Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lipca 2017 r.
14:35

Dwa Brzegi 2017. Wielkie kino w małym mieście

29 lipca 2017 12:00
- Staramy się dostarczyć program na najwyższym poziomie - podkreśla Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu
- Staramy się dostarczyć program na najwyższym poziomie - podkreśla Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu (fot. Dorota Awiorko)

To jeden z niewielu festiwali, gdzie filmów nie ogląda się w multipleksie, a w drodze na seans nie mija się dziesiątek wystaw sklepowych. Tu filmy ogląda się w namiotach, do których prowadzi wydeptana w trawie ścieżka. W sobotę w Kazimierzu Dolnym startują "Dwa Brzegi"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeden namiot ma 250 miejsc, drugi 850. Nierzadko to zbyt mało, by pomieścić wszystkich zapalonych kinomanów. Od dawna nie ma już biletów na film otwarcia ("Ja, Godard"), ani zamknięcia ("Niemiłość"). To jednak nie powód, by do Kazimierza nie przyjechać.

W programie tegorocznych Dwóch Brzegów znakomite filmy fabularne i dokumentalne, najciekawsze trendy i największe nazwiska światowego kina. Zobaczymy m.in. nominowany do Oscara "Tanna", zdobywcę Złotego Niedźwiedzia, film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi "Dusza i ciało", nowy film Volkera Schlöndorffa "Powrót do Montauk" czy komedię "The Party" uznaną za najbardziej oryginalny film festiwalu w Berlinie.

- Staramy się dostarczyć program na najwyższym poziomie - podkreśla Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu.

Retrospektywa Heneke

Na początek: "Miłość" (sobota. godz. 19, Kino Lubelskie, czyli duży namiot). - To zapowiedź retrospektywy znakomitego austriackiego twórcy - mówi Torbicka. - Michael Haneke rzadko pojawia się na festiwalach. Z nami połączy się przez skypa i w ten sposób dokona otwarcia swojej retrospektywy.

W Kazimierzu zobaczymy jego 10 filmów. M.in. "Ukryte", "Kod Nieznany" i "Biała Wstążka" - Wstrząsające, znakomite kino - podkreśla Torbicka.

Muzyka - moja miłość

- Każdego wieczoru o godz. 21 w dużym namiocie prezentacje wielkich osobowości bądź nurtów muzycznych - zapowiada Torbicka. Cykl "Muzyka - moja miłość" należy już do tradycji festiwalu. W tej sekcji w tym roku: "Chavela" (opowieść o meksykańskiej artystce Chaveli Vargas, przyjaciółce Fridy Kahlo), "Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a" (historia jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX w.) czy "La Jota" Carlosa Saury.

Lekcja kina

Od lat znakomitą frekwencją cieszą się spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. W tym roku zaproszenie na "Lekcję kina" przyjęła Agnieszka Holland. Spotkanie z reżyserką pod hasłem "Spowiedź twórcy filmowego" w poniedziałek o godz. 12.30. Tego samego dnia po seansie jej ostatniego filmu - "Pokot" o godz. 19 - spotkanie z odtwórcami głównych ról: Agnieszką Mandat, Borysem Szycem i Jakubem Gierszałem.

Na pytania publiczności będzie też odpowiadał Andrzej Pągowski, jeden z najbardziej doświadczonych plakacistów w historii polskiego kina (środa, godz. 12.30), a Robert Zgliński przeprowadzi casting do nieistniejącego filmu (czwartek, godz. 12.30). - To będzie bardzo praktyczna lekcja kina - zapowiada dyrektor festiwalu.

Polską Szkołę Dokumentu w tym roku będzie reprezentował Marcin Koszałka (środa, godz. 15.30)

I Bóg stworzył aktora: Andrzej Seweryn

W nadwiślańskim miasteczku będzie można też spotkać Andrzeja Seweryna. To tegoroczny bohater cyklu "I Bóg stworzył aktora". Andrzej Seweryn nie tylko wygłosi swoją "Lekcję kina" (piątek), ale także wystąpi w monodramie "Wokół Szekspira" (czwartek). Festiwalowa publiczność będzie też miała okazję obejrzeć najważniejsze filmy z jego udziałem: "Genealogię zbrodni" Raoula Ruiza, "Jeszcze nic nie widzieliście" Alaina Resnais, "Indochiny" Régisa Wargniera czy "Wyrok" Marco Bellocchio. - Chcemy pokazać jego obecność u znakomitych europejskich reżyserów - tłumaczy wybór repertuaru Grażyna Torbicka.

Z biletami i za darmo

Bilety na seanse w kinach namiotowych kosztują od 14 do 17 zł. Darmowe są natomiast projekcje na Małym Rynku (codziennie o godz. 21). Zobaczymy tu m.in. "Sztukę kochania" M. Sadowskiej, "Jestem mordercą" M. Pieprzycy, "To tylko koniec świata" X. Dolana. - Wybraliśmy najciekawsze filmy sezonu. I takie, które wzbudziły największą dyskusję - tłumaczy Torbicka.

Darmowe są również koncerty w klubie festiwalowym i na kazimierskim Rynku (Maja Kleszcz, Same Suki, Tęgie Chłopy).

Festiwal potrwa do 6 sierpnia. Pełen program wydarzenia na www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy

Co jeszcze na Dwóch Brzegach

* Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

* W sekcji "Świat pod namiotem" jak co roku znakomite dokumenty. Wśród nich nominowany do Oscara "Nie jestem twoim Murzynem"

* Festiwal będzie gościł także wielu pisarzy i pisarek. Przyjedzie Magdalena Kicińska, Michał Olszewski, Łukasz Orbitowski, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Maciej Płaza i Grzegorz Uzdański

Quiz: Gdzie wyskoczyć w weekend. Czy rozpoznasz te miejsca?

Gdzie wyskoczyć w weekend. Czy rozpoznasz te miejsca?

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium