Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 czerwca 2006 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Księżniczka

Niedziela, godz. 16.20: przed hotelem Europa stoją Krystyna i Kazimierz Głowniakowie, władze hotelu. Nie ma prezydenta Lublina. Pięć minut później z ulicy 3 Maja dochodzi jęk syren. Po chwili przed chodnikiem z piskiem parkują policyjne wozy. Wyskakują uzbrojeni funkcjonariusze BOR. Z czarnego bmw 750 wysiada młody człowiek z parasolką. Za chwilę poda rękę księżniczce. To drobna kobieta w czerwonej bluzce i czarnych spodniach. Uśmiecha się dyskretnie. Dostaje bladoróżowe róże. Róże stoją też w holu, na drodze do apartamentu prezydenckiego, w apartamencie i w sypialni.
Bo księżniczka kocha róże.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hotel na baczność

Ambasada Tajlandii bardzo długo wybierała miejsce pobytu Księżniczki w Lublinie.
Wygrał hotel Europa, ale negocjacje trwały długo.
Thakur Phanit, ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce był w Lublinie, by osobiście dopilnować wizyty. Wszystko musiało mu się spodobać.
Tymczasem wieczorem księżniczka zjadła lekką kolację i zasiadła nad materiałami do wykładu.
- Należąca do rodziny królewskiej Jej Książęca Wysokość Chulabhorn Mahidol jest specjalistą farmakognozji, zajmuje się bioaktywnymi związkami izolowanymi z roślin, stoi także na czele Instytutu Naukowego w Banghoku - wyjaśnia nam prof. dr Kazimierz Głowniak, kierownik Katedry Farmakognozji Akademii Medycznej w Lublinie, który zaprosił Księżniczkę do Lublina.
A potem hotel przez trzy dni stał na baczność. Biuro Ochrony Rządu sprawdzało go centymetr po centymetrze. Non stop na nogach była hotelowa ochrona, sztab koordynatorów i kucharze.

Najmłodsza córka najstarszego króla

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, starszy stażem na tronie o 6 lat od angielskiej królowej Elżbiety II, obchodził właśnie 60-lecie swojego panowania.
- Księżniczka przyjechała prosto z uroczystości - mówi Thakur Phanit, ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce.
Siedzimy na drugim piętrze hotelu w całości zajętego przez dwór Jej Wysokości.
- Król i królowa mają czworo dzieci. Księżniczka jest najmłodszą córką króla Bhumibola Adulyadeja. Sama ma dwie córki.
Król Tajlandii nieustannie zadziwia swoich poddanych. Opatentował cztery wynalazki W tym innowacyjną technikę... wywoływania deszczu. Wynalazek monarchy ma służyć rolnikom z nieurodzajnych obszarów Tajlandii. Jak podał tygodnik "Wprost”: dwa samoloty będą tworzyć ciepłe i zimne chmury na różnych wysokościach. Dzięki tzw. technice wielkiej kanapki wywoła to sztuczny deszcz. Król opracował wcześniej metodę stałego utleniania wody oraz technikę umożliwiającą wykorzystanie w silnikach Diesla oleju palmowego.
Król jest także bardzo muzykalny: gra na saksofonie i występował razem z Benny Goodmanem.

Gra na guzhengu

Księżniczka też gra. - Świetnie na pianinie, ale jej pasją jest guzheng - tłumaczy ambasador Thakur Phanit.
Guzheng, zwany również antyczną chińską cytrą lub harfą stołową pochodzi z tej samej rodziny instrumentów, co japońskie koto, koreańskie kayagum i wietnamski dan tranh.
Najwcześniejsze zapisane informacje o guzhengu pochodzą z ok. 220 r. p.n.e. Początkowo guzheng miał 12 strun, dziś 21.
Żeby zagrać na guzhengu, trzeba przy pomocy bandaża zamocować na palcach specjalne nakładki, którymi uderza się w struny. Druga dłoń służy do wykonywania wibracji lub podciągania dźwięków.
Księżniczka Mahidol też koncertuje. Ale rzadko, bo król bardzo często prosi córkę, by go reprezentowała w podróżach. Ale jest jeszcze jeden powód: rośliny

Profesor księżniczka

Skończyła chemię, ma kilka doktoratów, stoi na czele instytutu naukowego jej imienia. Jest profesorem.
- Księżniczka pochodzi z rodziny, której członkowie mieli wykształcenie medyczne. Interesuje się lekami naturalnymi. Jestem szczęśliwy, że zgodziła się przyjechać na sympozjum do Lublina - mówi prof. Kazimierz Głowniak.
Na lubelski kongres przyjechało 250 naukowców z 31 krajów.
Księżniczka wygłosiła wykład o roślinach, które leczą.
Naukowcy mówili też o poszukiwaniach nowych związków leczniczych w roślinach, wyprodukowaniu naturalnych leków na raka, AIDS i chorobę Alzheimera oraz leków przeciwbólowych, które nie powodują skutków ubocznych ani uzależnienia.

Tylko nie mleko

Do Lublina księżniczka przyjechała z własnymi masażystami i kucharzami. Ci ostatni mieli własne owoce morza, przyprawy do mięs i sosy. A my mieliśmy wytyczne, czego nie wolno podać na stół - mówi Marcin Żydek, szef hotelowej kuchni.
Zakazany potrawy:
szczypior
zielone warzywa
mleko i sery.
Zalecane potrawy:
pstrąg
polędwiczki wieprzowe faszerowane kurkami
filety z kurczaka w sosie paprykowym
Ulubiona potrawa księżniczki:
jaśminowy ryż z szafranem.

Na pożegnanie

Księżniczka oglądała Lublin tylko z okien czarnego bmw. – Wiem, że to dopiero początek dobrej współpracy z Lublinem – powiedziała na pożegnanie. Na szczęście zabrała z sobą martwą naturę Krystyny Głowniak. I pojechała do Warszawy na spotkanie z prezydentem Rzeczypospolitej.
Waldemar Sulisz

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium