Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:34
Edytuj ten wpis

Krzysztof Żuk: Prztyczek przyjmuję do wiadomości

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A
 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jaką ocenę w szkolnej skali od 1 do 6 wystawia pan sobie po roku?

– 4+, bo zawsze można być lepszym. Uważam, że dobrze przepracowałem ten trudny, pierwszy rok. Żeby efekty były wymierne i trwałe, trzeba przepracować równie ciężko, a może ciężej, kolejne dwa lata.

• A za co tak wysoka ocena?

– Przede wszystkim za rozruszanie inwestycyjne, wydatki na ponad 300 000 000 zł związane z remontami, przebudowami i inwestycjami rozwojowymi. Za podpisanie wartej 500 000 000 zł umowy na realizację Zintegrowanego Programu Transportu Publicznego z modułem inżynierii ruchu i sterowania sygnalizacją, dzięki któremu całkowicie odnowimy tabor. Za zbudowanie modelu finansowania lotniska, który był niezwykle trudny, długo negocjowaliśmy z bankami.

• Mamy na głowie tyle projektów inwestycyjnych, a bierzemy na siebie basen olimpijski. Dotąd nie wiadomo, skąd weźmiemy na niego pieniądze.

– Przygotowania rozpoczęliśmy dwa lata temu i teraz stanęliśmy przed wyborem czy realizujemy ten projekt, czy nie. Zaproponowałem radnym: zapiszmy to zadanie w Wieloletniej Prognozie Finansowej i pozyskujmy fundusze. Podpisaliśmy umowę z poprzednim ministrem sportu na 30 mln zł dofinansowania, ale powiedziałem, że nie uruchomię tego projektu, jeśli nie będę widział możliwości jego finansowania. Wniosek o kolejne 20 mln zł już został złożony. Razem mielibyśmy 50 proc. dofinansowania. Drugą połowę muszą stanowić środki własne, czyli np. kredyt, choć zastanawiamy się nad innym rozwiązaniem: pozyskiwaniem środków z rynku finansowego poprzez spółkę celową. Na razie czekamy na decyzję o dofinansowaniu, dlatego nie ma tego zadania w projekcie przyszłorocznego budżetu.

• O dojazdy do obwodnicy jest pan spokojny?

– Jeszcze nie. Budowa ul. Mełgiewskiej kosztuje nas 130 000 000 zł, ale 70 000 000 to środki europejskie, które odzyskujemy. Po zakończeniu tej budowy i rozliczeniu tych 70 mln zł, jesteśmy w stanie zbudować ul. Poligonową.

• A al. Solidarności?

– Jest dla nas kłopotem. Mamy już łącznie 210 milionów, co jeszcze sprawy nie załatwia, ale możemy zbliżyć się do kwoty 300 milionów złotych dzięki funduszom europejskim i o to już wystąpiliśmy. Jest duże prawdopodobieństwo, że taką umowę podpiszemy w styczniu. Spokojny będę, kiedy uzyskamy kwotę 400 milionów. Wartość kosztorysowa dojazdu to 500 mln zł, ale sądzę, że te 100 milionów w trakcie przetargu będziemy mogli oszczędzić.
• Co się przez ten rok nie udało?

– Nie nastawiałem się na fajerwerki, więc specjalnych porażek nie mam. Nie udało się bardziej zaktywizować do współpracy lubelskich uczelni. Uważałem, że można przyspieszyć działania związane ze wspólną ofertą dla obrony obecnego potencjału i zwłaszcza przyciągania cudzoziemców. My musimy widzieć zagrożenia – albo się utrzymamy jako znaczący ośrodek, albo za kilka lat możemy mieć problem ze statusem porządnego średniaka. Lublin jest traktowany w Polsce jako miasto o dużym potencjale akademickim i naukowym. I to musimy obronić.

• Mówił pan w kampanii o trzech tysiącach nowych miejsc pracy. Jeśli podzielić to na cztery lata kadencji, wychodzi po 750 miejsc rocznie. Jakoś nie widać wielkiego inwestora, który otworzył u nas swój zakład na 750 miejsc.

– Tak, ale od początku nie zakładaliśmy, że wejdzie wielki inwestor, który stworzy 700 miejsc pracy, bo takich trudno pozyskać. Oni wybierają zachodnią Polskę. Liczmy zatem na ilość ofert. Interesuje nas sektor usług. Jeszcze w ubiegłym roku porozumieliśmy się z deweloperami co do tworzenia powierzchni biurowej. I dziś mamy jej tyle, by móc przyjąć każdego inwestora w sektorze usług. A powstało w nim już 460 nowych miejsc pracy. Do tego 195 miejsc w przemyśle. Sam Pol-Mot Warfama stworzył w tym roku już około 60 miejsc, a jeśli wdroży produkcję traktorów na poziomie 5 tys. sztuk w 2013 roku, to będzie kilkaset miejsc pracy. W strefie ekonomicznej jest stworzonych około 120 miejsc.

Jedną czwartą zobowiązania już wykonałem. Ale umówmy się, że te 3 tys. z punktu widzenia absolwentów to za mało. Podpisanie umowy z agencją Deloitte pokazuje, że sięgamy po profesjonalne narzędzia do poszukiwania inwestorów. Trzeba też dostrzec dużą szansę, którą dają nam inwestycje Targów Lublin. Będzie tu centrum konferencyjne na ponad tysiąc osób, a my będziemy mogli przyciągać organizatorów konferencji czy sympozjów. Jeśli te tysiąc osób przyjedzie, to zostawią także u nas pieniądze.

• Czym się pan pochwali za rok?

– Tym samym, co obecnie. To będzie rok dynamicznych inwestycji drogowych i kubaturowych, pojawi się początek przyszłego stadionu. Zakładamy, że w przyszłym budżecie mamy 320 000 000 zł na inwestycje z wykorzystaniem środków europejskich, a z innymi wydatkami to łącznie pół miliarda nakładów inwestycyjnych. Przez najbliższe dwa lata będzie nam bardzo trudno sprostać tym wyzwaniom. Nie jest wykluczone, że gospodarka światowa i europejska wykreują nam dodatkowe wydatki, które będziemy musieli ponosić zamiast budżetu państwa i będziemy musieli z części inwestycji zrezygnować. Ale nie możemy zrezygnować z tych, które są z udziałem środków europejskich.

• Za trzy lata chce pan ponownie startować w wyborach?

– Tak. Myślę, że to jest dla wielu sprawą przesądzoną z jednego powodu. Nie udaje się w ciągu jednej kadencji zamknąć programu rozwoju miasta. Ta strategia, którą budujemy, jest strategią 10-letnią. Najlepszym przykładem jest Gdynia. Prezydent Szczurek, którego bardzo cenię, przez trzy kadencje pracował na ten obecny potencjał Gdyni, która jest dynamicznie rozwijającym się miastem. Nie możemy się porównywać z Poznaniem, Wrocławiem czy Krakowem, to nie jest ten wymiar miasta. Gdynia była miastem o potencjale zbliżonym do Lublina, a dzisiaj jest dynamiczna, uprzemysłowiona i europejska.

• Będzie pan startować jako kandydat PO?

– Taką mam nadzieję. Tak czy inaczej decyzję podejmę w ostatnim roku, a co będzie za trzy lata – zobaczymy. Dzisiaj nie widzę żadnych przeszkód, bym kandydował, bo staram się budować wiarygodność dla mieszkańców. Realizuję program ważny dla nich, a dla Lublina korzystny.

• A jeśli PO pana nie wystawi?

– Rozmawiać na ten temat jest przedwcześnie. Będę liczył na wsparcie Platformy Obywatelskiej, a jej członkowie zdecydują, czy postawią na Żuka.

• Jakoś z Platformą ostatnio się panu nie układa.

– W każdym związku przychodzi czas przesilenia. To przesilenie nastąpiło trochę wcześniej, niż sądziłem, ale myślę, że związane jest ono z brakiem właściwej komunikacji, spróbujemy ją poprawić. Bo nie da się ukryć, że głosowanie nad podwyżkami cen biletów stało się bardzo istotnym problemem. Musimy chronić budżet, ponieważ wydatki bieżące mogą być tylko na poziomie dochodów bieżących i w związku z tym, jeśli tych pieniędzy w systemie nie będzie, wykupimy mniej usług przewozowych.

• Ale dostał pan politycznego prztyczka w nos.

– Nigdy nie jest tak, że jest się ciągle szczęśliwym i w dobrym nastroju. Jeśli taki miał być cel, to przyjmuję do wiadomości, że ten prztyczek jest. Przysięgę 13 grudnia zeszłego roku składałem wyborcom, lublinianom i to jest dla mnie zobowiązanie. To zawsze będzie miało pierwszeństwo.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krzysiek / 17 grudnia 2011 r. o 23:06
0
Pan Prezydent Krzysztof Żuk jest najlepszym prezydentem w dziejach Lublina brawo
Avatar
d / 11 grudnia 2011 r. o 12:17
0
powiem krótko: wreszcie widać zmiany w Lublinie na lepsze. to dobry prezydent. pewne rzeczy można robić inaczej. ale wreszcie się coś dzieje w mieście
Avatar
pin / 11 grudnia 2011 r. o 12:08
0
Dokładnie, najlepszy prezydent od lat 90-tych. Szkoda lat straconych za Pruszona i Wasila
Avatar
bolololo / 10 grudnia 2011 r. o 23:34
0
a wiaty przystankowej koło dworca PKS jak nie było tak nie ma.kiosk RUCHu jest.hamburgery są,pieczywo jest,hazard jest.Ocenę pozostawiam Panu i Pańskim urzędnikom
Avatar
KOLEGA / 10 grudnia 2011 r. o 23:09
0
CHCIAŁBYM KOMENTOWAĆ POZYTYWNIE ALE LEPIEJ ZACYTOWAĆ SŁYNNĄ EKONOMICZNĄ MAKSYMĘ:..wszystko co się nie finansuje w ciągu roku należy zaniechać..." ocena może być tylko jedna 1
Avatar
liwia / 10 grudnia 2011 r. o 22:32
0
Brawo, jestem za Panem. Właściwy człowiek, na właściwym miejscu. Po rządach tego nieudacznika-poprzednika, jest Pan objawieniem. Trzymam kciuki!!!!
Avatar
Myśliciel / 10 grudnia 2011 r. o 21:54
0
Sukcesem będzie jeśli dotrzyma do końca kadencji. Jakie 10 lat, już 4 + 1 straconych przez "bajkopisarza". Kto w 10 letniej strategii będzie spłacał odsetki od długów, bo same długi to kolejne dzisięciolecie?
Avatar
Jaki / 10 grudnia 2011 r. o 21:07
0
System Dutkiewicza zaczyna być realizowany. A Żuk i tak jest Platformersem i koniec. A że jeden Pan z PiS i drugi Pan z PO wymyślili jak rządzić miastem przez następne 10 lat to ich ambicje a nie wizja rozwoju miasta... Smutne...
Avatar
Marcel / 10 grudnia 2011 r. o 21:06
0
Maje gratulacje Panie Prezydencie !!! jest pan najlepszym Prezydentem Lublina od pocz. lat 90-tych. Tyle co dzije sie za Pana kadencji nie działo sie jeszcze niegdy w naszym mieście. No i podaba mi sie to, ze nie patrzy Pan na to kto jest z jakiej partii ale czy jego pomysł jest dobry dla Lublina i jego mieszkanców. To sie nazwywa PROFESJONALIZM !!
Jednak mam rownież pewne zarzuty. Panie Prezydencie, co z tunelem pod Al. Racławickimi i estakadą nad Głęboką do Filaretów ?? To naprawdę niezmiernie potrzebna inwstycja, bo połączenie pomięczy Czechowem a Czubami i LSM-em praktycznie nie istnieje, a jest baaaaaardzo potrzebne (to największ esypialnie Lublina). Druga sprawa - co się dzieje z Alchemią i innymi inwestycjami np. kopleksem Echo na górkach czechowskich czy pasazem Victoria lub Galeria zamek ?? Lublin jest miastem w którym żyją ludzie, to nie skansen !!!! Naprawdę nie można blokować takich inwestycji, bo one są potrzebne temu miastu, tak samo jek teatry czy CSK.
Jeszcze raz gratuluje dotychczasowych dokonań i ... czekam na więcej !!! Naprawdę wierzę w Pana profesjonalizm i myslę, że sie nie zawiodę.
Powodzenia w dalszej pracy dla Lublina !
Maje gratulacje Panie Prezydencie !!! jest pan najlepszym Prezydentem Lublina od pocz. lat 90-tych. Tyle co dzije sie za Pana kadencji nie działo sie jeszcze niegdy w naszym mieście. No i podaba mi sie to, ze nie patrzy Pan na to kto jest z jakiej partii ale czy jego pomysł jest dobry dla Lublina i jego mieszkanców. To sie nazwywa PROFESJONALIZM !!
Jednak mam rownież pewne zarzuty. Panie Prezydencie, co z tunelem pod Al. Racławickimi i estakadą nad Głęboką do Filaretów ?? To naprawdę niezmiernie potrzebna inwstycja... rozwiń
Avatar
michal / 10 grudnia 2011 r. o 20:24
0
Wierze w pana prezydenta mimo ,że jest z PO. A jak nie da rady to spróbuje wygrać większe pieniądze na forexie i sam zaczne tworzyć miejsca pracy:]
Avatar
Krzysiek / 17 grudnia 2011 r. o 23:06
0
Pan Prezydent Krzysztof Żuk jest najlepszym prezydentem w dziejach Lublina brawo
Avatar
d / 11 grudnia 2011 r. o 12:17
0
powiem krótko: wreszcie widać zmiany w Lublinie na lepsze. to dobry prezydent. pewne rzeczy można robić inaczej. ale wreszcie się coś dzieje w mieście
Avatar
pin / 11 grudnia 2011 r. o 12:08
0
Dokładnie, najlepszy prezydent od lat 90-tych. Szkoda lat straconych za Pruszona i Wasila
Avatar
bolololo / 10 grudnia 2011 r. o 23:34
0
a wiaty przystankowej koło dworca PKS jak nie było tak nie ma.kiosk RUCHu jest.hamburgery są,pieczywo jest,hazard jest.Ocenę pozostawiam Panu i Pańskim urzędnikom
Avatar
KOLEGA / 10 grudnia 2011 r. o 23:09
0
CHCIAŁBYM KOMENTOWAĆ POZYTYWNIE ALE LEPIEJ ZACYTOWAĆ SŁYNNĄ EKONOMICZNĄ MAKSYMĘ:..wszystko co się nie finansuje w ciągu roku należy zaniechać..." ocena może być tylko jedna 1
Avatar
liwia / 10 grudnia 2011 r. o 22:32
0
Brawo, jestem za Panem. Właściwy człowiek, na właściwym miejscu. Po rządach tego nieudacznika-poprzednika, jest Pan objawieniem. Trzymam kciuki!!!!
Avatar
Myśliciel / 10 grudnia 2011 r. o 21:54
0
Sukcesem będzie jeśli dotrzyma do końca kadencji. Jakie 10 lat, już 4 + 1 straconych przez "bajkopisarza". Kto w 10 letniej strategii będzie spłacał odsetki od długów, bo same długi to kolejne dzisięciolecie?
Avatar
Jaki / 10 grudnia 2011 r. o 21:07
0
System Dutkiewicza zaczyna być realizowany. A Żuk i tak jest Platformersem i koniec. A że jeden Pan z PiS i drugi Pan z PO wymyślili jak rządzić miastem przez następne 10 lat to ich ambicje a nie wizja rozwoju miasta... Smutne...
Avatar
Marcel / 10 grudnia 2011 r. o 21:06
0
Maje gratulacje Panie Prezydencie !!! jest pan najlepszym Prezydentem Lublina od pocz. lat 90-tych. Tyle co dzije sie za Pana kadencji nie działo sie jeszcze niegdy w naszym mieście. No i podaba mi sie to, ze nie patrzy Pan na to kto jest z jakiej partii ale czy jego pomysł jest dobry dla Lublina i jego mieszkanców. To sie nazwywa PROFESJONALIZM !!
Jednak mam rownież pewne zarzuty. Panie Prezydencie, co z tunelem pod Al. Racławickimi i estakadą nad Głęboką do Filaretów ?? To naprawdę niezmiernie potrzebna inwstycja, bo połączenie pomięczy Czechowem a Czubami i LSM-em praktycznie nie istnieje, a jest baaaaaardzo potrzebne (to największ esypialnie Lublina). Druga sprawa - co się dzieje z Alchemią i innymi inwestycjami np. kopleksem Echo na górkach czechowskich czy pasazem Victoria lub Galeria zamek ?? Lublin jest miastem w którym żyją ludzie, to nie skansen !!!! Naprawdę nie można blokować takich inwestycji, bo one są potrzebne temu miastu, tak samo jek teatry czy CSK.
Jeszcze raz gratuluje dotychczasowych dokonań i ... czekam na więcej !!! Naprawdę wierzę w Pana profesjonalizm i myslę, że sie nie zawiodę.
Powodzenia w dalszej pracy dla Lublina !
Maje gratulacje Panie Prezydencie !!! jest pan najlepszym Prezydentem Lublina od pocz. lat 90-tych. Tyle co dzije sie za Pana kadencji nie działo sie jeszcze niegdy w naszym mieście. No i podaba mi sie to, ze nie patrzy Pan na to kto jest z jakiej partii ale czy jego pomysł jest dobry dla Lublina i jego mieszkanców. To sie nazwywa PROFESJONALIZM !!
Jednak mam rownież pewne zarzuty. Panie Prezydencie, co z tunelem pod Al. Racławickimi i estakadą nad Głęboką do Filaretów ?? To naprawdę niezmiernie potrzebna inwstycja... rozwiń
Avatar
michal / 10 grudnia 2011 r. o 20:24
0
Wierze w pana prezydenta mimo ,że jest z PO. A jak nie da rady to spróbuje wygrać większe pieniądze na forexie i sam zaczne tworzyć miejsca pracy:]
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miesiąc na stanowisku i Przemysław Czarnek już cieszy się najmniejszym zaufaniem społecznym

Miesiąc na stanowisku i Przemysław Czarnek już cieszy się najmniejszym zaufaniem społecznym

Według badania CBOS lubelski poseł PiS, minister edukacji i nauki cieszy się najmniejszym zaufaniem społecznym. Liderem jest Szymon Hołownia.

LUK Politechnika kontra Krispol Września, czyli liczą na trzy punkty

LUK Politechnika kontra Krispol Września, czyli liczą na trzy punkty

W zaległym spotkaniu 4. kolejki LUK Politechnika zmierzy się u siebie z Krispolem Września. Mecz w hali MOSiR w Lublinie rozpocznie się o godzinie 18.

Mali przedsiębiorcy bronią się przed bankructwem. Właściciel kina Bajka: Mamy już 200 tys. zł długu
Reportaż Uwagi! TVN
film

Mali przedsiębiorcy bronią się przed bankructwem. Właściciel kina Bajka: Mamy już 200 tys. zł długu

Bankrutują po cichu. W covidowej rzeczywistości wiele małych i średnich firm może nie przetrwać do wiosny. Przedsiębiorcy przekonują, że dotychczasowa pomoc finansowa jest niewystarczająca. Z ograniczonych restrykcjami usług korzysta też mniej osób.

6-letni Kazimir Covid przeszedł bezobjawowo, ale powikłania zaatakowały całe ciało

6-letni Kazimir Covid przeszedł bezobjawowo, ale powikłania zaatakowały całe ciało

Rząd dał zielone światło dla otwarcia stoków narciarskich zimą. "Ulga jest ogromna"

Rząd dał zielone światło dla otwarcia stoków narciarskich zimą. "Ulga jest ogromna"

– Zimą stoki będą otwarte – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. – Teraz czekamy tylko na mróz i ruszamy z zaśnieżaniem – cieszy się właściciel ośrodka narciarskiego w Rąblowie

Najgłębszy basen nurkowy na świecie otwarto w Polsce. W Deepsot można zejść na głębokość ponad 45 metrów
film

Najgłębszy basen nurkowy na świecie otwarto w Polsce. W Deepsot można zejść na głębokość ponad 45 metrów

Mszczonów (woj. mazowieckie). Najgłębszy basen nurkowy na świecie otwarto w Polsce. W Deepsot, znajdującym się w Mszczonowie, można zejść na głębokość 45 metrów i 70 centymetrów.

30. lat pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz - wystawa online
27 listopada 2020, 17:00

30. lat pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz - wystawa online

Galeria Sztuki A10 w Lublinie zaprasza na wystawę jubileuszową z okazji 30-lecia pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz. Wernisaż w formie online odbędzie się 27 listopada o godz. 17 na profilu Facebook Galerii.

Volvo wbiło się w drzewo. Zginęło 2-letnie dziecko. Kierowała mama, 18-latka z lubelskiego

Volvo wbiło się w drzewo. Zginęło 2-letnie dziecko. Kierowała mama, 18-latka z lubelskiego

Volvo, którym kierowała 18-letnia matka dziecka wypadło z drogi i uderzyło w drzewo. Rodzice dziecka przeżyli, ale ono nie.

Lubelskie: Zakażenia koronawirusem i ofiary śmiertelne. Opóźniony raport z wtorku 24 listopada

Lubelskie: Zakażenia koronawirusem i ofiary śmiertelne. Opóźniony raport z wtorku 24 listopada

670 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim odnotowało wczoraj (24 listopada) Ministerstwo Zdrowia. Zarówno Lubelski Urząd Wojewódzki, jak i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, nie wysyłały jednak wczoraj szczegółowych raportów. Takie dane pojawiły się dopiero po godz. 22 na nowej stronie resortu zdrowia

III liga odrabia zaległości: Stal Kraśnik gra z KSZO, a Hetman podejmuje Chełmiankę

III liga odrabia zaległości: Stal Kraśnik gra z KSZO, a Hetman podejmuje Chełmiankę

W grupie czwartej do rozegrania zostało jeszcze kilka zaległych meczów. W środę odbędą się dwa z nich. Stal Kraśnik zagra w Ostrowcu Świętokrzyskim z tamtejszym KSZO. Z kolei w Zamościu Hetman zmierzy się w derbach z Chełmianką. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 13.

Koronawirus w Polsce. Nowa strona sanepidu, dzienne statystyki zakażeń w powiatach

Koronawirus w Polsce. Nowa strona sanepidu, dzienne statystyki zakażeń w powiatach

Aż 22 tysiące przypadków – tyle zostało „dorzuconych” wczoraj do łącznej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Ich brak w statystykach wykazał 19-latek z Łodzi, który na własną rękę od początku pandemii gromadzi dane. Efekt? Od teraz dane regionalne mają być publikowane tylko centralnie. Wczoraj po raz pierwszy nie przekazał ich wojewoda lubelski. Ruszyła też nowa strona internetowa.

Prezydent Białej Podlaskiej chce budować most na Krznie. Poseł PiS: „To absurdalny pomysł”

Prezydent Białej Podlaskiej chce budować most na Krznie. Poseł PiS: „To absurdalny pomysł”

Budowę mostu na Krznie zapowiada prezydent Białej Podlaskiej. – Ma to ogromne znaczenie strategiczne – przekonuje Michał Litwiniuk. Poseł Riad Haidar (KO) złożył nawet w tej sprawie poprawkę do budżetu państwa. Ale raz mówi się o koszcie 20 mln zł takiej inwestycji, a innym razem o 40 mln zł. Zdaniem byłego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS) pomysł jest „absurdalny” i zbyt drogi.

Liga Mistrzów. Cztery kluby pewne awansu do fazy pucharowej

Liga Mistrzów. Cztery kluby pewne awansu do fazy pucharowej

We wtorek rozpoczęła się czwarta kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów. Po kolejnych wygranych awans do fazy pucharowej wywalczyły już cztery zespoły, a kolejne bardzo się do tego przybliżyły

Wyniki kontroli CBA w Ecotech-Complex druzgocące dla UMCS. Uczelnia odpowiada

Wyniki kontroli CBA w Ecotech-Complex druzgocące dla UMCS. Uczelnia odpowiada

Bezużyteczny sprzęt, zbyt mało laboratoriów, niewykorzystywany bardzo drogi rezonans. Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjrzało się Ecotech-Complex - flagowej inwestycji UMCS. I złożyło zawiadomienia do prokuratury

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.