Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2010 r.
16:29
Edytuj ten wpis

Jak ziemia, domy i inne majątki wracały do Kościoła na Lubelszczyźnie

0 39 A A

Niemal 10 000 hektarów Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi na Lubelszczyźnie. A wiele postępowań jeszcze trwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komisja Majątkowa od ponad 20 lat zwraca ziemię i budynki zabrane Kościołowi przez komunistów lub przyznaje odszkodowania. Na Lubelszczyźnie rekordową liczbę hektarów dostał KUL. To niespełna 8600 ha ziemi rolnej oraz nieruchomości zabudowanych. Na rzecz uczelni przeszedł nie tylko majątek po dawnych PGR-ach. KUL dostał gmach przy ul. Spokojnej 1 w centrum Lublin użytkowany przez Akademię Medyczną; gdzie działa tam teraz Collegium Iuridicum.

Szpitale i stadnina

W Lublinie największy rozgłos zyskało przekazanie Kościołowi szpitali. Tak było w przypadku PSK 1 przy ul. Staszica, którego budynek przejęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Dyrekcja szpitala przyciśnięta wysokim czynszem poszła do sądu i odzyskała obiekt. Na rzecz Zgromadzenia Sług Jezusa przeszła też działki przy ul. Chmielnej z Kliniką Okulistyczną. Uniwersytet Medyczny wypłacił 420 000. zł rekompensaty.

Sprawy, rozpatrywane przez Komisję Majątkową nie zawsze kończą się przejęciem nieruchomości. Przykładem może być sprawa stadniny koni w Janowie Podlaskim. Tamtejsza parafia domagała się zwrotu ok. 160 ha. Grunty należą do Lasów Państwowych, ale użytkują je hodowcy. O sporze pisaliśmy jesienią, ubiegłego roku.

– Utrata tej ziemi byłaby dla nas sporym problemem – przyznawał wówczas Marek Trela, dyrektor stadniny. – To przecież pastwiska i pola uprawne. Potrzebujemy ich, by wyżywić zwierzęta.

Grunty, rekompensata, rezygnacja

Pierwszą ugodę w tej sprawie zawarto w 2002 roku. Parafia odzyskała działkę o powierzchni 12,5 ha. Trzy lata później Komisja wydała orzeczenie przywracające własność blisko 10 ha. Na rzecz diecezji siedleckiej przekazano też zabytkowy pałac biskupów. Obiekt trafił później w prywatne ręce. Strata kolejnych ziem mogłaby poważnie skomplikować działanie stadniny. Chodzi o blisko osiemset koni i trzysta krów. Stadnina utrzymuje się również z rolnictwa. – Utrata ponad 100 ha nie pozwoliłaby na utrzymanie hodowli w obecnym wymiarze – komentowała Izabella Pawelec-Zawadzka, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

Wśród hodowców pojawiły się pogłoski, że sprawa jest przesądzona i Kościół przejmie sporną ziemię. Wyjść było kilka. Odzyskanie gruntów, lub otrzymanie w ramach rekompensaty innego terenu. Skończyło się na trzeciej opcji. Proboszcz janowksiej parafii zadeklarował rezygnację z roszczeń, w imię utrzymania dobrej współpracy ze stadniną.

Śledztwo

Grunty w Janowie Podlaskim to nie jedyna sprawa z naszego regionu, którą zajmuje się komisja. Parafia we Włodawie domaga się zwrotu 42 ha. Na rozpatrzenie czeka też wniosek jezuitów, dotyczący szpitala przy Al. Racławickich w Lublinie. Zakon odzyskał już sąsiednie grunty. Później sprzedał je deweloperom.

Prace komisji od lat budzą kontrowersje. Prokuratura bada m. in. czy członkowie komisji brali łapówki i czy poświadczyli nieprawdę godząc się na zbyt niską wycenię niektórych nieruchomości. Zarzuty usłyszeli już m. in. pełnomocnik poznańskich elżbietanek (były funkcjonariusz SB), kilku członków komisji oraz rzeczoznawca, który miał zaniżyć wartość działek w Zabrzu.

W kolejce

Wątpliwy jest nieprzejrzysty sposób działania komisji: nie weryfikuje wycen, a jej posiedzenia są niejawne. – Absurdem jest, że decyzje komisji są ostateczne i nie można się od nich odwołać. To jest sprzeczne z zasadami prawa – stwierdza Jacek Czerniak szef SLD na Lubelszczyźnie.

Ile spraw w naszym województwie czeka jeszcze na rozstrzygnięcie Komisji Majątkowej? Zapytaliśmy o to kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i wciąż czekamy na odpowiedź.

Kościół Katolicki miał przed wojną ok. 383 tys. hektarów gruntów. Większość – ok 220 tys. ha – znalazła się po 1945 roku na terenach włączonych do Związku Radzieckiego. Na terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Polskiej zostało ok. 170 tys. ha. Praktycznie całość przejęło komunistyczne państwo.

Kościół stracił szpitale, szkoły i nieruchomości rolne oraz lasy. Przy okazji władze łamały obowiązujące wówczas ustawy. Dlatego jednym z celów Komisji Majątkowej było przekazanie Kościołowi nieruchomości odebranych z pogwałceniem przepisów (np. gwarantujących pozostanie w ręku Kościoła gospodarstw o pow. do 50 lub 100 ha w zależności od lokalizacji).

Na decyzję Komisji czeka wciąż 215 wniosków. Za pośrednictwem Komisji do Kościoła trafiło od 1989 roku: ponad 60 tys. ha ziemi (w tym 1,5 tys. ha lasów), prawie 500 budynków i lokali, a tam gdzie oddanie nieruchomości nie było możliwe przyzano 107, 5 mln zł odszkodowania. Kościół otrzymywał również grunty za pośrednictwem samorządów oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2011 o 12:31
0
Szef SLD Lubelskiego.a nie lubelszczyzny.Maniaki wybijcie sobie z głowy Lubelszczyznę na miarę Mazowszczyzny, Małopolszczyzny Wielkopolszczyzny,bo tu jest Polska a nie /Polszcza/ Polszczyzna.
Avatar
dert / 30 października 2010 o 21:00
0
[Brawo !!! Właśnie mamy 95% tego rodzaju bogobojnych i miłosiernych "katolików"
Avatar
gość / 24 października 2010 o 17:22
0
[quote name='Katolik' date='24 październik 2010 - 10:04 ' timestamp='1287907442' post='366715']
[size="5"][color="#FF0000"]Nie kłamcie.Kościół to my i nie życzę sobie aby tych paru przestępców w sutannach utożsamiać z naszym kościołem.Serce mnie boli że Bóg na to pozwala.Oszuści po pseudoświęceniach oddalcie się od naszego kościoła.[/color][/size]
[/quote]
Ale jesteś kretyn!!! Żadna na konstytucja obowiązująca na tym Świecie nie przewiduje istnienia takich "CYMBAŁÓW".
Avatar
hehek / 24 października 2010 o 16:23
0
[quote name='a' date='24 październik 2010 - 14:47 ' timestamp='1287924476' post='366858']
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
[/quote]
Chyba ciulu za dużo wina się nachlałeś na mszy, jak ci proboszcz dalej pozwoli odprawiać tzw. msze to pewnie niewiele tej pryty dla niego zostanie...
Avatar
Gość / 24 października 2010 o 16:22
0
[quote name='bez imienia' date='24 październik 2010 - 12:05 ' timestamp='1287914713' post='366778']
jaki dziennik....takie tematy.....dyskusja na poziomie magla lub taniej knajpy.....do roboty, a nie całymi godzinami przez internetem....nieroby, lenie!!!!!!!!!!!!
[/quote]


A co ty pracusiu tutaj robisz? Niedziela dzień pański więc go święć.
Avatar
Alik / 24 października 2010 o 16:22
0
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To oddaj swoje skoroś krowo taka hojna
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To odda... rozwiń
Avatar
Pan XYZ / 24 października 2010 o 15:38
0
Po co te wszystkie nerwy, jeszcze jakieś 20-30 lat i do kościoła będzie chodził co 10 Polak. Już teraz da się zauważyć znaczący spadek frekwencji w mszach itp itd. Mam trochę ponad 20 lat i nie wielu moich znajomych chodzi do kościoła. Uważam, że jedynie Dominikanie rozumieją potrzeby współczesnego Katolika.
Avatar
Antyse-lekt / 24 października 2010 o 14:56
0
Po co księżom takie dobra doczesne. To się kłóci z dogmatami wiary chrześcijańskiej,która jako cnotę namaszcza ubóstwo ?Ciekawy jestem jak to tłumaczy nasz "Józef (nie" święty".
Tak będzie że Kozi Gród podzielą na swoje wpływy Rytka-Zandberg z Życińskim . A ty ludku ubogi bedziesz nosił
wielebnemu kuropatewki a pejsiatemu gąski.
Avatar
a / 24 października 2010 o 14:47
0
[quote name='STYX' date='24 październik 2010 - 11:37 ' timestamp='1287913073' post='366760']
Jak to po co? Dziwki kosztują i nie piją ani nie wpier***ają byle czego !
[/quote]
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
Avatar
MARYJAN ARCYBISKUP / 24 października 2010 o 14:34
0
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak jest maryjan arcybiskup najwyższy

czy ja kogoś nawoływuje do nienawiści i podżegam do morderstwa?? wątpię!!

co do tematu to po prostu kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie - proste
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2011 o 12:31
0
Szef SLD Lubelskiego.a nie lubelszczyzny.Maniaki wybijcie sobie z głowy Lubelszczyznę na miarę Mazowszczyzny, Małopolszczyzny Wielkopolszczyzny,bo tu jest Polska a nie /Polszcza/ Polszczyzna.
Avatar
dert / 30 października 2010 o 21:00
0
[Brawo !!! Właśnie mamy 95% tego rodzaju bogobojnych i miłosiernych "katolików"
Avatar
gość / 24 października 2010 o 17:22
0
[quote name='Katolik' date='24 październik 2010 - 10:04 ' timestamp='1287907442' post='366715']
[size="5"][color="#FF0000"]Nie kłamcie.Kościół to my i nie życzę sobie aby tych paru przestępców w sutannach utożsamiać z naszym kościołem.Serce mnie boli że Bóg na to pozwala.Oszuści po pseudoświęceniach oddalcie się od naszego kościoła.[/color][/size]
[/quote]
Ale jesteś kretyn!!! Żadna na konstytucja obowiązująca na tym Świecie nie przewiduje istnienia takich "CYMBAŁÓW".
Avatar
hehek / 24 października 2010 o 16:23
0
[quote name='a' date='24 październik 2010 - 14:47 ' timestamp='1287924476' post='366858']
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
[/quote]
Chyba ciulu za dużo wina się nachlałeś na mszy, jak ci proboszcz dalej pozwoli odprawiać tzw. msze to pewnie niewiele tej pryty dla niego zostanie...
Avatar
Gość / 24 października 2010 o 16:22
0
[quote name='bez imienia' date='24 październik 2010 - 12:05 ' timestamp='1287914713' post='366778']
jaki dziennik....takie tematy.....dyskusja na poziomie magla lub taniej knajpy.....do roboty, a nie całymi godzinami przez internetem....nieroby, lenie!!!!!!!!!!!!
[/quote]


A co ty pracusiu tutaj robisz? Niedziela dzień pański więc go święć.
Avatar
Alik / 24 października 2010 o 16:22
0
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To oddaj swoje skoroś krowo taka hojna
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To odda... rozwiń
Avatar
Pan XYZ / 24 października 2010 o 15:38
0
Po co te wszystkie nerwy, jeszcze jakieś 20-30 lat i do kościoła będzie chodził co 10 Polak. Już teraz da się zauważyć znaczący spadek frekwencji w mszach itp itd. Mam trochę ponad 20 lat i nie wielu moich znajomych chodzi do kościoła. Uważam, że jedynie Dominikanie rozumieją potrzeby współczesnego Katolika.
Avatar
Antyse-lekt / 24 października 2010 o 14:56
0
Po co księżom takie dobra doczesne. To się kłóci z dogmatami wiary chrześcijańskiej,która jako cnotę namaszcza ubóstwo ?Ciekawy jestem jak to tłumaczy nasz "Józef (nie" święty".
Tak będzie że Kozi Gród podzielą na swoje wpływy Rytka-Zandberg z Życińskim . A ty ludku ubogi bedziesz nosił
wielebnemu kuropatewki a pejsiatemu gąski.
Avatar
a / 24 października 2010 o 14:47
0
[quote name='STYX' date='24 październik 2010 - 11:37 ' timestamp='1287913073' post='366760']
Jak to po co? Dziwki kosztują i nie piją ani nie wpier***ają byle czego !
[/quote]
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
Avatar
MARYJAN ARCYBISKUP / 24 października 2010 o 14:34
0
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak jest maryjan arcybiskup najwyższy

czy ja kogoś nawoływuje do nienawiści i podżegam do morderstwa?? wątpię!!

co do tematu to po prostu kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie - proste
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 0 0

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 0 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 0

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia] 57 11

Działacze Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w objazd po kraju – to realizacja przyjętych na niedawnej konwencji programowej w Katowicach. W Chełmie europosłanka Beata Mazurek z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim przedstawiła Jacka Sasina, obecnego wicepremiera, jako jedynkę PiS na listach w okręgu 7.

Stało się najgorsze. Policja znalazła ciało dziecka, to prawdopodobnie 5-letni Dawid

Stało się najgorsze. Policja znalazła ciało dziecka, to prawdopodobnie 5-letni Dawid 246 12

Martwy chłopiec znaleziony przez policjantów to najprawdopodobniej 5-letni Dawid poszukiwany od 10 lipca.

Radomiak – Górnik 0:0. Teraz pora na ligę!

Radomiak – Górnik 0:0. Teraz pora na ligę! 0 1

W ostatnim przedsezonowym meczu kontrolnym „zielono-czarni” zremisowali bezbramkowo w Radomiu z beniaminkiem Fortuna I Ligi Radomiakiem. Już w przyszłą sobotę Górnika czeka pierwszy mecz o punkty

Wisła Puławy - Stal Kraśnik 2:2. Znowu sporo goli

Wisła Puławy - Stal Kraśnik 2:2. Znowu sporo goli 0 4

W poprzednim sezonie w meczach ligowych Wisły Puławy ze Stalą Kraśnik padło 10 bramek. W sobotnim meczu kontrolnym obie ekipy strzeliły za to po dwa gole

Motor – Hetman 2:0. Nowi strzelają aż miło

Motor – Hetman 2:0. Nowi strzelają aż miło 0 5

Na bocznym boisku Areny Lublin żółto-biało-niebiescy pokonali beniaminka trzeciej ligi Hetmana Zamość. Podopieczni Mirosława Hajdo wygrali 2:0, a jedną z bramek zdobył najnowszy nabytek Motoru – Tomasz Swędrowski

Magdalena Bajor: Nie wyobrażam sobie życia bez sportu
Magazyn

Magdalena Bajor: Nie wyobrażam sobie życia bez sportu 4 4

W sporcie dąży do perfekcji. Jest ambitna i nigdy nie spoczywa na laurach, lecz wciąż stawia przed sobą kolejne cele - rozmowa z Magdaleną Bajor, oszczepniczką.

Awanturował się koło mieszkania partnerki. Później złożył dziwną propozycję policjantom

Awanturował się koło mieszkania partnerki. Później złożył dziwną propozycję policjantom 15 10

Do 10 lat pozbawiania wolności grozi 41-letniemu mieszkańcowi Zamościa. Mężczyzna próbował przekupić policjantów, którzy przyjechali na interwencję. Pijany mężczyzna nie zaproponował jednak konkretnej kwoty pieniędzy.

Cofał i najechał na pieszego. Ranny 87-latek zmarł w szpitalu

Cofał i najechał na pieszego. Ranny 87-latek zmarł w szpitalu 0 3

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego w powiecie biłgorajskim. Wczoraj w miejscowości Tereszpol Kukiełki został potrącony starszy mężczyzna. Niestety lekarzom nie udało się uratować jego życia.

Wypadek na trasie Zamość-Krasnystaw. Nie żyje 48-letni mężczyzna [zdjęcia]
galeria

Wypadek na trasie Zamość-Krasnystaw. Nie żyje 48-letni mężczyzna [zdjęcia] 24 12

Nie udało się uratować życia 48-letniego mieszkańca gminy Stary Zamość. Mężczyzna zginął wczoraj w wypadku drogowym w miejscowości Krasne w powiecie zamojskim.

Pogoda w sobotę i kolejne dni. Wraca upał, ale też i burze

Pogoda w sobotę i kolejne dni. Wraca upał, ale też i burze 1 0

W sobotę we wschodniej części kraju wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze (10-20 l/m2 opadu). Na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C na Suwalszczyźnie do 30 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-zachodni. W porywach burzowych może osiągnąć do 60-80 km/h.

Bitwa o Stare Bronowice, vol. 2 [zdjęcia]
galeria

Bitwa o Stare Bronowice, vol. 2 [zdjęcia] 1 2

Nie ma lepszego miejsca na Hip-Hop niż podwórko przy trzepaku wśród kamienic - wyszli z założenia organizatorzy Bitwy o Stare Bronowice, vol. 2.

Uwaga! TVN: Polak brutalnie zamordowany w Meksyku. "Problem w tym, że nie mówią prawdy"

Uwaga! TVN: Polak brutalnie zamordowany w Meksyku. "Problem w tym, że nie mówią prawdy" 0 4

Krzysztof Chmielewski został brutalnie zamordowany w Meksyku. Jego siostra przez rok walczyła o sprowadzenie ciała brata do Polski. Jakie są postępy w tej sprawie? Czy winni zostali ukarani?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.