Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2023 r.
10:07

Pracownicy Stokrotki mają dość. Protest związkowców

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A

Być może staną pod sklepami i będą odradzać klientom robienie tam zakupów. Mowa o związkowcach „Solidarności”, którzy zarzucają władzom sieci łamanie praw pracowniczych i dyskryminację. Tymczasem Stokrotka podkreśla, że "z najwyższą rzetelnością podchodzi do organizacji pracy w firmie".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” zorganizował pod siedzibą Stokrotki w Lublinie pikietę wsparcia. Związkowcy stanęli murem za pracownikami spółki. Przed biurowcem przy ul. Projektowej pojawiła się grupa osób z flagami i w kamizelkach z logo „Solidarności”.

Pracownik nie jest niewolnikiem

- Pan prezes do tej pory nie poświęcał nam uwagi, dlatego przyszliśmy przypomnieć o tym, że jest „Solidarność” i trzeba rozmawiać. Zmiany muszą nadejść. Proces się rozpoczął już w momencie, kiedy w tej firmie powstała „Solidarność”. To co się stało Ewelinie, to hańba! Nie da się tego inaczej nazwać. Ale historia Eweliny nie jest jedynym przypadkiem. Są koledzy, którym nie przedłużono umów o pracę, zostali ukarani naganą albo zwolnieni. Nęka się związkowców w różnej formie. Nie może tak być! Upominamy się o swoje prawa, o to, że pracownik ma godność. Pracownik w sklepie nie jest niewolnikiem. Nie może pracować jednocześnie na trzech albo czterech etatach. Kasjerka wykłada towar, w międzyczasie piecze bułki i sprząta zaplecze. Tak nie może być – mówiła podczas czwartkowej manifestacji pani Alicja, szefowa organizacji związkowej w Stokrotce.

Wspominana pani Ewelina, której zebrani udzielali wsparcia wznosząc okrzyki, trąbiąc i gwiżdżąc jest pracownicą jednego z trzech centrów logistycznych spółki. Marian Król, przewodniczący regionalnej „Solidarności” przedstawił ją jako osobę, która z bardzo dobrego pracownika w kilka dni, po zapisaniu się do „Solidarności” stała się nieużyteczna, niewydajna i niepotrzebna.

Dlaczego i za co?

 - W niedzielę, 7 maja na nocnej zmianie zostałam wezwana do biura kierownika centrum dystrybucji, gdzie odczytano mi wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca zarzucił mi brak wystarczającej wydajności a w okresie wypowiedzenia zwolnił z obowiązku świadczenia pracy. Zapytałam: dlaczego jestem zwalniana? Nie było żadnej rozmowy, upomnienia czy notatki. Usłyszałam, że to jest decyzja odgórna. Kazali się przebrać, oddać wszystkie klucze. To był dla mnie szok! Dlaczego i za co? – Ewelina Milczarek relacjonuje wypadki sprzed kilku tygodni.

Pracowała w Stokrotce od czterech lat, w dziale załadunku w centrum dystrybucji w Teresienie w woj. mazowieckim. W zeszłym roku spółka otworzyła tam zmodernizowany magazyn, który po powiększeniu ma ponad 34 tys. mkw.

W lutym tego roku, pracownicy magazynu zapisali się do „Solidarności”. Dla nich powód zwolnienia pani Eweliny jest jednoznaczny.

Zgodnie z przepisami

Jak czytamy w oficjalnym stanowisku rozesłanym mediom Stokrotka zapewnia, że rozmowy z organizacjami związkowymi prowadzone są regularnie, co stwarza możliwość wypracowania wspólnych rozwiązań.

Spółka stanowczo  podkreśla, że decyzja o rozwiązaniu za wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownikiem, wynikała wyłącznie z powodów merytorycznych i została podjęta po przeprowadzeniu rzetelnego postępowania wyjaśniającego. Pełniona przez pracownika funkcja związkowa nie miała wpływu na decyzję pracodawcy, a rozwiązanie umowy nastąpiło zgodnie z przepisami prawa pracy. Członkowie organizacji nie mogą nadużywać prawa w celu uzyskania ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę.

W oświadczeniu czytamy też, że Stokrotka z najwyższą rzetelnością podchodzi do organizacji pracy w firmie. Na bieżąco monitoruje sytuację i dopasowuje zatrudnienie do istniejących potrzeb. Spółka zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by zapewnić pracownikom odpowiednie i bezpieczne warunki.

- Celem Stokrotki jest tworzenie dobrego miejsca pracy, dlatego firma docenia każdą inicjatywę, której intencją jest interes pracownika i dobro organizacji - podsumowuje swoje oświadczenie pracodawca.

Tymczasem pracownicy relacjonują, że na przykład urlopy były wypisywane bez wiedzy podwładnych, zaś nadgodziny oddawano im w terminie pasującym pracodawcy.

- Kobiety pracujące w chłodniach dostawały posiłki regeneracyjne. Osoby na dziale załadunku, tak jak ja, też pracują w niskich temperaturach. Zimą przy otwartych dokach jest kilka stopni. Brakowało kurtek, czapek, kominów. Gdy upomnieliśmy się o posiłki regeneracyjne, zostały one zabrane pracownikom chłodni – relacjonuje pani Ewelina jak w Teresinie, gdzie pracuje kilkaset osób, wygląda organizacja pracy.

Nie mówiąc o tym, że zatrudnieni nie wiedzą w jaki sposób mają naliczany tzw. akord.

Stokrotka z najwyższą rzetelnością podchodzi do organizacji pracy w firmie. Na bieżąco monitoruje sytuację i dopasowuje zatrudnienie do istniejących potrzeb. Spółka dokłada wszelkich starań, by zapewnić pracownikom odpowiednie i bezpieczne warunki. Celem Stokrotki jest tworzenie dobrego miejsca pracy, dlatego firma docenia każdą inicjatywę, której intencją jest interes pracownika i dobro organizacji.

 Mogą kupować gdzie indziej

- Jeśli nasz głos nie dotrze, będziemy musieli powtarzać okazywanie naszego niezadowolenia z tej sytuacji. Będziemy musieli udać się nie tylko pod siedzibę Stokrotki ale także pod sklepy, gdzie kupują nasi rodacy. Oni niekoniecznie w tym sklepie muszą wydawać pieniądze. Nie tylko w firmie, która jedynie ma naszą nazwę. Nie identyfikuje się z potrzebami pracowników. W naszej ojczyźnie realizuje tylko prywatne cele – zapowiedział przewodniczący Marian Król.

Właścicielem Stokrotki jest litewska firma Maxima a prezesem Arunas Zimnickas. „Solidarność” wystosowała do niego pismo, zawiadomiła o sprawie także ambasadora Republiki Litewskiej w RP.

Pani Ewelina zapowiada, że złoży pozew do sądu pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty