Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 maja 2011 r.
17:26
Edytuj ten wpis

Ks. Oszajca: Na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi

0 7 A A
Ks. Wacław Oszajca. (Wojciech Nieśpiałowski)
Ks. Wacław Oszajca. (Wojciech Nieśpiałowski)

Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy, a jest moralnym punktem odniesienia dla świata. Jak każdy z nas miał swoje lepsze i gorsze dni, a jednak został Błogosławionym. Jednie świętym jest Bóg. Natomiast my na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi – mówi ks. Wacław Oszajca SJ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak mamy odnieść się do głosu Maureen Dowd, która w „New York Times” napisała, że Jan Paweł II nie zasługiwał na beatyfikację, ponieważ przymykał oczy na seksualne wykorzystywanie nieletnich przez księży?

– Chciałoby się machnąć ręką. Prawdą jest, że do nadużyć pedofilskich dochodziło. Prawdą jest, że część biskupów i księży nie stanęła na wysokości zadania i nie przeszkodziła w tym procederze. Ale nieprawdą jest, że papież nic nie zrobił.

• A zrobił ?

– Po pierwsze natychmiast nawiązał kontakt z biskupami amerykańskimi, bo tam się zaczęła afera. Przekazał całą sprawę księży pedofilów do Kongregacji Doktryny Wiary. A więc wyżej się nie da. Prowadzenie sprawy zlecił kardynałowi Ratzingerowi. Skutek jest taki, że za pontyfikatu Benedykta XVI obowiązuje zero tolerancji w sprawie księży pedofilów.

• Czyli?

– Jeśli udowodni się komukolwiek z duchownych tego typu zachowania, to przestaje on pełnić funkcję duchownego. Więc wspomniany na początku artykuł z „New York Times” w kwestii takiej oceny papieża jest w całości kłamliwy.

• Czy rzeczywiście Jan Paweł II był konserwatywny w stosunku do takich nowych trendów w Kościele jak na przykład kapłaństwo kobiet?

– Gdyby to się dało rozstrzygnąć przez głosowanie, to nie byłoby żadnego kłopotu. Natomiast mamy do czynienia z miliardową rzeszą katolików na całym świecie. Z mocno osadzonym w świadomości kościelnej modelem, że przy ołtarzu jest mężczyzna. W obrządku zachodnim żyjący w dodatku w celibacie. Nie ma tradycji kobiet prezbiterów, wyjątkiem jest tu w Polsce kościół mariawitów i kalwinistów. Nawet uchwałą soboru nie da się tego administracyjnie załatwić, bo trzeba, żeby najpierw taka potrzeba zaistniała w świadomości ludzi. Bo co z tego, że papież zarządzi, że święcimy kobiety, tak się stanie i to doprowadzi do rozbicia Kościoła. Nic nie zyskamy, wiele stracimy. Trzeba trochę czasu, żeby ten temat mentalnie przepracować.

• Jak dzisiaj mamy patrzeć na Jana Pawła II? Był wielkim politykiem, który dokonał zmian na świecie?

– Trzeba zacząć od tego, że zostawił po sobie ogromny spadek. To są encykliki, inne dokumenty kościelne, pielgrzymki, kazania, to jest również jego twórczość literacka i poetycka i przykład życia. Do tego trzeba wracać, bo jest człowiek, który jak widać miał wyczucie czasu i miejsca. Natomiast żył w swoim czasie. Czyli epoce kończącego się komunizmu, kończącej się zimnej wojny pomiędzy dwoma wielkimi mocarstwami. Żył w zupełnie innym świecie niż my dziś żyjemy. Warto popatrzeć na styl jego myślenia i jego sposób patrzenia na świat i oceniania otaczającej rzeczywistości.

• W jakim duchu Jan Paweł II myślał o świecie i Kościele?

– Zasadniczym rysem będzie jego otwartość na ludzi, którzy mają własne imiona i nazwiska. Otwartość na kulturę, bo to on powiedział, że wiara, która nie tworzy kultury jest wiarą martwą. Następnie otwartość na naukę, to on napisał encyklikę „Fides et ratio”, gdzie dowartościowuje wiarę, ale też i rozum, mówiąc, że wiara bez rozumu staje się zabobonem. A rozum bez wiary traci skrzydła.

• A jeśli chodzi o inne Kościoły?

– To ekumenizm. To nie był ze strony Karola Wojtyły jakiś zabieg taktyczny, tylko styl widzenia chrześcijan ewangelickich i prawosławnych. Był otwarty na inne religie. Nie zwalczał, nie tępił, nie odsądzał od czci i wiary, ale wierzył, że w innych religiach też są ziarna prawdy. Stworzył dialog ze światem Islamu i Judaizmu. No i wreszcie dialog z niewierzącymi. Ateizm przestaje być abberacją umysłową, staje się światopoglądem, z ateistą można i warto rozmawiać.

• Jak można najkrócej podsumować pontyfikat Jana Pawła II?

– Najpierw powiedział całemu Kościołowi „Nie lękajcie się”. Potem realizował swoje posłannictwo powtarzając „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Powtarzał, że jesteśmy ludźmi wolnymi i to my decydujemy o tym, czy przyjąć czy nie przyjąć to, co przynosi Chrystus. I wreszcie powiedział „Wypłyń na głębię”.

• Co to znaczy?

– To znów słowa Chrystusa o tym, że nie wystarczy się nie bać i tylko przyjąć to, co przynosi Chrystus. Ale trzeba ruszyć na najgłębsze wody tego świata, tam gdzie się dzieją ważne rzeczy. Żeby tam chrześcijan nie zabrakło.

• Czy to, że Jan Paweł II został Błogosławionym, przyczyni się do obudzenia w ludziach ich wiary?

– Sam fakt ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym niewiele zmienia. Po pierwsze dla wielu z ludzi ten akt kanonizacji został dokonany w momencie pogrzebu. Zgromadzony na Placu Św. Piotra cały Kościół zawołał „Święty”. Oczekiwana przez wielu uroczystość jest tylko potwierdzeniem tego, co Kościół jako całość (zarówno świeccy jak i duchowni) miał za oczywistość, za fakt od dawna. Jeśli posłuchamy Jana Pawła II i przyjmiemy jego styl myślenia, to może stać się bardzo dużo. Takim testem może być podejście do katastrofy smoleńskiej.

• Czyli?

– Czy nadal będziemy podtrzymywać w sobie zapiekły ból, szukać pretensji, bezustanne siedzieć na cmentarzu i trwać w żałobie. Czy może wyprowadzimy z tego nieszczęścia jakieś dobro i może z kolejnej rocznicy zrobimy dzień pamięci i wdzięczności tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem i tym, którzy giną dzień w dzień. Zarówno jedni jak i drudzy giną w pracy. Warto nabrać trochę odwagi i mówić o tym, że taka możliwość istnieje. Ze zła można wyprowadzić dobro. Nigdy nic nie wiadomo. Mówi się, że plotka wylatuje skowronkiem a wraca wołem. Tak samo i dobre rzeczy wracają zwielokrotnione. Jedno słowo gdzieś może zakiełkować i przy odpowiednim szczęściu i wysiłku ludzkim może wiele zrobić. Przecież Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy, a jest moralnym punktem odniesienia dla świata. A bez ładu moralnego też i demokracji nie będzie.

• Ktoś z młodych ludzi powiedział, że pójdzie drogą Jana Pawła II, bo jakby Pan Jezus dziś przyszedł na świat, to robiłby to samo, co papież?

– Aż tak odważny to bym nie był.

• Dlaczego?

– My jednak dość nieudolnie naśladujemy Chrystusa. Jan Paweł II żył w Chrystusowym duchu (Dla chrześcijan jest to Duch Święty), ale jak każdy z nas miał swoje lepsze i gorsze dni. To, że został Błogosławionym potwierdza nasz punkt odniesienia, którym jest Bóg. Jednie świętym jest Bóg. Natomiast my na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi. Na tyle, na ile potrafimy żyć w tym samym duchu, którym żyje Bóg. Na tyle, na ile potrafimy być wolni, twórczy i odpowiedzialni.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gadoludek / 5 maja 2011 r. o 17:14
0
To prawda co piszesz. Tylko zauważ z jaką łatwością dostrzegamy brak człowieczeństwa,zło i wady innych,a trudniej o samokrytykę czy chociażby jakiś umiar. O świętych trudno,ale znam jednego takiego GADA... (a może i wielu z sobą włącznie... )
Avatar
crx / 5 maja 2011 r. o 16:58
0
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych mnieście uczynili"......I księża,papieże,świeccy.......Tylko często brakuje niektórym cech homo sapiens.Chyba dlatego,że to ogniwa pośrednie pomiędzy gadami i ludźmi....!!!
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:21
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:16
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 13:57
0
[quote name='Armiliusz' timestamp='1304269785' post='471325']
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
[/quote]
Avatar
Armiliusz / 1 maja 2011 r. o 19:09
0
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
Avatar
Gość / 1 maja 2011 r. o 18:16
0
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziwo ten nowy błogosławiony za czasów swojej kadencji nic nie zrobił z pedofilią w kościele chociaż doskonale o tym wiedział a nawet pomagał w ukryciu tych faktów. No i mamy świętego wielce błogosławionego
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziw... rozwiń
Avatar
gadoludek / 5 maja 2011 r. o 17:14
0
To prawda co piszesz. Tylko zauważ z jaką łatwością dostrzegamy brak człowieczeństwa,zło i wady innych,a trudniej o samokrytykę czy chociażby jakiś umiar. O świętych trudno,ale znam jednego takiego GADA... (a może i wielu z sobą włącznie... )
Avatar
crx / 5 maja 2011 r. o 16:58
0
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych mnieście uczynili"......I księża,papieże,świeccy.......Tylko często brakuje niektórym cech homo sapiens.Chyba dlatego,że to ogniwa pośrednie pomiędzy gadami i ludźmi....!!!
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:21
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 14:16
0
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedynie człowiek jako taki, dobry lub zły, porządny lub nikczemny. Zatem gorąco zachęcam do większej powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii, a także do modlitwy o większe zrozumienie i tolerancję. Osoby jak Ty Armiliuszu prawdopodobnie pozostają na etapie wiary, w której Święta Trójca to Pan Jezus, Św. Józef i Maryja. Przez takie osoby jak Ty Armiliuszu, Polacy są w świecie postrzegani jako antysemicka ciemnota.

Pozdrawiam

Robert
Szanowny Armiliuszu,

Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ale prawdopodobnie Katolikiem jak ja. Prawdą jest, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany własnie przez Żydów. Jednak z Twojego listu zionie nienawiść i jak widać brak Ci elementarnej wiedzy nt. pochodzenia Jezusa Chrystusa. Otóż pragnę Ci przekazać, że Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie. A co do jego ukrzyżowania, to w mojej ocenie nie należy rozpatrywać zbrodni w kontekście jej popełnienia przez Żydów, bo to nie ma znaczenia. W grę wchodzi tutaj jedyni... rozwiń
Avatar
Robert / 2 maja 2011 r. o 13:57
0
[quote name='Armiliusz' timestamp='1304269785' post='471325']
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
[/quote]
Avatar
Armiliusz / 1 maja 2011 r. o 19:09
0
Maureen Dowd to żydówka nagrodzona przez Pulitzera.Taka narżnie w każdą gojowską miskę bo z tym już się rodzi i z tym schodzi z tego świata.Zamordowali Chrystusa w jakże okrutny sposób -nawet jeżeli nie uwierzyli w to,że ten jest zesłańcem Boga Ojca to czym aż tak zawinił aby już jako człowieka poddać takim mękom ?.
Avatar
Gość / 1 maja 2011 r. o 18:16
0
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziwo ten nowy błogosławiony za czasów swojej kadencji nic nie zrobił z pedofilią w kościele chociaż doskonale o tym wiedział a nawet pomagał w ukryciu tych faktów. No i mamy świętego wielce błogosławionego
"Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy" i kto to mówi stał na czele najbardziej wpływowej organizacji na świecie która dysponuję niewyobrażalną ilością pieniędzy ale pomimo tego nie wspomógł nikogo z potrzebujących w krajach do których pielgrzymował(np. Afryka). Wojska i armaty już były za czasów św. inkwizycji i oby więcej nie powtórzyły się te przeklęte czasy. chociaż biorąc pod uwagę zachłanność kleru to całkiem możliwe zwłaszcza w czasach gdy naiwne owieczki zaczynają uciekać z kościoła O dziw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hrubieszowski szpital ma nową szefową. Przyjechała z Nowego Targu

Hrubieszowski szpital ma nową szefową. Przyjechała z Nowego Targu

Finał konfliktu dyrektora szpitala powiatowego w Hrubieszowie ze starostą. Jest nowa szefowa placówki. We wtorek przedstawiono załodze Alicję Jarosińską, która będzie pełniła obowiązki dyrektora

Lublin: Powstają kolejne piętra hali sportowej I LO im. Staszica

Lublin: Powstają kolejne piętra hali sportowej I LO im. Staszica

Miasto chwali się postępami prac przy budowie hali sportowej dla I LO im. Staszica. Wyczekiwany przez dziesięciolecia obiekt powinien być gotowy latem 2022 r.

Seniorzy z gminy Nałęczów nie będą się nudzić. Powstanie nowy klub seniora

Seniorzy z gminy Nałęczów nie będą się nudzić. Powstanie nowy klub seniora

Zabiegi rehabilitacyjne, masaże, spotkania z psychologiem, zajęcia kulinarne, warsztaty artystyczne, wyjścia na basen, wycieczki - to wszystko czeka starszych mieszkańców gminy Nałęczów. Na powstanie Klubu Seniora w Czesławicach z unijnej i rządowej dotacji gmina otrzymała ponad 765 tys. zł.

Lubelskie: Nowe punkty szczepień w szkole w Kraśniku, w obiekcie sportowym w Lublinie

Lubelskie: Nowe punkty szczepień w szkole w Kraśniku, w obiekcie sportowym w Lublinie

Lista 59 punktów szczepień przeciwko COVID-19 w województwie lubelskim, które przyjmą minimum 200 pacjentów dziennie ma być opublikowana dopiero w czwartek. Niektórzy samorządowcy już informują o ich lokalizacjach.

Parczew: Jest konkurs na dyrektora szpitala

Parczew: Jest konkurs na dyrektora szpitala

Jest konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie. Chętni mogą starać się o to stanowisko do 22 kwietnia.

Posłanka Wcisło pyta o czeki posła Tułajewa
film

Posłanka Wcisło pyta o czeki posła Tułajewa

Kontrolę poselską w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozpoczęła lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło. Chodzi o budzący kontrowersje podział 162,5 mln zł dla gmin i powiatów z naszego regionu.

Centrum Łęcznej rośnie zgodnie z założeniami

Centrum Łęcznej rośnie zgodnie z założeniami

Na Rynku II widać już pierwszą kondygnację Centrum Działań Społecznych. W ramach tej samej inwestycji powstanie 12 mieszkań komunalnych.

Koncert Haliny Frąckowiak
18 kwietnia 2021, 19:15

Koncert Haliny Frąckowiak

Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii Poczekajka w Lublinie zaprasza na koncert Haliny Frąckowiak, który dostępny będzie jedynie online - 18 kwietnia o godz. 19.15.

Lublin: Nie ma zgody na podwyżkę opłat za wodę i ścieki

Lublin: Nie ma zgody na podwyżkę opłat za wodę i ścieki

Miejskie wodociągi nie dostały zgody na proponowaną podwyżkę opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. Tak zdecydował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który tłumaczy, że musi chronić odbiorców i oczekuje od MPWiK nowej propozycji

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Lublinie [zdjęcia]

Msza oraz składanie wieńców i zapalenie zniczy. Tak wyglądały obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Lublinie.

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki

Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki oraz 16 klubów koszykarskich. W tym gronie jest również Pszczółka Start Lublin

Romantyczny Carlos z USA oszukał emerytkę z Lublina

Romantyczny Carlos z USA oszukał emerytkę z Lublina

Starsza pani z Lublina straciła 50 tys. zł. Oddała oszczędności oszustowi, podającemu się za amerykańskiego żołnierza. Carlos wyznawał jej miłość i obiecywał wspólne życie.

Dwa tragiczne, bardzo podobne wypadki. Nie żyje dwoje licealistów, którzy byli parą

Dwa tragiczne, bardzo podobne wypadki. Nie żyje dwoje licealistów, którzy byli parą

W nocy z soboty na niedzielę w Piotrawinie pod Lublinem w drzewo uderzył samochód, którym kierował 20-latek. Dwie doby później, w nocy z poniedziałku na wtorek w ten sam sposób na drodze do Końskowoli zginęła 19-latka. Byli parą. Chodzili do tej samej szkoły w Lublinie.

Akademia Kina CSK: "Katastrofa klimatyczna w kinie"
22 kwietnia 2021, 19:00

Akademia Kina CSK: "Katastrofa klimatyczna w kinie"

"Zegar tyka..." to tytuł najbliższego spotkania z cyklu Akademia Kina CSK, które odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19 i będzie poświęcone katastrofie klimatycznej w kinie.

Civilization VI: Trebusz dla wszystkich (wideo)
film

Civilization VI: Trebusz dla wszystkich (wideo)

A do tego nowe mapy i dużo zmian w poszczególnych cywilizacjach. Wszystko za darmo i już 22 kwietnia w ramach darmowej aktualizacji gry Civilization VI.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.