Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 maja 2011 r.
17:26
Edytuj ten wpis

Ks. Oszajca: Na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi

0 7 A A
Ks. Wacław Oszajca. (Wojciech Nieśpiałowski)
Ks. Wacław Oszajca. (Wojciech Nieśpiałowski)

Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy, a jest moralnym punktem odniesienia dla świata. Jak każdy z nas miał swoje lepsze i gorsze dni, a jednak został Błogosławionym. Jednie świętym jest Bóg. Natomiast my na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi – mówi ks. Wacław Oszajca SJ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak mamy odnieść się do głosu Maureen Dowd, która w „New York Times” napisała, że Jan Paweł II nie zasługiwał na beatyfikację, ponieważ przymykał oczy na seksualne wykorzystywanie nieletnich przez księży?

– Chciałoby się machnąć ręką. Prawdą jest, że do nadużyć pedofilskich dochodziło. Prawdą jest, że część biskupów i księży nie stanęła na wysokości zadania i nie przeszkodziła w tym procederze. Ale nieprawdą jest, że papież nic nie zrobił.

• A zrobił ?

– Po pierwsze natychmiast nawiązał kontakt z biskupami amerykańskimi, bo tam się zaczęła afera. Przekazał całą sprawę księży pedofilów do Kongregacji Doktryny Wiary. A więc wyżej się nie da. Prowadzenie sprawy zlecił kardynałowi Ratzingerowi. Skutek jest taki, że za pontyfikatu Benedykta XVI obowiązuje zero tolerancji w sprawie księży pedofilów.

• Czyli?

– Jeśli udowodni się komukolwiek z duchownych tego typu zachowania, to przestaje on pełnić funkcję duchownego. Więc wspomniany na początku artykuł z „New York Times” w kwestii takiej oceny papieża jest w całości kłamliwy.

• Czy rzeczywiście Jan Paweł II był konserwatywny w stosunku do takich nowych trendów w Kościele jak na przykład kapłaństwo kobiet?

– Gdyby to się dało rozstrzygnąć przez głosowanie, to nie byłoby żadnego kłopotu. Natomiast mamy do czynienia z miliardową rzeszą katolików na całym świecie. Z mocno osadzonym w świadomości kościelnej modelem, że przy ołtarzu jest mężczyzna. W obrządku zachodnim żyjący w dodatku w celibacie. Nie ma tradycji kobiet prezbiterów, wyjątkiem jest tu w Polsce kościół mariawitów i kalwinistów. Nawet uchwałą soboru nie da się tego administracyjnie załatwić, bo trzeba, żeby najpierw taka potrzeba zaistniała w świadomości ludzi. Bo co z tego, że papież zarządzi, że święcimy kobiety, tak się stanie i to doprowadzi do rozbicia Kościoła. Nic nie zyskamy, wiele stracimy. Trzeba trochę czasu, żeby ten temat mentalnie przepracować.

• Jak dzisiaj mamy patrzeć na Jana Pawła II? Był wielkim politykiem, który dokonał zmian na świecie?

– Trzeba zacząć od tego, że zostawił po sobie ogromny spadek. To są encykliki, inne dokumenty kościelne, pielgrzymki, kazania, to jest również jego twórczość literacka i poetycka i przykład życia. Do tego trzeba wracać, bo jest człowiek, który jak widać miał wyczucie czasu i miejsca. Natomiast żył w swoim czasie. Czyli epoce kończącego się komunizmu, kończącej się zimnej wojny pomiędzy dwoma wielkimi mocarstwami. Żył w zupełnie innym świecie niż my dziś żyjemy. Warto popatrzeć na styl jego myślenia i jego sposób patrzenia na świat i oceniania otaczającej rzeczywistości.

• W jakim duchu Jan Paweł II myślał o świecie i Kościele?

– Zasadniczym rysem będzie jego otwartość na ludzi, którzy mają własne imiona i nazwiska. Otwartość na kulturę, bo to on powiedział, że wiara, która nie tworzy kultury jest wiarą martwą. Następnie otwartość na naukę, to on napisał encyklikę „Fides et ratio”, gdzie dowartościowuje wiarę, ale też i rozum, mówiąc, że wiara bez rozumu staje się zabobonem. A rozum bez wiary traci skrzydła.

• A jeśli chodzi o inne Kościoły?

– To ekumenizm. To nie był ze strony Karola Wojtyły jakiś zabieg taktyczny, tylko styl widzenia chrześcijan ewangelickich i prawosławnych. Był otwarty na inne religie. Nie zwalczał, nie tępił, nie odsądzał od czci i wiary, ale wierzył, że w innych religiach też są ziarna prawdy. Stworzył dialog ze światem Islamu i Judaizmu. No i wreszcie dialog z niewierzącymi. Ateizm przestaje być abberacją umysłową, staje się światopoglądem, z ateistą można i warto rozmawiać.

• Jak można najkrócej podsumować pontyfikat Jana Pawła II?

– Najpierw powiedział całemu Kościołowi „Nie lękajcie się”. Potem realizował swoje posłannictwo powtarzając „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Powtarzał, że jesteśmy ludźmi wolnymi i to my decydujemy o tym, czy przyjąć czy nie przyjąć to, co przynosi Chrystus. I wreszcie powiedział „Wypłyń na głębię”.

• Co to znaczy?

– To znów słowa Chrystusa o tym, że nie wystarczy się nie bać i tylko przyjąć to, co przynosi Chrystus. Ale trzeba ruszyć na najgłębsze wody tego świata, tam gdzie się dzieją ważne rzeczy. Żeby tam chrześcijan nie zabrakło.

• Czy to, że Jan Paweł II został Błogosławionym, przyczyni się do obudzenia w ludziach ich wiary?

– Sam fakt ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym niewiele zmienia. Po pierwsze dla wielu z ludzi ten akt kanonizacji został dokonany w momencie pogrzebu. Zgromadzony na Placu Św. Piotra cały Kościół zawołał „Święty”. Oczekiwana przez wielu uroczystość jest tylko potwierdzeniem tego, co Kościół jako całość (zarówno świeccy jak i duchowni) miał za oczywistość, za fakt od dawna. Jeśli posłuchamy Jana Pawła II i przyjmiemy jego styl myślenia, to może stać się bardzo dużo. Takim testem może być podejście do katastrofy smoleńskiej.

• Czyli?

– Czy nadal będziemy podtrzymywać w sobie zapiekły ból, szukać pretensji, bezustanne siedzieć na cmentarzu i trwać w żałobie. Czy może wyprowadzimy z tego nieszczęścia jakieś dobro i może z kolejnej rocznicy zrobimy dzień pamięci i wdzięczności tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem i tym, którzy giną dzień w dzień. Zarówno jedni jak i drudzy giną w pracy. Warto nabrać trochę odwagi i mówić o tym, że taka możliwość istnieje. Ze zła można wyprowadzić dobro. Nigdy nic nie wiadomo. Mówi się, że plotka wylatuje skowronkiem a wraca wołem. Tak samo i dobre rzeczy wracają zwielokrotnione. Jedno słowo gdzieś może zakiełkować i przy odpowiednim szczęściu i wysiłku ludzkim może wiele zrobić. Przecież Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy, a jest moralnym punktem odniesienia dla świata. A bez ładu moralnego też i demokracji nie będzie.

• Ktoś z młodych ludzi powiedział, że pójdzie drogą Jana Pawła II, bo jakby Pan Jezus dziś przyszedł na świat, to robiłby to samo, co papież?

– Aż tak odważny to bym nie był.

• Dlaczego?

– My jednak dość nieudolnie naśladujemy Chrystusa. Jan Paweł II żył w Chrystusowym duchu (Dla chrześcijan jest to Duch Święty), ale jak każdy z nas miał swoje lepsze i gorsze dni. To, że został Błogosławionym potwierdza nasz punkt odniesienia, którym jest Bóg. Jednie świętym jest Bóg. Natomiast my na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi. Na tyle, na ile potrafimy żyć w tym samym duchu, którym żyje Bóg. Na tyle, na ile potrafimy być wolni, twórczy i odpowiedzialni.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gadoludek / 5 maja 2011 r. o 17:14
0
To prawda co piszesz. Tylko zauważ z jaką łatwością dostrzegamy brak człowieczeństwa,zło i wady innych,a trudniej o samokrytykę czy chociażby jakiś umiar. O świętych trudno,ale znam jednego takiego GADA... (a może i wielu z sobą włącznie... )
Avatar
crx / 5 maja 2011 r. o 16:58
0
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych mnieście uczynili"......I księża,papieże,świeccy.......Tylko często brakuje niektórym cech homo sapiens.Chyba dlatego,że to ogniwa pośrednie pomiędzy gadami i ludźmi....!!!
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:21
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:16
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 13:57
0
[quote name='Armiliusz' timestamp='1304269785' post='471325']
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
[/quote]
Avatar
Armiliusz / 1 maja 2011 r. o 19:09
0
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
Avatar
Gość / 1 maja 2011 r. o 18:16
0
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziwo ten nowy błogosławiony za czasów swojej kadencji nic nie zrobił z pedofilią w kościele chociaż doskonale o tym wiedział a nawet pomagał w ukryciu tych faktów. No i mamy świętego wielce błogosławionego
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziw... rozwiń
Avatar
gadoludek / 5 maja 2011 r. o 17:14
0
To prawda co piszesz. Tylko zauważ z jaką łatwością dostrzegamy brak człowieczeństwa,zło i wady innych,a trudniej o samokrytykę czy chociażby jakiś umiar. O świętych trudno,ale znam jednego takiego GADA... (a może i wielu z sobą włącznie... )
Avatar
crx / 5 maja 2011 r. o 16:58
0
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych mnieście uczynili"......I księża,papieże,świeccy.......Tylko często brakuje niektórym cech homo sapiens.Chyba dlatego,że to ogniwa pośrednie pomiędzy gadami i ludźmi....!!!
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:21
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:16
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 13:57
0
[quote name='Armiliusz' timestamp='1304269785' post='471325']
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
[/quote]
Avatar
Armiliusz / 1 maja 2011 r. o 19:09
0
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
Avatar
Gość / 1 maja 2011 r. o 18:16
0
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziwo ten nowy błogosławiony za czasów swojej kadencji nic nie zrobił z pedofilią w kościele chociaż doskonale o tym wiedział a nawet pomagał w ukryciu tych faktów. No i mamy świętego wielce błogosławionego
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hrubieszowski szpital ma nową szefową. Przyjechała z Nowego Targu

Hrubieszowski szpital ma nową szefową. Przyjechała z Nowego Targu

Finał konfliktu dyrektora szpitala powiatowego w Hrubieszowie ze starostą. Jest nowa szefowa placówki. We wtorek przedstawiono załodze Alicję Jarosińską, która będzie pełniła obowiązki dyrektora

Lublin: Powstają kolejne piętra hali sportowej I LO im. Staszica

Lublin: Powstają kolejne piętra hali sportowej I LO im. Staszica

Miasto chwali się postępami prac przy budowie hali sportowej dla I LO im. Staszica. Wyczekiwany przez dziesięciolecia obiekt powinien być gotowy latem 2022 r.

Seniorzy z gminy Nałęczów nie będą się nudzić. Powstanie nowy klub seniora

Seniorzy z gminy Nałęczów nie będą się nudzić. Powstanie nowy klub seniora

Zabiegi rehabilitacyjne, masaże, spotkania z psychologiem, zajęcia kulinarne, warsztaty artystyczne, wyjścia na basen, wycieczki - to wszystko czeka starszych mieszkańców gminy Nałęczów. Na powstanie Klubu Seniora w Czesławicach z unijnej i rządowej dotacji gmina otrzymała ponad 765 tys. zł.

Lubelskie: Nowe punkty szczepień w szkole w Kraśniku, w obiekcie sportowym w Lublinie

Lubelskie: Nowe punkty szczepień w szkole w Kraśniku, w obiekcie sportowym w Lublinie

Lista 59 punktów szczepień przeciwko COVID-19 w województwie lubelskim, które przyjmą minimum 200 pacjentów dziennie ma być opublikowana dopiero w czwartek. Niektórzy samorządowcy już informują o ich lokalizacjach.

Parczew: Jest konkurs na dyrektora szpitala

Parczew: Jest konkurs na dyrektora szpitala

Jest konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie. Chętni mogą starać się o to stanowisko do 22 kwietnia.

Posłanka Wcisło pyta o czeki posła Tułajewa
film

Posłanka Wcisło pyta o czeki posła Tułajewa

Kontrolę poselską w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozpoczęła lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło. Chodzi o budzący kontrowersje podział 162,5 mln zł dla gmin i powiatów z naszego regionu.

Centrum Łęcznej rośnie zgodnie z założeniami

Centrum Łęcznej rośnie zgodnie z założeniami

Na Rynku II widać już pierwszą kondygnację Centrum Działań Społecznych. W ramach tej samej inwestycji powstanie 12 mieszkań komunalnych.

Koncert Haliny Frąckowiak
18 kwietnia 2021, 19:15

Koncert Haliny Frąckowiak

Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii Poczekajka w Lublinie zaprasza na koncert Haliny Frąckowiak, który dostępny będzie jedynie online - 18 kwietnia o godz. 19.15.

Lublin: Nie ma zgody na podwyżkę opłat za wodę i ścieki

Lublin: Nie ma zgody na podwyżkę opłat za wodę i ścieki

Miejskie wodociągi nie dostały zgody na proponowaną podwyżkę opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. Tak zdecydował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który tłumaczy, że musi chronić odbiorców i oczekuje od MPWiK nowej propozycji

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Lublinie [zdjęcia]

Msza oraz składanie wieńców i zapalenie zniczy. Tak wyglądały obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Lublinie.

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki

Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki oraz 16 klubów koszykarskich. W tym gronie jest również Pszczółka Start Lublin

Romantyczny Carlos z USA oszukał emerytkę z Lublina

Romantyczny Carlos z USA oszukał emerytkę z Lublina

Starsza pani z Lublina straciła 50 tys. zł. Oddała oszczędności oszustowi, podającemu się za amerykańskiego żołnierza. Carlos wyznawał jej miłość i obiecywał wspólne życie.

Dwa tragiczne, bardzo podobne wypadki. Nie żyje dwoje licealistów, którzy byli parą

Dwa tragiczne, bardzo podobne wypadki. Nie żyje dwoje licealistów, którzy byli parą

W nocy z soboty na niedzielę w Piotrawinie pod Lublinem w drzewo uderzył samochód, którym kierował 20-latek. Dwie doby później, w nocy z poniedziałku na wtorek w ten sam sposób na drodze do Końskowoli zginęła 19-latka. Byli parą. Chodzili do tej samej szkoły w Lublinie.

Akademia Kina CSK: "Katastrofa klimatyczna w kinie"
22 kwietnia 2021, 19:00

Akademia Kina CSK: "Katastrofa klimatyczna w kinie"

"Zegar tyka..." to tytuł najbliższego spotkania z cyklu Akademia Kina CSK, które odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19 i będzie poświęcone katastrofie klimatycznej w kinie.

Civilization VI: Trebusz dla wszystkich (wideo)
film

Civilization VI: Trebusz dla wszystkich (wideo)

A do tego nowe mapy i dużo zmian w poszczególnych cywilizacjach. Wszystko za darmo i już 22 kwietnia w ramach darmowej aktualizacji gry Civilization VI.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!