Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 maja 2002 r.
19:42
Edytuj ten wpis

Palący problem

0 0 A A

Obchodzony dziś
Światowy Dzień bez Papierosa poświęcony będzie szczególnie relacji papieros - sport.
Bo dziś właśnie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata
w Piłce Nożnej, a wiele imprez o światowym zasięgu sponsorowały właśnie... koncerny tytoniowe. Hasło "Sport wolny od tytoniu” jest skierowane nie tylko do zawodników, lecz także do kibiców.
To ważne, bo często szkodliwy tytoń utożsamiano ze sportem - w Polsce przez wiele lat produkowano papierosy "sport”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historycznie rzecz biorąc...

Malowidła skalne wykonane przez Majów w VII wieku przedstawiają Indianina palącego tytoń. Jednak my, Europejczycy, wszystko zawdzięczamy Kolumbowi. W październiku 1492 roku został zaproszony do domu (raczej do wigwamu?) przez Indian i poczęstowany tytoniem. Były to liście do żucia lub skręcone jak późniejsze cygara i owinięte np. w liść kukurydzy. Odkrywca Ameryki przywiózł do Europy tytoń, którym najpierw raczyły się dwory (jak zwykle), a później pospólstwo.
Plantacje, a raczej ówczesne uprawy tytoniu, są dziełem pana Jeana Nicot i to od jego nazwiska wzięła nazwę roślina znana pod rodzajową nazwą jako "Nicotiana”.
Z początku tytoń palono w fajkach. Pierwocinami papierosów był tytoń nabijany do pustych łodyg trzciny albo zawijany w kukurydziane łuski lub liście warzyw. Pierwsza fabryka papierosów powstała stosunkowo późno, bo dopiero w 1853 roku w Hawanie.

Fabryka w miniaturze

Aż dziwne, że tak późno zwrócono uwagę na szkodliwość tego nałogu. Dopiero w 1964 roku oficjalnie stwierdzono (i udokumentowano), że palenie jest istotną przyczyną powstawania chorób układu oddechowego. Jest to jednocześnie najgroźniejsza trucizna i taka, której można uniknąć.
"Palący się papieros jest przez niektórych określany jako chemiczna fabryka w miniaturze, ponieważ w pełnym dymie tytoniowym zidentyfikowano około 6000 związków chemicznych” pisze prof. Janusz Milanowski w książce "Palenie tytoniu. Wpływ na zdrowie i program walki z nałogiem”. I podaje straszną statystykę - w latach dziewięćdziesiątych roczne spożycie papierosów na jednego mieszkańca było u nas najwyższe w świecie - wynosiło 3650 sztuk. I zaczynamy bardzo wcześnie - chłopcy w wieku 7 lat, dziewczynki 12 lat. Zaskakujący jest fakt, że pali 30 proc. lekarzy i 20 proc. lekarek.

Dlaczego palę?

- Nie jestem pozytywnym przykładem, przykro mi - wyjaśnia posłanka Izabela Sierakowska z SLD. - Palę, bo lubię. Zaczęłam wiele lat temu jako zapracowana matka dwojga małych dzieci. Wydawało mi się, że papieros mnie pobudza, usuwa zmęczenie. Nie próbuję zerwać z nałogiem. Prowadzę bardzo intensywny tryb życia. Choć staram się palić mało. Papieros jest w pewnym sensie wygodny - pozwala coś zrobić z rękami, można wyjść na papierosa i samemu przemyśleć jakąś sprawę. W domu ja jedna palę. Mam niełatwe życie, wiem.
Znany i znakomity żużlowiec - Marek Kępa powiedział, że nigdy nie palił. Gdyby palił, zapewne jego wyniki na torze byłyby gorsze. Marek Kępa jest dumny, że żaden z jego trzech synów nie sięgnął po papierosa.
Dlaczego palimy? Palenie ułatwia nawiązywanie kontaktów, przezwycięża dystans, jest (było!) pewnym obyczajem towarzyskim. Ale też lekarz by powiedział, że oddziałuje na układ nerwowy, stymuluje lub uspokaja, jednym pozwala się skoncentrować innych relaksuje.

Zdrowie

Pierwszym pytaniem lekarza, skierowanym do pacjenta jest pytanie o to, czy pali papierosy.
Rozmowy o tym nałogu są szczególnie trudne. Bo i nie jest łatwo z nim zerwać, i jeszcze nikt nie dał skutecznej recepty na to, jak rzucić palenie. Sprowadza się to do jednego - to sam zainteresowany może sobie pomóc. To od jego silnej woli zależy, czy pożegna się z papierosami na zawsze.
- Trzeba mieć motywację, rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw - mówi pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego - Mariusz Maikowski. - Prowadzimy kursy, w których uwzględniamy tak aspekty psychiczne, jak fizyczne, styl życia, dietę etc. Uczestnicy naszych kursów czują wsparcie w grupie. To ważne. Czy ktoś oszukuje i po kryjomu pali? A jaki sens miałoby oszukiwanie samego siebie? Kursy są bezpłatne, wiec i ten aspekt odpada. Natomiast tych, którzy zerwali z nałogiem, wyróżniamy specjalnymi dyplomami.

Moda i uroda

Bywa że bodźcem do zerwania jest dopiero choroba. Ale po co czekać na aż tak drastyczne rozwiązanie problemu? Może kilka innych argumentów kogoś przekona?
Palenie jest absolutnie niemodne. W Polsce kobiety uważały palenie tytoniu za wyraz emancypacji. To kompletne nieporozumienie. Na Zachodzie jest to już sprawa wstydliwa i przynajmniej w towarzystwie nikt nie ośmieli się palić.
Kobietę, która pali można szybko odróżnić od innych. Szara cera, zmarszczki, sucha skóra - to zmiany, które już się nie odwrócą. Żółte zęby i palce - nieodłączny symbol palacza.
Papierosy zostawiają niemiły zapach, którym nasycone jest ubranie, włosy, nie mówiąc o samym wnętrzu mieszkania. Te panie, które piorą firanki z pokoju, w którym się pali, znają ten okropny fetor i wodę jak smoła. A co osadza się w płucach?
Palacz traci duży procent powonienia i smaku. Wiadomo że to zuboża doznania zmysłowe. Palacz nie czuje zatem woni perfum, a jednocześnie perfumy nie są w stanie zabić charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu, jaki go otacza.

Palacz bierny

Palacze trują nie tylko siebie, ale również swoje otoczenie. Małżonek, który pali, zwiększa o 20 proc. ryzyko zachorowania partnerki na nowotwór. Bierne palenie jest czynnikiem ryzyka miażdżycy tętnic, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów złośliwych (także u dzieci), infekcji dróg oddechowych u dzieci. Pamiętajmy bowiem, że kobieta ciężarna która pali, sprawia że jej nienarodzone dziecko jest biernym palaczem.



Jeszcze mnie tam nie powołują...

Pan Roman zaczął palić w wojsku.
- To było w 60. roku - wspomina. - W wojsku wtedy była chmura dymu - każdy palił. No, te lepsze - grunwaldy albo mewy, albo dukaty. Tak do paczki dziennie. Po wyjściu z wojska z rok nie paliłem, a później jakoś tak się znów zaczęło - mówi.
Były kłopoty w domu, umarła mama, papieros pozornie pomagał.
- Ja jestem ze wsi - mówi. - Ech, na wsi teraz wiosna, Zielono. Truskawki zaraz będą. A tu? Tu z nudów się pali. Ale ani synowie, ani zięć papierosa do ust nie biorą.
Cztery lata temu do wsi pana Romana trafił autobus z aparatem rentgenowskim. Poszedł.
- Pani redaktor, czułem się jak rydz, zdrowiutki, nic mi nie było. Ale mówią: na fotografii plamka. Do lekarza - i co? I w 98. roku wycięli mi górny płat płuca. Już piąty rok i jakoś się cipie - żartuje.
Po operacji na trochę rzucił palenie, ale później znów zaczął. Tak, że wychodziła paczka na tydzień.
- Ślubna krzyczała, że nie chce zostać wdową. Lekarze też krzyczą. Powiedzieli, że to od papierosów. Ale już piąty rok i nie powołują mnie tam - pan Roman podnosi oczy do góry.
- Ech, na wsi to jest pięknie, ptaki śpiewają, człowiek wyjdzie na dwór, jest krówka, świnki, deszczyk popadał aż pachnie... - mówi i widać, że cieszy go ta wieś i to wspomnienie o niej jest tęskne. Teraz znów trafił do szpitala.
- Woda mi się zrobiła. Już dwa razy ściągali i doktor mówi, że coś w osierdziu. Będę miał chemię. Jutro. Czy już zupełnie przestanę palić? Tak nic, a nic? No, gdybym przysięgał, to miałbym grzech - śmieje się pan Roman. - Nie, na sto procent nie. Tak na 99 mogę obiecać...

Pozostałe informacje

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzyła się we własnej hali z KPS Siedlce z zamiarem postraszenia wicelidera tabeli. I choć w dwóch setach gospodarze podjęli walkę to wrócili do domów bez choćby jednego punktu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium