Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lutego 2010 r.
18:36
Edytuj ten wpis

Stacja Bełżec. Ostatnia stacja w ich życiu

Do ostatniej chwili łudzili się, że pociągi wiozą ich do obozu pracy. Trafiali jednak pod Tomaszów Lubelski do obozu śmierci. Stacja Bełżec była ostatnią stacją w ich życiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Początek czerwca 1966 roku. Dzień gorący i bezchmurny. – Wreszcie możemy oddalić się z zagrożonego terenu – wspomina pan Tadeusz Wolczyk. Odchodzą jakieś sto metrów od miejsca, gdzie kwadrans wcześniej zdetonowana została butla z trującym gazem. Próbki się nie zabarwiły, a to oznacza, że skażenie tu nie występuje. Razem z kolegą od trzech godzin sprawdzają skażenie w szczelnych, podgumowanych uniformach. Wreszcie mogą zdjąć maski przeciwgazowe.

Butli było więcej

22 lata temu skończyła się wojna. Przy obozie śmierci w Bełżcu trwa wydobycie piasku na potrzeby cegielni. Uwagę operatora koparki przykuła butla, na którą łyżka natrafiła na głębokości około 3 metrów. Butli było więcej. W środku cyjanowodór. Ściągnięto saperów. – Jedną z butli unieszkodliwiliśmy wśród rozległych ugorów i nieużytków leżących w trójkącie wsi Kornie–PGR Machnów Stary–granica państwa – opowiada Wolczyk.

Pozostało 25 butli ze śmiertelną trucizną.

Cyjanowodór (kwas pruski) to silnie toksyczny nieorganiczny związek chemiczny. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna, łatwo parująca ciecz o intensywnym zapachu gorzkich migdałów. Do organizmu przenika przez śluzówki i drogi oddechowe. To trucizna o piorunującym działaniu. Do zgonu dochodzi w ciągu kilku sekund.

– Rozpinamy gumowe ubrania, zapalamy papierosa. Ustalamy, że po półgodzinie sprawdzimy, czy występuje skażenie, a jeśli tak, to w jakiej odległości od miejsca eksplozji – opowiada pan Tadeusz.

Ruszają. 200 gramów trotylu przecięło "ich” butlę na pół: – Widzę, że po czerepach łażą mrówki. Owadów nie bierze? Dwie próby nic nie wskazały. Baliśmy się jednak zdjąć maski.
Odchodzą na dwadzieścia kilka metrów: Pierwszy oddech lękliwy. – Nie odczuwam żadnej woni, dlatego zaczynam oddychać normalnie. Koniec pracy, koniec blokady.

Wracają do Bełżca, a stamtąd do Hrebennego, gdzie w strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza mają nocleg. Na drugi dzień do Bełżca ma przyjechać szef Wojsk Chemicznych Wojska Polskiego.

Pukiel włosów

Ranek był nadzwyczaj pogodny i piękny. Zewsząd dolatywał wesoły świergot ptaków. – Na krótkiej odprawie przypomniałem żołnierzom o zachowaniu szczególnej ostrożności z materiałem wybuchowym podczas przewożenia, przenoszenia i niszczenia cyjanowodoru – wspomina nasz rozmówca. – Jeden z samochodów ustawiłem na poboczu drogi przy wjeździe do obozu zagłady.
Nie może być nic gorszego od bezczynności, dwóch żołnierzy poprosiło, aby z wykrywaczem udać się na teren obozu. – Po chwili wahania, zezwoliłem – opowiada pan Tadeusz. – Wypaliłem już kilka papierosów, oczekiwanie się przedłuża. Coś trzeba robić. Spacerem udałem się w kierunku obozu.

Uważnie przyglądał się wokoło. – Dziwne podłoże: drobny żwir, piasek... To rozkruszone ludzkie kości! Stałem w miejscu najstraszniejszej zbrodni! – opowiada historię sprzed ponad 40 lat jakby się wydarzyła wczoraj.

Żołnierze odgrzebali w tym czasie wielki, piękny pukiel kobiecych włosów koloru ciemnej miedzi. Spięte były dużą ozdobną metalową klamrą. Czyje to były włosy? Sary z Lublina, Racheli spod Lwowa?

Fabryka śmierci

Prace przy organizowaniu obozu zagłady dla ludności żydowskiej rozpoczęły się w Bełżcu na jesieni 1941 roku. Wybrano teren o powierzchni 7 hektarów położony blisko stacji kolejowej. Miejsce ogrodzono, doprowadzono bocznicę kolejową, wzniesiono baraki. W okresie doświadczalnym, kiedy obóz był w fazie budowy, prowadzono eksperymenty z komorami gazowymi. Zamordowano wówczas grupę 150 Żydów z Lubyczy Królewskiej. Były to pierwsze ofiary obozu.

Systematyczne transporty zaczęły napływać od 17 marca 1942 roku. Tego dnia na stracenie przywieziono po około 1500 Żydów z Lublina i Lwowa. Po dotarciu transportu na miejsce, dokonywano wstępnej selekcji. Osoby starsze, chore oraz dzieci były prowadzone nad jeden z masowych grobów, w którym musiały położyć się twarzą do ziemi, a esesmani dokonywali egzekucji strzałem w tył głowy. Pozostałych uśmiercano w komorach gazowych. Najpierw prowadzono tam mężczyzn. Kobiety wcześniej strzyżono. Zwłoki ofiar grzebano w dołach, a po kilku miesiącach palono na stosach.

Na tym etapie likwidacji uległo lubelskie getto; największe w regionie. Do połowy kwietnia zdecydowana większość lubelskich Żydów zginęła w komorach gazowych Bełżca.

W połowie 1943 roku hitlerowcy rozwiązali obóz, ślady zbrodni zatarli, teren zniwelowali i zalesili. W sumie zginęło tam ok. 600 tys. Żydów z całej Europy oraz ok. 1,5 tys. Polaków.

Ktoś chce wysadzić Bełżec

W końcu pojawił się ten, na którego czekali, a w zasadzie prawie ten, bo zamiast szefa Wojsk Chemicznych przyjechał jego zastępca. Ale to nic w porównaniu z kolejną niespodzianką: "wyparowała” jedna butla. Przepadła, rozpłynęła się, nie ma. Wystarczy na uśmiercenie połowy Bełżca. Komu to potrzebne? Teren był ogrodzony i oznakowany, a jednak ktoś ją ukradł. Na piasku pozostał ślad po wozie na metalowych kołach. Wojsko prosi o pomoc w odnalezieniu "zguby” milicję. Nie czekając na wynik poszukiwań, ostrożnie wywożą 24 butle z trucizną i detonują w tym samym miejscu, gdzie dzień wcześniej zniszczono pierwszą.

Butla się znalazła. Zabrał ją jeden z gospodarzy, by wykorzystać na obręcze do piasty koła furmanki. Zamierzał ja... pociąć. Na butli był już rowek po brzeszczocie. Ją też zniszczył trotyl.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium