa” i inne niezależne środki masowego przekazu, poinformowały o wybuchu natychmiast. Nasi reporterzy byli na miejscu eksplozji jako jedni z pierwszych, po sygnałach, które otrzymaliśmy od ludzi; dziennikarzy obywatelskich. Na miejscu okazało się, że zdjęcia i filmy, które do nas przysłali – to wszystko się potwierdziło.

• Natomiast państwowe media milczały kilka godzin, dopóki nie otrzymały wyraźnego sygnału z góry,
że mogą już puścić informację.


– Bardzo znaczące i charakterystyczne jest to, że w pierwszych godzinach rozgorzała w internecie gorąca dyskusja na temat eksplozji. Większość zwykłych użytkowników doszła do wniosku, że ten wybuch jest korzystny dla rządu i został przez niego zorganizowany po to, by odciągnąć uwagę ludzi od problemów gospodarczych i całkowicie zniszczyć opozycję. Następnego ranka w naszej redakcji zjawili się funkcjonariusze KGB i usunęli zdjęcia i filmy zrobione w metrze przez korespondentów "Naszej Niwy”.

• A co się działo w następnych dniach?

– Dzień później w godzinach wieczornych, gdy podpisywałam w księgarni swoje książki, nagle otrzymałam telefon: nasz redaktor naczelny, Andrei Skurko, został zabrany do KGB. W nocy wrócił. Dostał wyraźne ostrzeżenie, co mu grozi za "ujawnienie tajemnic śledztwa”. Następnego dnia prokurator generalny pogroził w telewizji naszej gazecie: "Będziemy reagować adekwatnie do takich nielegalnych działań!” – zapowiedział. Jakie działania ma na myśli? Okazało się, że chodziło o pojawienie się w "Naszej Niwie” artykułu byłego oficera kontrwywiadu, który jest obecnie "na wygnaniu”, pod tytułem "Bombę podłożyli pracownicy jednej ze specsłużb”.

• Ktoś to jakoś skomentował?

– Minister ds. informacji oświadczył, że "żerujemy na dramacie” i zwrócił się do sądu o zamknięcie naszych dwóch gazet. Nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że wyrok będzie zgodny z pozwem: na Białorusi nie było dotąd sprawy, w której by sąd sprzeciwił się władzy wykonawczej. Dlaczego właściwie to zrobili? Trudno mi oceniać. Być może rzeczywiście rząd panicznie boi się, że niezależna prasa ma coraz większy wpływ na białoruskie społeczeństwo.

Być może też, wersja o zaangażowaniu w eksplozję służb wywiadowczych i niektórych grup związanych z władzą była bliski prawdy. Może władze specjalnie zamknęły naszą gazetę, aby sprowokować sankcje gospodarcze i wytłumaczyć owymi sankcjami zapaść gospodarczą, która zdaje się nieuchronnie zbliżać?

• Co robią teraz dziennikarze z "Naszej Niwy”? Siedzą cicho i czekają na lepsze czasy? Dali się zastraszyć?

– Szczerze podziwiam moich kolegów, którzy naprawdę niczego się nie boją! Są po prostu bardzo profesjonalni i bez żadnych kompromisów wykonują swoje obowiązki. Szczególnie podziwiam nasze dziewczyny – fotoreporterkę i kamerzystkę Julię Doroshkevich i Tatianę Havrylchyk. To dzięki ich pracy nasi czytelnicy widzieli wszystkie wydarzenia ostatnich miesięcy na własne oczy: szokujące potraktowanie kandydata na prezydenta Neklyaeva, prowokatorów, którzy wybijają okna w siedzibie rządu, okaleczone, zakrwawione ofiary wybuchu...

A nasz polityczny publicysta Zmitser Pankovets? Byłam z niego taka dumna, gdy następnego dnia po wyborach na konferencji prasowej zadał Łukaszence pytanie: "Czy nie uważa pan, że szturm na siedzibę rządu był niczym innym jak "Pożarem Reichstagu”?

• Co teraz będzie z "Naszą Niwą”?

– "Nasza Niwa” nie zniknie. Zamknięcie gazety nie oznacza zamknięcia ust redaktorom. Dokąd gazeta będzie miała czytelników, dotąd będą ją oni otrzymywać. W te dni, kiedy w redakcji toczyła się dyskusja, co dalej robić w tej sytuacji, zdałam sobie sprawę, że ludzie tworzący "Naszą Niwę” działają nie tylko bez strachu, ale też w sposób inteligentny i przemyślany. Dlatego znajdą sposób, by mimo przeszkód działać dalej. Chociaż, oczywiście, byłoby lepiej, gdyby tych przeszkód nie było...

• Rewizje KGB, pobicia, prześladowania, oszustwa wyborcze. Jak się pani w tym odnajduje? Również jako pisarka.

– Oprócz całego tego zła jest jeszcze wielka solidarność i ciepłe słowa od moich czytelników. Wyszło drugie wydanie mojej książki "Miasto ryb” w języku białoruskim. Nawiasem mówiąc, plik z powieścią został skonfiskowany wraz całą zawartością komputera podczas rewizji, ale udało się go przywrócić i powieść ukazała się w terminie.

Otrzymałam też miłe wieści z Polski: "Miasto ryb” zostało nominowane do prestiżowej nagrody Angelus. To dla mnie powód do wielkiej dumy! Ale to tyle dobrych wieści. Czasy na Białorusi są dziś bardzo trudne. Prasa jest pod bezprecedensową presją. Ale, aby się z tego wydostać, trzeba przez to przejść.

• Jak w tym wszystkim wygląda praca dziennikarza?

– Tak, jak zawsze. Jesteśmy w samym środku ważnych wydarzeń, informujemy, myślimy, analizujemy i dzielimy się wrażeniami z czytelnikami. I wiesz, co jest istotne? "Nasza Niwa” to zaledwie garść dziennikarzy i zespół autorów współpracowników, którzy piszą mimo zagrożenia, a czasem nawet w więzieniach. A jednak liczba odwiedzin na naszej stronie jest dziesięć razy większa niż na stronach wszystkich gazet wydawanych przez państwo!

Państwowe gazety, na użytek których został zbudowany potężny, bogato wyposażony Dom Prasy, to najnowocześniejsza technika, doskonałe warunki socjalne i pensje dziennikarzy. Dzięki tym cieplarnianym warunkom mogliby przekazywać prawdziwe, rzetelne informacje. Ale nie! Po co? Więc to, co mamy, to totalne zero. Na szczęście, czytelnicy nie są głupi i wolą wydawnictwa niezależne z rzetelną informacją.

• A jak zwykli ludzie się w tym odnajdują?

– Myślę, że społeczeństwo białoruskie staje się w ostatnich latach bardziej świadome politycznie. Coraz więcej osób rozumie, że prawo na Białorusi jest niemoralne i niesprawiedliwe, że panuje u nas "ochlokracja” i trzeba to zmienić. Ale, niestety, nie widzę u nas białoruskiego Wałęsy: człowieka, który będzie w stanie porwać ludzi przeciwko niesprawiedliwości i niemoralności władzy i doprowadzi nas do ​​zwycięstwa.

• Nie boi się pani o tym głośno mówić?

– Nie boję się. Milczenie jest znacznie gorsze. Powtarzam to swoim przyjaciołom, gdy oburzają szeptem: "Mów głośno, w przeciwnym razie będzie tylko gorzej”.

• Czy strach to jest to uczucie, na którym opierają się rządy Łukaszenki?

– Nie, rząd Łukaszenki nie opiera się na strachu. Może nie do końca rozumiem Polaków – ludzi, z potężnym, niewzruszonym poczuciem niezależności i własnej państwowości, ale znacznie większy problem mam z odpowiedzią na pytanie, co u nas jest powodem tak długiego panowania tak wstrętnych rządów.

Doszłam w końcu do wniosku – choć nie roszczę sobie prawa do objawiania prawdy absolutnej – że w przypadku Białorusinów wszystko jest bardzo skomplikowane. Po tym, jak masowo pozbawiono ich narodowego języka i kultury, odcięto od korzeni, Białorusini bardzo się zmienili, wewnętrznie ich to złamało. Dziś mają głęboki kompleks niższości. To spowodowało, że pozbawiony wszelkich moralnych ograniczeń rząd Łukaszenki utrzymuje się tak długo. On wykorzystuje kompleksy Białorusinów, by nimi manipulować i mieć nad nimi władzę.

• A co pani czuje, jeśli nie strach? Smutek, gniew? A może bezsilność?

– Optymizm. Wciąż wierzę w Białorusinów, w sprawiedliwość.

• Jest pani pisarką. Gdyby miała pani napisać o Białorusi za 20 lat...

– Ojej! To zadanie dla Sienkiewicza! Mogę tylko powiedzieć, że po zamknięciu "Naszej Niwy” powstało we mnie niejasne wrażenie, że gromadzę materiał na nową książkę. I dziś mam pewność, że będę pisać kolejną powieść.

• Proszę na siebie uważać. I proszę opowiedzieć o tym wszystkim, o czym dziś rozmawiamy w kolejnej książce.

– Dziękuję za zainteresowanie Białorusią, za solidarność. Proszę mi wierzyć, że dla nas to wsparcie i ciepło naprawdę wiele znaczy. Twarze moich polskich przyjaciół, moich polskich czytelników... Często myślałam o nich w tych miesiącach, kiedy musiałem się uspokoić i zebrać siły. Dlatego nowa powieść z pewnością nie będzie o Łukaszence. Będzie o twarzach ludzi i obliczu ziemi: ziemi, na której jest miejsce i dla Polski, i dla Białorusi. A także o śladach, które na naszych twarzach zostawią na zawsze dzisiejsze czasy.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hamak / 18 maja 2011 o 14:52
0
Szacun dla pani Babinej i Białorusinów!
Avatar
Robert / 17 maja 2011 o 14:26
0
WIELKI SZACUNEK DLA PANI NATALKI BABINY!!!
Avatar
jon / 15 maja 2011 o 17:26
0
w Polsce prawo jest sprawiedliwe ?
Avatar
kolo / 15 maja 2011 o 16:46
0
Chyba życie jej niemiłe !!!
Avatar
hamak / 18 maja 2011 o 14:52
0
Szacun dla pani Babinej i Białorusinów!
Avatar
Robert / 17 maja 2011 o 14:26
0
WIELKI SZACUNEK DLA PANI NATALKI BABINY!!!
Avatar
jon / 15 maja 2011 o 17:26
0
w Polsce prawo jest sprawiedliwe ?
Avatar
kolo / 15 maja 2011 o 16:46
0
Chyba życie jej niemiłe !!!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 1 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 95 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 36 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.