Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 lutego 2023 r.
9:56

Pov zamiast essa i wielkie kłopoty z ortografią. Tak piszemy w internecie

Autor: Zdjęcie autora ask

Analiza tego, co młodzież pisze w internecie pokazuje, że najczęściej używamy przez nich słowem nie jest essa tylko pov! Wiemy, co ono oznacza. Wiemy też, jakie błędy - bez względu na wiek - popełniamy w sieci najczęściej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego już we wtorek, 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata. Z tej okazji portal Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl po raz piąty już przygotował raport o kondycji polskiej ortografii w internecie.

Na początek wiadomość pozytywna: robimy coraz mniej błędów. W pierwszym badaniu za rok 2018 znaleziono ich blisko 4 mln, a w 2019 roku prawie 4,4 mln. W roku 2020 padł niechlubny rekord - zanotowano aż 5,2 mln pomyłek językowych. W roku 2021 zauważono niewielką tendencję spadkową – liczba błędów wynosiła 5,1 mln. Rok 2022 przyniósł spore zmiany na lepsze. Internauci popełnili niespełna 3,8 mln błędów. Liczba ta jest najniższa w historii tego raportu.

Najwięcej błędów w polskim internecie znaleźć można w Facebooku (52,2 proc.), na Twitterze (20,3 proc.) oraz w portalach (15,5 proc.). Na kolejnych miejscach wymienić można: fora dyskusyjne (4 proc.), Wykop (2,4 proc.), YouTube (1,9 proc.), recenzje (1,5 proc.), blogi (0,9 proc.), TikTok (0,7 proc.) oraz Instagram (0,6 proc.).

– Jak widać, źródła te mają charakter marginalny, choć jeszcze w 2021 roku z serwisu YouTube pochodziło aż 14 proc. zgromadzonych błędów – zauważają autorzy raportu i dodają: –Zauważyć można jednak inną niepokojącą tendencję. Liczba błędów popełnianych na Facebooku gwałtownie rośnie (rok wcześniej była o ponad 10 punktów procentowych niższa). Tendencja wzrostowa dotyczy też Twittera (ponad 3 punkty procentowe błędów więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym). Z kolei na portalach internetowych sytuacja się nieznacznie poprawiła (nieco ponad 2 punkty procentowe mniej błędów.

Osoby szukające błędów najczęściej znajdowały te związane z problemami z ortografią. Tego typu błędy od lat stanowią szczyt zestawienia (w roku 2022 aż 80 proc. zebranego materiału badawczego. Dziś zauważają, że problem dotyczy wciąż tych samych wyrazów i reguł ortograficznych.

Jakie błędy najczęściej popełniamy w internecie? Większość błędów, które znalazły się w niechlubnej czołówce, dotyczy pisowni łącznej i rozłącznej.

* napewno (na pewno - w nawiasach pisownia poprawna)

* dzień dzisiejszy (dzisiaj)

* naprawdę (naprawdę),

* wogóle/wogule (w ogóle),

* na razie (na razie),

* na codzień/nacodzień (na co dzień),

* po za tym/pyzatym (poza tym),

* niewiem (nie wiem),

* co najmniej (ca najmniej),

* wziąć (wziąć),

* na przeciwko/na przeciwo (naprzeciwko),

* złodzieji, (złodziei)

* z przed/sprzed (sprzed),

* dlatego bo (dlatego że),

* jusz (już).

– Od początku badania, czyli od 2018 roku, najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie jest napewno (niemal 15 proc. wszystkich zebranych błędów) – zauważają autorzy badania. –Pięć pierwszych pozycji w raporcie z 2022 roku powtarza się dokładnie w takiej samej kolejności jak w roku 2021. Powielają się też inne błędy: na codzień/nacodzień, po za tym/pozatym, niewiem, conajmniej, wziąść, na przeciwko/na przeciw, z przed/zprzed, jusz. Z pierwszej piętnastki wypadły pozycje takie jak: muj, ktury. Zastąpiły je: złodzieji oraz dlatego bo.

Młodzieżowe słowa w internecie

Portal Nadwyraz.com zwrócił też uwagę na najpopularniejsze słowa młodzieżowe w internecie w ubiegłym roku.

– Żargon młodzieżowy to język rozwijający się bardzo dynamicznie. Powstające neologizmy szybko zyskują popularność, a niewiele później ją tracą, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi – tłumaczą autorzy opracowania.

Źródłami młodzieżowych słów w polskim internecie są przede wszystkim Twitter (aż 75,4 proc. zgromadzonego materiału), TikTok (12,4 proc.), YouTube (7,5 proc.) i Instagram (4,7 proc.). Młodzieżowe Słowo Roku 2022, czyli essa pojawia się ono dopiero na czwartej pozycji zestawienia. Najczęściej używane było za to pov (ponad 10 proc. zgromadzonego materiału).

– Jest to akronim od angielskiego wyrażenia point of view, czyli punkt widzenia. Oznacza historię przedstawianą z perspektywy jej uczestnika. Hasło pov bardzo często pojawia się pod filmikami zamieszczanymi na Instagramie i TikToku, które kręcone są z punktu widzenia bohatera nagrania – czytamy w raporcie. – Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesna młodzież cechuje się bogatą wyobraźnią i tworzy w myślach alternatywne wersje zastanej rzeczywistości, więc bardzo często posługuje się anglicyzmem imagine. Język nastolatków odwołuje się także do uczuć i emocji (UwU, essa, rel, slay, crush, inba, cringe, przegryw, wysryw, bff). Młodzież ma bogaty repertuar uczuć i stara się nazywać świat emocji po swojemu, aby nadać im tym samym atrakcyjności. Język młodzieży, choć wartościujący i oceniający, nie jest wulgarny.

Nawet wysryw ma charakter żartobliwy, mimo że kojarzy się z czynnością wydalania. Stanowi aluzję do uzewnętrzniania niezbyt trafnych i potrzebnych przemyśleń.

Coraz większą popularnością cieszą się słowa bookstagram i BookTok. Neologizmy te świadczą o tym, że młodzież wcale nie stroni od książek, a wręcz prezentuje przeczytane lektury swoim obserwatorom, zachęcając ich do czytania. Żargon młodzieżowy jest zjawiskiem żywym, dynamicznym, bazującym na popularności języka angielskiego. Jest wyrazem alternatywnego postrzegania rzeczywistości, które wynika z przebywania w wirtualnym świecie, dlatego też starsze pokolenia mogą mieć kłopot ze zrozumieniem go.

(fot. nadwyraz.com)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

W minioną niedzielę lubelskie „Koziołki” miały zmierzyć się w Grudziądzu z tamtejszym Bayersystem GKM i nadrobić zaległości z piątej kolejki. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spotkanie po raz kolejny zostało przełożone na inny termin

zdjęcie ilustracyjne

Ten garnizon może liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Miejscy urzędnicy zdradzili dane niejawne?

Garnizon w Białej Podlaskiej docelowo ma liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Taką informację podał na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Michał Litwiniuk (PO). Z kolei, resort obrony narodowej twierdzi, że te dane powinny pozostać tajne.

Bal jesionowy zniknął

Trasa dla rowerzystów, raj dla złodziei. Ktoś ukradł duży jesionowy bal

Duży jesionowy bal miał służyć jako ławka przy ścieżce rowerowej niedaleko Krzny. Ktoś jednak go ukradł. Radny z gminy Biała Podlaska apeluje do mieszkańców o czujność i rejestrowanie przypadków łamania prawa.

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Tak wyglądały wyniki głosowania nad uchyleniem uchwały w sprawie imigrantów. Nie wiadomo, jak radni zachowają się przy kolejnym podejściu

Wraca sprawa nielegalnych imigrantów. Kolejne podejście do uchwały

Jedną uchwałę w tej sprawie już przyjęli, a po dwóch tygodniach sami ją uchylili. Ale możliwe, że będą głosować kolejną dotyczącą powstrzymania nielegalnych imigrantów. Tym razem na wniosek społecznego komitetu, w którym działają również radni Zamościa.

Kalinowszczyzna się zmienia. Inwestycje drogowe, rowerowe i przystankowe odmienią dzielnicę
WTOREK NA DZIELNI
film

Kalinowszczyzna się zmienia. Inwestycje drogowe, rowerowe i przystankowe odmienią dzielnicę

Rozbudowa ścieżek rowerowych, remonty chodników, nowe przystanki oraz inwestycje drogowe – Kalinowszczyzna zyskuje na znaczeniu dzięki inwestycjom z budżetu miasta i zaangażowaniu Rady Dzielnicy.

Bartłomiej Pelczar może okazać się kluczowym zawodnikiem ćwierćfinałowej serii

PGE Start Lublin dzisiaj rozegra trzeci mecz serii play-off z Energą Icon Sea Czarni Słupsk

Podopiecznym Wojciecha Kamińskiego do spełnienia marzeń, jakim byłby awans do półfinału, brakuje już tylko jednej wygranej.

Komu przekaże głosy Sławomir Mentzen? "Zapraszam obu kandydatów"

Komu przekaże głosy Sławomir Mentzen? "Zapraszam obu kandydatów"

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, zaprosił Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego na rozmowę na swoim kanale YouTube. Celem spotkania ma być podpisanie przez obu kandydatów deklaracji, która – jak zapowiada Mentzen – odzwierciedlać będzie oczekiwania jego wyborców.

Spanikował na widok policji. Miał trochę przewinień na koncie

Spanikował na widok policji. Miał trochę przewinień na koncie

W sobotę policjanci z Opola Lubelskiego prowadzili kontrolę prędkości pojazdów. Jeden z kierowców zignorował sygnał do zatrzymania się i zaczął uciekać. Swoją podróż zakończył na przepuście. Jak się okazało, na swoim koncie miał wiele przewinień.

Milion do podziału. Oddaj swój głos

Milion do podziału. Oddaj swój głos

Ścieżki rowerowe, place zabaw, a może ciekawa impreza kulturalna – o tym zadecydują sami mieszkańcy. 1 czerwca rusza nabór projektów do XI edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. To świdniczanie zadecydują na co przeznaczyć milion złotych z miejskiej kasy.

Czy magazyn energii się opłaca?

Czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii stają się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób interesuje się ich działaniem, kosztami i korzyściami.

Władysław Komendarek w Centrum Spotkania Kultur – 24 maja
24 maja 2025, 20:00

Władysław Komendarek w Centrum Spotkania Kultur – 24 maja

W sobotę (24 maja) Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na koncert Władysława Komendarka – żywej legendy polskiej muzyki elektronicznej. Artysta znany pod pseudonimem „Gudonis” wprowadzi słuchaczy w świat syntezatorów, dźwiękowych eksperymentów i kosmicznych klimatów. Komendarek od lat zaskakuje publiczność nowatorskimi pomysłami, bogatą improwizacją oraz nietuzinkowym poczuciem humoru na scenie.

Jak wybrać dobry rower 20 cali dla dziecka?

Jak wybrać dobry rower 20 cali dla dziecka?

Czy Twoje dziecko właśnie wyrosło z mniejszego jednośladu i potrzebuje większego? Według badania CBOS z 2024 roku aż 68 % uczniów klas I–IV jeździ już samodzielnie na rowerze o rozmiarze minimum 20 cali. Jak wybrać odpowiedni model, który posłuży kilka sezonów i wesprze rozwój młodego rowerzysty? W tym artykule znajdziesz konkretne wskazówki: jak dopasować rower 20 cali do wzrostu dziecka, jakie cechy konstrukcyjne warto sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy późniejszej regulacji osprzętu. Zastanów się, jakie trasy pokonujecie najczęściej – miejskie alejki, leśne ścieżki, a może asfalt na szkolnej wycieczce? Odpowiedź na to pytanie ułatwi dalszy wybór.

Spawanie nowej generacji – dlaczego przemysł coraz częściej wybiera technologię fibrową?

Spawanie nowej generacji – dlaczego przemysł coraz częściej wybiera technologię fibrową?

Współczesna produkcja przemysłowa nie uznaje kompromisów. Tam, gdzie liczy się czas, jakość i powtarzalność, tradycyjne metody spawania coraz częściej ustępują miejsca bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. Wśród nich prym wiedzie spawanie laserem światłowodowym (fibrowym), które rewolucjonizuje procesy łączenia materiałów w branżach od motoryzacji po lotnictwo i precyzyjne urządzenia medyczne. Co stoi za rosnącą popularnością tej technologii i jaką rolę odgrywają w niej najnowsze urządzenia, takie jak FANUCI 5.0 PRO GenX?

Most przy Nowej Bramie Lubelskiej został zamknięty kilka lat temu. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono pieniądze na jego remont
galeria

Most przy zabytkowej bramie doczeka się remontu. I po latach go otworzą

Był już tak zniszczony, a przez to niebezpieczny, że musiał zostać zamknięty. Lata mijały, a wejścia na most przy Nowej Bramie Lubelskiej w Zamościu zabezpieczały barierki. Jest szansa, że to się niebawem zmieni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium